DIY elektrický hoblík

Pre mnohých je spracovanie dreva veľkým potešením. Je pekné urobiť stôl pre verandu vlastnými rukami, zostaviť záhradnú lavičku alebo vymeniť deravú dosku. Rutinná fyzická práca, proti ktorej sú povolaní hobľovači, zatemňuje iba radosti z tvorivosti. Každý, dokonca aj začiatočník, môže pracovať ako ručné elektrické lietadlo..

Obsah:

Účel elektrického hobľovača

Rovina je po sekere najstarším nástrojom na spracovanie dreva. Každý profesionál s ním zaobchádza so zvláštnym rešpektom. Vďaka starostlivej práci dizajnérov a elektrickej energie bolo lietadlo ešte dokonalejšie a efektívnejšie. Moderné elektrické hobľovače sa teda navonok podobajú na ich mechanické náprotivky, avšak nové prevedenie niekoľkonásobne presahuje produktivitu oproti ručnej práci..

Elektrický hoblík je určený na spracovanie dreva, zníženie hrúbky drevárskych výrobkov, predbežné hobľovanie, kovanie, spracovanie dosiek na lôžku, skosenie okrajov a vytváranie predĺženej drážky rôznych tvarov (skosenia, štvrtiny, jazyk) vo výrobkoch. Toto všetko sa nazýva jeden termín – hobľovanie. Tento nástroj nie je vhodný na veľké plochy, ale s malými objemami uľahčuje častému opravárovi alebo profesionálovi manipuláciu s drevom..

Hlavnou funkciou hoblíka je vyrovnanie dreveného povrchu, ktorý bol vopred hrubo hotový. Po vyrovnaní výrobku rovinou zmiznú z povrchu všetky nerovnosti a chyby a je mimoriadne hladký. Dokončenie dreva sa zvyčajne vykonáva pomocou brúsnej roviny. Skosenie alebo drážkovanie obrobku môžete vykonať aj pomocou elektrického hoblíka..

Dizajn elektrického hoblíka

Konštrukcia elektrického lietadla je pomerne jednoduchá. Pozrime sa podrobnejšie na elektrický hobľovací obvod a jeho základné prvky..

Rotačný bubon

V tele elektrického hoblíka je na základnej doske hlavný pracovný prvok – otočný bubon, na ktorom sú pripevnené nože. V „nožovom bubne“ sú spravidla dva, menej často tri alebo jeden, nože, ktoré sa zaoberajú rezaním horného povrchu hobľovaného dreva. Hriadeľ noža je technologicky oveľa vyspelejší ako konvenčná fréza a sila nástroja vám umožňuje pracovať bez ďalšieho úsilia.

Nože sú vyrobené z volfrámu, tvrdenej ocele alebo karbidu. Podľa počtu nožov, ktoré sú upevnené na bubne, sú elektrické hobľovače „dvojnohé“ a „jednonohé“. Prvý typ nástroja funguje iba s presným zarovnaním, inak bude fungovať iba jeden nôž, druhý je jednoduchý a produktívny. Elektroplány s nožom, ktorý je šikmo upevnený na bubne, sú schopné vykonať špecifický „špirálový“ rez pre vysoko kvalitné hobľovanie dosky..

Nože sa časom opotrebujú. Existujú nože na opakované použitie, ktoré je potrebné nabrúsiť, alebo nože na jedno použitie, ktoré je potrebné vymeniť. Frekvencia týchto postupov je do značnej miery určená prevádzkovým zaťažením: typom dreveného povrchu a časom ich spracovania.

Ak chcete nôž vybrať, mierne uvoľnite skrutky, ktoré držia držiaky nožov. Dajú sa ľahko odstrániť z drážok bubna. Po naostrení sú nože nasadené na seba a zarovnané na výšku, ako vo videu o elektrickom lietadle.

Vďaka prítomnosti strediacej drážky sú rovné nože vyrobené z karbidu ľahko namontované na svoje miesto do držiakov, ktoré sú zasunuté postupne do drážok bubna. Brúsené oceľové nože vyžadujú presnejšie vyrovnanie výšky.

