Domáci stôl pre ručný router

Truhlári rešpektujú svoju tabuľku routerov. A existuje na to dobrý dôvod, pretože tieto návrhy môžu zvýšiť produktivitu a efektivitu pracovného toku. Teraz nie je problém nájsť vhodné modely stolov pre ručný router, ale sú drahé až do neslušnosti. Ale výroba frézky vlastnými rukami bez toho, aby ste míňali veľa peňazí na značkový stôl alebo kupovali lacný čínsky analóg a vyhadzovali peniaze, je v rukách každého človeka v domácnosti. Na to je potrebný elektrický motor vhodného výkonu, vodiaca konštrukcia a stôl..

Obsah:

Účel frézovacieho stola

Práca s ručným mlynom spočíva v vykonávaní operácií pohybu stroja po pevne pevnom povrchu spracovávaného obrobku. To nie je vždy výhodné. Preto často robia opak: router je trvalo pripevnený a obrobok sa pohybuje. V tomto prípade už hovoria o dizajne nazývanom „frézovací stôl“, a nie iba o nástroji „ručná fréza“.

Frézovacie stoly pomerne často umožňujú dosiahnuť výsledky, ktoré boli predtým k dispozícii iba profesionálnym nábytkovým dielňam, ktoré mali frézky. S ich pomocou je úhľadné, ľahké a bezpečné rezať tvarové otvory, rezať drážky, vytvárať spoje, spracovávať a profilovať hrany, ako aj rezať tvarové otvory.

Veľkou výhodou tohto dizajnu je, že pomocou frézovacieho stola pre ručný router môžete spracovávať rôzne materiály, ako je drevo, drevotrieska, MDF, plast atď., Vytvárať štrbiny a drážky v drevených častiach, spájať diely na peru a drážku, vytvorte ozdobné profily a skosenie.

Frézovací stôl možno ľahko použiť aj ako drevoobrábací stroj. Na to musíte nástroj pripevniť na pracovný stôl alebo do stojana na elektrickú vŕtačku. Nie je žiadnym prekvapením, že sa veľký počet firiem ponáhľal uspokojiť neodolateľný apetít stolárov a vyrobil pomerne široký sortiment frézovacích stolov a príslušenstva. Domáce frézovacie stoly však vo svojich vlastnostiach niekedy nie sú nižšie ako značkové..

Dizajn frézovacieho stola

Povrch pracovného stola môžete použiť na inštaláciu ručného smerovača alebo môžete vytvoriť samostatný stôl. Stôl má pevnú konštrukciu a je veľmi stabilný, pretože frézka počas prevádzky vytvára pomerne silné vibrácie. Malo by sa tiež pamätať na to, že smerovač je pripevnený k spodnej časti dosky stola a je dôležité, aby mu nič neprekážalo. Preto v tejto časti nie sú žiadne ďalšie prvky..

Montážna doska slúži na pripevnenie routera k stolu, je vyrobená z odolných a vysoko kvalitných materiálov. Na tento účel sa používa textolit, plech alebo preglejka. Obvykle sú na samotnej podrážke závitové spoje na bezpečné pripevnenie plastového muriva.

V hornej časti dosky je vybranie pre platňu, takže je doska v jednej rovine. Platňa je pripevnená samoreznými skrutkami, ktoré majú zapustenú hlavu, k doske stolu. Na upevnenie podrážky je vyvŕtaný otvor a v doske stolu je duplikovaný otvor pre platňu. Router je pripevnený k stolu skrutkami so zapustenou hlavou. Ak v podrážke nie sú otvory na upevnenie dosky, vyvŕtajú sa nezávisle a dajú sa použiť aj svorky.

Na stole je upevnené tlačidlo, ktoré slúži na uľahčenie zapnutia smerovača, ale pre vašu bezpečnosť je možné nainštalovať aj núdzové hubové tlačidlo. Pre pohodlnejšiu prácu a fixáciu väčších obrobkov môže byť stôl pre ručný router vybavený hornými upínacími zariadeniami. Pre pohodlie merania je tiež obvyklé opraviť pravítko.

