DIY kladivo

Kladivo v dome je prvým nástrojom. A zatlčie klinec, prelomí maticu a prereže drôt. Toto je otec všetkého zariadenia a všetkých nástrojov. Rozvoj výroby kladiva sa vyznačuje vysokou úrovňou pokroku, takže pre každú činnosť sa dá ľahko nájsť ten najúčinnejší nástroj. Ak robíte zámočnícke práce, potom potrebujete zámočnícke kladivo. Žiadny majster sa nezaobíde bez tohto bicích nástrojov..

Obsah:

Účel lavicového kladiva

Ľudstvo poznalo a používalo kladivo veľmi dlho – na úsvite existencie. Toto je úplne prvý pracovný nástroj, ako aj zbraň primitívneho človeka v kombinácii. Ľudia, ako sa vyvíjali, vylepšovali a menili kladivo. Materiály kladív staroveku zodpovedali vývoju ľudí a menili sa v nasledujúcom poradí: kosť – drevo – bronz.

Dizajn kladiva sa v dnešnej dobe nezmenil: zadná doska, úderná časť s úderníkom a držadlo. Úderník a držadlo sú navzájom spojené otvorom, ktorý je v tele, a klinom zatlčeným do rukoväte. Chvost môže mať rôzne tvary. Telo je zvyčajne vyrobené z ocele, ale môže byť vyrobené z medi, dreva, olova a gumy. Rukoväť je najčastejšie vyrobená z dreva, kovu alebo plastu.

Existuje mnoho odrôd kladív. Lekári a architekti, kuchári a hudobníci, nehovoriac o tesároch, zámočníkoch, mechanikách a staviteľoch, používajú pri svojej práci kladivá. Najslávnejšie kladivá: medené kladivá, sánkovače, rovnačky, tesárske kladivá, murárske a zámočnícke kladivá.

Je to posledný z nich, že okrúhle kladivo je najbežnejšie a najuniverzálnejšie. Jeho účelom je predĺžiť, usmerniť a zvýšiť úsilie ľudskej ruky, zasadiť energetický úder v požadovanom mieste, pomôcť ďalšiemu nástroju – dláto, dláto, úder.

Je pre nich vhodné vykonávať údery počas rôznych prác: ohýbanie, sekanie, nitovanie, rovnanie, dierovanie otvorov, kladenie a splošťovanie. Nechty sa zatĺkajú kovovým kladivom, lámu sa betónové alebo keramické dlaždice, tvarujú sa kovové rúrky.

Dizajn lavičkového kladiva

Zámočnícke kladivo sa líši od bežného v tom, že má v dizajne 2 rôzne úderníky – rovnomerný, ktorý je určený na kladenie klincov, a zužujúci sa až do konca, ktorý je vhodný na lámanie rôznych predmetov a povrchov. Nástroj má mierne vypuklý, nezrazený alebo šikmý povrch úderníka, bez pracovného kalenia, úkosov, otrepov, rýh a prasklín..

Cena zámočníckych kladív so štvorhranným úderníkom je lacnejšia, preto sa tento typ rozšíril v zámočníckej praxi pre ľahké práce. A guľaté kladivá majú jednu výhodu, a to tú, že úderová časť výrazne prevyšuje zadnú časť, ktorá poskytuje väčšiu presnosť a rázovú silu..

Sila nárazu na kladivo závisí od gravitácie pracovnej časti a pohybu nástroja. Táto rýchlosť je kontrolovaná osobou a hmotnosť pracovného prvku je kontrolovaná výrobcom. Nárazová časť nástroja je vyrobená z tepelne upravenej ocele, aby bola zaistená vysoká pevnosť a tvrdosť. Preto je materiál použitý na výrobu kladív rôzny..

