DIY záhradný drvič

Pri starostlivosti o záhradu sa nevyhnete orezaniu starých a odumretých konárov na stromoch a kríkoch. V dôsledku toho sa nahromadí pomerne veľké množstvo kefového dreva, ktoré chcete použiť v prospech podnikania. Najpraktickejším východiskom v takejto situácii je poslať konáre na kompost a nechať ich tam zhniť. Proces premeny masívneho dreva na kompost je bohužiaľ dosť dlhý a kopec suchých konárov kazí celkový pohľad na lokalitu. V tomto prípade príde na záchranu záhradný drvič. Vďaka mlynčeku na záhradné odpadky môžete urýchliť proces kompostovania a znížiť kopec konárov na veľmi skromnú veľkosť. Dnes nie je nákup záhradného drviča ťažký, najmä ak máte potrebné množstvo peňazí. Ale kto si to nemôže dovoliť, môže si sekáč vyrobiť sám..

Princíp činnosti a zariadenie brúsky

Princíp činnosti a zariadenie brúsky

Ak chcete záhradný drvič vetiev vyrobiť vlastnými rukami, musíte pochopiť princíp jeho fungovania a spôsob, akým funguje. V opačnom prípade nebude možné vytvoriť správny výkres a dať dohromady celú štruktúru..

Skartovač má pomerne jednoduchý dizajn. Skladá sa z motora, pracovného hriadeľa s nožmi, kovového rámu, prijímacej skrinky a ochranného krytu. Samotný sekáčik je namontovaný na dvojkolesovom podvozku pre ľahký pohyb. Dizajn akéhokoľvek záhradného drviča je samozrejme tvorený menšími časťami. Ktoré a v akom množstve zvážime vo fáze vytvárania kresby.

Princíp činnosti je tiež veľmi jednoduchý. Rotácie z motora sa prenášajú na hriadeľ priamo alebo pomocou pásu alebo reťaze. Súčasne sa do prijímacieho boxu privádzajú vetvy, ktoré sú brúsené nožmi pracovného hriadeľa. Výstupom je drvené drevo pripravené na kompostovanie. Princíp činnosti je trochu podobný mlynčeku na mäso.

Jednoduchý a zároveň efektívny dizajn mlynčeka na záhradný odpad používajú nielen letní obyvatelia a záhradníci. Existujú aj priemyselné zariadenia schopné spracovať pomerne silné vetvy stromov. Konštrukcia takýchto strojov je oveľa komplikovanejšia a dokonalejšia. Treba však poznamenať, že niektoré technické riešenia priemyselných brúsok je možné implementovať doma. To umožní konvenčnému záhradnému drviču efektívne a rýchlo spracovať hrubé konáre..

Druhy záhradných drvičov

Pri vytváraní záhradného drviča vlastnými rukami budete musieť vopred vedieť, čo presne bude brúsiť. Od toho závisí typ mlynčeka, jeho výkon a niektoré konštrukčné vlastnosti. Vo všeobecnosti je možné všetky záhradné drviče odpadu rozdeliť podľa parametrov: výkon a typ použitého motora, ako aj typ a princíp činnosti drviacej jednotky.

Motor

Plynový motor

Záhradné drviče môžu byť vybavené benzínovými aj elektrickými motormi. Každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody. Benzínový záhradný drvič je teda schopný oveľa jednoduchšie spracovať veľké konáre, je mobilný a nezávisí od vzdialenosti energetického zdroja. Niektoré modely drvičov, obzvlášť silné, však vyžadujú pripojenie k poľnohospodárskej technike, ako je traktor alebo pojazdný traktor. Na rozdiel od benzínového je elektrický záhradný drvič kompaktnejší, ľahší a ovládateľnejší. Elektrické drviče sú však pevne spojené s bodom pripojenia a majú o niečo slabší výkon..

Elektrický motor

Vo všeobecnosti, ak vyberiete motor pre domácu brúsku, musíte vziať do úvahy nasledujúce.

