DIY sústruh na drevo

V dome a v krajine je veľký počet prác, ktoré vyžadujú spracovanie dreva. Na dokončenie úlohy budete potrebovať sústruh. Hotové výrobné zariadenie je drahé potešenie, takže veľa remeselníkov uprednostňuje výrobu zariadení vlastnými rukami pomocou improvizovaných prostriedkov. V článku sú popísané možnosti vytvárania rôznych sústruhov.

Realizovateľnosť výroby sústruhu na drevo vlastnými rukami

Automatizované zariadenie zvyšuje efektivitu spracovania dreva, čo je obzvlášť dôležité pri organizácii výrobného procesu alebo pri domácich prácach. Moderné modely umožňujú spracovanie nielen drevených výrobkov, ale aj celého radu mäkkých kovov (hliník, bronz a meď). Môžete si vybrať akýkoľvek produkt zo sortimentu zariadení – profesionálne stroje so širokou funkčnosťou alebo vybavenie pre domáce použitie..

Jedinou nevýhodou zakúpeného sústruhu sú jeho náklady. Na šetrenie rozpočtu existujú tri možnosti riešenia problému: nákup analógu čínskej výroby, nákup starého sovietskeho zariadenia a jeho následná oprava alebo výroba stroja vlastnými rukami.

Ak je táto technika určená na domáce použitie a zdokonaľovanie tesárskych zručností ako súčasť hobby, potom je domáci sústruh na drevo vlastnými rukami vynikajúcou alternatívou k drahému vybaveniu. Takýto model samozrejme nezabezpečí rôzne „pleťové vody“ továrenského vybavenia, ale jeho funkcie budú stačiť na vytváranie malých remesiel z mäkkého dreva.

Sústružnícke konštrukčné prvky

Bez ohľadu na model zostávajú hlavné komponenty sústruhu na drevo rovnaké.

Hlavnými výkonnými časťami sústruhu sú koník a vreteník. Medzi pracovnými prvkami je nainštalovaný kus dreva. Rotácia z elektrického motora sa prenáša na výrobok prostredníctvom vreteníka. Koník v zásade drží iba výrobok, pričom zostáva statický. Vreteník sa pohybuje pomocou ručného pohonu.

Funkčnosť sústruhu bude trochu diverzifikovaná vybavením zariadenia ďalšími zariadeniami:

 • baluster – stredová podpora nesúca veľké obrobky; tento konštrukčný prvok zabraňuje prehĺbeniu obrobku;
 • trojzubec – skľučovadlo so zubami nahrádza bežné vreteno, ak pri otáčaní dochádza k problémom s posúvaním produktu;
 • kopírka – na výrobu niekoľkých častí rovnakého typu; prvok vedie frézu po požadovanej dráhe a zaisťuje identitu veľkosti / konfigurácie výrobkov.

Ako vyrobiť sústruh na drevo vlastnými rukami

Štandardné rozmery zariadenia

Foto. DIY sústruh na drevo: kresba.

Typické rozmery domáceho stroja sú:

 • dĺžka – 80 cm;
 • šírka – 40 cm;
 • výška – 35 cm.

Technika s takýmito rozmermi si poradí s opracovaním dreva obrobkov do 20 cm na dĺžku a do 25 cm v priemere. Tieto parametre sú špecifikované bez použitia centrovania koníka. Fixácia dielu prebieha prostredníctvom špeciálnej čelnej dosky. Ak sa použije koník, dĺžka obrobku sa zvýši na 40 cm.

Výber materiálov a príprava nástrojov

Pri výbere materiálov na výrobu sústružníckych zariadení budete potrebovať nasledujúce materiály:

Do práce budú zapojené nasledujúce nástroje:

 • elektrická vŕtačka;
 • súbory;
 • Bulharčina;
 • zvárací stroj a elektródy.

Výroba prvkov a montáž stroja

Postup práce je možné rozdeliť do niekoľkých etáp:

Sústruh z motora z práčky

Postup výroby stroja:

DIY malý sústruh na drevo

Postaviť malý sústruh na drevo vlastnými rukami, ktorého rozmery nepresahujú 20-30 cm, vyjde z motora a napájacej jednotky zo sovietskeho rádiového magnetofónu. Mini sústruh si poradí so spracovaním rôznych drobností vyrobených z dreva (držadlá, kľúčenky, atď.).

Algoritmus zostavenia:

Mini sústruh sa ľahko montuje. Jeho kompaktné rozmery sú asi 22 cm. Takáto technika samozrejme nie je vhodná na vykonávanie vážnych úloh, ale je celkom vhodná na spracovanie malých častí z dreva, cínu a hliníka..

Výroba sústruhu a kopírovacieho stroja

Hotový sústruh môže byť dodatočne vybavený kopírkou, ktorá je užitočná na vytváranie rovnakého typu nite a vytváranie identických častí..

Na základňu kopírky je vhodný ručný smerovač. Časť je položená na preglejku s hrúbkou 1,2 cm s rozlohou 20 x 50 cm Ďalej sú vyrobené otvory pre upevňovacie prvky a na inštaláciu rezačky sú namontované malé nosníky. Rezačku umiestnite medzi svorky a zaistite samoreznými skrutkami.

Na obracačke je nainštalovaná lišta – v budúcnosti sú k nej pripevnené šablóny. Veľkosť tyče je 70 * 30 mm. Prvok je upevnený samoreznými skrutkami na zvislé podpery a samotné podpery – na základňu stroja.

Ak nie je potrebné použiť kopírku, drevo sa demontuje a zariadenie sa používa na jednoduché sústruženie dielov.

Sústruh na kopírovanie dreva svojpomocne má niekoľko nevýhod:

 • pracovná plocha s frézou sa bude musieť presunúť ručne – počas spracovania sa pohyblivá časť môže zaseknúť;
 • technika je vhodná na kopírovanie jednoduchých prvkov;
 • aby sa zvýšila univerzálnosť dizajnu, je lepšie vymeniť frézu za kruhovú.

Vlastnosti výroby sústruhu na sústruženie dreva vlastnými rukami

Konštrukcia sústružníckeho a frézovacieho zariadenia obsahuje tieto hlavné komponenty:

DIY sústruh na drevo: video

About the author