DIY oprava batérie skrutkovača

Náklady na nový skrutkovač sú asi 70% nákladov na batériu. Preto nie je prekvapujúce, keď si v prípade poruchy batérie položíme otázku – čo ďalej? Kúpte si novú batériu alebo skrutkovač, alebo existuje príležitosť opraviť batériu skrutkovača vlastnými rukami a pokračovať v práci s už známym nástrojom?

V tomto článku, ktorý podmienečne rozdelíme na tri časti, zvážime: typy batérií, ktoré sa používajú v skrutkovačoch (časť 1), ich možné príčiny poruchy (časť 2) a dostupné metódy opravy (časť 3).

Batéria do skrutkovača: dizajn a typy

Je potrebné poznamenať, že bez ohľadu na značku skrutkovača a krajinu výrobcu majú batérie rovnakú štruktúru. Zostavená batéria vyzerá takto.

Ak to analyzujeme, uvidíme, že je zostavené z malých prvkov, ktoré sú zostavené postupne. A zo školského kurzu fyziky vieme, že prvky, ktoré majú sériové pripojenie, harmonizujú ich potenciál.

Poznámka. Súčet každej batérie nám dáva celkové napätie na kontaktoch batérie.

Sadzbové súčiastky alebo „plechovky“ majú spravidla štandardnú veľkosť a napätie, líšia sa iba kapacitou. Kapacita batérie sa meria v Ah a je uvedená na článku (na obrázku nižšie).

Na usporiadanie batérií do skrutkovačov sa používajú tieto typy prvkov:

 • nikel – kadmiové (Ni – Cd) batérie, s menovitým napätím na „bankách“ 1,2 V;
 • hydrid nikel-kov (Ni-MH), napätie článku-1,2V;
 • lítium-iónový (Li-Ion), s napätím-3,6V.

Pozrime sa podrobnejšie na výhody a nevýhody každého druhu..

Ni – Cd

Klady:

 • Najbežnejší typ kvôli jeho nízkym nákladom;
 • Nízke teploty, napríklad Li-Ion batérie, nie sú desivé;
 • Skladuje sa vo vybitom stave, pričom si zachováva svoje vlastnosti.

Mínusy:

 • Vyrobené iba v krajinách tretieho sveta kvôli toxicite počas výroby;
 • Pamäťový efekt;
 • Samovybíjanie;
 • Malá kapacita;
 • Malý počet cyklov nabíjania / vybíjania, čo znamená, že pri intenzívnom použití dlho „nežijú“.

Ni – Mh

Klady:

 • Výroba šetrná k životnému prostrediu, existuje možnosť nákupu vysokokvalitnej značkovej batérie;
 • Nízky pamäťový efekt;
 • Nízke samovybíjanie;
 • Vysoká kapacita v porovnaní s Ni – Cd;
 • Viac cyklov nabíjania / vybíjania.

Mínusy:

 • Cena;
 • Pri dlhodobom skladovaní vo vybitom stave stráca niektoré zo svojich vlastností;
 • „Nežije“ dlho pri nízkych teplotách.

Li-Ion

Klady:

 • Žiadny pamäťový efekt;
 • Samovybíjanie takmer chýba;
 • Vysoká kapacita batérie;
 • Počet cyklov nabíjania / vybíjania je niekoľkokrát vyšší ako u predchádzajúcich typov batérií;
 • Na nastavenie požadovaného napätia je potrebných menej „plechoviek“, čo výrazne znižuje hmotnosť a rozmery batérie.

Mínusy:

 • Vysoká cena, takmer 3 -krát v porovnaní s niklom – kadmiom;
 • Po troch rokoch dochádza k výraznému úbytku kapacity, pretože Li sa rozkladá.

Zoznámili sme sa s prvkami, prejdeme k ostatným prvkom sady batérií skrutkovača. Demontáž jednotky, napríklad na opravu batérie skrutkovača Hitachi (na obrázku nižšie), je veľmi jednoduchá – odskrutkujte skrutky po obvode a odpojte puzdro.

