DIY povrchová brúska

Každý domáci majster z času na čas potrebuje vybrúsiť a osadiť kovové diely. Túto prácu je možné vykonať ručne aj mechanicky. Prvá možnosť bude vyžadovať veľa času a úsilia. Druhý výrazne uľahčuje postup brúsenia a zaisťuje dobrú presnosť pri obrábaní súčiastky. Na mechanizované spracovanie súčiastky budete potrebovať špeciálne vybavenie – brúsku na povrch. Neoceniteľná vec pre kovoobrábanie.

Ak musíte pravidelne pracovať s kovom, skôr alebo neskôr bude potrebné takýto stroj kúpiť. Existujú dve možnosti: kúpiť alebo skúsiť zostaviť sami. Prvá možnosť bude stáť hmatateľný pekný cent a odporúča sa v prípadoch, keď práca na takom stroji prinesie peniaze, t.j. vlastne podnikanie. Druhá možnosť je lacnejšia. A hoci možnosti a parametre takéhoto zariadenia budú nižšie, napriek tomu jeho schopnosti celkom postačujú pre domáce potreby. Keďže téma konštrukcie obrábacích strojov je dosť zložitá, tento článok si nerobí nárok na vyčerpávajúce informácie. Ide skôr o pokus porozumieť zariadeniu povrchovej brúsky a odporúčania pre tých, ktorí sa rozhodnú vyrobiť taký stroj vlastnými rukami..

Účel a zariadenie povrchovej brúsky

Akákoľvek kovová časť prechádza fázou brúsenia. V priemysle sa na tieto účely používajú špecializované stroje. Môžu byť plne automatizované, t.j. s CNC alebo poloautomatickým. V každodennom živote je mať taký stroj takmer luxus. To platí z hľadiska nákladov na takéto zariadenie a jeho schopností. Pretože však tento článok pojednáva o domácich brúskach na povrch, je jednoducho potrebné poznať ich zariadenie. V opačnom prípade by sme museli „znova objaviť koleso“. Preto je vhodnejšie zvážiť výrobný stroj a skopírovať jeho zariadenie a prispôsobiť ho svojim potrebám..

Povrchová brúska je teda navrhnutá na spracovanie profilov a plochých povrchov dielov. Profesionálny stroj je schopný poskytnúť povrchovú presnosť až do 0,16 mikrónu. V každodennom živote nie je postava žiaduca, ale rozhodujúca, ale v domácich strojoch je prakticky nedosiahnuteľná. Pokiaľ nie ste fréza alebo sústružník v zbrojárskej továrni s 20 -ročnou praxou.

Hlavnou jednotkou akéhokoľvek stroja a povrchová brúska nie je výnimkou, je posteľ. Jeho rozmery a pevnosť budú závisieť od požadovaných charakteristík (rozmerov) určených na spracovanie dielov. Výrobné stroje majú liate lôžko, vyrobené hlavne z liatiny. Vďaka svojej mohutnosti dokonale tlmí vibrácie a pri brúsení a dokončovaní súčiastky je to prakticky hlavná podmienka..

Ďalšou časťou takéhoto stroja je pracovný stôl. Spravidla ide o magnetickú dosku danej veľkosti, ale existujú stroje so špeciálnymi spojovacími prvkami na diely. Hlavnou črtou povrchových brúsok je mobilita stola. Robí kruhové alebo vratné pohyby. Môže mať okrúhly alebo obdĺžnikový tvar.

V továrenských strojoch je stôl poháňaný hydraulickým systémom. V domácom prostredí bude takýto systém stáť majiteľa veľa, takže bude stačiť spoľahlivý mechanický systém..

Pracovná plocha brúsky sa pohybuje pozdĺž vodítok. V profesionálnom zariadení sú veľmi presné a trvanlivé. Pre domáci stroj sú tieto vlastnosti tiež požadované. To určí maximálnu presnosť povrchovej úpravy súčiastky. Je tiež dôležité, aby sa stôl kĺzal hladko, bez trhania. Na to je potrebné minimalizovať trenie. Ak je táto požiadavka ignorovaná, potom pri trhaní stola s pevnou časťou môžete zabudnúť na presnosť brúsenia.

Na vedenie stroja je potrebné použiť tvrdenú vysokopevnostnú oceľ, ktorá je pevná a odolná voči opotrebovaniu.

