DIY drevený čln

Nákup drevenej lode je pomerne drahý proces, ktorý si vyžaduje veľa investícií. Ale jeho výroba otvára tvorcovi rôzne možnosti, tvary a štýlové riešenia, v ktorých bude loď vyrobená, navyše bude môcť trochu ušetriť. Ručne vyrábaná drevená loď bude skvelým doplnkom k rybolovu, poľovačkám a relaxácii na vode. Zvážime, ako ďalej postaviť drevenú loď..

Obsah:

Hlavné typy lodí

Existuje niekoľko typov materiálov vhodných na stavbu lode. Medzi nimi:

 • tkanina na báze gumy;
 • plastové diely;

 • oceľ;
 • drevo;
 • preglejka.

Nafukovacie člny sa nazývajú aj tkané člny. Na ich výrobu sa používajú gumové alebo polymérne zlúčeniny. Sú nestabilné a neplávajú dobre. Ľahko praskajú, sú nestabilné pred chladom a mrazom. Vyžadujú neustále záplaty a sú veľmi nebezpečné v tom, že sú poškodené v najnevhodnejšom okamihu. Výhodou tohto druhu lodí je ľahká preprava, kompaktnosť a ľahké skladovanie..

Plastové člny sa vyznačujú predovšetkým atraktívnym vzhľadom a vyrábajú sa v rôznych farbách. Navyše, ak správne použijete plastové člny, budú svojmu majiteľovi slúžiť viac ako tucet rokov..

Drevené člny vyrobené z dosiek sú menej odolné ako plastové. Okrem toho vyžadujú neustálu starostlivosť vo forme nanášania roztokov odpudzujúcich vlhkosť. Niektorí majitelia drevených člnov pred použitím zariadenie namočia do vody, aby ho udržali vo forme..

Foto drevených člnov:

Lode na báze preglejky sú najlepšou voľbou medzi drevenými loďami. Preglejka má odolnosť proti vlhkosti, odolnosť voči veľkému zaťaženiu, pevnosť a trvanlivosť. Jedinou nevýhodou preglejky je ťažkosť pri jej ohýbaní, preto také lode nemajú hladké čiary, ale vyznačujú sa prítomnosťou ostrých rohov..

Na výrobu kovových člnov sa používa dural, ktorý má vlastnosti pevnosti a odolnosti voči opotrebovaniu. Na výrobu člna je možné použiť nehrdzavejúcu oceľ, ale v tomto prípade je jeho preprava nemožná kvôli obrovskej gravitácii hmotnosti.

Domáce drevené lode: výrobné vlastnosti

Na kreslenie výkresov drevených lodí existujú špeciálne online programy, ktoré pomáhajú vypočítať rozmery samostatnej časti. S pomocou 3D konštruktéra je každý detail lode viditeľný zo všetkých uhlov.

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s možnosťou vybavenia lode nasledujúcich rozmerov:

 • spodná dĺžka luku a zádi je 200 a 850 cm, horná dĺžka je 500 a 1120 mm, výška je 150, 185 mm;
 • rozmery výstužných rebier: 1. – spodná výška, vrch a dĺžka – 830 mm, 510 mm, 295 mm;
 • doska musí byť rezaná pod uhlom; na jej výpočet je lepšie použiť kalkulačku.

Tip: Skôr ako začnete vyrábať čln, preštudujte si doplnkovú literatúru týkajúcu sa počtu hlavných častí člna a ich názvov..

Táto loď je vyrobená z preglejky, pri kúpe ktorej dávajte pozor na odolnosť proti vlhkosti. Takáto preglejka bude trvať niekoľkokrát dlhšie a nebude vyžadovať ďalšie náklady na jej opravu a údržbu..

Na dno použite preglejku s hrúbkou 1,2 cm a na boky a ostatné časti – 0,8 alebo 1 cm.

Po zakúpení preglejky začnite vyrábať diely pre loď. Aby ste to urobili, musíte pripraviť špeciálne vzory. Vyrábajú sa na veľkých listoch papiera, napríklad na tapety. Tvar vzoru presne opakuje tvar časti.

Na rezanie dielov používajte elektrickú skladačku. Pretože rozmery preglejky neumožňujú úplne postaviť dno člna, je potrebné uchýliť sa k jeho lepeniu z niekoľkých častí. Na tento účel použite lepidlo EDP alebo akékoľvek iné lepidlo, ktoré je odolné voči vlhkosti. Postup lepenia sa vykonáva pomocou prekrytí vo forme preglejkových pásov s dĺžkou 10 cm.