Začiatok práce

Proces vytvárania štruktúry pre ručný router je najlepšie začať určením miesta budúceho stola v dielni. Jasnou myšlienkou by malo byť predovšetkým to, aký typ frézovacieho stola potrebujete: bočné predĺženie pílového stolu (agregát), stolová doska (prenosné) alebo samostatné (stacionárne).

Ak musíte používať frézovací stôl iba príležitostne alebo mimo dielne, musíte premýšľať o prenosnej verzii, ktorá sa dá zavesiť na stenu alebo odstrániť, aby sa ušetrilo miesto. Ak je k dispozícii dostatok miesta, potom voľne stojací frézovací stôl poskytne maximálne pohodlie, dá sa postaviť na kolieska a potom umiestniť na vhodné miesto. Prenosný alebo voľne stojací frézovací stôl je možné nastaviť na operáciu a na chvíľu ho nechať bez rušenia ostatných nástrojov, zariadení a strojov.

Ako jednoduché zariadenie môžete postaviť nízku konštrukciu, ktorú je možné umiestniť na bežný stôl. Môžete si vziať list drevotriesky a pripevniť naň vodítko. Podľa výkresov tabuľky pre ručný router môže ísť o obyčajný kus dosky nie príliš veľkej hrúbky. Ďalej ho musíte opraviť na skrutkové spoje..

Na to potrebujete dve svorky. Je potrebné urobiť ďalší otvor pre frézu. To je všetko. Ak je pre vás hlavným nástrojom frézka, musíte vytvoriť pevný a pohodlný frézovací stôl, pretože za ním budete musieť stráviť veľa času..

Doska na stôl a stôl

Posteľ akéhokoľvek frézovacieho stola je stacionárna časť, to znamená, že je to rám na podperách, ktorý má na vrchu dosky stola. Nezáleží na tom, z čoho je rám vyrobený: zváraná oceľová konštrukcia, MDF, drevotrieska, drevo. Hlavnou a hlavnou úlohou je zabezpečiť jeho stabilitu a tuhosť v procese. Rozmery lôžka tiež nie sú rozhodujúce a mali by byť zvolené v závislosti od rozmerov spracovávaných dielov..

Aby nedošlo k zakopnutiu obsluhy stroja o časti konštrukcie, je potrebné prehĺbiť spodnú časť lôžka (ako základňu pre nábytok) o 100-200 milimetrov vzhľadom na predný previs použitej stolovej dosky. Na spracovanie obloženia dverí a koncov fasádnych polotovarov pre posteľ domáceho stolu pre ručný router môžete v milimetroch odporučiť nasledujúce rozmery: výška – 900, hĺbka – 500, šírka – 1500.

Dôležitým parametrom je možno výška, mala by byť v rozmedzí 850-900 milimetrov, pretože táto výška je optimálna na státie. Je celkom dobré, keď má posteľ nastaviteľné podpery, pomocou takýchto podpery môžete vyrovnať nerovnosti podlahy, ako aj v prípade potreby zmeniť výšku stola..

Lacná a dobrá voľba na dosku pre svojpomocný frézovací stôl je obyčajná kuchynská doska na báze drevotriesky s hrúbkou 26 alebo 36 milimetrov, ktorá je pokrytá plastom odolným proti opotrebeniu. Obrobok dobre kĺže po povrchu tvrdého plastu, štandardná hĺbka kuchynskej dosky 600 milimetrov v prevádzke je veľmi pohodlná a drevotrieska celkom dobre tlmí vibrácie. Na dosku ako poslednú možnosť sú vhodné dosky z MDF alebo drevotriesky (drevotriesky) od 16 milimetrov.

Montážna doska na stôl

Vzhľadom na pomerne veľkú hrúbku kuchynskej dosky (najmenej 26 milimetrov) a na udržanie celého rozsahu previsu frézy umožňuje konštrukcia smerovača použitie montážnej dosky v blízkosti miesta, kde je pripevnená podrážka frézy. k stolu. S malou hrúbkou má táto časť pomerne vysokú pevnosť..