Na vreteno vreteníka je v závislosti od verzie stroja nainštalovaný brúsny kotúč alebo pás. Niektoré modely majú oboje. Brúsny kotúč je poháňaný elektromotorom. Pohyb sa prenáša buď pomocou prevodovky, alebo pomocou remeňového prevodu. V domácej verzii si môžete vybrať taký priemer brúsneho kotúča, ktorý umožní obísť sa bez prenosu. Tým sa bubon pripevní priamo k hriadeľu motora. Toto sú vlastne hlavné jednotky povrchovej brúsky, bez nich nie je možné postaviť také zariadenie. Teraz sa pozrime na modely, ktoré výrobcovia dnes ponúkajú..

Najzaujímavejšie modely, ich vlastnosti a ceny

Zvážte 3 modely, ktoré sú cenovo aj rozmerovo najvhodnejšie na domáce použitie. A tu je na porovnanie jedna „klasická“ povrchová brúska.

Stroj JET 16-32 Plus. Tento model brúsky na povrch má atraktívnu cenu od 1200 do 1500 USD. Okrem toho má vynikajúce vlastnosti, ktorých je doma dosť. Presnosť dokončenia povrchu časti dosahuje desatiny mikrometra. Spotreba energie stroja je 2 kW, čo tiež nie je pre domáce podmienky nedôležitým faktorom, nie všetky energetické siete sú schopné dodať 10 – 15 kW jednému spotrebiteľovi. Malé rozmery, hmotnosť (65 kg) a posteľ na kolieskach uľahčujú nájdenie pohodlného miesta na prácu. Charakteristiky brúsenia sú nasledujúce:

 • minimálna hrúbka – 0,8 mm;
 • maximálna hrúbka – 75 mm;
 • maximálna šírka dielu na brúsenie – 810 mm.

Rýchlosť otáčania bubna dosahuje 1400 ot / min s nastaviteľnou rýchlosťou posuvu brúsneho prvku od 0 do 3 m / s.

Brúska FDB MM 1130, určená na brúsenie kovu a dreva. Jeho charakteristickou črtou je cena a veľkosť. Náklady sú až 400 USD, hmotnosť je iba 35 kg – umožní vám ich nainštalovať na pracovný stôl v garáži. Rozmery stroja sú celkom kompaktné – 455 x 400 x 385 mm. Uhol nastavenia stola od 00 do 450 umožňuje stroju brúsiť väčšinu typov dielov. Túto verziu stroja je najľahšie urobiť vlastnými rukami, ak je k dispozícii väčšina potrebných komponentov..

Rovinná brúska PROMA PBR-400A. Jedná sa o profesionálne CNC zariadenie. Doska s elektromagnetom a pracovným stolom navrhnutá pre veľkú záťaž (400 kg) umožňuje spracovanie veľkých súčiastok. Výkon takejto jednotky je 10 kW. Má nasledujúce charakteristiky: 1,1 m – maximálny pozdĺžny posuv; 238 mm – krížový posuv; výška zdvihu vretena nad stolom – 540 mm. Tento príklad je uvedený skôr pre vzorku, pretože stroj váži 3,5 tony a má cenu 30 000 dolárov. potrebné vo výrobe, nie v každodennom živote.

Rovinná brúska LSH-322. Výrobca strojov ho umiestňuje ako zariadenie pre malé samostatné opravovne. Len naša možnosť. Stroj má malé rozmery – 1 000 x 970 x 1 800 mm a hmotnosť 700 kg. Naozaj oveľa kompaktnejšie ako predchádzajúci príklad. Súčasne má vynikajúce vlastnosti presnosti spracovaného povrchu – odchýlky nie viac ako 3-4 mikróny s drsnosťou 0,16 mikrónu. Stroj je poloautomatický. Stroj je dobrý pre každého. Ale cena takéhoto zariadenia, aj keď je odôvodnená, je stále trochu príliš vysoká na domáce použitie – 15 000 USD. Takéto zariadenie by malo byť pre majiteľa výnosné..

Povrchovú brúsku si montujeme sami

Ako sme teda mohli vidieť, továrenské stroje, aj keď majú vynikajúce technické vlastnosti, sú z hľadiska veľkosti a ceny veľmi zriedka vhodné na domáce použitie. Preto zostáva možnosťou postaviť si povrchovú brúsku vlastnými rukami. Ak už máte väčšinu materiálov na domáci obrábací stroj, je to len otázka zručnosti. A ak žiadne nie sú, potom sa minú, bude to rovnaké. Hlavné súčasti domácej brúsky na povrch vás budú stáť asi 1 000 dolárov. Nasleduje schéma povrchovej brúsky.

