DIY kľúč

Na odskrutkovanie alebo utiahnutie matice, skrutky, spojky, hlavy ventilu atď. používa sa kľúč. Každý remeselník, ktorý robí domáce práce pre mužov alebo sa zaoberá technológiou, sa s týmto nástrojom stretol aspoň raz v živote..

Veľkosti kľúčov

Každé zariadenie má svoje vlastné parametre a vlastnosti. Existujú všeobecne uznávané štandardy rozmery kľúče. Na určenie veľkosti kľúča sa pozornosť venuje medzere tvorenej pevnými čeľusťami. to hrdlo nástroj. Rukoväť akéhokoľvek kľúča obsahuje digitálne označenie. Toto je počet milimetrov, ktorý určuje vzdialenosť medzi čeľusťami.Veľkosti kľúčov sa pohybujú od najmenších (2,5×3,2) po najväčšie (75×80 mm). Toto sú ukazovatele GOST, ktoré nemožno za žiadnych okolností porušiť. Ostatní sú zaregistrovaní požiadavky na kľúč. Každý vyrobený nástroj musí mať uvedenú tvrdosť a pevnosť. Bol vykonaný špeciálny výpočet maximálnych odchýlok nominálnej veľkosti hrdla; berie sa do úvahy ochranný a dekoratívny povlak kľúča; použije sa označenie ochrannej známky a pod..

Veľkosti kľúčov

Odrody kľúčov

Teraz na to prídeme, aké sú kľúče. Vhodnejšie sú kľúče s dvoma prístreškami. Jeho druhé meno je dvojrohý kľúč. Ak potrebujete odskrutkovať diely so vzdialenosťou 19 alebo 22 mm medzi polárnymi okrajmi, potom musíte použiť kľúče s držadlom, kde sú označenia 19 a 22. Stáva sa, že v situácii vyššej moci nie vždy mať po ruke nástroj správnej veľkosti. V tomto prípade bude stačiť väčší kľúč. Ak používate nevhodný nástroj, použite skrutkovač alebo nôž a umiestnite ich na prázdne miesto..

Aké sú teda kľúče. Najprv, kľúč. Jedná sa o otvorené kľúče, ktorých veľkosť sa môže líšiť. Po druhé, kompozitný. Zahŕňajú dutú objímku, koncovú konštrukciu a rukoväť, dlhé alebo krátke. Existuje konkrétne profilové kľúče. Jedná sa o neobvyklé kľúče. Existujú šesťhranné, bristolské a torxové kľúče určené na prácu s počítačovým a cyklistickým vybavením so skrutkovaním dielov na ťažko dostupných miestach, čo hraničí s takmer šperkárskou prácou..

Výber kľúča

Ako vyberte kľúč, tak, aby spĺňal všetky požiadavky? Rozmanitosť kľúčov ukazuje, že existujú rôzne druhy kľúčov pre každú potrebu. Musíte postupovať od cieľa, ktorý ste získali, a od zložitosti úlohy, ktorú ste si preň stanovili. Špeciálnym materiálom na výrobu moderných kľúčov je nástrojová oceľ, ktorý pozostáva z chrómu a vanádu. Preto pri odkazovaní na materiál spravidla hovoria, že v predaji sú kľúče. pochrómovaný.

Existuje jedinečná vec, ktorá dokáže vyriešiť všetky problémy jedným ťahom a ušetrí vám to hádanie sa nad tým, ktorý kľúč zvoliť. Existuje univerzálne kľúč, ktorý obsahuje všetky kľúče dohromady. Poradí si s orieškami akejkoľvek veľkosti s rôznymi tvarmi hlavy. Vďaka silným zubom nekĺže na hladkých povrchoch, čo je jasná výhoda..

Je tu tiež elektrické kľúč, ktorého názov hovorí sám za seba. Tento nástroj funguje na batérie a nabíjateľné batérie. Každý remeselník sa teda sám rozhodne, ktoré kľúče sú pre neho najlepšie..