 • Elektromotory s výkonom až 1,5 kW si bez problémov poradia s konármi s priemerom až 2 cm a najčastejšie sa inštalujú na továrenské modely určené pre malú oblasť s nízkou intenzitou práce.
 • Motory 3 – 4 kW dokážu spracovať vetvy až do priemeru 4 cm a sú určené pre majiteľov malej záhrady.
 • Motory s výkonom viac ako 6 kW sa však používajú v drvičoch pre veľké farmy a sú schopné brúsiť vetvy s priemerom 10-15 cm.

Pretože domáci drvič je zvyčajne zameraný na široký rozsah práce, odporúča sa nainštalovať 4 kW elektrický motor. Pokiaľ ide o benzínové motory, všetky úlohy zvládne spaľovací motor s výkonom 5 – 6 HP..

Dôležité! Je potrebné vyzdvihnúť pohon záhradných drvičov. Môže to byť reťaz, pás alebo pripevňovacie nože priamo k hriadeľu motora..

Dizajn noža

Ďalším kritériom, ktorým sa rozlišujú záhradné drviče, je konštrukcia nožov. Pretože od toho závisí kvalita mletia. Niektoré modely drvičov napríklad vyrábajú na výstupe kúsky konárov od 2 cm do 10 cm dlhé, v závislosti od priemeru drieku a princípu drvenia. Ostatné majú kombinovaný dizajn a sú schopné spracovať pomerne veľké vetvy a vyrábať malé čipy. Ak však brúsny systém používa iba kotúč s nožmi, priamo namontovaný na hriadeli motora, potom bude taká brúska schopná spracovať iba tenké vetvy a rozdávať malý prach..

V továrenských modeloch sa najčastejšie používajú nasledujúce tri možnosti.

Záhradný drvič s kruhovými nožmi

Prvým je kotúč na nože. Tieto stroje sú vhodné na sekanie malých konárov do priemeru 2 cm a trávy.

Záhradný drvič s rezačkou

Druhým je frézovací dizajn nožov. Drviče s podobným usporiadaním nožov si poradia s hrubými vetvami až do 8 cm, ale za jednej podmienky – vetvy musia byť zasiahnuté suché. V opačnom prípade budú do rezačky vrazené zvyšky surovej kôry a dreva a mechanizmus sa zastaví..

Záhradný drvič s turbo nožmi

Po tretie – univerzálne frézovacie a turbínové nože. Tento typ nožov je možno najvhodnejší. Tieto drviče sú schopné manipulovať s veľkými aj malými vetvami mokré aj suché..

Vyššie popísané typy nožov je samozrejme takmer nemožné vyrobiť si sami. Preto sa v domácich drvičoch používajú nasledujúce prevedenia nožov.

 • Prvá je dvojitý hriadeľ s 8 nožmi.
 • Druhý je nožový kotúč.
 • Tretí – sadzobný balíček kotúčových píl. Ich výroba je najjednoduchšia a materiály pre ne nájdete na akomkoľvek blšom trhu..

Ďalej sa budeme zaoberať vytvorením týchto typov drvičov..

Ako vyrobiť záhradný drvič DIY

Vytvorenie domáceho záhradného drviča je dosť namáhavý proces, ktorý od majstra vyžaduje vysokú úroveň zručností. Samotná práca prebieha v dvoch fázach. Prvá je prípravná. Druhým je montáž záhradného drviča.

Prípravná fáza

V tejto fáze vytvoríme plány záhradného drviča a kúpime všetok potrebný materiál. Kresbu drviča je možné kresliť ručne alebo v špeciálnom programe, akým je napríklad AutoCAD.

Kresba záhradného drviča

Ako už bolo uvedené, konštrukcia drviča sa skladá z motora, hriadeľa s nožmi, rámu, prijímacej skrinky a ochranného krytu. Ale to je len všeobecný pohľad a, ako sa hovorí, diabol je v detailoch. Pri vytváraní výkresu drviča je potrebné venovať osobitnú pozornosť umiestneniu hriadeľa s nožmi, ako aj uhlu rezu nožov..

