DIY laserové rezanie preglejky a dreva

Na stavbu unikátnych altánkov, vytváranie exkluzívnych štrbinových priečok a panelov, nábytkových prvkov a ďalších úžasných predmetov z dreva alebo preglejky do interiéru sa používa osvedčená a účinná metóda – laserové rezanie dreva a laserové rezanie preglejky vlastnými rukami..

Pomocou prelamovaných prvkov v interiéri môžete miestnosť nielen zonovať bez straty priestoru, ale tiež ju vyzdobiť jedinečnými vzormi, ktoré úplne zmenia vnímanie okolitého priestoru, pričom nie je potrebné vykonávať žiadne globálne opravy..

Obsah:

Princíp činnosti laserového systému

Ako implementujete nespočetné množstvo myšlienok, ktoré vznikli v predstavách čitateľa, ktorý hľadá zariadenie na rezanie dreva laserom? Existuje spôsob, ako si sami zostaviť preglejkové zariadenie na rezanie laserom? Aké časti zariadenia si budete musieť kúpiť a čo si môžete vyrobiť sami? A hlavná otázka: bude vlastnoručne zostavený laserový stroj na rezanie preglejky hodnotnou investíciou??

Princíp činnosti je založený na vytvorení vysokovýkonného lúča vychádzajúceho z trubice naplnenej zmesou plynov. Elektrický náboj aplikovaný na trubicu zo zdroja energie vytvára stabilné monochromatické emisie energie. Dopadajúci na povrch, ktorý sa má spracovať systémom zrkadiel, vyvoláva okamžité zvýšenie teploty a v dôsledku toho sa odparuje. Použitím zariadenia na transformáciu energie je možné zvýšiť alebo znížiť výkon laserového lúča. To umožní efektívnejšie využitie energie v závislosti od spracovávaného materiálu a hĺbky prerazenia základne..

Konštrukčné prvky laserovej inštalácie

Organizácia plnohodnotnej výroby dekoratívnych štrbinových dielov z drevenej základne nie je možná bez kompletnej sady komponentov laserového komplexu. Pri rezaní preglejky laserom (video o procese je uvedené nižšie) je nevyhnutné, aby:

 • Pracovným prvkom je laser. Hlava zariadenia by sa mala voľne pohybovať v ľubovoľnom smere pozdĺž pracovnej plochy. Na tento účel sa používajú sprievodcovia a špeciálne vozíky, ktoré sa budú pohybovať po nich. To by malo zahŕňať aj chladiaci systém..
 • Riadiaca jednotka jednotky je elektronický modul, ktorý poskytuje kontrolu nad pohybom lasera, jeho výkonom a ďalšími technickými parametrami..
 • Zadávanie údajov pre dokonale presné výsledky sa vykonáva pomocou počítača alebo prenosného počítača. Odtiaľto sú dané príkazy, kde sú uvedené šablóny výkresov, funkčnosť režimov inštalácie atď..
 • Spaľovacie produkty musia byť správne vypustené. V prípade, že sa rezanie dreva laserom vykonáva na domácom stroji v malej miestnosti (video jasne ukazuje výsledok takejto inštalácie), vytvorí sa dostatočne veľké množstvo škodlivých výparov.

Kľúčové výhody a nevýhody rezania laserom

Akákoľvek výroba prináša určité riziká. To, či sa do toho oplatí investovať, je možné pochopiť iba po starostlivom zvážení všetkých pozitívnych a negatívnych aspektov výroby a jasnom výpočte odhadovaných nákladov..

1. Pros laserového rezania

Laserové rezanie, ktorého cena je dôsledkom vysokých nákladov na zariadenie, má v porovnaní s ručnou prácou mnoho výhod:

 • Minimálna šírka rezu (alebo skôr dierovanie) lasera je 0,01 mm. Vďaka tomu sa presnosť vykonávania malých súčiastok podľa naprogramovaného vzoru blíži k ideálu..
 • Zariadenie na rezanie preglejky laserom je možné použiť nielen na vytváranie priechodných otvorov v preglejkových doskách. Nastavením výkonu laserového lúča a rýchlosti pohybu vozíka stroja môžete gravírovať na rôzne materiály. Vrátane plastov, plexiskla a iných materiálov, ktoré majú nízku teplotu spaľovania a úroveň tepelnej vodivosti.
 • Zložitosť kresby je absolútne irelevantná. Aj tie najmenšie, zložité a symetrické diely budú vyrobené profesionálnym strojom montovaným vo výrobe s najvyššou presnosťou..