Elektrický kľúč

Kľúčová cenová politika je veľmi rôznorodá. Kľúče sú spravidla cena sa pohybuje od 21 rubľov do 415, v závislosti od výrobcu a multifunkčnosti technických charakteristík. Najlacnejšie bude stáť jednosmerný kľúč, ktorého otvorené ústie je od 3,2 do 85 mm. Pri nákupe stojí za to pamätať aj na dlhú rukoväť, ktorá obmedzuje rozsah pohybu kľúča v zákrutách. Ak je jedna z čeľustí skrátená, polomer kľúča sa podľa toho zvýši. V tomto prípade je možné vložiť kľúč na stranu matice. Ak je rukoväť umelo predĺžená, použitá sila sa zvýši a ústa hrdla sa rozvedú alebo dokonca zlomia. V prípade zriedenia ich môže kladivo vrátiť späť na miesto, ale materiál už nebude taký pevný ako predtým. Ak máte kľúč vyrobený z ocele 40X alebo 40XFA, potom existuje možnosť tvrdnutia špongie.

Existuje aj iný spôsob, ako opraviť opotrebované alebo hrdelné hrdlo. Zváraním na kovovej vrstve sa objem hrdla upraví brúsnym nástrojom. Ak je otvorená čeľusť väčšia ako 24 mm, bude táto možnosť obnovy kľúča účinnejšia.. Život kľúče sa pohybujú od roku do troch. Keď hovorí o trvanlivosti použitia, vždy spomenú krúžkový kľúč. Nemôže byť distribuovaný, ale opotrebuje sa. Na používanie tohto typu kľúča existujú obmedzenia. Dá sa použiť, ak ho nasadíte na matice, ale nedá sa ním odskrutkovať napríklad prevlečná matica pružných hadíc. Na klampiarske práce sa používajú kruhové kľúče na odskrutkovanie alebo zaskrutkovanie ventilov, liatinové sifóny atď. Výhodou tohto kľúča je šesťhranná alebo dvanásťstranná čeľusť, ktorá umožňuje vykonávať intenzívnejšie práce..

Krúžkový kľúč

Vytvárame kľúč vlastnými rukami

Vyvstáva prirodzená otázka, ako urobiť kľúč bez pomoci špecialistu. Pre tých, ktorí sa rozhodli osobne vytvoriť tento nástroj pre seba, existujú malé tipy. Stojí za to začať vyrábať kľúč vlastnými rukami vytvorením jednostranného alebo obojstranného kľúča. Použite vzorku hotového podobného výrobku. Urobiť kresba kľúč, na základe ktorého si vyrobíte svoj nástroj.

Po prvé, urobíme prázdne vyrobené z oceľového plechu s celkovým rozmerom 2-3 mm väčším ako je vonkajší rozmer strán kľúča. S hrubými obrobkami sú problémy. Nestrihajte ho pílou. A je kontraindikované používať plynový horák. Najlepšie je použiť kováčstvo. To sa vykonáva sploštením oceľovej tyče..

Potom, čo je tam obrobok, začneme nanášať prirážka. Ak má obrobok nerovnaké strany, je lepšie ich opilovať a odstrániť váhy. Potom potrebujete naneste farbu na spracovanom vrchu. Môžete použiť rýchloschnúcu farbu alebo lak. Aplikácia vzorky nastane po zaschnutí farby. Najlepšie je použiť nejaký druh lisu, aby sa vzorka počas pohybu nepohybovala vymedzenie. Naostrený oceľový drôt bude fungovať ako pisár. Po oddelení vzorky a obrobku musíte umiestniť konečné značky na 1-2 mm od už aplikovaných a potom ich označiť. Najprv nastavte riziko jadra so sklonom a pri údere kladivom ho narovnajte. Vzdialenosť medzi jamkami v hltane by mala byť 3-4 mm.

Ďalej vyvŕtať hrdlo. Je možné použiť vŕtačku s vrtákmi 3-5 mm. Vŕtačka sa nesmie prehriať. Musíte ho ochladiť vo vode. Potom, čo urobíte druhé hrdlo, musíte odstrániť prebytok.

Nakoniec je to nevyhnutné temperament výroba. Doma sa to dá urobiť plynom. Ak použijete kováčsku vyhňu alebo špeciálnu pec, bude to perfektné. Na vybratie kľúča použite kliešte a jednu stranu kľúča spustite do vody. Potom ho musíte odstrániť a spustiť, kým špongie úplne nestmavnú. Potom ich ochladíme vo vode. Opačná strana kľúča musí byť spracovaná rovnakým spôsobom. Toto je technológia na výrobu kľúča.

Výroba kľúča

About the author