Elektrická hobľovacia podrážka

Podrážka elektrického hobľovača je vyrobená z tlakovo liateho hliníka a je vzhľadom na bubon rozdelená na 2 časti – prednú a zadnú časť. Zadná časť je upevnená v pevnej polohe a výšku prednej časti, ktorá sa môže pohybovať po ešte neupravenom dreve, je možné nastaviť pomocou gombíka alebo tlačidla. Hĺbka hobľovania alebo inými slovami hrúbka triesok závisí od polohy prednej časti..

Podrážka ovplyvňuje stabilitu elektrického lietadla. V každom prípade by tento prvok nemal zasahovať do práce a byť hladký. Podrážky, ktoré vyrábajú niektorí výrobcovia, majú na svojom povrchu niekoľko drážok v tvare písmena V, ktoré sú potrebné na skosenie z rohov obrobku..

Elektrická časť

Rotujúci bubon je spojený s elektromotorom pomocou hnacieho remeňa, ktorý je zodpovedný za prenos rotačného pohybu. Z času na čas je potrebné vymeniť hnací remeň. Táto činnosť však nie je vôbec problematická, pretože pásy sa predávajú vo všetkých nástrojárňach. Starý pás môžete demontovať sami. Na uľahčenie tejto operácie vyrobili výrobcovia ochranný kryt odnímateľný..

Elektromotor má výkon 580 – 900 W, jeho otáčky dosahujú 1 000 ot./min. Kvalita upraveného povrchu do značnej miery závisí od výkonu motora. Elektrické hobľovacie zariadenie obsahuje spínač so zámkom a šnúrou so zástrčkou, ako aj rôzne elektronické súčiastky: zmena alebo stabilizácia rýchlosti, plynulý štart, vyváženie bubna, ochrana proti preťaženiu a dokonca aj elektronická brzda.

Rukoväte nástrojov

Na pohyb po pracovnej ploche elektrického hoblíka slúžia dve držadlá. Zadná časť z nich umožňuje zatlačiť nástroj, je v ňom umiestnená spúšť štart / stop s dvojitým bezpečnostným systémom. S pomocou prednej prídavnej rukoväte je smerovaný iba pohyb elektrického lietadla, rovnaká rukoväť vám umožňuje pracovať „v plnom prúde“. Ak stlačíte prednú rukoväť, na konci rezaného materiálu je možné odstrániť veľkú vrstvu dreva..

Pretože nastavovací gombík sa niekedy používa ako druhý gombík, je často vyrobený s vnútornými zárezmi, aby ho bolo možné pri prepínaní zdvihnúť, inak je možné počas prevádzky zraziť neúmyselne nastavenú hrúbku triesky. Rukoväť bez takýchto zárezov je schopná tento parameter upraviť za behu, ale to vám neumožňuje zbaviť sa nežiaduceho prepínania.

Kroky prepínania sú zvyčajne 0,1 milimetra, ale každý elektrický hoblík je iný. Hĺbku rezu je možné nastaviť otáčaním gombíka. Súčasne klesá alebo stúpa predná časť podrážky, čím sa bubon nožmi otvára menej alebo viac.

Ochrana noža

Dva typy bezpečnostných zariadení chránia pracovnú plochu a prsty zospodu a do strany pred kontaktom s nožmi. V spodnej časti podrážky je noha, ako na fotografii elektrického hoblíka, ktorá sa automaticky vyhodí a mierne zdvihne zadnú časť podrážky. Pohyblivá bezpečnostná noha sa sklopí, keď elektrický hoblík nefunguje a obrobok bude chránený pred kontaktom s nožmi. Rovinu je možné položiť aj na bok tak, aby bol kryt hnacieho remeňa nadol.

Bočná ochranná doska na pružine zakrýva okraj nožového bubna a stúpa tak ďaleko, ako bude po zvolení štvrtiny ísť lietadlo hlbšie do dreva. Bočný okraj nožového bubna umožňuje štvrtinový výber skrytý pod otočným tanierom.

