DIY nábytková doska

Pri výrobe prírodných a ekologických tvaroviek je použitie domácej nábytkovej dosky najsprávnejším rozhodnutím. Pretože nábytková doska vyzerá sofistikovanejšie ako jej náprotivky, drevotrieska alebo MDF, a má oproti nim tiež množstvo výhod. Ako vyrobiť nábytkovú dosku vlastnými rukami, poďme sa ďalej rozprávať.

Obsah:

Všeobecný koncept nábytkovej dosky

Nábytková doska je druh materiálov na báze dreva, ktoré sú vyrobené zlepením hobľovaných tyčí z dreva.

Pri výrobe nábytkových dosiek sa používa pole:

 • breza,
 • dub,
 • buk,
 • osa,
 • smrekovec,
 • ihličnaté.

Tento materiál je vysoko odolný a ekologický, preto je identickým analógom masívneho dreva. Používa sa na výrobu dreveného nábytku, v stavebníctve a dekorácii. Nábytková doska sa od masívu líši akýmsi šachovnicovým vzorom, ktorý je tvorený spojenými tyčami.

Nábytková doska sa vyznačuje vnútorným napätím, preto si vyžaduje špeciálne pracovné schopnosti. Nesprávne použitie alebo manipulácia s týmto materiálom vedie k deformácii hotového výrobku. Nábytok vyrobený z nábytkovej dosky vydrží tak dlho ako drevený.

Fotografia nábytkovej dosky:

Výhody použitia nábytkovej dosky

1. Úplná šetrnosť k životnému prostrediu – tento materiál nespôsobuje alergie a nevypúšťa škodlivé látky do životného prostredia.

2. Pri správnom spracovaní nábytkovej dosky – nábytok z nej vyzerá veľmi elegantne a pripomína prírodné masívne drevo.

3. Praktickosť – ďalšia kvalita použitia tohto materiálu, poškodené tvarovky sa veľmi rýchlo obnovujú kvôli homogenite štruktúry dreva.

4. Nábytok z nábytkovej dosky – má dlhú životnosť, ktorá je ekvivalentná nábytku z masívu.

5. Prirodzená textúra dreva, prispieva k zlepšeniu estetických vlastností nábytkovej dosky.

6. Počas prevádzky predmetov, ktoré sú vyrobené z nábytkovej dosky, prakticky neexistujú žiadne praskliny, deformácie alebo zmršťovanie tohto materiálu.

7. Veľkosti nábytkových dosiek sú veľmi odlišné, pretože tento materiál je vyrobený z úlomkov drevených blokov, a nie z pevného súboru..

8. Nábytok vyrobený z tohto materiálu má vlastnosť absorbovať škodlivé látky a reguluje úroveň vlhkosti v miestnosti..

Technologický postup výroby nábytkovej dosky

Výrobcovia zaoberajúci sa výrobou nábytkových dosiek používajú špeciálne zariadenie na prípravu, spracovanie a lepenie dreva.

Výroba nábytkovej dosky zahŕňa nasledujúce etapy:

1. Proces sušenia hranovaných dosiek, počas ktorého sa materiál uvedie na určitý obsah vlhkosti.

2. Kalibrácia a proces otvárania miest, kde sú chyby. V tomto štádiu je poskytnutý základný povrch pred ďalším spracovaním.

3. Proces otvárania defektov, umožňuje zbaviť sa nepravidelností a tmavých škvŕn na povrchu.

4. Fáza orezávania podľa veľkosti – zahŕňa rezanie dreva na určité tyče na šírku a vyrezávanie chybných miest.

5. Ďalším procesom je rez a úprava dĺžky stromu..

6. Kalibrácia odstráni zvyšky lepidla a opraví tvary s milimetrovou presnosťou. Pri výrobe spojeného štítu sa vykonáva proces rozpúšťania na lamely, po ktorom nasleduje ich lepenie.

7. Lepenie zahŕňa nanesenie lepidla na povrch a spojenie tyčí do integrálnej základne..

8. Po vysušení sa štít rozreže na pozdĺžne časti, aby sa odstránili chybné švy, a potom sa opäť prilepí. Tento proces dodáva nábytkovej doske dodatočnú tuhosť..

9. Ďalej sa doska rozreže na šírku a znova sa prilepí..

10. Štít je dokončený, kalibrovaný a brúsený.

Odrody a vlastnosti nábytkových dosiek

Pokiaľ ide o výrobnú technológiu, rozlišujú sa:

 • jednodielna nábytková doska,
 • tavený panel.

Jednodielny štít sa skladá zo spojených lamiel, ktoré tvoria pevný povrch. Jednodielny štít sa nazýva aj jednovrstvový alebo masívny kvôli svojej celistvosti a sile. Hrúbka takého štítu je od 1,4 do 6 cm, Na jeho výrobu sa používajú drevené lamely, dosky alebo tyče, ktoré sú navzájom prilepené v závislosti od smeru vlákien. Spájaný alebo viacvrstvový štít je vyrobený z malých tyčí, ktoré sú lepené na dĺžku alebo na šírku. Počet stredných vrstiev musí byť nepárny, vrstvy sú položené v súlade so symetriou. Hrúbka takého štítu je od 1,2 do 6 cm.