2-šachtová kresba záhradného drviča

Na kreslenie drviča s dvoma hriadeľmi bude vyzerať takto: medzi dvoma kovovými doskami sú dve hriadele s nožmi. Každý z hriadeľov má 3 – 4 nože. Samotné nože sú upevnené 3 skrutkami a sú odsadené od stredu hriadeľa. Voľné otáčanie hriadeľov zabezpečujú 4 ložiská upevnené v otvoroch kovových dosiek. Synchrónne otáčanie hriadeľov je dosiahnuté dvoma prevodmi, ktoré sú poháňané motorom. Prenos krútiaceho momentu je možné vykonať pomocou pásu alebo reťaze. Vzdialenosť medzi hriadeľmi sa vyberá na základe šírky nožov a hrúbky spracovaných vetiev.

Dôležité! Osobitnú pozornosť venujte počtu otáčok motora. V elektromotoroch s výkonom 4 kW je počet otáčok od 2500 do 2800 ot / min. Tento počet otáčok je dobrý v kotúčovom sekačke na malé konáre a trávu. Pri drviči s dvoma hriadeľmi je dôležitá pevnosť, preto znížte počet otáčok. Na to stačí nainštalovať hriadeľ alebo remenicu menšieho priemeru a na pohon hriadeľov dať veľkú remenicu alebo ozubené koleso..

Nasledujú výkresy záhradného drviča s dvoma šachtami, 6 nožov, tri na každom z hriadeľov.

1.

Kresba záhradného drviča s 2 šachtami - foto 1

2.

Výkres záhradného drviča s 2 šachtami - foto 2

3.

Kresba záhradného drviča s 2 šachtami - foto 3

4.

Kresba záhradného drviča s 2 šachtami - foto 4

5.

Výkres záhradného drviča s 2 šachtami - foto 5

Na kreslenie nožových kotúčových brúsok vyzerá oveľa jednoduchšie.

Kresba záhradného drviča s kruhovými nožmi

Kresba záhradného drviča s kruhovými nožmi 1

Primárne sa to týka disku s nožmi. Na výkrese môžete zobraziť priemer disku a umiestnenie nožov a ich počet. V závislosti od požiadaviek na kvalitu sekania môže ísť o 1 až 3 nože. Samotný disk je možné umiestniť zvisle aj pod uhlom. Nasledujú výkresy nožovej kotúčovej brúsky.

Kresba na drvič so sadou kotúčových píl tiež dosť jednoduché.

Kresba záhradného drviča z kotúčových píl

Kresba záhradného drviča z kotúčových píl

Na ráme je čap s kotúčovými pílami, ktorý je poháňaný motorom. V takýchto prevedeniach sa najčastejšie používa remeňový pohon. Preto budú kladky umiestnené na konci hriadeľa motora a čapov. Veľkosť kladiek môže byť rovnaká. Nasledujú výkresy takéhoto drviča..

Materiály potrebné na výrobu drvičov opísaných vyššie je možné zakúpiť v obchodoch, na blších trhoch alebo na automobilovom trhu. Niektoré diely bude samozrejme potrebné objednať zo sústružníkov, ale väčšinu z nich je možné kúpiť bez problémov. Na dokončenie montážnych prác budete potrebovať brúsku, zvárací stroj a kľúče.

Drvič dvoch hriadeľov bude vyžadovať nasledujúce materiály:

Kutilský materiál na výrobu záhradného drviča s dvoma šachtami

 • elektrický alebo benzínový motor;
 • dve kovové platne s hrúbkou 10 mm. Šírka a výška sa vyberajú jednotlivo;
 • dva prevody pre synchrónny pohon hriadeľov;
 • remenica alebo ozubené koleso na prenos krútiaceho momentu na hriadele;
 • kladka na hriadeli motora;
 • dva hriadele na nože;
 • 5 ložísk a upevnenie k nim;
 • nože alebo materiál na ich výrobu;
 • profilové rúrky pre rám;
 • plech 2 mm hrubý na ochranný kryt a záchytnú násypku.

