DIY ohýbačka plechov

Stroj na ohýbanie plechu je pomerne jednoduchý nástroj, ktorý vám umožňuje vyrábať polotovary pre stavebné práce z plechu. V praxi toto zariadenie častejšie používajú výrobcovia kovových výrobkov a domáci spotrebitelia na riešenie ekonomických problémov uprednostňujú nákup hotových výrobkov..

Sčasti s tým môžeme súhlasiť, pretože nový stroj je drahý a nevýhodný nákup. S trochou inžinierskeho myslenia si však môžete najjednoduchší ručný ohýbací stroj vyrobiť sami..

Čo je to stroj na ohýbanie plechu

Výroba vysoko kvalitných výrobkov z tak odolného materiálu, akým je kov, je nemožná bez použitia špeciálnych zariadení. S cieľom uľahčiť manuálnu prácu a zvýšiť produktivitu sa vytvára nové zariadenie. Jedným z takýchto objavov bol ohýbací stroj.

Listogib je stroj na valcovanie kovov, ktorý sa používa na ohýbanie plechov z hliníka, mosadze, ocele a iných plechov. Ohýbačka ohýba plechy pod daným uhlom, pričom nie je narušená rovinnosť materiálu.

Na zorganizovanie malej výroby alebo vykonanie práce na osobnom pozemku nie je potrebné kupovať drahé vybavenie, môžete si ručne vyrobiť ohýbací stroj vlastnými rukami.

Verzia vlastnej výroby je schopná spracovať plech s hrúbkou až 1,5-2 mm a dĺžkou obrobku až 4 m, uhol ohybu je 180 °. Ručný ohýbací stroj sa skladá zo základne, krimpovacieho razidla s pákou a svorky.

Výrobné ohýbačky sú často vybavené ďalšími funkciami. Jednou z najžiadanejších je rezanie kovov. Valčekový nôž je vyrobený zo zliatiny vysoko legovanej ocele potiahnutej špeciálnym lakom. Životnosť frézy je prakticky neobmedzená, nôž však bude potrebné pravidelne brúsiť (jedno ostrenie stačí na spracovanie 25 kg kovu s hrúbkou maximálne 0,8 mm).

Rozsah ohýbačky

Ohýbačka má široké spektrum aplikácií v nasledujúcich odvetviach národného hospodárstva:

 • stavebníctvo – výroba kovových krytín a ich prvkov, výroba otvorených a uzavretých profilov, vetracích šácht, vzduchovodov, okenných a dverových rámov, ríms, vlnitej lepenky, kovových škridiel a kovových obkladových prvkov;
 • výroba nábytku – vytváranie škatúľ, kužeľov a valcov;
 • strojárstvo – výroba náhradných dielov, montáž rôznych typov karosérií;
 • elektronika – vytváranie puzdier pre domáce elektronické zariadenia (práčky, mikrovlnné rúry, chladničky atď.);
 • stavba lietadiel a lodí.

Typy ohýbacích strojov

Hlavným kritériom, ktorým sú rozdelené všetky stroje na ohýbanie plechov, je typ pohonu pracovného telesa.

Ručný ohýbací stroj – výrobok je ohnutý v dôsledku fyzického nárazu na otočný nosník. Niektoré modely sú vybavené pedálom. Stroj je určený na spracovanie tenkého kovu v malých uhloch.

Ručné ohýbačky sa často nachádzajú v kôlňach a garážach pre domácich užívateľov, ktorí používajú zariadenia na ohýbanie plechu. Nastavením konzol alebo nosníkov na požadovaný polomer ohybu môžete doma vytvárať komplexné diely..

Domáci ručný ohýbací stroj na plechy: video

Modely ručného ohýbacieho stroja neposkytujú posuvné a trecie jednotky – vďaka tomu je zariadenie menej náladové a odolnejšie.

Mechanicky poháňaný ohýbací stroj je stacionárny stroj poháňaný energiou zotrvačníka. Princíp činnosti mechanického ohýbacieho stroja je nasledujúci: ohýbanie sa vykonáva stlačením páky. Zmena dĺžky páky (spojovacia jednotka posunovača a držadla sa pohybuje) vedie k zvýšeniu sily pôsobiacej na obrobok. Používanie týchto strojov je do určitej miery obmedzené, pretože práca s nimi vyžaduje použitie fyzickej sily..

Vylepšenou verziou mechanického ohýbacieho stroja je elektromechanický stroj. Zdrojom energie je v tomto prípade výkon elektrického motora. Elektromechanické obrábacie stroje si získali popularitu medzi užívateľmi vďaka svojej univerzálnosti a jednoduchosti použitia..

Obrobok je položený na matricu, obsluha stlačí štartovacie tlačidlo a motor poháňa prevodovku, posúvač a dierovač – plech je ohnutý alebo vychýlený v požadovanej rovine a so zadanými parametrami.

Úsilie na elektromechanických strojoch môže dosiahnuť niekoľko stoviek kilogramov a so silným motorom aj tonu

Moderný strojársky priemysel je zo 70% vybavený ohýbacími strojmi s elektromagnetickým pohonom. Tieto inštalácie majú niekoľko výhod:

 • malé celkové rozmery;
 • nehlučnosť práce;
 • vysoká rýchlosť ohýbania.

Princíp činnosti elektromagnetického listogibu je založený na vytvorení magnetického poľa medzi razníkom a maticou. Razník je voľne upevnený na pružine, pod ním je nainštalovaná matrica na základe tvaru budúceho produktu. V diere alebo pod ním je induktor, ktorý vytvára silné magnetické pole, keď je na jeho vinutie aplikované napätie. Magnetické pole priťahuje razník a matricu k sebe – obrobok je medzi nimi pevne zovretý a má danú geometriu.