Na vytvorenie stroja potrebujeme:

 • roh 50x50x5 a 25x20x1,5, ktorých celková dĺžka bude závisieť od rozmerov zamýšľaného stroja;
 • rúrky z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou steny 2 mm;
 • elektrický motor s frekvenciou 1400 – 1500 ot / min;
 • magnetická doska s rozmermi 125X400 alebo 125X250 mm, závisí aj od veľkosti spracovaných dielov;
 • sada guľkových skrutiek a podpery ložísk – 4 ks;
 • koľajnicové vodidlá;
 • bubon s brúsnym materiálom;
 • koncové podpery – 2 ks.

Začíname rámom – posteľou. Roh vyrežeme na požadované rozmery a zváraním zostavíme konštrukciu. Spodnú časť postele je možné dodatočne opláštiť drevotrieskou, zvýši sa tým absorpcia vibrácií. Na ten istý účel môžete rám upevniť na betónový podklad na hmoždinku.

Ďalšou fázou je organizácia pracovnej plochy. Na tento účel používame oceľový plech s hrúbkou 4 mm. Privaríme ho k hornému povrchu lôžka. Ďalej na tomto liste musíte umiestniť a opraviť vodiace lišty. Kupujeme ich samostatne buď v obchode, alebo ak existuje možnosť využiť služby sústružníka a frézky, objednáme si ich. Ako sme už povedali, pre vodidlá je potrebná tvrdená vysokopevná oceľ. Pripevňujeme vodítka k posteli.

Po vodidlách koľajníc sa bude pohybovať buď magnetická doska, alebo špeciálne upínacie zariadenie. Aby ste to urobili, musíte namontovať vozík. Vezmeme roh 25x20x1,5, režim pre požadované segmenty a zvaríme do konštrukcie. V rohu vyvŕtame otvory a pripevníme kolesá. Na koncoch vozíka, presne v strede, je potrebné zvárať guľôčkovú skrutku.

Na okrajoch kovovej platne pripevníme podpery ložísk buď vyvŕtaním otvorov pre skrutky, alebo zváraním. Nainštalujeme vozík na vodiace lišty, upevníme guľôčkovú skrutku v podperách ložísk a pripevníme držadlo na ručný pohyb vozíka. Snaží sa o ľahkosť a plynulosť pohybu vozíka.

Potom nainštalujeme magnetickú dosku na vozík alebo upevníme upínacie zariadenie, ako je znázornené na obrázku nižšie. Náklady na takéto zariadenie sa približne rovnajú cene magnetickej platne, približne 100 – 150 dolárov. Pracovná plocha je takmer pripravená.

Obraciame sa na upevnenie elektromotora. Za týmto účelom vezmite kovový plech s hrúbkou najmenej 4 mm a vystrihnite požadovanú veľkosť. Vyvŕtame otvory pre montáž motora. Vezmeme rúrky z nehrdzavejúcej ocele a nakrájame ich na požadovanú výšku. Táto veľkosť bude závisieť od odhadovanej veľkosti súčiastok, ktoré plánujete spracovať. Zoberme si napríklad dve rúrky 700 mm. Jeden koniec privaríme k posteli. Na bokoch kovovej platne na pripevnenie elektromotora v strede zvaríme dva rohy – sú potrebné na pripevnenie koncových podper. Vŕtame do nich otvory pre skrutky, šírka je podobná koncovým podperám.

V zadnej časti lôžka namontujeme zvislo podperu guľkového ložiska pre guľovú skrutku. Dosku je potrebné posúvať elektromotorom vo zvislej rovine. Zmeriame vzdialenosti medzi rúrkami z nehrdzavejúcej ocele a guľovou skrutkou. Zostavíme trojuholník z rohu alebo kovového pásu a privaríme ho k hornému povrchu rúrok a prenosu. Pre guľôčkovú skrutku v našom trojuholníku pripevňujeme druhú podperu ložiska.

Po inštalácii vodiacich rúrok a guľovej skrutky na pohyb dosky s elektromotorom fixujeme samotnú dosku. Otáčaním guľovej skrutky sa doska musí pohybovať zvisle bez motora. Ak sme to dosiahli, opravíme motor, spravidla sa používa z práčky alebo starého vysávača. Ich výhodou je nízka hmotnosť, s požadovanou rýchlosťou.

Na hriadeľ motora pripevníme brúsne kotúč, na to kúpime držiak alebo nám ho brúska fréza. Vložíme vedenie do ochranného puzdra a pripevníme ho k posteli. Všetky klzné povrchy namažeme strojovým olejom a vykonáme testovací chod nášho stroja.

V budúcnosti bude možné takýto dizajn aktualizovať a nainštalovať potrebné zariadenia. Voliteľne – povrchová brúska zobrazená vo videu.

About the author