Drvič z balíka cirkulárok vyžaduje nasledujúce:

Záhradný drvič materiál z kotúčových píl

 • 15 – 20 kotúčových píl. Priemer môže byť 18 cm;
 • motor;
 • vlásenka M20 alebo jej ekvivalent;
 • 2 ložiská a upevnenie k nim;
 • 2 kladky;
 • 17 – 22 kovových podložiek hrubých 5 mm na oddeľovacie píly;
 • plech 2 mm pre ochranný kryt a prijímaciu násypku;
 • profilové rúry pre rám.

Sekačka s nožovým kotúčom vyžaduje veľmi málo:

 • motor;
 • plech na ochranný kryt a záchytnú násypku;
 • nože a plech na kotúč.

Ako vidíte, najjednoduchšia konštrukcia je kotúčová brúska. Je však potrebné poznamenať, že verzia drviča s dvoma hriadeľmi je schopná spracovať vetvy až do priemeru 8 cm a drvič diskov až do 2 cm.

Zostavenie záhradného drviča

S výkresom a potrebnými časťami v ruke môžete pristúpiť k inštalácii záhradného drviča. Montážne práce sú rozdelené do niekoľkých etáp – montáž rámu a vytvorenie záchytnej násypky, montáž sekacieho bubna a inštalácia motora a sekacieho bubna na rám.

Zostavenie 2-šachtového záhradného drviča

Zvážte proces montáže pomocou príkladu drviča s dvoma hriadeľmi.. Začíname pracovať s vytvorením rámu:

 • kusy odrezávame z profilovej rúrky pomocou brúsky. Štyri polotovary budú dlhé 40 cm a dve 80 cm;
 • zvarte krátke kusy v pravom uhle medzi dvoma dlhými. V tomto prípade umiestnime dve vnútorné priečky v takej vzdialenosti od seba, aby bol na ne spoľahlivo nainštalovaný sekací bubon;

Dôležité! Na zaistenie pohyblivosti drviča bude celá konštrukcia namontovaná na rázvore kolies. Na to musia byť k rámu privarené dva stojany, ku ktorým bude pripevnená náprava s kolesami.

Po vytvorení rámu môžete začať vytvárať hriadele pre sekací bubon.:

Dvojhriadeľový záhradný drvič s vlastnými tyčami - výroba bubnových šácht

 • berieme kovový štvorcový polotovar, ak plánujete nainštalovať 4 nože na jeden hriadeľ. Alebo okrúhly polotovar pre tri nože;
 • pre štvorcový obrobok brúsime oba konce a urobíme ich okrúhlymi, aby mohli vstúpiť do zakúpených ložísk. S okrúhlym obrobkom zaostríme stredovú časť a urobíme tri ploché rezy na inštaláciu nožov.

Pokiaľ ide o samotné nože, môžu byť vyrobené z prameňa Kamaz:

 • vezmeme pružinu a odrežeme kus požadovanej dĺžky;
 • samotný obrobok je možné v prípade potreby vyrovnať. Aby ste to urobili, budete ho musieť zahriať v peci a vyrovnať ho dokonca aj niekoľkými údermi kladivom. Potom zahrejte a nechajte vychladnúť;
 • v samotných nožoch vytvárame otvory pre skrutky;
 • teraz brúsime nože. Uhol reznej hrany volíme 35 – 45 stupňov. Brúsime na brúske;

DIY záhradný drvič - nože na výrobu

 • nakoniec na hriadeľ priložíme nože a označíme miesta na hriadeli na upevnenie. Potom vyvŕtame otvory a urobíme do nich závity..

Ďalším krokom je vytvorenie sekacieho bubna:

 • v dvoch kovových doskách, ktoré budú stenami, sme vyrezali otvory na inštaláciu ložísk do nich. To sa najlepšie robí zváračkou a potom brúsia okraje. Alebo môžete kontaktovať spoločnosť. V tomto prípade budú otvory dokonalého tvaru;
 • teraz namontujeme ložiská dovnútra;

DIY záhradný drvič - výroba bubna

 • Na upevnenie používame špeciálne podložky, ktoré sú priskrutkované k kovovým stenám;
 • vložíme hriadele do ložísk a zafixujeme ich;
 • spájame steny bubna navzájom závitovými kovovými čapmi a upevňujeme ich maticami.