Kryt má štyri kontakty:

 • Dva výkonové, „+“ a „-“, na nabíjanie / vybíjanie;
 • Horné ovládanie, zapína sa pomocou tepelného senzora (termistora). Na ochranu batérií je potrebný termistor, ktorý pri prekročení určitej teploty článkov (obvykle v rozmedzí 50-600 ° C) vypne alebo obmedzí nabíjací prúd. K zahrievaniu dochádza v dôsledku vysokých prúdov počas núteného nabíjania, takzvaného „rýchleho“ nabíjania;
 • Takzvaný „servisný“ kontakt, ktorý je pripojený prostredníctvom odporu 9 K ohmov. Používa sa pre komplexné nabíjacie stanice, ktoré vyrovnávajú nabíjanie na všetkých článkoch batérie. V každodennom živote sú takéto stanice zbytočné kvôli ich vysokým nákladom..

To je vlastne celý dizajn batérie. Nasleduje video o tom, ako rozobrať blok.

Definícia poruchy

Zistili sme účel prvkov štruktúry batérie, teraz zvážime, ako určiť poruchu, je to časť 2 opravy batérie skrutkovača. Ihneď si všimneme, že všetky prvky nemôžu zlyhať naraz, a pretože náš obvod je sekvenčný, keď jeden prvok zlyhá, celý obvod nefunguje. Našou úlohou je teda zistiť, kde máme najslabší článok v reťazci..

Na to budeme potrebovať multimetr a na druhý spôsob riešenia problémov žiarovku 12 V, ak je vaša batéria pre skrutkovač tiež 12 voltov. Postup je nasledovný:

– Batériu nabijeme, počkáme na signál úplného nabitia.

– Rozoberieme puzdro a zmeriame ho na každej batériovej banke. Pre Ni – Cd by sme mali mať 1,2 – 1,4V, v lítiovom – 3,6 / 3,8V.

– Skontrolujte všetky “banky”, v ktorých je napätie menšie ako nominálne. Napríklad väčšina článkov Ni -Cd má napätie 1,3 V a jeden alebo viac – 1,2 / 1,1 V..

– Zhromažďujeme batériu a pracujeme až do znateľnej straty energie.

– Odstránime, rozoberieme a zmeriame pokles napätia cez „banky“ batérie. Na označených prvkoch bude napätie „poklesnuté“ vyššie ako na ostatných. Napríklad už nie sú 1,2 V, ale 1,0 V alebo dokonca nižšie.

Poznámka. Rozdiel medzi článkami v batérii 0,5 – 0,7V sa považuje za významný, to znamená, že článok sa stáva nepoužiteľným.

Našli sme teda kandidátov na „resuscitáciu“ alebo „amputáciu“ a nahradenie novými prvkami.

Ak váš skrutkovač pracuje s napätím 12 alebo 13 V, môžete hľadať jednoduchšie. Demontujeme plne nabitú batériu a ku kontaktom „+“ a „-“ pripojíme 12voltovú lampu. Lampa bude zaťažovať a vybíja batériu. Ďalej vykonáme merania na článkoch batérie, kde je pokles napätia najsilnejší a je tu aj slabé miesto..

Existujú aj iné spôsoby, ako zvoliť žiarovku namiesto žiarovky, ale na to už potrebujete základy elektrotechniky a je pochybné, že by bol po ruke odpor s potrebným odporom.

Ostatné poruchy sú veľmi zriedkavé. Napríklad strata kontaktu v spájkovacích bodoch batérií alebo napájacích kontaktov jednotky, porucha termistora. Tento problém je inherentnejší falzifikátom. Vzhľadom na vzácnosť sa nebudeme venovať batériovým prvkom..

Po vyriešení „problémových“ prvkov je potrebné vykonať opravu. Ako opraviť batériu skrutkovača? Na opravu sú takpovediac k dispozícii 2 metódy. Ide o obnovu a výmenu prvkov, ktoré sa stali nepoužiteľnými..

Je možné „oživiť“ prvky a ako?

Prejdeme k časti 3 opravy batérie skrutkovača a okamžite urobíme výhradu, že koncept „resuscitácie“ pre lítium -iónové batérie nie je použiteľný. V nich nie je žiadny pamäťový efekt, pravdepodobne došlo k rozkladu lítia a nedá sa s tým nič robiť. V takýchto batériách je potrebné zistiť, čo je príčinou poruchy: samotný prvok alebo riadiaci obvod. Tu sú dve možnosti:

 • zmeníme schému ovládania z inej, ale podobnej našej, batérie, ak to pomôže, nájdeme náhradu a zmeníme ju;
 • aplikujte 4V na článok s prúdom asi 200mA, to vyžaduje nastaviteľnú nabíjačku. Ak napätie na prvku stúpne na 3,6 V – prvok funguje správne, problém je v iných prvkoch alebo v riadiacom obvode.