Vyhodenie hoblín

Procedúra priameho vysunutia čipu zmierňuje upchatie elektrického lietadla a prebieha tromi spôsobmi. V prvom prípade nie sú potrebné žiadne technické excesy, čipy sa rozptýlia po celej miestnosti, ale pracovná plocha sa neupchá.

Možnosť smerovosti vyhadzovacej zásuvky v niektorých modeloch uľahčuje odstraňovanie čipov, toto je druhá možnosť vyhadzovania čipov. Taška pojme veľký objem čipov, aj keď nie je príliš objemná. Ak potrebujete tašku, mali by ste sa informovať, či v súprave je a či je možné ju kúpiť.

Dobrým riešením problému je pripojenie vlnovej hadice k vysávaču, ale nezbaví vás to úplne odpadu. V závislosti od umiestnenia prevádzkového elektrického hoblíka je vhodné smerovať vyhadzovanie triesok v určitom smere.

Za týmto účelom prepnite kľúč do požadovanej polohy. Metóda je jednoduchá, v niektorých prípadoch je však nepohodlná, pretože hadica a šnúra obmedzujú manévrovateľnosť konštrukcie..

Príslušenstvo pre elektrické lietadlo

K nástroju existuje mnoho rôznych doplnkov bez ohľadu na cenu elektrického hoblíka. Napríklad vlnité nože z tvrdenej ocele rôznych rozmerov, ktoré sa používajú na hrubovanie, ako aj zariadenie, ktoré vám umožní nastaviť hoblík na nehybné miesto a súčasne z neho urobiť hoblík a automatické spájadlo..

Bočný doraz je spolu s hĺbkomerom schopný presne nastaviť šírku a hrúbku odobratých triesok. Aby sa uhol znížil, je obvyklé nakloniť niektoré obmedzovače od 0 do 45 stupňov. Pri rezaní tenkého okraja pomôže bočný plot dodať rovine potrebnú rovnováhu. Vyššie popísané príslušenstvo všetkého možného musí byť súčasťou súpravy..

technické údaje

Výkon elektrického hobľovača je 0,4 – 2 kW. Na domáce použitie a opravy vlastnými rukami je vhodné elektrické lietadlo, ktoré má výkon 500-900 wattov. Na jednoduchú a krátkodobú prácu je vhodné elektrické lietadlo pre domácnosť alebo podomácky vyrobené elektrické lietadlo s nízkym výkonom. A pre skutočných majstrov potrebujete iba profesionálny výkonný nástroj.

Rýchlosť otáčania frézy je schopná ovplyvniť čistotu povrchovej úpravy a je 10 – 18 000 otáčok za minútu. V niektorých modeloch je možné rýchlosť otáčania zmeniť. Je tiež schopný udržiavať ho na konštantnej úrovni elektronikou, čo je veľmi výhodné pri práci s tvrdým drevom..

Šírka hobľovania je 82 milimetrov alebo viac. Tento údaj je dôležitý, keď väčšinu času trávite prácou na doskách. U mnohých firiem šírka hobľovania dreva spravidla nepresahuje 82 mm, ale na trhu sú firmy, napríklad Interskol, ktoré šírku hobľovania zväčšili na asi 102 milimetrov..

Hĺbku hobľovania môžete nastaviť v rozsahu 0 – 4 milimetrov. Môže to byť plynulé a krok za krokom. Hĺbka rezu hrany dosahuje od 0 do 25 milimetrov, resp.

Výroba elektrického lietadla vlastnými rukami

Elektrická hobľovačka, ktorú vyrobíte, je navrhnutá na spracovanie dreva v jednom priechode, ktorý má šírku až 120 milimetrov a hĺbku spracovania až 1,2 milimetra. Obrobok bude ležať na doske s otvorom pre rezací hriadeľ. Vodiaci štvorec je pripevnený k základnej doske pomocou 2 skrutiek M8, ktoré majú plastové hlavy, zabraňuje bočnému posunu výrobku počas spracovania.

K spodnej doske je pripevnený zospodu skrutkami M6, ktoré majú zapustené hlavy, ložiská ložísk hriadeľa rotačného noža. Mimo základnú dosku na konci hriadeľa frézy je obvyklé inštalovať remenicu na klinový remeň. Doska je pripevnená 10 skrutkami k telu elektrického hoblíka, ktorý je zváraný z oceľového rohu s rozmermi 20 x 20 x 3 milimetre..