Použitie tejto metódy vám umožňuje “pečiatkovať” niekoľko stoviek dielov za minútu..

Konštrukcia ručného ohýbacieho stroja

Konštrukcia ručného ohýbačky plechu pozostáva z nasledujúcich základných prvkov:

 • prítlačný nosník upína ohýbaný alebo rezaný plech;
 • ohýbací lúč ohýba kovový plech; ohybové schopnosti sa v rôznych modeloch líšia – zvyčajne je uhol ohybu od 0 ° do 180 °;
 • kruhový nôž vyrobený z vysokopevnostnej ocele a potiahnutý práškovou farbou; v priemere je zdroj noža 2 500 rm. plech s hrúbkou najviac 0,5 mm;
 • goniometer – rozmerový disk, ktorý vám umožní rýchlo vykonať ohýbanie plechu v ľubovoľnom uhle bez inštalácie obmedzovača;
 • zadný stôl (obmedzovač posuvu), na ktorý je umiestnený a posunutý kovový pracovný list;
 • upínacia rukoväť vám umožňuje uviesť upínací nosník do pracovnej polohy;
 • napínacie zariadenie ohybového a hlavného lúča – úprava tvaru nosníkov tak, aby sa vytvorilo vysoko kvalitné ohýbanie výrobku.

Niektoré modely strojov sú vybavené otočnými blokmi kolies s brzdami – to vám umožňuje voľne pohybovať ohýbacím strojom a zafixovať ho vo zvolenej polohe..

Výroba stroja na ohýbanie plechov vlastnými rukami

Zvážte príklad výroby ručného ohýbacieho stroja, pretože jeho konštrukcia je najjednoduchšia a výkon takého stroja úplne stačí na spracovanie kovu na domáce účely..

Vývoj technických špecifikácií a výkresov stroja

Podomácky vyrobený stroj na ohýbanie plechu musí byť navrhnutý tak, aby počas prevádzky hlavné bremeno dopadalo na najtrvanlivejšie a najsilnejšie svaly (bicepsy, široké chrbty, lýtka a stehná) a spätný ráz stroja (reakcia) stroj pritlačí chodidlá na podlahu. S takýmto zariadením nebude práca vyčerpávajúca..

Schéma domáceho listogibu bude závisieť od jeho účelu:

Prvá verzia zariadenia je pre domáceho spotrebiteľa prijateľnejšia. Na vypracovanie výkresu obrábacieho stroja je potrebné určiť technické vlastnosti, ktoré sú priradené zariadeniu:

 • maximálna hrúbka spracovaného kovu: 0,6 mm – pozinkovaná, 1 mm – meď, 0,7 mm – hliník;
 • šírka plechu – nie viac ako 1 m;
 • sklon ohybu – nie menší ako 120 °;
 • počet neprerušovaných pracovných cyklov – asi 1200;
 • obrábanie neštandardných obrobkov alebo špeciálnych ocelí – nie je žiaduce.

Výkresy ohýbacích strojov nájdete na internete. Nižšie uvedený dizajn je celkom úspešný pre vlastnú výrobu..

Stroj poskytne stabilný výsledok a maximálny uhol sklonu je 135 °.

Výber materiálov

Na výrobu pracovných jednotiek stroja môžete použiť nasledujúce materiály:

 • drevená tyč – na vytvorenie „vankúša“ (na výkrese – drevená vložka);
 • kanál 100-120 mm – základňa ohýbacieho stroja;
 • plech 6-8 mm – pravá tvár;
 • je lepšie zvárať tlakový lúč z rohov 60 a 80 mm;
 • kolík s priemerom 10 mm na výrobu osi razníka;
 • Punson môže byť vyrobený vo forme rohu 80-100 mm alebo kanála rovnakej štandardnej veľkosti;
 • vysekávacie rameno je vyrobené z tyče s priemerom 10 mm.

Rada. Je lepšie urobiť úder z kanála, nie z rohu. Spätný ráz od kovu ohnutého k razníku má nerovnomernú šírku: v strede – je to maximum a na okrajoch – minimum. To vedie k tomu, že v strede sa roh ohýba a záhyb je opuchnutý. Prídavná strana kanála absorbuje napätie v ťahu a prevádza ho na kompresiu.

Prax navyše ukazuje, že razník z rohu vydrží asi 200 ohybov a kanál rovnakej šírky – viac ako 1 200

Detailný návrh a montáž

Schéma montáže ručného ohýbacieho stroja je znázornená na obrázku, kde:

Spodný povrch tlakového lúča musí byť frézovaný. To sa musí vykonať po úplnom zváraní celej zostavy. „Vyhladenie“ svorky brúskou alebo pilníkom je navyše neprijateľné.

Maximálna prípustná nerovnosť upínacej plochy – nič viac ½ hrúbka plechu sa ohýba. V našom prípade je minimálna hrúbka ohýbaného plechu 0,2 mm.

Celý proces montáže stroja je možné rozdeliť do nasledujúcich fáz:

Bezpečnostné opatrenia pri práci s ohýbacím strojom

Ohýbačka je traumatické zariadenie a pri práci s ním by malo byť na prvom mieste dodržiavanie bezpečnostných pravidiel.

Pred začatím práce na zakúpenom stroji si musíte prečítať pokyny, určiť, aký druh materiálu je zariadenie určené na spracovanie a dodržiavať všetky predpísané bezpečnostné opatrenia..

Pred spustením domáceho alebo zakúpeného stroja musíte:

Keď ste netrávili veľa času a používali lacný materiál, môžete si vytvoriť pohodlný a praktický ručný ohýbací stroj vlastnými rukami, ktorý sa stane nepostrádateľným asistentom vo vašej záhrade.

About the author