DIY laserové rezanie preglejky a dreva

Existuje niekoľko možností rezania dreva alebo preglejky. Tradičná – ručná metóda spracovania je veľmi zložitá a časovo náročná, pokročilejšou je rezanie elektrickým zariadením. Najrýchlejšia a technologicky najkvalitnejšia je však metóda rezania dreva laserom. Hovorme ďalej o funkciách jeho implementácie..

Obsah:

Laserové rezanie preglejky: vlastnosti a výhody

Napriek tomu, že sa v poslednej dobe objavilo laserové rezanie, tento spôsob spracovania dreva získava stále väčšiu popularitu. Ak porovnáme spracovanie dreva pomocou ručnej alebo elektrickej skladačky a laseru, mali by sme zdôrazniť nasledujúce výhody laserového spracovania:

 • rýchlosť rezných prác;
 • schopnosť vyrábať výrobky s vysokou úrovňou jedinečnosti a estetickej príťažlivosti;
 • nízke náklady na prácu vykonávanú odborníkmi;
 • vysoká presnosť práce;
 • minimálna šírka rezu, ktorú môže laser vytvoriť, je 0,01 mm;
 • schopnosť vytvárať rôzne druhy kresieb a gravírovania;
 • multifunkčnosť zariadenia.

Napriek tomu, že náklady na zariadenie používané na rezanie dreva alebo preglejky, tento spôsob spracovania si získava veľkú popularitu..

Princíp činnosti laserového stroja spočíva v tom, že na preglejku pôsobí vysokoenergetický lúč, ktorý vykonáva jeho rezanie. Manipulácia s materiálom je teda bezkontaktná. V mieste, kde sa lúč dotkne dreva, teplota stúpa a preto sa materiál začne odparovať..

Laserovým rezaním lešteného dreva alebo preglejky je možné získať dokonale rovné hrany. Táto výhoda je obzvlášť dôležitá, ak vystrihnete malé prelamované detaily. Hrany povrchu dreva však získajú tmavší odtieň, pretože sú karbonizované laserom. Na kompenzáciu tejto nevýhody majú niektoré z laserových strojov fúkací systém a ventilačný systém, ktorý zbavuje produkty spaľovania..

Na získanie laserového žiarenia sa používa plynová trubica a zmes obsahujúca dusík, hélium a oxid uhličitý. V procese dodávania energie sa spustí monochromatický typ žiarenia, ktoré je zrkadlami nasmerované na povrch, ktorý je potrebné spracovať. Optimálna hodnota výkonu pre laser, ktorým sa preglejka reže, je najmenej dvadsať wattov, aj keď existujú zariadenia s nižším výkonom.

Laserová technológia rezania dreva sa navyše vyznačuje vysokou presnosťou daného vzoru. Aby boli hrany rovnomerné a jasne zodpovedali zadaným parametrom, stačí nainštalovať konkrétny program. V porovnaní s použitím priamočiarej píly je proces rezania veľmi rýchly a ľahký, bez nutnosti ručnej práce. Vzhľadom na malú veľkosť lúča a numerické programy trvá rezanie laserom niekoľko minút.

Vzhľadom na to, že na strojoch sú nainštalované špeciálne programy numerického riadenia, proces rezania zahŕňa iba zostavenie náčrtu. Takéto stroje vám umožňujú vykonávať laserové rezanie veľmi rýchlo a efektívne..

Zariadenie na laserové rezanie preglejky a vlastnosti jeho aplikácie

Rozlišuje sa medzi strojmi, ktoré majú programy numerického riadenia, a ktoré ich nemajú. Okrem toho existujú ďalšie diely, ktoré zjednodušujú prevádzku zariadenia a zlepšujú jeho všestrannosť. Medzi tieto detaily sú uvedené:

1. Chladiče sú zariadenia, ktoré chladia laserovú trubicu. V procese rezania dreva sa rúrka zo skla, v ktorej sa nachádza plyn, rýchlo zahreje. Aby sa ochladilo toto zariadenie, na potrubie sa nanesie druhý plášť, cez ktorý neustále cirkuluje kvapalina, čím sa chladí plynové potrubie. Chladič obsahuje prvky vo forme vodného čerpadla, freónu, vody.

