DIY škvárový blok stroj

Použitie škvárových blokov v stavebníctve môže niekoľkokrát znížiť náklady na stavbu stien. Na výrobu tohto materiálu je potrebné špeciálne vybavenie, ktorého nákup je dosť drahý proces. Ponúkame vám, aby ste si preštudovali odporúčania o tom, ako vyrobiť stroj na škvarové bloky vlastnými rukami.

Obsah:

Cinder block – vlastnosti materiálu a jeho účel

Škvárový blok je stavebný materiál, ktorý má podobný vzhľad ako kameň, ktorý je vyrobený metódou vibračného lisu. Na jeho výrobu sa používa plnivo vo forme trosky a cementová malta funguje ako spojivo..

Na výrobu škvárových blokov existujú dve možnosti:

 • priemyselný;
 • nezávislý alebo doma.

Na výrobu škvárového bloku vlastnými rukami sa používajú malé vibračné stroje, ktoré sú schopné vyrábať malé dávky tohto materiálu..

Pokiaľ ide o hlavné zložky škvárového bloku, konkrétne trosku, obsahuje jeden z materiálov vo forme:

 • troska;
 • sopečný popol;
 • vypadnutie žuly;
 • drvená žula;
 • riečny štrk;
 • piesok;
 • tehlový kameň;
 • cement;
 • expandovaná hlina atď..

Materiál, o ktorom budeme hovoriť neskôr, má nižšie kvalitatívne vlastnosti a trvanlivosť. Je ideálny pre výstavbu rodinných domov, prístreškov, skladovacích priestorov.

Podomácky vyrobený škvarový blok neumožňuje celý technologický proces vo vzťahu k všetkým požiadavkám, ktoré sa naň vzťahujú.

Aby blok škváry získal potrebnú tuhosť, je potrebné vydržať naparovanie, pomocou ktorého je nasýtený vlhkosťou a zahriaty na určitú teplotu, čo zvyšuje pevnosť cementu. Aj keď pomocou blokov vyrobených na domácom vibračnom stroji získate vynikajúcu jednopodlažnú budovu, ktorej životnosť bude najmenej 25 rokov..

Stroj na škvarové bloky: výrobné vlastnosti

Ak chcete postaviť tento druh stroja, musíte mať schopnosti pracovať so zváracím strojom a zámočníckymi nástrojmi..

Hlavnou časťou domáceho stroja na škvárový blok je matica, ktorá má tvar na inštaláciu riešenia. Matrica má formu kovovej škatule, v ktorej sú určité prvky, ktoré poskytujú medzery v už vyrobenom výrobku.

Je to matrica, čo je druh stroja, na výrobu ktorého budete potrebovať:

 • zváračka;
 • brúsky;
 • zverák;
 • zámočnícky nástroj.

Ako materiál budete potrebovať nákup:

 • kovový plech s hrúbkou 3 mm a veľkosťou 1 m²;
 • jeden meter oceľovej rúry s priemerom 7,5 až 9 cm;
 • oceľový pás hrubý 3 mm a dlhý 30 cm;
 • elektrický motor s výkonom až 0,75 kW;
 • spojovacie prvky vo forme skrutiek a matíc.

Pokyny pre domácich majstrov na výrobu škvárového bloku:

1. Najprv sa rozhodnite o rozmeroch výrobku, ktorý potrebujete na stavbu. Možná možnosť merania hotového škvárového bloku, priemyselná výroba.

2. Vystrihnite bočné časti zariadenia z plechu, mali by byť dve a medzi nimi je priečka. Získate škatuľu, ktorá má dve rovnaké časti.

3. V dutinách zostáva spodná stena, ktorej hrúbka je najmenej 3 cm. Bude teda možné určiť výšku valca, ktorá obmedzí dutiny.

4. Rúru rozrežte na šesť kusov, ktorých dĺžka sa bude rovnať výške prázdnoty.

5. Aby bol každý z valcov zúžený, je potrebné v každom z nich urobiť rezy do stredu a potom stlačiť zverákom a navzájom zvárať. V tomto prípade bude veľkosť priemeru o dva milimetre menšia..

6. Zvarte valce na oboch stranách a spojte ich dohromady na dlhej strane bloku. Musia byť umiestnené tak, aby vytvorené medzery presne kopírovali medzery priemyselnej výroby..

7. K extrémnym častiam sa pridá pozdĺž plechu s veľkosťou 3 cm. Musí mať otvor, ktorý zabezpečí jeho fixáciu na povrchu výstupkov..

8. V centrálnej časti každého z oddelení matrice prerezajte povrch a privarte k nemu očká. Pomôžu poskytnúť možnosť dočasne pripevniť zábrany a vytvoriť tak prázdnotu. Získa sa mechanizmus, pomocou ktorého sa škvarové bloky budú vyrábať ako monolitické alebo nemonolitické.

