DIY stroj na brúsenie vŕtačiek

Snáď každý profesionálny remeselník používa na svoju prácu vŕtačky, ktoré musia byť kvalitné a odladené. Predtým boli vŕtačky brúsené ručne, ale teraz sú veľmi obľúbené špeciálne stroje na ostrenie vŕtačiek. Konštrukcia takého stroja je veľmi jednoduchá. Na jeho vytvorenie potrebujete jednoduché materiály, ktoré sú prítomné takmer v každom dome. Pozrime sa na schému krok za krokom na spoločnú výrobu brúsky na vŕtačky..

Obsah:

Vlastnosti vŕtania

Vŕtanie povrchov pomocou tupého vrtáka je takmer nemožné. Ostrý vrták situáciu vyrieši za niekoľko minút. Vrtáky preto musia byť nabrúsené v správnom uhle a pripravené. Uhly ostrenia pre rôzne materiály nemôžu byť rovnaké. Čím je materiál tvrdší, tým bude uhol hrubší. Napríklad pre plast je vhodný uhol ostrenia 30-60 stupňov a pre tvrdenú oceľ 130-140 stupňov. Ak nie sú veľké nároky na kvalitu vŕtania, môžete si zvoliť uhol ostrenia 90-100 stupňov..

Je potrebné poznamenať, že ostrenie vrtákov je možné vykonať ručne na brúsnych kotúčoch alebo na ostriacich strojoch. Pri ručnom ostrení musí byť vrták držaný za pracovnú časť ľavou rukou a vedený bližšie k reznej časti. Pravá ruka by mala držať stopku. Pritlačte reznú hranu vrtáka k boku brúsneho kotúča. Potom musíte vrták otočiť opatrným pohybom pravej ruky. V tomto prípade musia rezné hrany mať k osi správny sklon a požadovaný tvar..

Vŕtačku nabrúste najskôr na jednej a potom na druhej strane. V tomto prípade je veľmi dôležité ovládať ostrenie reznej hrany tak, aby bol hrot vycentrovaný. V opačnom prípade sa vrták počas vŕtania skĺzne do strany. Na vŕtačku tiež príliš netlačte, pretože to môže predĺžiť proces ostrenia. Ručné doostrovanie nie je veľmi pohodlný spôsob, pretože môže viesť k niektorým chybám. Ak napríklad rezné hrany po zaostrení vrtáka nie sú rovnako dlhé a sú naklonené v rôznych uhloch k osi vrtáka, stred priečnej hrany sa posunie od osi vrtáka, takže sa bude pri práci otáčať okolo osi. Na ostrenie vrtákov na tento účel je preto lepšie použiť brúsku..

Pri zaostrovaní by ste mali dbať na pôvodne nastavený uhol. Mali by ste sa sústrediť na neho. Potom sa pozrite, v akom stave sa nástroj nachádza. Ak je poškodenie závažné, môže sa použiť hrubší šmirgľ. Ak sú menšie, stačí jemnozrnný šmirgľový kotúč. Pre miernu tuposť a veľmi malé poškodenie je vhodný dokončovací kruh. Ostrenie vrtáka sa musí vykonávať postupne – najskôr spracujte jeho hornú časť a jemne ho pritlačte na rovinu brúsneho kotúča.

Po dokončení zadného povrchu by ste pri pohľade zboku mali mať správne zúženie. Potom sa spracuje rezná časť vrtáka a potom konečné dokončenie. Veľkosť prepojky so správnym spracovaním vrtáka by nemala byť väčšia ako 0,4 milimetra v prípade vrtákov s priemerom 8 milimetrov alebo menším. Ak je vrták väčší, veľkosť prepojky by mala byť 1 – 1,5 milimetra. Ak ste nikdy nebrúsili vŕtačky, odporúčame vám cvičiť na iných predmetoch. Takže môžete rýchlo porozumieť technológii ostrenia a vyplniť ruku.

Vlastnosti brúsnych strojov

Vŕtačka na ostrenie vrtákov sa používa na ostrenie vŕtaných a slepých vrtákov vyrobených z ocele, liatiny a tvrdých zliatin. Toto zariadenie môže mať rôzne funkcie, berúc do úvahy typ ostrenia, jeho rozmery atď. Pri práci so strojom je možné uhol zmeniť z 90 na 140 stupňov. Obrábacie stroje môžu byť domáce aj priemyselné. Domáce brúsky na vŕtačky sú pomerne kompaktné a sú vhodnejšie na domáce použitie. Budú schopní ostriť vŕtačky s malým priemerom.

Priemyselné stroje disponujú väčším výkonom a sú určené na ostrenie vrtákov s veľkým priemerom. Výkon je určený motorom zariadenia. Vŕtacia brúska má vŕtaciu svorku a brúsny kotúč, ktoré zvládnu viac ako 2 000 nástrojov. Konštrukcia umožňuje presné umiestnenie vŕtačky, aby operátor mohol ovládať proces ostrenia. Stroj je napájaný zo siete. Vŕtacie brúsky sú spravidla trvanlivé a ľahko sa používajú.