Na lepenie vnútorných výstuh sa používajú brezové trámy. Nachádzajú sa vo vnútri člna a majú určitý uhol sklonu. V niektorých verziách konštrukcie dreveného člna sa používajú pevné sedlové nosníky, na ktorých lepenie sú dve bočné časti spojené s rovnou lavicou. Tento dizajn umožňuje výrazne obmedziť vnútorné plnenie lode a tiež zvyšuje vztlakovú vlastnosť, aj keď sa čln prevrhne..

Pre nováčikov v stavbe lodí je hlavným problémom spojenie niekoľkých častí navzájom, najmä ak k tomu dochádza pri rôznych uhlových sklonoch. Najľahším spôsobom je takzvaná metóda „šitia a lepenia“. V tomto prípade sú diely navzájom spojené pomocou drôtu vyrobeného z ocele alebo silného nylonového závitu. Predtým sú do okrajov dielov vyvŕtané špeciálne otvory, ktorých priemer by nemal presiahnuť štyri milimetre a poloha od okraja lode by nemala byť väčšia ako päť milimetrov. Keď je telo spojené so závitmi, je na rade ďalší proces, ktorý zahŕňa lepenie všetkých spojov sklolaminátom. Na povrch je pripevnený impregnáciou lepidlom odolným voči vlhkosti alebo epoxidovou živicou. Odporúča sa vykonávať lepenie vo vnútri člna aj v jeho vonkajšej časti..

Začnite zostavovať trup lode z bočných častí, ktoré zahŕňajú bočnú časť, luk a zadnú časť. Najprv vyvŕtajte otvory vo vzťahu k uvedeným hodnotám a sledujte rovnomernosť kroku vŕtania. Vytiahnite tieto kusy dohromady pomocou vlákna alebo drôtu. Dávajte pozor na relatívnu polohu dielov a rovnomernosť všetkých rohových spojov. Samorezné skrutky pomôžu zaistiť výstuhy a sklolaminát poskytuje ďalšie upevnenie. Dbajte na to, aby sa pod sklenenou tkaninou netvorili žiadne vzduchové bubliny, ak nejaké existujú, odstráňte ich.

Spodok je pripevnený k telu rovnakým spôsobom. Na hornú časť bokov je potrebné prilepiť kotviaci nosník. Jeho hlavnou funkciou je chrániť čln pred mechanickým poškodením počas kotvenia v kotvisku alebo na brehu..

Kýl je povinným prvkom lode. Je zodpovedný za bezpečný vstup plavidla do zákrut a za stabilitu jeho bočných častí. Jeho fixácia prebieha pozdĺž centrálnej časti dna a je inštalovaná pozdĺž jeho stredovej čiary.

Na stredový kýl nepoužívajte jeden, ale sadu niekoľkých lamiel. S dodatočným lepením dielov do prove alebo zadnej časti člna sa zvyšuje jeho pevnosť a stabilita..

Odporúčame dbať na vystuženie priečky – zadnej časti kormy. Po upevnení hlavných častí člna sa odporúča otvoriť ho špeciálnymi impregnáciami. Keď uschnú, pokračujte v testovaní lode. Transportujte čln k rieke alebo nádrži a spustite ho do vody, ak nie sú žiadne netesnosti, je pripravený na prevádzku. Odporúča sa tiež skontrolovať množstvo nákladu, ktoré je schopná prepraviť. Keď sú všetky problémy vyriešené, vymaľujte čln olejovými farbami. Musíte maľovať v niekoľkých vrstvách..

DIY drevená loď: návod na výrobu

S pomocou obyčajnej preglejky a šikovných rúk sa ukáže, že postavíte dobrú loď. Priemerné náklady na takú loď sú asi 20-30 dolárov, čo je výrazne nižšie ako pri nákupe alternatívnych lodí z gumy alebo dreva..

Na výrobu lode tohto typu budete potrebovať:

 • niekoľko listov preglejky;
 • polyuretánové lepidlo;
 • nechty;
 • latexové farby;
 • silikónový tmel;
 • injekčná striekačka, ktorá pomôže utesniť stehy;
 • brúsny papier;
 • skladačka;
 • paracord;
 • svorka;
 • skrutkovač;
 • ruleta;
 • vŕtačky;
 • štetce.

Po príprave všetkých potrebných nástrojov nasleduje proces prípravy jednotlivých častí. Aby ste to urobili, preglejkový plech musí byť rozdelený na tri časti, ktoré budú pôsobiť ako spodné a hlavné časti. Prvá časť – 460 x 610 mm, druhá – 310 x 610 mm, tretia 610 x 1680 mm.