9. Vyberte jednu priečnu stenu, na ktorú sa majú zvárať skrutky, v počte štyroch kusov. Fungujú ako upevňovacie prvky na zaistenie motora.

10. Na strane nakladania zmesi by mali byť zvárané časti vo forme zástery a čepelí.

11. Vyčistite a vyleštite všetky súčiastky pre ich ďalšie lakovanie..

12. Vytvorte lis, ktorého tvar bude úplne rovnaký ako samotný mechanizmus. Na jeho stavbu potrebujete dosku, ktorej otvory budú o štyri milimetre väčšie ako priemer valca. Mal by sa ľahko zmestiť do škatule do výšky najmenej 5 cm.

13. Aby ste zaistili pohodlie práce s lisom, zvarte k nemu diely vo forme držadiel.

14. Zakryte všetky súčasti mechanizmu antikoróznym základným náterom a po vyschnutí namontujte motor.

15. Ďalej sa skontroluje funkčnosť systému..

Aby sa vibračný motor vyrábal zo štandardného elektrického motora, na jeho časti hriadeľa by mali byť namontované zvárané skrutky vo forme excentrov. V axiálnom priestore sa musia zhodovať. Na skrutky sú nainštalované matice, rýchlosť a typ vibrácií závisia od množstva obalu..

Výkresy stroja zo škvárového bloku:

S pomocou takejto matice sú vyrobené stroje na chôdzu aj na diaľku. Na jeho vylepšenie potrebujete dobrý zámočnícky nástroj a skúsenosti s ním..

Na výrobu takýchto blokov je vhodný akýkoľvek materiál vo forme ílu, betónu na piliny, betónu z expandovaného ílu atď. Štandardnou zmesou by mal byť jeden diel pieskového kameniva, jeden diel cementu a tri diely troskového odpadu..

Veľmi dôležitú úlohu zohráva koeficient vlhkosti obsiahnutý v hotovej zmesi. Na jeho optimálne určenie stačí skontrolovať kompozíciu, nemala by sa rozpadať, ale zároveň by mala byť elastická a dobre udržiavaná vo forme..

Je to taký obrobok, ktorý je umiestnený v matrici, aby sa získal hotový škvárový blok. Na vytváranie dutín sa odporúča používať sklenené fľaše, rozbité tehly alebo kamene s ostrými hranami..

Upozorňujeme, že pred začatím práce na stroji na výrobu škvárových blokov by mali byť všetky diely namazané olejom, týmto spôsobom bude možné zabrániť prilepeniu hotovej zmesi na kov. Vibrátor je možné zapnúť v akejkoľvek fáze výroby, ale je najlepšie to urobiť pred stlačením hotového bloku. Elektromotor musí byť navyše bezpečne izolovaný pomocou zástery, aby sa zabránilo vniknutiu roztoku na povrch motora..

Hotové škvarové bloky by mali starnúť vonku, v lete, pri teplotách od +12 do +30 stupňov. Aby bloky nezaschli, sú zakryté igelitom..

Zariadenia na výrobu škvárových blokov a ich výrobná technológia

Výroba škvárového bloku začína prípravou betónového roztoku, ktorý pozostáva z cementu, vody a trosky. Všetky zložky sa zmiešajú spolu s miešačkou alebo miešačkou na betón. Ručné miešanie roztoku trvá dlhšie a jeho implementácia vyžaduje obrovské fyzické úsilie.

Všetky práce sa vykonávajú výlučne pri pozitívnych teplotách vzduchu, pretože voda počas mrazu zmrzne. Keď je roztok pripravený, naleje sa do formy, ktorá môže byť dutá alebo monolitická. Štandardná veľkosť každého bloku je 39 x 19 x 18.

Ďalej je hotové riešenie zhutnené. Táto operácia sa vykonáva pomocou lisu alebo vibrácií. Trvanie vibropresu trvá najmenej 30 sekúnd.

Keď má blok už zhutnenú štruktúru, forma sa z neho odstráni a samotný blok sa nainštaluje na podlahu alebo na paletu. Procedúra sušenia škvárového bloku trvá pri prirodzenej teplote vzduchu, ktorá by nemala byť menšia ako dvadsať stupňov. Bude teda možné získať materiál vhodný na ďalšiu výstavbu. Aby ste zabránili vysychaniu materiálu, zaistite maximálnu vlhkosť vzduchu..

Po zaschnutí škvarových blokov získavajú dodatočnú pevnosť a sú odoslané na skladovanie na suchom mieste vo forme skladu..

Ako suroviny sa používajú materiály rôzneho zloženia. Výber jednej alebo druhej suroviny je ovplyvnený schopnosťami zariadenia, na ktorom je škvárový blok vyrobený, a typom konštrukcie, ktorá z neho bude postavená..

Najbežnejšími možnosťami plnív na výrobu škvárových blokov vyrobených vlastnými rukami sú materiály vo forme:

 • odpad z tehál;
 • piesok;
 • suť;
 • popol;
 • expandovaná hlina atď..