Stojí za zmienku, že existujú univerzálne brúsky a špecializované. Prvú možnosť je možné použiť pre širokú škálu rezných nástrojov, ako sú závitníky, frézy, dláta a zahĺbenia. Špecializované stroje zvládnu iba jeden typ nástroja, takže pracujú presnejšie. Práve k takýmto strojom patrí brúska na vŕtačky. Navyše pre každú možnosť ostrenia vrtákov potrebujete vlastný stroj..

Na ostrenie vŕtačiek existuje sedem spôsobov: jednoplošné, profilované, kombinované skrutkové, eliptické, skrutkové, dvojplošné a kužeľové. Na univerzálnych strojoch môžete používať tvarované, jednoplošné, eliptické a dvojúrovňové ostrenie. Pokiaľ ide o ostatné metódy, vyžaduje to špecializovaný elektrický brúsny stroj. Ak má vrták priemer viac ako 3 milimetre, musí sa použiť stroj s optickým zariadením. Ak má vrták priemer menší ako 1 milimetr, musí sa použiť binokulárny mikroskop. Na ostrenie pevných vŕtačiek použite diamantový kotúč.

DIY stroj na brúsenie vŕtačiek

Trh s tovarom nám bohužiaľ nemôže vždy ponúknuť to, čo skutočne potrebujeme, alebo je cena strojov na brúsenie vrtákov príliš vysoká. V takom prípade si môžete stroj vyrobiť sami. Ak máte malé skúsenosti s prácou so zariadením, môžete sa s touto úlohou veľmi ľahko vyrovnať..

Na to budete potrebovať prepínač, brúsny kotúč, vidlicu, výkonný motor, stojan, niekoľko drôtov a nápravu. Aby sa dodržal bezpečnostný režim, odporúča sa umiestniť stroj do puzdra a vonku nechať iba nápravu s brúsnym kotúčom, ktorá mierne vyčnieva. Zariadenie bude pracovať zo siete. Navyše ho môžete pripojiť k zdroju a používať ho ako ľahký a prenosný stroj.

Vopred si dajte záležať na tom, kde bude vaše brúsky na vrtáky stáť. Odporúča sa umiestniť ho na kovový stôl. Aby ste to urobili, umiestnite elektromotor na dosku stola pomocou upevňovacích prvkov a potom označte umiestnenie otvorov pre skrutky. Potom vyberte motor a vyvŕtajte štyri otvory. Potom vložte elektromotor späť a zaistite ho skrutkami.

Elektrický motor domáceho brúsky na vŕtanie je vybavený hriadeľom, na ktorý musíte dať zrnitý kotúč. Ak sa priemer hriadeľa zhoduje s priemerom otvoru v disku, je potrebné na hriadeľ nasadiť podložku, kotúč a potom podložku. Potom sa nasadí upevňovacia matica a závity sa predrežú na hriadeli. Na kruh môžete použiť špeciálny nástavec, v ktorom sa vrták nekýva a je nabrúsený ako ceruzka. Môžete si ho vyrobiť sami alebo si ho kúpiť v obchode..

Ak je priemer hriadeľa menší ako otvor v kameni, je potrebné pridať objímku. Je v ňom vytvorený špeciálny otvor a otvor pre skrutku, aby ho bolo možné upevniť na hriadeli. Potom sa počas prevádzky neotáča s brúsnym kotúčom. Na konci puzdra je potrebné odrezať pravý závit v smere otáčania disku, aby sa upevnil pomocou podložiek a matíc. Potom sa objímka nasunie na hriadeľ..

Ak je pre vás ťažké rozhodnúť sa pre výber elektrického motora, môžete použiť možnosť zo starej práčky. Táto sila bude najoptimálnejšia na zaostrenie požadovaných nástrojov. Sekcie štartéra a drôtu pripravte vopred. Môžete použiť drôty zo starého zariadenia. Samozrejme si môžete kúpiť nové sekcie, ale je lacnejšie používať nástroje, ktoré máte poruke, ktoré sú v každom dome. Preto ak sú staré drôty v dobrom stave, môžu byť bezpečne použité..

Vodič musí byť pripojený k štartéru. Je dôležité, aby štartér mal minimálne tri normálne otvorené kontakty (HP). Jeho vinutie musí byť pripojené k fázovej linke pomocou dvoch tlačidiel zapojených do série. Jeden s H3, ktorý bude vypínačom, a druhý s HP, ktorý bude vypínačom. Toto tlačidlo musí byť paralelné s párom kontaktov HP štartéra.

Ak stlačíte tlačidlo napájania, na vinutie sa aplikuje napätie a obvody štartéra sa zatvoria, pričom jeden pár obíde tlačidlo. Ak ho uvoľníte, napätie nebude zo štartéra odstránené. Ak stlačíte tlačidlo vypnutia, prerušíme napájací obvod vinutia a štartér uvoľní kontakty, takže sa motor zastaví..

