DIY motorová vŕtačka

Na uľahčenie procesu vŕtania zeme sa používa motorová vŕtačka. Toto zariadenie má širokú škálu aplikácií, ale je dosť drahé. Je oveľa lacnejšie vyrobiť motorovú vŕtačku vlastnými rukami. Ďalej zvážime, ako si vyrobiť motorovú vŕtačku sami..

Obsah:

Princíp činnosti a zariadenie motorovej vŕtačky

Motorová vŕtačka je zariadenie, ktoré sa vyznačuje prítomnosťou motora, vŕtacieho prevodu a bežnej vŕtačky. Prevodovka je navrhnutá tak, aby znižovala výkon motora do takej miery, že je ľahko vhodná pre vŕtačku. V ručnej motorovej vŕtačke s mechanickým pohonom obsahuje prevodové ústrojenstvo závitovkové a čelné ozubené koleso.

Medzi hriadeľom prevodovky a motorom je umiestnená odstredivá spojka, ktorá prenáša otáčanie na vrtnú súpravu.

Hlavnou nevýhodou vrtáka mechanického typu je prítomnosť veľkého počtu mechanických častí, ktoré majú krátku životnosť v dôsledku zvýšeného zaťaženia počas prevádzky..

Zariadenie hydraulickej motorovej vŕtačky obsahuje hydraulické čerpadlo a hydraulický motor. Hlavnou funkciou hydraulického čerpadla je vytvárať tlak na systémový olej, ktorý podporuje otáčanie hydraulického motora, ktorý zase otáča vŕtačku.

Zariadenie hydraulického rozvádzača riadi otáčanie hydromotora, má poistku, ktorá zbavuje motorovú vŕtačku preťaženia a vypúšťa prebytočný olej.

Hydraulická vŕtačka má dlhšiu životnosť, pretože zaťaženie jej komponentov je oveľa menšie..

Každá vŕtačka má krútiaci moment, ktorý vytvára prevodovka vŕtačky. Výkon zariadenia závisí od sily krútiaceho momentu. Hlavnou nevýhodou ručnej motorovej vŕtačky je sila spätného rázu, ku ktorej dochádza počas prevádzky so zariadením. Tento proces je život ohrozujúci pre osobu, ktorá pracuje s motorovou vŕtačkou. Niektoré zariadenia sú vybavené ochranou proti sile spätného úderu, sú navrhnuté tak, aby telo motorovej vŕtačky bolo schopné túto silu uhasiť..

Motorová vŕtačka sa vyznačuje prítomnosťou:

 • pohon, v ktorého úlohe je benzínový, elektrický motor alebo hydraulický motor;
 • prevodovky;
 • vŕtacie zariadenie;
 • rámy,
 • predlžovací kábel.

Hlavnou funkciou pohonu je vytvoriť krútiaci moment, ktorý pomáha pri otáčaní vŕtačky. Elektromotory sú tiché a počas prevádzky nevypúšťajú výfukové plyny, ale na rozdiel od vŕtačky na benzínový motor majú menší výkon a výkon. Elektrická vŕtačka je tiež závislá od elektriny a vyžaduje napájací kábel..

Elektrická a benzínová vŕtačka majú vysoké otáčky, a preto na ich zvýšenie vyžadujú prevodovku. Povinnou súčasťou efektívnej činnosti motorovej vŕtačky je prítomnosť oleja v prevodovke..

Hlavnou súčasťou motorovej vŕtačky je vŕtačka so skrutkovým zariadením. Vŕtačka má tvar malej hlavy, ktorej dĺžka je 50-70 mm. Jeho hlavnou funkciou je uvoľniť Zem. Po hlave je fréza, ktorá sa skladá z dvoch nožov, ktoré prerezávajú zem. Táto pôda padá na šnek, ktorý ju vyhodí..

Šnek vytvára dieru a jej steny. Vŕtacia hlava má priemer 3 až 5 cm a priemer skrutky je 15 až 30 cm. Veľkosť otvoru, ktorý môže motorová vŕtačka urobiť, závisí od priemeru skrutky. Ak chcete vyvŕtať dieru dlhšiu ako 100 cm, použije sa predlžovací kábel..

Rozsah použitia a výhody motorovej vŕtačky

Motorová vŕtačka má pomerne široké spektrum aplikácií. Používa sa na prácu na rôznych druhoch pôdy a pôdy. Pomocou motorovej vŕtačky sa vyrábajú studne, debnenie na inštaláciu stĺpikov alebo nosných konštrukcií. Jednoduchšie modely vynikajúco vysádzajú stromy alebo inštalujú ploty. Motorová vŕtačka je neoddeliteľnou súčasťou rybolovu na ľade.

Motorové vŕtačky do zeme pomáhajú nielen v stavebníctve, ale aj pri výsadbe zeleninovej záhrady alebo záhonov. Vytvárajú diery rýchlo a efektívne, pričom šetria fyzické aj časové zdroje..