 • Hrany laserových výrezov, na rozdiel od rezov skladačky, majú dokonale rovnú hranu. Ďalšie príslušenstvo laserového systému, ak je to potrebné, môže zaistiť, aby neboli žiadne popálené oblasti. Táto nevýhoda technickej stránky procesu je čiastočne odstránená vysoko kvalitným fúkacím systémom..
 • Pokiaľ ide o ručnú prácu, laserové rezanie dreva vlastnými rukami na mlyne bude oveľa rýchlejšie a lepšie..
 • Stmavnutie okraja pri rezaní alebo gravírovaní preglejky (dreva) je možné hrať úžasným spôsobom a vytvárať jedinečné vzory a vzory.
 • Fyzické úsilie pri práci s laserovým rezacím strojom je minimálne a dodatočné spracovanie okraja nie je potrebné, pretože štruktúra základne nie je narušená.

2. Negatívne stránky

Samostatne zostavené takéto zariadenie má však aj niekoľko významných nevýhod:

 • Vysoké náklady na súčiastky, ktoré nemožno odstrániť z iného zariadenia alebo ich vyrobiť nezávisle. Napríklad laserová dióda s nízkym výkonom z DVD, ktorú sa remeselníci naučili používať na stavbu lacných samolepiacich rytcov, nie je vhodná na rezanie preglejky. Laser na rezanie drevených panelov by mal mať minimálny výkon 20 wattov a lepšie – až 80 wattov.
 • Laserová trubica, ktorej obstaranie tiež pritiahne celkom hmatateľné finančné náklady, nebude trvať dlhšie ako 8 tisíc hodín. Aby boli náklady na jeho nákup a údržbu zariadenia odôvodnené, sú potrebné vážne odborné znalosti a veľké objemy vyrábaných výrobkov..
 • Zariadenie nemôže fungovať bez kvapalinového chladenia laserovej trubice. V priemyselných jednotkách sa na tento účel používa chladič, pomerne drahé zariadenie. Pre malú domácu jednotku môžete použiť konvenčné vodné chladenie obvodu laserovej trubice pomocou nádrže s objemom 80 – 100 litrov a vodného čerpadla.

 • Na organizáciu prevádzky inštalácie potrebujete príslušný softvér. Ďalším predpokladom preglejky rezanej laserom je kresba. Nájdenie vhodných náčrtov a kresieb nie je také jednoduché, ale aby ste ich urobili vlastnými rukami, musíte mať určité znalosti a schopnosti a stráviť veľa času. Stojí za zmienku, že samostatne zostavené zariadenie na rezanie dreva laserom je možné ovládať bez softvéru, presnosť vykonaného výkresu za takýchto podmienok však môže byť výrazne ovplyvnená..
 • V srdci laserového rezania preglejky je zariadenie, ktoré materiál prepáli a v dôsledku pôsobenia silného lúča ho okamžite odparí. Pod jeho vplyvom teplota v mieste kontaktu okamžite stúpne a materiál akoby zmizne odparením. Aby sa zabránilo dymu, je v továrňových jednotkách nainštalovaný systém dúchadla. Zaisťuje tiež, aby v mieste kontaktu lasera a základného materiálu nedošlo k požiaru. V domácom zariadení bude musieť byť ventilačný systém upravený oddelene. Nie je to zlé riešenie – uzavretý box so sklenenou stenou a núteným vetraním.

Pracovný proces

Ak sa rozhodne o kúpe stolného laserového stroja na rezanie preglejky a zostane túžba pracovať vlastnými rukami, stojí za to zvážiť etapy práce, v dôsledku ktorej vyjdú úžasné prelamované vyrezávané výrobky z dreva alebo preglejky spod stroja.

 • Kreslenie obrázku. V tejto fáze sú možné dva typy vykonávania: manuálne a počítačové. Buď sa použijú hotové šablóny a polotovary, alebo sa manuálne vykoná náčrt budúceho produktu, ktorý sa plánuje vykonať pomocou laserového stroja.
 • Stanovenie výkonu lasera. Výrobný laserový systém je vybavený niekoľkými prevádzkovými režimami. Vyberajú sa v závislosti od hrúbky preglejky alebo dreva, ktoré sa spracúvajú, ako aj od požadovanej hĺbky dierovania. Pre vysokokvalitnú prácu stojí za to vykonať viac ako jednu sériu experimentov, takže bez určitých zručností by bolo potrebné vykonávať skutočne kvalitné a krásne výrobky..
 • Realizácia produktu. Rýchlosť lasera priamo ovplyvňuje rýchlosť obrobku. Stojí však za zmienku, že pri vyšších rýchlostiach lasera sa vytvára veľké stmavnutie okrajov preglejky..