Elektromotor je bezpečný aj v otvorenom stave, nepotrebuje dodatočnú ochranu, ale odporúča sa vyrobiť kovovú škatuľu na ochranu konštrukcie aspoň pred prachom. Môžete si vyrobiť sklenenú ochrannú obrazovku. Vďaka tomu sa vašim dýchacím cestám a očiam nedostane prach z kruhu. Odporúča sa nainštalovať ochranný kryt, ktorý by mal pokrývať koniec brúsneho kotúča o dve tretiny. Môže byť vyrobený zo starej kamery do auta. Ak sa brúsny kotúč zlomí, jeho časti budú v puzdre a nebudú schopné spôsobiť ujmu..

Vykonajte postup naostrenia na stroji

Väčšina ľudí vyrába vŕtacie brúsky pre domácich majstrov. Aby ste nemrhali peniazmi navyše, môžete si brúsku na vŕtačky jednoducho postaviť sami. Navyše ho môžete urobiť univerzálnym a v prípade potreby na ňom naostriť akékoľvek predmety. Pri práci musíte striktne dodržiavať pokyny pre stroj na ostrenie vrtákov a dodržiavať určité pravidlá.

Vrták sa skladá z dvoch malých ramien. Je nevyhnutné, aby boli rovnakí. Nie je potrebné ich porovnávať s vysoko presnými meracími prístrojmi, stačí odhadnúť od oka. Ale rovnakosť musí byť povinná. Miesto, kde sa ramená zbiehajú, sa nazýva stred vyrobeného otvoru, ktorého polomer je určený dĺžkou väčšieho ramena. Ak sú rovnaké, potom sa os otáčania vrtáka zhoduje so stredom otvoru..

Ak tomu tak nie je, priemer bude väčší ako požadovaný a o rozdiel medzi stredovým bodom zakriveného otvoru a osou vrtáka. Tu vrták prerazí dieru. Okrem toho dochádza k silnému zaťaženiu nástroja a rúk, čo často vedie k rozbitiu vrtáka. Pri ostrení vŕtačky nezabudnite, že by mala prerezať materiál..

Pred začatím práce sa uistite, že je rotačný brúsny kotúč bezpečne pripevnený k pracovnému stolu. Odporúča sa používať ochranné okuliare. Kvalitné zaostrovanie vyžaduje najmenej pol hodiny. Ukážte presnosť a trpezlivosť – nástroj sa potom správne zaostrí a bude podľa toho fungovať. Aby ste vŕtačku správne naostrili, musíte poznať jej typ – na kov alebo drevo.

Pri výrobe je každý výrobok perfektne nabrúsený, čo sa doma veľmi ťažko opakuje. Rôzne značky Pobedit sa líšia spôsobom získavania zliatiny a chemickým vzorcom. Takéto nuansy nemožno určiť okom, preto by mal byť na obale napísaný názov materiálu, ktorý vyhovuje vŕtačke. Pozorne si preštudujte smer otáčania vŕtačky, aby ste pochopili, na ktorú stranu zaostriť..

V prípade stolového stroja budete možno potrebovať brúsne kotúče. Hovorí sa im aj šmirgľ, brúska alebo brúsny kotúč. Brúsenie začnite vždy hrubším brusivom. Keď sa po celej dĺžke nástroja objaví otrep, môžete prejsť na jemnejšie brúsne činidlo. Vyberte tyče tak, aby každý nasledujúci mohol odstrániť malé chyby predchádzajúceho. Nakoniec urobíte konečnú úpravu najmenším blokom s leštiacim prvkom..

Vždy dodržujte špecifikovaný uhol ostrenia. Na to však musíte trochu cvičiť. Čepeľ nástroja sa veľmi často pohybuje na stranu a pohybuje sa. Brúsny kotúč by sa mal otáčať iba mimo ostria. Ak je to naopak, hrozí nesprávne zaostrenie a vážne zranenie..

Upozorňujeme, že vŕtačky netolerujú prehriatie. Faktom je, že v procese ostrenia karbidové platne niekedy prasknú a spadnú. Ale tomu sa dá vyhnúť. Snažte sa, aby sa vŕtačka na brúsnom kameni príliš nezahriala. Vŕtačku pravidelne chladte vodou. Ak je však vrták už horúci, neponárajte ho do tekutiny! To môže spôsobiť okamžité prasknutie platní. Nechajte výrobok trochu vychladnúť.

Všetky špirálové vŕtačky majú dve rezné hrany a zadné roviny, vďaka ktorým sa špička vŕtačky zužuje. Ale ak vezmete podložku s menším priemerom ako vŕtačka a zapadnete do otvoru v podložke, uvidíte, že sa rezné hrany vŕtačky dotýkajú podložiek. V tomto prípade zadná časť povrchu zaostáva za reznými hranami..

Pri ostrení vrtákov na stroji vlastnými rukami dbajte na dodržiavanie bezpečnostných pravidiel. Pamätajte si, že práca zahŕňa ostré čepele, ktoré vás môžu ľahko zraniť. Dúfame, že vám naše jednoduché pokyny pomôžu porozumieť technológii ostrenia a postaviť kvalitné zariadenie vlastnými rukami. Prajeme vám úspech!

About the author