Majte na pamäti, že náklady na tento prvok sú viac ako 500 dolárov. Preto sa v domácich laserových strojoch na chladenie trubice používa obyčajná voda a čerpadlo, ktoré pumpuje. Na zabezpečenie kvalitného chladenia však bude potrebných viac ako sto litrov vody..

2. Systémy, pomocou ktorých sa vykonáva fúkanie a extrakcia produktov spaľovania. Na ochladenie obrobku a zbavenie sa prvkov vytvorených počas jeho odparovania sa používajú tieto systémy. V opačnom prípade môže drevo vyhorieť..

Zaostrovací objektív navyše potrebuje aj neustále chladenie. Prvky jeho chladenia sú hlavné a sú prítomné vo všetkých strojoch..

DIY preglejkový laserový rezací stroj

Pretože zariadenie na rezanie dreva laserom je extrémne drahé, je možné si stroj vyrobiť sami. Tento proces je veľmi zložitý, pretože niektoré časti nie je možné vyrobiť doma..

Pri výrobe laserového rezacieho zariadenia dávajte pozor na nasledujúce vlastnosti:

 • určiť výkon laserovej inštalácie: na výrobu zariadenia by ste mali používať vysokovýkonné zariadenie, ktorého cena je dosť vysoká, takže celkové náklady na toto zariadenie budú stáť najmenej 600 dolárov;
 • chladiace a napájacie systémy: ako už bolo spomenuté, na chladenie plynu pohybujúceho sa trubicou budete potrebovať vodu, najmenej sto litrov a čerpadlo, ktoré ju bude čerpať;
 • potom by mali byť jasne upravené všetky súčasti laserovej inštalácie, tento proces bude vyžadovať značné skúsenosti a veľa času, takže je oveľa jednoduchšie kúpiť si laserový stroj, ako si ho vyrobiť sami.

Rezanie preglejky laserom je veľmi náročný proces, ale konečným výsledkom sú úžasne atraktívne veci..

DIY laserové rezanie preglejky

Na laserové rezanie preglejky vlastnými rukami budete potrebovať predovšetkým špeciálne vybavenie. Pomocou laseru sa na preglejku nanášajú vzory a vzory rôznej štruktúry. Preglejka je ideálnym materiálom na vytváranie rôznych druhov vecí..

Proces laserového rezania je pomerne zložitý a časovo náročný. Je to predovšetkým kvôli potrebe vytvárať digitálne alebo konvenčné náčrty. Pri výbere preglejky by ste sa mali uistiť, že na nej nie sú žiadne deformované oblasti, triesky, praskliny, deformácie, delaminované miesta, živicové škvrny.

Na laserové rezanie preglejky sa používa ručné aj automatizované zariadenie. Lasery sú bezkontaktné spracovanie dreva. Pretože rezanie sa vykonáva pomocou bodového svetelného lúča. Pri spracovaní preglejky teda nedochádza k tvorbe prachu, hoblín a iného odpadu..

Laserové rezanie dreva cena závisí od náročnosti práce a materiálu, na ktorom sa rezanie vykonáva. Aby ste mohli rezať laserom bez laserového zariadenia, mali by ste sa obrátiť na špecializované organizácie, ktoré majú takéto zariadenie. Profesionáli vám pomôžu vytvoriť digitálne kresby a proces rezania bude rýchly a kvalitný.

Aby ste určili cenu práce pre laserové rezanie preglejky, v prvom rade vezmite do úvahy hrúbku materiálu, na ktorom sa rezanie vykonáva. Od tejto hodnoty závisí aj výkon laserového lúča, ktorý je na stroji reprodukovaný..

Video z preglejky rezanej laserom si môžete pozrieť na konci článku.

Na rezanie preglejky laserom sa odporúča použiť suroviny značky FK. Pretože na lepenie tohto druhu suroviny sa používa živica na báze karbamidu. Tieto živice sú menej odolné voči teplu, takže proces rezania je rýchlejší a stojí menej.

