Domáci brúska

Na dokončovanie dielov sa používa brúsne zariadenie. Stroj vykonáva dokončovacie technologické operácie pri výrobe drevených a kovových výrobkov. Významným plusom takéhoto zariadenia je možnosť jeho vlastnej montáže. Domáca jednotka je výkonovo o niečo nižšia ako továrenské modely, ale bude stáť oveľa menej.

Princíp činnosti a vlastnosti brúsky

Brúsky sa navzájom líšia dizajnom a rozsahom. Všeobecnou charakteristikou nástroja je podobný princíp činnosti. Pracovný mechanizmus sa otáča a brúsny materiál brúsi povrch súčiastky.

Pri výbere hotového zariadenia alebo pri výrobe stroja vlastnými rukami musíte vziať do úvahy hlavné charakteristiky tohto zariadenia:

Vlastnosti rôznych brúsnych strojov

V závislosti od konfigurácie brúsnej jednotky sa rozlišujú nasledujúce typy strojov.

Pásové zariadenie – brúska. Stroj je vybavený brúsnym pásom, ktorý sa časom opotrebuje a vyžaduje pravidelnú výmenu. Pomocou jednotky môžete z kovu odstrániť hrdzavú vrstvu, v niektorých rovinách opraviť rozmery výrobku, vyčistiť a vytvarovať drevené diely..

Pozitívne aspekty páskových strojov:

 • univerzálnosť;
 • malá veľkosť a nízka hmotnosť;
 • možnosť vlastnej výroby;
 • je k dispozícii úprava dĺžky pásky, ktorá vám umožňuje vykonávať brúsenie a leštenie výrobkov rôznych veľkostí.

Rada. Pri vybavovaní zariadení na brúsenie pásov je lepšie zvoliť grafitové brúsne materiály – sú odolnejšie voči opotrebovaniu.

Bicí automat funguje ako vŕtačka. Brúsna časť zariadenia je otáčaná motorom rýchlosťou asi 2 000 ot / min. Hlavným účelom je kalibrácia plochých dlhých obrobkov. Jednotka bubnového typu je ťažšia na výrobu, ale taká domáca brúska na drevo vám umožní spracovať lamely, povrchy panelov z MDF, drevotriesky, dyhového materiálu a dreva.

Diskové zariadenie (umývačka riadu). Je celkom možné zostaviť jednotku sami, pretože má jednoduché zariadenie. Diskové stroje sa vyznačujú nasledujúcimi funkciami:

 • kompaktné rozmery a jednoduché použitie v domácnosti;
 • dobrý výkon so silným elektromotorom;
 • možnosť leštenia kužeľovitých, sférických a valcových obrobkov.

Kombinovaná brúska – kombinácia funkcií povrchových a valcových brúsnych zariadení. Jedno zariadenie je vybavené brúsnym kotúčom a brúsnym pásom. Táto možnosť je najvhodnejšia pre malé dielne a usporiadanie garáží, kde je inštalácia dvoch jednotiek naraz problematická.

Domáca pásová brúska

Príslušenstvo k opasku

Domáca brúska na kov alebo drevo má nasledujúci dizajn:

Dôležité! Na spracovanie ocele alebo dreva sa používajú pásy papiera alebo textílie. Šírka pásu – 5-31 cm, dĺžka – od 11 cm, veľkosť zrna od R -80.

Technológia výroby pásových jednotiek

Domáce pásové brúsky na drevo alebo kov môžu byť vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 • elektrický motor s frekvenciou otáčania hriadeľa približne 1300-1600 ot / min;
 • oceľové rúry s hrúbkou najmenej 2 mm;
 • rohy s prierezom 50 * 50 * 5, 25 * 20 * 1,5 – množstvo je určené rozmermi zariadenia;
 • magnetický stojan na upevnenie kovových obrobkov;
 • usporiadanie ložísk, guľové skrutky;
 • hriadele na upevnenie pásky;
 • koľajnicových sprievodcov.

Poradie prác:

Popísaný typ stroja je vhodnejší na brúsenie plochých kovových obrobkov..

Domáca bubnová brúska

Zariadenie zariadenia bubnového typu

Bubnová brúska patrí do triedy kalibračných modelov. Hlavným prvkom zariadenia je brúsny bubon, ktorý dodáva dreveným povrchom hladkosť.

Prvky základnej konfigurácie:

 • posteľ;
 • motor;
 • hobľovací bubon so šmirglovým pásom;
 • podávací bubon s dopravným pásom;
 • mechanizmus na nastavenie rýchlosti otáčok bubna;
 • stojany na upevnenie polohy brúsneho bubna;
 • ochranný kryt;
 • odsávač prachu.

Domáca brúska na drevo: modrotlač

Podrobné pokyny na vytvorenie stroja

Etapa 1. Voľba elektrického motora. Postačí starý motor práčky. Vyberte remenice, remene a elektrické diely zo zariadenia. Je žiaduce uprednostniť asynchrónny jednofázový elektromotor s výkonom 200-300 W, 1 500-2 000 ot / min.

Etapa 2. Výroba bubna. Na jeho vytvorenie je vhodná PVC rúrka, drevené krúžky a ďalšie improvizované položky. Sada bubnov z PVC sa vyrába nasledovne:

Etapa 3. Príprava pracovného stola a postele. Vyrobte telo z dreva:

Etapa 4. Montáž sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

Krok 5. Upevnenie ochranného krytu a uvedenie do prevádzky.

DIY brúsne príslušenstvo

V každodennom živote môžu okrem nadrozmerných strojov prísť vhod aj malé praktické nástroje na leštenie kovových výrobkov alebo brúsenie niektorých súčiastok. Mnoho z nich je celkom možné urobiť vlastnými rukami..

Minibruska a “leštenie” na kov

Domáci majstri a milovníci zmien budú potrebovať minibrúsku-zariadenie sa používa na vysokokvalitné čistenie povrchov pred spájkovaním. Potrebné diely je možné odobrať zo starého sovietskeho magnetofónu..

Na drevený okrúhly tanier prilepte jemnozrnný brúsny papier. Toto bude pracovná časť brúsky. Na spustenie stroja potrebujete malý motor s priemerom hriadeľa 1,5 mm a tlačidlo. Spájkujte tlačidlo štartovania k elektromotoru.

Na napájanie je vhodný napájací adaptér 7 V. Jeden kontakt adaptéra je spájkovaný s pätkou spínača a druhý s motorom. Na spájkovacie body nalejte tavné lepidlo. Po zaschnutí zabaľte telo teplom zmrštiteľnou alebo elektrickou páskou. Krok dokončenia – upevnenie pracovného brúsneho prvku.

Domáca kotúčová brúska

Kotúčová brúska s nízkym výkonom je užitočná na sústruženie malých drevených výrobkov. Pre stroj zobrazený na fotografii bolo použité 90 W trojfázové zariadenie, spustené cez kondenzátor. Motor s otáčkami 2750 ot / min je spojený trojuholníkom so štartovacím kondenzátorom a spiatočkou. Kĺby sú spájkované a zmršťovacie.

Základňa je upevnená na štyroch oceľových tyčiach – v prípade potreby sa dá rýchlo nainštalovať a odstrániť. Na hriadeľ je pripevnený tŕň pre M14, z brúsky je možné nainštalovať rôzne dýzy.

Bezpečnostné opatrenia pri práci na domácom brúsnom zariadení

Pri práci na stroji stojí za to dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu chrániť vás a ostatných pred možnými zraneniami:

Domáca vertikálna brúska: video

About the author