Hlava kladiva je zvyčajne namontovaná na ergonomickej rukoväti vyrobenej zo sklolaminátu alebo dreva. Na držadlo sa používa hlavne tvrdé drevo (hrab, buk, drieň alebo breza) a na kladivá má dĺžku najmenej 250 milimetrov. Zámočnícke kladivá vážia 0,4 – 0,8 kilogramu.

Výroba zámočníckeho kladiva

Zámočnícke kladivo má jedno slabé miesto – časť držadla kladiva, ktorá sa nachádza pod úderníkom. Pri zatĺkaní čapov, klincov, klinov dochádza k problémom, najmä v počiatočnom štádiu ich upevnenia, remeselníci často míňajú cieľ a zvyčajne trafia klinec nie svižným, ale týmto úsekom držadla.

V dôsledku toho sa na rukoväti objavia čipy a preliačiny. Kladivá sa veľmi často uvoľňujú, odlietajú z rukoväte alebo sa zlomia. A nákup zámočníckeho kladiva nezaručuje opak, pretože v zámočníckych kladivách neexistuje žiadny špeciálny jazyk na ochranu, ako napríklad v sekerách.

V maloobchodných predajniach a železiarňach sú samozrejme prezentované kladivá s plastovými alebo kovovými držadlami, ktoré úplne postrádajú problém so zasunutím hlavy, ale zámočnícke kladivá s drevenými držadlami sú tradičné. Navyše lepšie držia v ruke a sú na dotyk teplejšie..

Preto si dnes vyrobíme zámočnícke kladivo „urob si sám“ s drevenou rúčkou. Pamätajte si, že stačí raz a pevne na ňu pripevniť rukoväť a bude to fungovať nepochybne.

Rukoväť zámočníckeho kladiva

Začnime teda výrobou držadla pre zámočnícke kladivo. Najprv si povedzme niečo o rozmeroch: rukoväť by mala mať oválny prierez, dĺžku asi 250 – 350 milimetrov, hladko sa zužujúca smerom ku koncu, na ktorý sa zmestí hlava nástroja. Na výrobu držadla je najvhodnejšie bukové, dubové, brezové, javorové, habrové, jaseňové alebo jarabinové drevo. Považuje sa za absolútne neprijateľné vyrábať držadlá z ľahko pichľavého dreva: smrek, borovica, jelša alebo osika..

Rukoväte pre zámočnícke kladivá sú najčastejšie vyrobené z brezy. Na to budete potrebovať malú dosku, z ktorej budete musieť podľa technologickej schémy na výrobu zámočníckeho kladiva vyrezať tvar držadla a potom ho dobre obrúsiť stavebným brúsnym papierom..

Ak vyrezávate rukoväť z hrubej brezovej vetvy, musí byť sušená na teplom, dobre vetranom a tienistom mieste. Nepokúšajte sa sušiť drevo pomocou umelých zdrojov tepla: ohrievačov, elektrických krbov a radiátorov, pretože pri takom sušení drevo nevyhnutne praskne a stratí svoju pevnosť..

Ak drevená rukoväť kladiva nie je dostatočne suchá, časom vyschne a zníži objem. A preto na ňom bude visieť hlava, ktorá sa neustále pokúša odletieť z rukoväte kladiva. Aby bola rukoväť ešte hladšia, odporúča sa ju pokryť špeciálnym lakom na nábytok. To je všetko, rukoväť lavičkového kladiva je pripravená, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku.

Pripojenie hlava -ruka

Po vyrobení držadla je potrebné ho tenkým koncom zasunúť do otvoru v hlave nástroja. Považuje sa za ideálne namontovať hlavu lavicového kladiva na rukoväť s určitým úsilím alebo „s rušením“, ako zvyknú hovoriť majstri..

Ak je rukoväť hrubá, mali by ste najskôr spracovať jej tenký koniec rašpľou a potom brúsnym papierom. Koniec držadla lavicového kladiva by mal byť v konečnom dôsledku plytký kužeľ. Položte hlavu kladiva na držadlo a uistite sa, že je kolmá na os držadla.