Po dokončení práce s bubnom a rámom vyrobíme prijímací box:

DIY záhradný drvič - výroba prijímacieho boxu

 • vezmeme tenký plech a vyrobíme 4 polotovary v tvare rovnobežnostenu;
 • zmerajte 4 – 5 cm od úzkeho okraja každého obrobku a ohnite ho;
 • to isté urobte s dlhými stranami polotovarov. Ohyb však robíme v opačnom smere;
 • zbierame celú štruktúru a kontrolujeme, ako do seba zapadajú polotovary;
 • pomocou zváracích alebo samonapínacích nitov spájame okraje;
 • na spodnej časti škatule, na ohnutých okrajoch, urobíme otvory pre upevňovacie prvky.

Záhradný drvič s dvojitým hriadeľom

Po montáži sekacieho bubna nasadíme ozubené kolesá na hriadele a celú konštrukciu namontujeme na rám, kde ho pripevníme skrutkami. Potom dáme motor na miesto a utiahneme hnaciu reťaz alebo pás. Nakoniec nainštalujeme a opravíme prijímací box. Nainštalujeme tiež ochranný kryt na všetky rotujúce časti brúsky, aby nedošlo k náhodnému vniknutiu predmetov tretích strán..

Výroba ďalších dvoch drvičov je o niečo jednoduchšia.. Drvič diskov vyžaduje nasledovné:

DIY kotúčový záhradný drvič

 • vytvorte rám a vnútri umiestnite motor;
 • na vrch motora nainštalujte reflexný plech vyrobený z plechu s otvorom pre hriadeľ motora;

DIY kotúčový záhradný drvič 1

 • v disku urobte otvor na inštaláciu na hriadeľ, ako aj otvory pre nože;
 • nože je možné vyrobiť z automobilovej pružiny vyššie opísaným spôsobom;

DIY kotúčový záhradný drvič 2

 • zbierajte a inštalujte disk s nožmi;
 • vytvoríme prijímací box a nainštalujeme ho na kotúčovú brúsku.

Montáž brúsky z kotúčových píl je nasledovná:

DIY záhradný drvič - zostavenie balíka píl

 • vytvoríme rám;
 • navlečte kotúčové píly na závitový čap. V tomto prípade umiestnime podložky medzi disky. To má zaistiť, aby sa zuby navzájom nelepili. Balíček píl upnite maticami na oboch stranách;

DIY okružná píla záhradný drvič 1

 • zvarové spoje pre ložiská na vnútorných priečnych nosníkoch rámu;
 • uložíme ložiská na čap a zafixujeme ich, potom nainštalujeme balík píly na rám a zafixujeme ho tam;

DIY okružná píla záhradný drvič 2

 • z najdlhšieho konca čapu nainštalujte kladku alebo ozubené koleso a zaistite ho poistným krúžkom;
 • nainštalujte motor a utiahnite reťaz alebo hnací remeň;
 • nakoniec nainštalujeme prijímací box.

Záhradný drvič vyrobený z kotúčových píl

Pri vytváraní jedného z vyššie navrhnutých domácich drvičov je potrebné vziať do úvahy výhody a nevýhody každého z nich. Dvojhriadeľový drvič sa vyznačuje vysokým výkonom a schopnosťou spracovať hrubé konáre. Frakcia čipov bude od 2 cm do 8 cm, v závislosti od otáčok a počtu nožov. Naopak, drvič nožov a kotúčov si perfektne poradí s malými konármi a vydá malý zlomok triesok, ale hrubé konáre sú preňho problémom. Drvič s balíkom cirkulárok zvládne hrubé konáre aj menšie. Ale zároveň je veľmi prašný a veľa pilín uviazne medzi pílami, čo si vyžaduje dôkladné čistenie po práci. Vyššie popísané možnosti záhradných drvičov je možné vytvoriť ako v jednej verzii, tak aj vzájomnou kombináciou typov..

About the author