Technológia sa môže v niektorých prípadoch líšiť, ale všeobecný princíp činnosti zostáva rovnaký pre všetky typy laserových strojov. Všetko bude závisieť od veľkosti, špecifikácií a konfigurácií inštalácií. Aby sa vytvorila optimálna efektívna výroba obrobkov a výrobkov z dreva alebo preglejky v domácej dielni, stojí za to kúpiť CNC zariadenie, to znamená s riadením programu..

Vlastnosti rezania laserom

Použitie laseru na výrobu štrbinových výrobkov z dreva alebo preglejky má niektoré vlastnosti:

1. Miesta stmavnutia pozdĺž okrajov rezov budú musieť byť buď očistené brúsnym papierom alebo pokryté farbou, aby sa skryla zmena farby stromu.

2. Na rezanie laserom je lepšie nepoužívať preglejku z mäkkého dreva, pretože vysoký obsah živice spôsobí, že okraje obrobku budú veľmi tmavé..

3. Ak plánujete vykonávať veľké objemy, musíte vybrať stroj s dodatočným systémom odparovania..

Stroje na rezanie dreva a preglejky

Skôr majstri kučeravého rezbárstva používali ručné alebo v extrémnych prípadoch elektrické priamočiare píly. Po takejto práci si výrobky vyžiadali ďalšie spracovanie. Niekedy sa iba logicky vyrezaným dielom podarilo dosiahnuť ladné rezby iba majstri najvyššej kvalifikácie..

S rozvojom technológie sa objavili nové metódy spracovania drevenej základne. Laserové rezanie preglejky sa objavilo nie tak dávno. Medzi skutočnými znalcami krásy tenkých štrbinových výrobkov si však okamžite získala nespochybniteľnú popularitu. Skutočne, pomocou laserového rezacieho stroja na drevo, vychádzajú z umeleckých štruktúr z drevených pláten skutočné umelecké diela..

Výrobcovia obrábacích strojov ponúkajú zariadenia, ktoré spĺňajú rôzne požiadavky na produktivitu a výkon. Ale remeselníci našli spôsoby, ako navrhnúť takéto jednotky vlastnými rukami. Zvážte, aké laserové stroje sa používajú na vysoko kvalitné rezanie preglejky a dreva.

 • Výkonné priemyselné jednotky navrhnuté pre nepretržitú prevádzku a vysoké technologické záťaže majú výkon lasera až 3 kW.
 • Profesionálny stroj pre menšie objemy výroby, používaný vo výrobe nábytku alebo pri výrobe suvenírov. Tieto stroje majú výkon laserového lúča až 195W.
 • Laserový rezací stroj doma (stolný počítač) je miniatúrne zariadenie s nízkym výkonom (až 100 W), ktoré má v porovnaní s predchádzajúcimi kategóriami oveľa nižšie náklady, ale tiež výrazne obmedzenú funkčnosť. Pomocou tohto zariadenia môžete vytvoriť panel, vytvoriť malé prelamované povrchy žalúzií alebo parapetov a ďalšie dekoratívne prvky.

Laserové rezanie dreva a preglejky

Hlavnou nevýhodou rezania dreva laserom je cena. Celý proces, potešenie je dosť drahé. Túžba vyrobiť jednu alebo dve časti neodôvodňuje náklady na nákup laserového systému. Dokonca aj zber viac alebo menej efektívneho zariadenia vlastnými rukami zo šrotu bude stáť dosť peňazí, pretože niektoré diely bude ešte potrebné kúpiť. Preto je výnosnejšie objednať si výrobu niekoľkých dekoratívnych prvkov pre domáci interiér podľa osobného projektu v profesionálnej výrobe..

Na druhej strane, cena rezania dreva laserom doma, vrátane nákupu stroja, sa môže vyplatiť, ak vynaložíte určité úsilie a naučíte sa vyrábať kvalitné výrobky na predaj, založíte výrobu na profesionálnej úrovni..

About the author