Renovácia batérií do skrutkovača je dostupná hlavne pre batérie Ni-Cd, ale v domácich skrutkovačoch sú zvyčajne najbežnejšie..

Ako teda oživiť batériu skrutkovača? Existujú dva typy „resuscitácie“ pre tieto typy batérií:

Táto metóda je zobrazená nižšie vo videu..

Poznámka. V nikel-kadmiovej batérii je spravidla hlavným dôvodom straty kapacity vyvarenie elektrolytu, a ak je kriticky malý, žiadny „firmvér“ nepomôže.

Táto metóda, ak je jej výsledok pozitívny, nevyrieši problém zlyhania prvkov. Odloží skôr iba výmenu tých, ktoré sa stali nepoužiteľnými, a v budúcnosti budete stále potrebovať opravu batérie skrutkovača Makit alebo akéhokoľvek iného.

Oprava a výmena batériových prvkov skrutkovača

Efektívnejším spôsobom opravy batérií pre skrutkovač je výmena prvkov, ktoré sme identifikovali ako chybné.

Na opravu potrebujeme buď „darcovskú“ batériu, v ktorej sú niektoré prvky v dobrom stave, alebo nové „banky“. Nebude ťažké ich kúpiť, dokonca aj na internete môžete ľahko nájsť tucet obchodov, ktoré sú pripravené odoslať tieto položky poštou. Cena príliš nehryzie, napríklad nikel-kadmiový článok s kapacitou 2 000 mAh stojí okolo 100 rubľov.

Poznámka. Pri kúpe nového prvku sa uistite, že sa jeho kapacita a rozmery zhodujú s natívnymi prvkami..

Potrebujeme tiež spájkovačku, tavidlo s nízkou koróziou (najlepšie alkoholové tavivo pre kolofóniu) a cín. Nehovoríme o bodovom zváraní, pretože na jednorazovú opravu batérie nie je takmer potrebné ho kupovať alebo zostavovať …

Na samotnej výmene nie je nič zložité, najmä ak máte s spájkovaním aspoň nejaké skúsenosti. Fotografie ukazujú všetko dostatočne podrobne, chybný prvok sme odrezali, namiesto neho spájkovali nový.

Je potrebné poznamenať niekoľko nuancií:

 • Pri spájkovaní spájkovačkou sa snažte rýchlo spájkovať, aby sa batéria nezahriala, pretože riziko jeho kazenia;
 • pokiaľ je to možné, realizujte pripojenie pomocou natívnych platní alebo použite rovnaké medené platne, je to dôležité, pretože nabíjacie prúdy sú veľké a ak je prierez spojovacích vodičov nesprávny, zahrejú sa, resp. ochrana termistora byť spustený;
 • v žiadnom prípade nezamieňajte plus batérie s mínusom – pripojenie je postupné, čo znamená, že mínus predchádzajúcej plechovky ide na plus novej plechovky a mínus novej na plus toho nasledujúceho.

Po spájkovaní nových prvkov je potrebné vyrovnať potenciály na „bankách“, pretože sú odlišné. Vykonávame cyklus nabíjania / vybíjania: nastavíme ho na nabíjanie cez noc, necháme ho deň vychladnúť a zmeráme napätie na prvkoch. Ak by sme urobili všetko správne, obrázok bude vyzerať takto: na všetkých prvkoch rovnaký indikátor multimetra, do 1,3 V.

Ďalej pokračujeme vo vybíjaní batérie, vložte batériu do skrutkovača a nabite ju „naplno“. Hlavnou vecou je ušetriť samotný skrutkovač, inak ho budete musieť opraviť aj vy. Prinášame ho do úplného vybitia. Tento postup opakujeme ešte dvakrát, t.j. nabite a úplne vybite.

Je potrebné poznamenať, že postup na vymazanie „pamäťového efektu“ by sa mal vykonávať každé tri mesiace. Vykonáva sa analogicky s vyššie uvedeným školením.

Takýto nie príliš záludný postup predĺži prácu vášho skrutkovača, aspoň kým ho nebudete musieť zmeniť na nový.

About the author