DIY reťazová píla

Reťazová píla je nepostrádateľným nástrojom pre každého staviteľa. Bez nej nie je dokončená ani jedna väčšia oprava. Tento nástroj je obzvlášť dôležitý pre tých, ktorí žijú v súkromnom sektore a neustále sa stretávajú s problémami výstavby a obnovy..

Obsah

Popis píly na pneumatiky

Podľa princípu činnosti pneumatická (reťazová) píla do určitej miery pripomína pásovú pílu: rezaný kmeň stromu (doska, guľatina) je tiež v stacionárnom pevnom stave, zatiaľ čo pílenie robí píla. Samotná píla je namontovaná na pohyblivom vozíku. Jediný rozdiel medzi pneumatickou pílou a pásovou pílou je v tom, že na píle sa používa reťazová píla, nie pásová píla..

Ale prečo reťazová píla, keď dnes existujú efektívnejšie typy píl? Problém je v tom, že práca s pneumatickou pílou nie je taká efektívna a ekonomická, ako by sa dalo. Napriek týmto nedostatkom veľa ľudí používa práve tento typ píly kvôli jej nízkej cene a pohodliu a skutoční remeselníci vyrábajú reťazové píly vlastnými rukami. Niekto týmto spôsobom šetrí peniaze a niekto chce len vytvoriť nástroj, ktorý by plne vyhovoval individuálnym prianiam majstra.

Video z reťazovej píly:

Domáca reťazová píla

Ako si teda vyrobiť reťazovú pílu sami? Najprv sa rozhodnite o mieste, v ktorom bude píla stáť. Problém je v tom, že to nie je ani zďaleka najľahší nástroj (hlavne kvôli ťažkému lôžku) a bude ťažké ho neustále ťahať a pustiť. Zistite, kde bude reťazová píla najčastejšie využívaná. Môže to byť dielňa, garáž alebo dvor. Potom môžete začať vytvárať hlavnú štruktúru..

Ako základ je potrebné vziať dva kovové (hlavne oceľové) kanály alebo dve koľajnice. Výška a dĺžka sa líšia v závislosti od želania majstra. Priemerný dizajn obsahuje 2 kanály alebo koľajnice vysoké 1,4-1,5 cm, dlhé 8 m. Hlavnou podmienkou základne sú dokonale ploché kovové polotovary. Od toho bude závisieť výkon samotnej píly..

Ďalej je potrebné vo vzdialenosti 1-1,5 m po dĺžke obrobkov vyvŕtať otvory s priemerom 15 (+/- 1) mm. Vzdialenosť medzi týmito otvormi by mala byť rovnaká, preto by ste mali najskôr vykonať meracie práce. Počet otvorov bude závisieť od dĺžky kroku a kanála, takže to môže byť čokoľvek. V rovnakom množstve budeme potrebovať kúsky vodovodných potrubí, z ktorých každá by mala mať dĺžku 3 štvrtiny, po 2,5 cm. Na pripojenie poterov k kanálom budete potrebovať skrutky. Paralelne sú stĺpiky zostavené a upevnené (zváraním alebo skrutkami M12), ktoré môžu pozostávať z kanálov, rúrok alebo hotových rohov. Počet príspevkov sa líši v závislosti od dĺžky celkovej štruktúry. V prípade dlhého lôžka 8 metrov vyjdú 4 stojany. Na tieto regály je nainštalovaný rám tak, aby boli vonkajšie regály vo vzdialenosti 1 m od koncov koľajníc. Aby sa zaistila tuhosť základne, vložili sa výstuhy a aby sa dosiahol horizontálny smer, pod stojanmi sa podkopala pôda alebo sa nohy položili na dosky, tyče atď. To opäť potvrdzuje potrebu vytvorenia reťazovej píly priamo na mieste, kde bude musieť pracovať..

Po vyrobení hlavnej konštrukcie pristúpime k vytvoreniu pohyblivého vozíka. Základom je oceľový plech. Jeho dĺžka musí zodpovedať rozmerom elektromotora. V priemere 60 cm Hrúbka dosky je 5 (+/- 1) mm. Voľný pohyb po dĺžke vodítok bude závisieť od hrúbky upínacích dosiek a rozperiek. Pri výbere hrúbky vezmite do úvahy skutočnosť, že medzera by mala byť čo najmenšia. Upínacie dosky a tesnenia sú upevnené 8 skrutkami M8. V spodnej časti vozíka je pripevnená zarážka 4 cm x 4 cm a v hornej časti (tu je zváranie lepšie) sú pripevnené ďalšie dva rohy, na ktoré bude v budúcnosti nainštalovaný náš elektromotor. Reťaz slúži na pohyb vozíka a elektromotora s pílou. Je natiahnutý čo najviac, aby práca píly bola oveľa presnejšia (voľný reťaz nebude schopný zaistiť správnu činnosť nástroja).

V zásade je naša píla pripravená. Zostáva dokončiť niektoré detaily, ktoré urobia pílenie pohodlnejším a rýchlejším, a dať motor pílou. Na upevnenie rezaného kmeňa (guľatina, dosky) použite špeciálne zariadenie vyrobené z rúrok s priemerom až 4 cm (ale nie príliš tenké). Do nich musia vstúpiť pohyblivé tyče, ktoré sú upevnené v požadovanej výške. Upínacie mechanizmy a svorky sú umiestnené na samotných tyčiach, ktoré poskytnú potrebnú fixáciu.

Pre vyššie uvedené parametre je ideálna píla s priemerom 1 m a elektrický motor s výkonom 10 kW. Pri vytváraní základu, ako už bolo napísané vyššie, sa zohľadňujú priania majstra, takže si každý nastavuje svoje vlastné individuálne parametre. Môže to byť píla pre menej výkonný motor a nie pre takú veľkú pílu (mini píla), alebo naopak. Sledujte súlad medzi základňou a „srdcom“ reťazovej píly.

Teraz máte vlastnú pracovnú reťazovú pílu. Cena takého nástroja na maloobchodnom trhu sa pohybuje od 1 000 dolárov a viac. Práca s domácou pílou na pneumatiky nie je o nič ťažšia ako s kúpenou. Kmeň je položený a upevnený svorkami, ktoré sú už k dispozícii na tyčiach. Motor sa zapne, volant sa otočí a vozík pošle našu guľatinu do hladkého, krásneho rezu. Vozík sa pohybuje v dvoch smeroch, čo je pohodlné a minimalizuje možné chyby pri prevádzke. Z času na čas skontrolujte upevňovacie prvky píly, dodržiavajte bezpečnostné pravidlá pri práci s reťazovou pílou a pílu udržujte ostrú (v prípade potreby vždy vymeňte starú). Kresby reťazových píl nájdete aj na internete (stavebné fóra).

About the author