Dva bočné panely sú vyrobené vo veľkosti 310×2440 mm. Ako podpery používajte malé tyče 25x50x2400 mm. Požadovaný počet podpier – 3 ks. Na výrobu luku sa odporúča použiť tyč s rozmermi 25x76x2400 mm. Na stavbu karosérie je potrebné použiť dve tyče 25x50x2400 mm. Sú rozrezané na niekoľko kusov a pripevnené paracordom..

Keď sú všetky diely vystrihnuté, pokračujte v vlastnej montáži dreveného člna. Na vykonanie tohto postupu potrebujete klince a špendlíky. Pokyny na zostavenie drevenej lode vlastnými rukami:

 • inštalácia spodnej časti a pripevnenie ľavej strany k nej;
 • upevnenie zádi na ľavej strane a pripojenie k spodnej časti;
 • pripevnenie pravej strany k spodnej a zadnej časti;
 • fixácia nosa.

Pred upevnením člna klincami ho najskôr zostavte pomocou lepidla. Ak vzhľad lode uspokojuje svojho výrobcu, spoje zafixujte klincami.

Potom nasleduje fáza lakovania a leštenia hotového výrobku. Po zozbieraní člna ho začnite leštiť od malých drsností a nerovností. Bude to vyžadovať brúsny papier alebo brúsku. Pomocou silikónového tmelu je potrebné utesniť všetky medzery vytvorené počas procesu montáže. Nechajte čln na otvorenom priestranstve, kým úplne nevyschne. Po dni začnite maľovať loď. Prvý náter naneste zvonku a druhý zvnútra. Po zaschnutí farby musíte na loď naniesť ďalšiu vrstvu..

Teraz by ste mali zariadenie skontrolovať pri plávaní. Ak existujú drobné nedostatky, musíte ich odstrániť..

Drevený čln: hlavné fázy výroby

Pred prečítaním pokynov na výrobu drevených lodí s plochým dnom sa pozrime na ich výhody:

 • minimálne stavebné náklady;
 • nízka hmotnosť, čo výrazne zjednodušuje jeho prepravu;
 • kompaktnosť – ľahkosť sa zmestí do garáže na zimu a dokonca aj do kufra auta počas prepravy;
 • nevyžaduje špeciálne dokončovacie práce a údržbu;
 • ľahko sa robí ručne.

Pri výbere dĺžky lode by ste mali vziať do úvahy počet osôb a nákladu, ktorý sa na nej bude nachádzať, interval medzi optimálnymi hodnotami dĺžky pramice je od 1,8 do 3,8 m. Šírka taký čln môže byť od 1 do 1,5 m. výška bokov je pol metra. Hmotnosť člna závisí od jeho veľkosti a je asi 70 kg. Loď je zadarmo pre jednu až štyri osoby.

Je možná možnosť dodatočnej inštalácie motora alebo plachty, čo môže zjednodušiť ovládanie lode. Ďalej zvážime, ako vyrobiť drevenú loď..

1. Prvá etapa práce na lodi – výber materiálu pre jeho stavbu.

Na stavbu pramice potrebujete dva druhy preglejky:

 • preglejka so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti, hrúbka takéhoto materiálu dosahuje značku dva centimetre, tento druh preglejky je založený na použití lepiacej základne, upozorňujeme, že obsahuje škodlivé látky, preto sa neodporúča používať v obytných priestoroch priestory, ako alternatívu odporúčame nákup viacvrstvového preglejkového laminovaného typu, je to bezpečnejšie pre zdravie;
 • preglejka leteckého päťvrstvového typu – má nízku hmotnosť, ale je veľmi odolná, používa sa na výrobu sedadiel a priečnikov.

Existujú určité pravidlá pre prácu s materiálom, ktorý je základom stavby puntíka, a to:

 • pomocou kotúčovej dosky nakrájajte materiál na časti;
 • ak hrúbka preglejky nepresahuje jeden centimeter, na jej rezanie stačí administratívny nôž;