Rukoväť držte striktne zvislú, hlavou kladiva hore, udierajte ju širokým zadným koncom proti tvrdému povrchu zhora nadol. Hlava kladiva na kladenie kovov pri každom údere pomaly, ale isto sedí na rozpínacej rukoväti a stále viac na ňom tvrdne. Pri ďalších úderoch nehybnosť hlavy nástroja naznačuje, že sa pevne „posadila“ na rukoväť.

Zaklinovanie držadla kladiva

Existuje niekoľko spôsobov výroby kladiva, ale najspoľahlivejšie je použitie klinov. Kliny pre zámočnícke kladivo môžete vyrobiť vlastnými rukami. Pripravte si miesto na klin vyrobený z dreva. Aby to nešlo nabok a nepokazilo držadlo, urobte zárez s úzkym dlátom, ktorý má hĺbku asi 5 milimetrov, pod uhlom k pozdĺžnej osi lavicového kladiva 30 stupňov.

Drevený klin je čepeľ hrubá približne 3 milimetre, široká asi 15 milimetrov a dlhá 30 až 50 milimetrov. Klin by sa mal vpredu hladko zužovať, ale koniec musí byť tupý.

Potom, čo zatlačíte drevený klin do držadla zámočníckeho kladiva o 15-20 milimetrov, odrežte pomocou jemne ozubenej píly hornú časť držadla, ktorá vyčnieva z hlavy kladiva, aby vyčnievala za hranice hlava najmenej o 2-3 milimetre.

Vyrežte druhý klin z pásu kovu rovnakého tvaru a veľkosti ako klin z dreva, ale urobte ho kratší – nie dlhší ako 20 milimetrov. Vezmite list železa, ktorý je hrubý asi pol centimetra. Na špeciálnom stroji nabrúste klin a zatlačte ho do držadla v rovnakom ostrom uhle k pozdĺžnej osi kladiva pod uhlom 30 stupňov, ale od stredovej čiary na druhej strane..

Po úplnom zatlačení kovového klinového „splachovania“ do držadla kladiva možno prácu výroby zámočníckeho kladiva považovať za ukončenú. Potom stojí za to položiť zámočnícke kladivo na 5 hodín do vody, aby drevo napučalo. Keď strom uschne, kladivo sa už nebude kývať..

Použitie zámočníckeho kladiva

Zatĺcť klinec do dosky kovovým kladivom nie je taká ľahká úloha, aj keď sa to na prvý pohľad zdá. Ak ste urobili zlé kladivo, povrch sa pod ním prerazí a objavia sa preliačiny, a to nie je najpríjemnejší výsledok. Ak chcete zatĺcť klinec, uistite sa, že sa dostane na pracovný povrch. Dokončite prípad 2-3 údermi..

Aby bolo spojenie silné, musí klinec vstúpiť do pracovnej plochy najmenej do jednej tretiny. Aby bolo spojenie tuhé, zatlačte klince k sebe pod uhlom. Doska sa nerozštiepi, ak klinček nemá v priemere viac ako jednu štvrtinu svojej hrúbky. Ak musíte zatĺcť klinec do tenkej dosky, najskôr odhryznite hrot kliešťami, ktoré sú schopné trhať a štiepať drevo. Je jednoduchšie zatĺcť klinec do mokrého stromu kovovým kladivom než do suchého..

Pri zatĺkaní klinca do suchého dreva ho držte v strede kliešťami, aby sa neohýbal, keď suché drevo odoláva. Dosky, ktoré sú široké asi 10-12 centimetrov, sú upevnené jedným klincom, široké dosky sú pribité dvoma klincami. Ak potrebujete zatĺcť niekoľko klincov, rozložte ich v niekoľkých radoch, nie v priamke. Pomerne pohodlnou náhradou za zatĺkanie klincov do ľudských prstov je drevený špendlík alebo úzky pás papiera, ktorý je preložený na polovicu..

About the author