Rozsah použitia motorovej vŕtačky:

 • výstavba pilotového základu;
 • inštalácia podpery počas inštalácie plotu, brány alebo plotu;
 • konštrukcia podpier na stavebné účely;
 • otvory pri inštalácii stĺpcového základu;
 • výstavba otvorov pri kopaní kanálov alebo studní;
 • v procese vedeckého výskumu, najmä v oblasti archeológie alebo geológie.

Hlavné výhody použitia motorovej vŕtačky:

1. Možnosť výberu rôznych rozmerov motorovej vŕtačky vám umožňuje vybrať si zariadenie v súlade s individuálnymi charakteristikami a preferenciami.

2. Existujú modely, ktoré sú skvelé na prácu v malých oblastiach, sú ľahké, kompaktné a mobilné.

3. Motorové vŕtačky vám umožňujú vŕtať rýchlejšie a lepšie..

4. Prítomnosť ďalších funkcií, ako napríklad antivibrácia, vám umožňuje chrániť osobu pracujúcu s týmto nástrojom.

5. Pred prácou nevyžadujú prípravu pôdy, motorová vŕtačka si ľahko poradí aj s najťažšími pôdami..

6. Použitie motorovej vŕtačky nevyžaduje najatie stavebného tímu na vykonávanie prác na inštalácii plotov, debnenia alebo základovej konštrukcie..

7. Malé a mobilné motorové vŕtačky sú schopné urobiť dieru v najnepríjemnejších alebo neprístupnejších dierach, do ktorej veľké zariadenie nemôže preniknúť.

8. Široký rozsah použitia, opäť dokazuje, že toto zariadenie je skutočne kvalitné a účinné.

9. Motorové vŕtačky sa líšia nízkymi nákladmi, aj keď výkonnejšie modely od popredných výrobcov nie sú lacné. Vďaka tomu všetkému má každý možnosť navrhnúť domácu motorovú vŕtačku. Aj keď je tento proces namáhavý, je celkom uskutočniteľný..

Odrody motorových vŕtačiek

Podľa princípu činnosti sú motorové vŕtačky rozdelené na zariadenia:

 • s benzínovým motorom,
 • s elektromotorom,
 • hydraulické.

Najúčinnejšie z hľadiska výkonu sú benzínové motorové vŕtačky, ktoré však počas prevádzky vyžadujú povinnú údržbu. Pri práci s týmto nástrojom je tiež potrebná prítomnosť paliva..

Elektrické vŕtačky bežia na batérie alebo zo siete. Rýchlo sa opotrebúvajú a nevykazujú veľký výkon..

Hydraulické vŕtačky sú najlepšou voľbou z hľadiska výkonu, účinnosti a prevádzky.

V závislosti od výkonu sú motorové vŕtačky rozdelené na zariadenia:

 • svetlý typ,
 • ťažký typ.

Ľahké vŕtačky sú kompaktné a lacnejšie. Na prácu nepotrebujú veľa ľudí. Sú schopní pracovať na voľných, piesočnatých pôdach, bahne na čiernej pôde. Maximálna veľkosť otvoru, ktorý môže taká motorová vŕtačka urobiť, je 200 cm.

Pri výbere ľahkej motorovej vŕtačky by ste mali venovať pozornosť:

 • hodnota výkonu, tento indikátor indikuje výkon zariadenia;
 • pracovný objem motora – závisí od toho sila otáčania vŕtačky;
 • veľkosť šneku, ktorá ovplyvňuje priemer otvoru, ktorý vrták urobí.

Na prácu s tvrdou zemou sa používajú ťažké motorové vŕtačky. Na prácu vyžadujú najmenej dvoch ľudí. Ich výkon presahuje 3,5 hp..

Niektoré modely nemajú rám, ale vozík ako telo, jedna osoba sa s takýmto zariadením dokáže vyrovnať.

V balení pre ťažkú ​​motorovú vŕtačku je hydraulický pohon, ktorý obsahuje:

 • hydraulické čerpadlo, ktoré je zodpovedné za úpravu tlaku;
 • hydraulický motor – otáča hriadeľom a vrtnou súpravou;
 • distribučný systém – zodpovedný za dodávku ropy a zbavenie sa preťaženia.

Tieto vŕtačky môžu ľahko vyvŕtať dieru dlhšiu ako 500 cm. Distribučný systém odbremení vŕtačku od problémov, ako je zaseknutie alebo nárazová sila..

Výroba vŕtačky na motorovú pílu

Reťazová píla je dokonalým základom pre navrhnutie motorovej vŕtačky. Hlavné výhody používania reťazovej píly sú:

 • dostupnosť nenáročného a spoľahlivého motora,
 • žiadne úniky paliva,
 • tesnosť konštrukcie,
 • vhodný výkon.

Reťazová píla sa stane základom pre motorovú vŕtačku, ale to neznamená, že po dokončení procesu výroby motorovej vŕtačky sa reťazová píla stane nepoužiteľnou. Stačí odpojiť vrták a píla bude ľahko rezať drevo alebo vykonávať ďalšie funkcie.