 • s hrúbkou od dvoch do šiestich centimetrov je najlepšou možnosťou použiť skladačku;
 • neodporúča sa rezať preglejku cez zrno, pretože existuje riziko praskania; v prípade potreby pri tomto type rezania nakreslite na vrchnú vrstvu dyhy zoslabujúce pásy;
 • pri usporiadaní obľúbených typov drevených lodí sú diely navzájom spojené drôtom, samoreznými skrutkami alebo epoxidovou živicou, pri upevňovaní samoreznými skrutkami ich nemôžete vraziť na povrch preglejky, pretože to spôsobuje poškodenie odporúča sa najskôr vyvŕtať otvor príslušného priemeru a potom nainštalovať samoreznú skrutku;
 • ak je potrebné vybaviť čln zakrivenými tvarmi, musíte preglejku namočiť, ohnúť do požadovanej polohy a zafixovať, kým úplne nevyschne, postup trvá asi 15 hodín;
 • v procese lepenia dielov dávajte pozor na balenie z lepidla, obsahuje všeobecné odporúčania pre jeho sušenie a pravidlá práce, ktoré zahŕňajú čistenie, odmasťovanie a povrchovú úpravu lepidlom;
 • dávajte pozor na umiestnenie vlákien na povrchu dvoch častí preglejky; keď sú rovnobežné, spoľahlivosť upevnenia sa niekoľkokrát zvyšuje;
 • pri delaminácii preglejky počas práce sa odporúča lepiť, preto sa medzi delaminované vrstvy umiestni papierový papier impregnovaný lepidlom, taká preglejka nie je vhodná na stavbu lode, pretože je chybná.

2. Ďalšia fáza zahŕňa výber optimálneho nástroja pre prácu. Na rezanie materiálu pomôže elektrická píla alebo skladačka. S pomocou elektrického hoblíka bude možné vytvoriť požadovaný uhol uhryznutia. Na brúsenie je dovolené používať akékoľvek elektrické alebo mechanické nástroje. Pomocou skrutkovača sú nainštalované samorezné skrutky a sú pre ne vytvorené otvory.

3. Najoptimálnejším miestom na prácu na lodi je podlaha, pretože veľké časti sa nezmestia na stôl. Umiestnite preglejkový list na povrch podlahy a pomocou štvorca preneste diely na jeho povrch.

Tip: Aby ste výrazne ušetrili materiál, mali by ste urobiť predbežný náčrt lode na papier. Odborníci odporúčajú, ak je to možné, postaviť presnú kópiu lode z lepenky, aby mali predstavu o jej pôvodnom vzhľade..

Pre loď budú dve možnosti. Prvý zahŕňa inštaláciu zvislých dosiek, ktoré majú rovné čiary. Druhá – klasická verzia – je inštalácia dosiek, trochu zúženej povahy. Na ich výrobu budete musieť urobiť otrepy. Na tento účel sa odporúča použiť elektrické lietadlo. Prejdite s ním raz po povrchu dielov. Potom postup zopakujte pomocou akéhokoľvek brúsneho nástroja. Ak sú na hmatníku činky alebo iné prepojky, ktoré zvyšujú tuhosť, v tejto fáze sú vyrezané.

Ďalej sa zhromažďujú boky, krmivo, fortspiegel, ak sú k dispozícii. Všetky diely sú upevnené kovovým drôtom. Najprv musíte vyvŕtať otvory pre jeho inštaláciu.

Tip: Na uľahčenie montáže použite plastové káblové zväzky dodané s káblami. Po dokončení lode s epoxidovou živicou sa stanú takmer neviditeľnými..

Keď je rám zostavený, pokračujte v pripájaní dna. Jeho fixácia sa vykonáva pomocou svoriek alebo rovnakého kovového drôtu. Upozorňujeme, že dno musí byť riadne utesnené, preto je naliate živicou. Ak používate pastu zo sklenených vlákien, úniku sa nedá vyhnúť..

Keď sú všetky kĺby suché, pokračujte ďalším ošetrením. Zahŕňa brúsenie švov. Ďalej sú kĺby lepené sklolaminátom potiahnutým epoxidovou živicou. Vonkajšia časť je lepená dvakrát a vnútorná časť je lepená raz..

4. Inštalácia ďalších komponentov.

Ak je potrebné nainštalovať plachtu, plavidlo musí byť dodatočne zosilnené, čím sa zvýši jeho stabilita. Je lepšie to urobiť pomocou stredovej dosky. na jeho výrobu je potrebná preglejka s hrúbkou 0,6 cm, Okrem toho je z tejto preglejky vyrezaný volant. Počet stredových dosiek závisí od veľkosti lode. Najoptimálnejšou možnosťou je nainštalovať dve stredové dosky v extrémnych častiach plavidla. Volant je k lodi pripevnený niekoľkými slučkami, pokiaľ možno neodnímateľného charakteru.

About the author