Množstvo konkrétnej zložky závisí od požiadaviek na konečný výrobok..

Pomerne častou súčasťou výroby škvárového bloku je zmäkčovadlo, ktoré zlepšuje technické vlastnosti hotového materiálu. Použitie zmäkčovadiel navyše zvyšuje pevnosť hotovej budovy, jej odolnosť voči mrazu a vlhkosti..

Po výrobe škvárových blokov nasleduje proces výstavby a priameho postavenia stien zo škvárových blokov. Ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim kvalitu konštrukcie škvárového bloku je dokončenie a izolácia hotovej budovy..

Štandardná kompozícia na prípravu zmesi pre škvarové bloky pozostáva z:

 • jedna časť cementu;
 • deväť častí trosky;
 • 50% množstva vodného cementu.

Ďalšou možnosťou výroby škvárových blokov je použitie:

 • štyri kusy jemného výpadku;
 • štyri diely žulovej trosky;
 • jeden diel cementu na 50% vody.

Výroba škvárových blokov – všeobecné požiadavky na výkon práce

Ak chcete vytvoriť vysokokvalitný škvárový blok, mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • poznať jasný recept a zloženie zmesi;
 • sledovať technológiu výroby škvárových blokov;
 • mať dostatok profesionálneho vybavenia.

Okrem toho je kľúčom k vysoko kvalitnému domácemu škvárovému bloku použitie hrubého piesku, vysokopecnej trosky, vysokokvalitného cementu s minimálnym stupňom 400. Okrem toho je potrebné špeciálne vybavenie s vibračným lisom.

Spálené uhlie je vynikajúce na výrobu trosky, ktorá sa používa ako plnivo. Jednou z dôležitých požiadaviek na výrobu škvárových blokov je dodržanie symetrického a rovnomerného geometrického tvaru hotového výrobku. Pretože množstvo malty potrebné na stavbu hotovej budovy závisí od počtu nepravidelností a chýb v škvárovom bloku. Aby sa zabránilo vzniku tohto defektu, forma by mala byť naplnená až na vrchol a ešte viac, pretože počas vibrácií je hotová zmes zhutnená a zmenšená..

Vibroform sa zapína zakaždým s intervalom 6-15 sekúnd. Potom vibrácie prestanú a hotový výrobok sa vyhodnotí. Ak je riešenie nižšie ako extrémna čiara matice, potom je na ňu nainštalovaný tlakový kryt a vibrácie sa znova zapnú. Potom tlak spočíva na obmedzovači, vibrácie sa vypnú a forma sa vytiahne zo zariadenia.

DIY škvarové bloky: výrobné pokyny

Pri vlastnoručnej výrobe škvarových blokov by malo byť zloženie zmesi zvolené na základe typu zariadenia na výrobu škvárových blokov. Pretože kvalita vibrácií priamo určuje vlastnosti konečného produktu.

Ponúkame verziu štandardného receptu na výrobu škvárových blokov:

 • sedem vedier troskového plniva;
 • dve vedrá piesku;
 • dve vedrá štrku;
 • jeden a pol vedra cementu;
 • jeden a pol až tri vedrá vody.

Upozorňujeme, že množstvo vody ovplyvňuje štruktúru a kvalitu blokov. Po stlačení by roztok nemal tiecť. Ak je hotová zmes hodená na zem a súčasne sa šíri a v prvej fáze sa znova pripojí, potom je tento typ roztoku vhodný na výrobu škvárových blokov.

Ak sa na výrobu škvárových blokov používa miestnosť, musí v nej byť rovná podlaha a dobré vetranie, ale napriek tomu sa odporúča vyrábať škvarové bloky na čerstvom vzduchu..

Domáce stroje na škvarové bloky zahŕňajú výrobu tohto materiálu podľa nižšie uvedených pokynov:

1. Nalejte maltu do formy z škvárového bloku. Zapnite vibrátor na päť sekúnd. Ak nie je dostatok roztoku, pridá sa trochu viac zmesi. Nainštalujte svorku a znova zapnite vibrátor. Keď je tlakové zariadenie na dorazoch, výrobný proces je dokončený..

2. Vibroform sa zapne na ďalších 8 sekúnd a potom sa forma vyberie bez vypnutia vibrátora.

3. Bloky schnú štyri až deväť dní. Plnú silu dosiahnete po mesiaci. Hlavnými podmienkami skladovania sú vysoká vlhkosť a teplota..

4. Bloky sa transportujú do priestorov najmenej jeden deň po ich výrobe. V prítomnosti zmäkčovadla v kompozícii na výrobu škvárových blokov dochádza k ich preprave o šesť hodín neskôr, po výrobe.

5. Skladovanie škvarových blokov prebieha vo forme pyramídy. Po niekoľkých mesiacoch sa stanú vhodnými na výstavbu..

About the author