Prvým krokom je zmena rýchlosti otáčania šneku. Tento postup je najlepšie vykonať tak, že si najskôr prečítate návod na obsluhu reťazovej píly. Nastavte minimálny počet otáčok. Na výrobu motorovej vŕtačky budete potrebovať aj prevodovku. Klinové remene a závitovkové prevodovky majú takmer rovnaké funkcie, aj keď sa líšia dizajnom.

Aj keď je v tomto prípade lepšie použiť závitovkový prevod, pretože má nižšiu účinnosť, má rýchlejšie zahrievanie a je inštalovaný priamo na hriadeľ motorovej vŕtačky.

Pri inštalácii klinovej remeňovej prevodovky musíte kúpiť spojky a prevody.

Najlepšou možnosťou nákupu prevodovky je nákup na trhu s náhradnými dielmi. Demontáž prevodovky zo starého nástroja je možná, ale tento proces je časovo náročnejší a prácnejší.

Kovové puzdro bude slúžiť ako spojovací článok medzi prevodovkou a motorom, ktorý je možné objednať u zámočníka alebo si ho môžete vyrobiť sami.

Ďalej sa musíte rozhodnúť o type vŕtačky a nožov, tento proces priamo závisí od výkonu motora a je tiež určený individuálnymi potrebami spotrebiteľa..

Táto motorová vŕtačka vám umožní urobiť dieru až do 1,5 m.

Tip: Pri výbere hlavného vrtáka je lepšie kúpiť zariadenie, ktoré je drahšie, ale má vyššiu kvalitu. Pretože lacné vrtáky vyrobené v Číne sa rýchlo rozpadajú a je ťažké ich opraviť.

Domáca vŕtačka založená na vŕtačke

Ako základ pre takú motorovú vŕtačku je perfektný perforátor alebo vŕtačka. Nevyžaduje si kúpu prevodovky, pretože je umiestnená v samotnom vrtáku.

Aby sa vrták nezapichol do zeme, používa sa poistka, ktorá je nainštalovaná medzi hriadeľom motora a prevodovkou..

Je lepšie použiť príklepovú vŕtačku, pretože v nej je spätný chod, ktorý nedovolí vzhľad retroaktívnej sily, keď vrták narazí na tvrdý povrch.

Proces konštrukcie motorovej vŕtačky z vŕtačky je namáhavejší. Na tento účel budete musieť vykonať niekoľko akcií:

1. Potrebujete vŕtačku, ktorej výkon je najmenej dva kilowatty s povinnou prítomnosťou prijímača.

2. Ďalej si kúpte prevodovku šnekového typu, ktorej pomer je 1:25.

3. Zvarte alebo si kúpte skrutkové zariadenie.

4. Konečným procesom je upevnenie všetkých častí do jednej štruktúry. Musí byť pevný a kompaktný..

Motorová vŕtačka založená na reťazovej píle je benzín, to znamená, že sa ľahko používa v odľahlých oblastiach, napríklad počas zimného rybolovu. Motorová vŕtačka založená na vŕtačke závisí od elektriny, preto sa používa iba v blízkosti zásuvky.

Odporúčania na výrobu motorovej vŕtačky

1. Je možné vyrobiť výkonnejšie zariadenie, ktoré sa bude pohybovať pomocou vozíka. Tento nástroj je veľmi vhodný na použitie na obchodné účely..

2. Predtým, ako začnete vyrábať motorovú vŕtačku, vypočítajte si približné náklady na nákup dielov a porovnajte ich s nákladmi na už hotový nástroj.

3. Dávajte pozor na výber prevodovky, musí zodpovedať požadovanému počtu otáčok.

4. Príliš veľa otáčok preťaží osobu obsluhujúcu motorovú vŕtačku..

5. Počas prevádzky sa neopierajte o motorovú vŕtačku, aby vás pri náraze do kameňa nezrazila.

Pokyny na prácu s motorovou vŕtačkou

Osoba, ktorá pracuje s motorovou vŕtačkou, musí pri vyvŕtaní diery v prvom rade dodržiavať bezpečnostné pravidlá a prečítať si pokyny pre zariadenie.

Každá motorová vŕtačka má držadlá, ktoré je potrebné počas prevádzky uchopiť. Motorová vŕtačka vyžaduje vertikálnu inštaláciu na povrch pôdy. Potom by ste mali zariadenie zapnúť.

Postupne v procese prehlbovania hlavy sa pôda rozreže a motorová vŕtačka sa ponorí.

Na zlepšenie výkonu pravidelne trhajte zariadením nahor, aby sa odklonila a vysunula pôda..

Hlavnou nevýhodou v procese práce je zaseknutie. Napríklad, ak motorová vŕtačka narazí na kameň alebo iný tvrdý povrch. Niektoré modely majú funkciu ochranného vypnutia motora v prípade takéhoto incidentu.

V každom prípade by však osoba, ktorá pracuje s vŕtačkou, mala byť opatrná pri práci, študovať bezpečnostné techniky a mať dostatok úsilia držať zariadenie.

About the author