DIY laserové rezanie dreva

Pri výbere stroja na rezanie dreva laserom by ste mali vziať do úvahy nasledujúce vlastnosti zariadenia:

 • ukazovatele presnosti: keďže proces rezania laserom musí byť presný, zariadenie na jeho implementáciu musí byť také, aby zaisťovalo minimálnu hrúbku rezu 0,01 mm, iba v tomto prípade bude možné získať vysokokvalitné diely so zložitým tvarom, rôzne prvky textúry;
 • vysoká úroveň produktivity zariadenia, s ktorým sa vykonáva rezanie, zaručuje kvalitu práce, čím vyššia je rýchlosť rezania, tým viac materiálu je stroj schopný spracovávať po určitú dobu, navyše vysoký výkon umožňuje šetríte energetické zdroje používané strojom;
 • ekonomické vlastnosti spotreby elektrickej energie a spotreby materiálov na rezanie, čím vyšší je výkon motora, tým rýchlejšie stroj pracuje;
 • univerzálnosť použitia, niektoré zo strojov sú schopné nielen rezať prvky rôznych tvarov, ale aj gravírovať, vytvárať reliéfne obrazy.

Laserové rezanie dreva zahŕňa použitie vysoko kvalitného zariadenia. Iba v tomto prípade je možné dosiahnuť dobrý výsledok. Okrem toho existujú univerzálne zariadenia, ktoré vám umožňujú rezať kovové, drevené a plastové povrchy..

Napriek veľkému počtu výhod laserového rezania dreva má určité vlastnosti, ktoré je potrebné zvážiť:

 • pri získavaní veľmi rovnomerných koncov však bude ich farba o niečo tmavšia ako hlavná farba dreva, pretože drevo je vystavené vysokej teplote;
 • laserové rezanie sa vykonáva iba vtedy, ak hrúbka spracovaného materiálu nie je väčšia ako dva centimetre.

Zariadenie na rezanie preglejky laserom by sa malo vyberať s prihliadnutím na všetky jednotlivé charakteristiky výroby. Pri výbere laserového rezacieho stroja je lepšie uprednostniť známe spoločnosti, ktorých recenzie sú pozitívne. Pretože pochybné firmy môžu ponúkať krátkodobé, aj keď lacné vybavenie.

Najčastejšie existuje veľa možností pre zariadenie založené na jeho sile. Typ a výkon stroja závisí od charakteristík materiálu, ktorý bude spracovávať. Okrem toho by ste mali venovať pozornosť veľkosti pracovnej plochy, mala by byť taká, aby sa do nej zmestil najväčší list materiálu, ktorý je možné spracovať..

Bude užitočné mať funkciu, ktorá upravuje pracovnú plochu vzhľadom na výšku. Na výrobu rohových profilov a nosných konštrukčných častí stroja je potrebné použiť vysokokvalitnú oceľ. Pohyby všetkých pohyblivých častí by navyše mali byť plynulé a rytmické..

Pozrite sa na technické parametre zariadenia, dávajte pozor na záruku výrobcu. Musí mať najmenej dva roky. Navyše, ak má stroj softvér, ale mal by byť jednoduchý a prístupný, v jazyku, ktorému rozumiete.

Pred začatím práce so zariadením si prečítajte pokyny k jeho prevádzke. Najlepšie je zveriť prvé spustenie zariadenia odborníkovi, ktorý má skúsenosti s podobným vybavením..

Proces rezania dreva pomocou laserových strojov pozostáva z nasledujúcich fáz:

 • výroba dvoj- alebo trojrozmerného modelu pomocou počítačového programu;
 • zadanie všetkých údajov do počítača, nezávislé vypočítanie potrebných parametrov, v prípade potreby vykonanie opráv;
 • fixácia obrobku určitej veľkosti, zapnutie laserového stroja.

Upozorňujeme, že kvapalinu, ktorá skúmavku ochladzuje, je potrebné pravidelne kontrolovať, pretože sa môže pri vysokých teplotách odparovať..

Ďalej by ste mali ovládať proces rezania pomocou lasera. Väčšina zariadení však má funkciu automatického vypnutia v prípade poruchy..

Video rezania laserom:

About the author