Existuje niekoľko tried nábytkových dosiek. Najvyššia alebo prémiová trieda neumožňuje škrabance, deformácie, poškodené oblasti alebo uzly na povrchu štítu. Stredná trieda má nižšie náklady, ale je charakterizovaná prítomnosťou malých uzlov na povrchu. Na výrobu nábytkových dosiek nízkej triedy sa používa drevo nízkej kvality. Oddelenie a označenie tried:

A-A, A-B, A-C, B-B, B-C, C-C.

Stupeň A znamená úplnú imitáciu textúry dreva. Stupeň B – líši sa v uniformite, bez výberu vzoru, bez chýb. Stupeň C – mierne uzly a určité mechanické poškodenie.

V závislosti od materiálu výroby nábytkovej dosky existujú:

1. Nábytková doska vyrobená z borovice – vďaka prítomnosti veľkého množstva lepidla v borovici sa vyznačuje vysokou pevnosťou a pružnosťou.

2. Nábytkový panel z dubu – vhodný na výrobu zdvíhacích rámov, pretože má vysokú pevnosť. Tento materiál sa vyznačuje prítomnosťou krásnej textúry, preto sa používa aj na výrobu nábytku. Cena dosky z dubového nábytku je najvyššia.

3. Smreková nábytková doska má krásnu drevitú textúru, vyznačuje sa rôznymi odtieňmi a farbami, je schopná odolávať vysokej vlhkosti a nie je náchylná na kaz. Používa sa na výrobu parapetov, nábytku, dosiek, interiérových predmetov. Je to lacný materiál.

4. Nábytkové dosky z drevotriesky – vyznačujú sa nízkou pevnosťou, nízkymi nákladmi a náchylnosťou na vlhkosť. Nie je šetrný k životnému prostrediu kvôli použitiu živicového spojiva.

DIY výroba a lepenie nábytkových dosiek

Na výrobu nábytkovej dosky doma budete potrebovať:

 • hobľovačka,
 • zariadenie, ktoré pomôže spájať a lepiť tyče,
 • pásová brúska,
 • úroveň budovy,
 • hrubý brúsny pás,
 • povrchová brúska.

Na výrobu nábytkovej dosky používajte lamely alebo tyče, je tiež možné píliť pevnú dosku na malé kúsky.

1. Prvá etapa zahŕňa proces prípravy tyčiniek.

Na výrobu nábytkovej dosky by ste mali použiť materiál iba z jedného druhu dreva. Napríklad breza, dub, borovica, smrekovec, jaseň alebo osika.

Požiadavky na tyče:

 • žiadne chyby, praskliny alebo uzly;
 • hrúbka by mala byť o niekoľko milimetrov väčšia ako hrúbka štítu po výrobe, pretože materiál prechádza brúsením.

Najlepšia veľkosť hrúbky a dĺžky hotových tyčí je 1: 1. Na získanie vysokokvalitného obrobku by pomer medzi hrúbkou a šírkou nemal prekročiť 1: 3.

Pri pílení dosky je potrebné vziať do úvahy, že uhol rezu musí byť extrémne rovný. Ak sú nerovnosti prítomné, použite hoblík.

2. Druhá etapa zahŕňa prípravu na proces lepenia.

V tejto fáze je potrebné postaviť zariadenie, ktoré pomôže prilepiť tyče do štítu. Toto zariadenie musí byť úplne vyrovnané, na to je možné použiť bežný list z drevotriesky. Dva okraje povrchu by mali obsahovať dve pevné dosky. Ich výška závisí od výšky tyčí. Budete tiež potrebovať dve čepele a dve lamely..

Medzi dosky by mali byť rozložené tyče, ktoré k sebe tesne priliehajú a vytvárajú krásny vzor. Všetky trhliny sú odstránené spojkou. Ak sa používajú tyče štvorcového tvaru, je jednoduchšie dosiahnuť harmonický vzor, ​​pretože ich polohu je možné ľahko zmeniť otočením..

3. Tretia etapa zahŕňa lepenie tyčí.

Na lepenie blokov použite akýkoľvek typ lepidla, ktoré je určené na prácu s drevom. Najlepšou možnosťou je stolár alebo PVA. Lepený povrch je úplne pokrytý lepidlom. Sledujte distribúciu lepidla, veľké množstvo povedie k tomu, že budú viditeľné všetky švy a nedostatok lepidla zníži pevnosť konštrukcie. Naolejované tyčinky pevne pritlačte k sebe..

Na dva pásy, ktoré sú umiestnené po stranách dosky z drevotriesky, by mali byť kolmo položené ďalšie dva pásy, ktoré by mali byť pripevnené samoreznými skrutkami. Táto akcia zníži riziko ohýbania nábytkovej dosky počas lepenia. Na tesnejšie uchytenie tyčí slúžia kliny. Neupínajte tyče pevne klinmi, akonáhle sa na povrchu objavia prvé kvapky lepidla, mali by ste túto akciu zastaviť. Nechajte obrobok hodinu, potom ho vyberte zo konštrukcie a nechajte ho ďalší deň.

4. Konečná fáza práce na nábytkovej doske.

Na predbežné brúsenie sa používa pásová brúska, do ktorej je nainštalovaný hrubozrnný brúsny papier. Potom je povrch spracovaný povrchovou brúskou. Na odstránenie žmolkov je povrch pokrytý malým množstvom vody, po zaschnutí vody sa žmolky zdvihnú a odstránia sa brúsnym zariadením. Potom sa nábytková doska použije na stavbu stolov, políc, schodísk, nočných stolíkov a ďalších predmetov..

Video panel nábytku:

About the author