Bezpečnostný kryt je k telu spojený tromi skrutkami s valcovou hlavou M6 cez prevod klinového remeňa cez pružinové podložky. Elektrický motor nástroja je umiestnený vo vnútri krytu a je k nemu pripojený pomocou 2 podper vo forme oceľových pásov. Majú 2 otvory s priemerom približne 6,5 milimetra, ktoré sú určené na prichytenie k telu elektrickej roviny vlastnými rukami, a taktiež po 2 drážky, ktoré zaisťujú inštaláciu a úpravu polohy elektromotora pre napnutie pásu.

Elektromotor zariadenia je ovládaný diaľkovým ovládačom umiestneným na prednej časti tela. Pod konzolou v tvare U vo vnútri konzoly sa nachádzajú 2 kondenzátory fázového posuvu, ktoré sú upevnené paralelne a majú kapacitu 4 μF. Vypínač je namontovaný externe na konzole. Motor je chránený pred priamym vniknutím prachu a triesok skriňou.

Najprv urobte základnú dosku. Za časovo najnáročnejšiu operáciu sa považuje prevedenie kučeravého rezu v doske, ktorý je určený na výstup z nožov. Na tento účel použite elektrickú vŕtačku s odrezaným kotúčom malého priemeru alebo vŕtajte pozdĺž obrysu otvoru a potom štrbinu zapilujte pilníkom. Po vyvŕtaní montážnych otvorov v základnej doske sa pozdĺž nich vytvoria závitové otvory v 4 horných rohoch telesa elektrickej hobľovačky.

Pred zváraním sú horné rohy pripevnené k základovej doske pomocou 10 skrutiek, zvyšné rohy tela sú k nim privarené. Potom sa odstráni základná doska a telo sa nakoniec zvarí pozdĺž obrysu, pričom sa vyčistia zvárané švy. Zvlášť starostlivo vyčistené pozdĺž roviny, v ktorej telo spočíva na základovej doske. Medzery sú zároveň neprijateľné, pretože počas prevádzky elektrického hoblíka vyvolávajú vibrácie. Zvážte to pred výrobou elektrického lietadla vlastnými rukami..

Po dokončení montáže sa uistite, že sa hriadeľ frézy bude otáčať proti smeru hodinových ručičiek – v smere posuvu, ako sa posudzuje zo strany konzoly. Táto funkcia má veľký význam, pretože technika upevnenia remenice klinového remeňa na hriadeli noža neumožňuje jeho pohyb v opačnom smere. Pred začatím práce upevnite telo hoblíka bez medzier pomocou 4 skrutiek M6.

Hriadeľ noža na drážkovanie je vybavený 2 nožmi širokými 120 milimetrov alebo jedným nožom. V druhom prípade je na opačnú stranu hriadeľa nainštalované protizávažie, aby sa eliminovalo nevyváženie a vibrácie. Každý nôž je zaistený prítlačnými doskami a 3 skrutkami M8, ktoré sú zaskrutkované do závitových otvorov rotujúceho hriadeľa noža.

Pokiaľ ide o nože, najdostupnejšími polotovarmi sú vypracovaný list píly na kov, ktorý má hrúbku asi 3 milimetre. Uhol ostrenia reznej hrany nožov by mal byť v rozmedzí 30 – 40 stupňov. S kučeravým doostrením môžete získať reliéfny povrch pre umelecké rámy alebo platne.

Úzke a tenké profilové pásy, ktoré majú šírku menej ako 10 milimetrov, je možné pripraviť vytrhnutím širšej dosky. Pri práci s úzkymi nožmi (menej ako 12 milimetrov) sa neodporúča spracovávať drážky, ktoré majú hĺbku 8 milimetrov, kvôli nedostatku pevnosti nástroja.

Teraz viete, ako vyrobiť elektrické lietadlo, ale zostáva sa naučiť, ako naň správne nabrúsiť nože. Porozprávajme sa o tom v nasledujúcom článku..

About the author