Doska je často vyrobená z kovu, ale pri spracovaní je stále pohodlnejšia a nemá nižšiu pevnosť ako sklolaminát (textolit). Montážna doska plošných spojov je obdĺžnikový kus s hrúbkou 4 až 8 milimetrov so stranou 150 až 300 milimetrov, v ktorom je v strede vytvorený otvor s rovnakým priemerom ako otvor v spodnej časti smerovača.

V spodnej časti smerovača sú spravidla štandardné závitové otvory, ktoré sú určené na pripevnenie plastového obloženia. Prostredníctvom nich sa vykonáva upevnenie na montážnu dosku smerovača. Ak zrazu nie sú žiadne otvory, musíte tieto otvory urobiť sami alebo router pripevniť iným spôsobom, napríklad pomocou kovových svoriek. Na upevnenie dosky na doske je potrebné vyvŕtať štyri otvory bližšie k rohom dosky..

Zostavenie frézovacieho stola

V prvom rade je k hotovej posteli dočasne pripevnená doska stola, ako je znázornené na videu o tabuľkách pre ručný router. Na vopred určené miesto na doske stolu sa umiestni montážna doska a jeho presné umiestnenie sa vyznačí ceruzkou pozdĺž obrysu. Pomocou ručnej frézy s malým priemerom frézy 6-10 milimetrov na pracovnej doske sa na montážnu dosku vyberie sedadlo tak, aby ležalo v jednej rovine, to znamená v ideálnom prípade s horným povrchom pracovnej dosky..

Nesmieme tiež zabúdať, že sedadlo našej dosky nebude mať pravé uhly, ale zaoblené rohy, čo znamená, že pomocou pilníka bude potrebné zaobliť rohy s rovnakým polomerom montážnej dosky textolitu. Potom, čo ste pripevnili montážnu dosku, musíte použiť frézku s rovnou frézou väčšej hrúbky ako je doska stola, aby ste vyfrézovali otvor v doske stola podľa tvaru tejto základne frézy..

Takáto operácia nevyžaduje špeciálnu presnosť. Musíte byť však pripravení na ďalšie odbery vzoriek zo spodnej časti dosky stolu, napríklad na puzdro zberača prachu a rôzne ďalšie zariadenia..

Teraz zostáva všetko prepojiť. Frézu spustíme zospodu, priskrutkujeme ju k doske a potom pomocou samorezných skrutiek pripevníme dosku k doske. Dbáme na to, aby vrchnáky upevňovacích prvkov boli spoľahlivo zapustené a aby sa pri posúvaní po stolovej doske nelepili na obrobok. Nakoniec dosku priskrutkujeme k posteli..

Horná svorka

Pre dodatočnú bezpečnosť a pohodlie je možné konštrukciu podľa výkresov tabuľky vybaviť ručným routerom horným upínacím zariadením vyrobeným na základe valca. Toto je obzvlášť potrebné pri práci s veľkými obrobkami, ako sú napríklad obloženia dverí. Konštrukcia svorky je veľmi jednoduchá.

Ako valček môže slúžiť napríklad guľkové ložisko vhodných rozmerov. Ložisko je uložené v prídržnom zariadení; v požadovanej vzdialenosti môže byť pevne pripevnené k povrchu dosky stola. To zabezpečí neustále tesné upnutie obrobku k doske stola pri prechode obrobku pod valček.

Choďte za domácim strojom

Ak sa chystáte navrhnúť jednoduchú domácu frézku, mali by ste upriamiť svoju pozornosť na elektrický pohon. Jeho sila je dôležitým faktorom. Pre stroj s plytkým rezom polotovarov môže byť dokonca vhodný 500-wattový motor. Napriek tomu sa takýto stroj často zastaví, takže nebude ospravedlňovať ani čas, ani peniaze ušetrené na nákup motora s nízkym výkonom..

Vďaka pozorovaniam je vidieť, že najlepšou možnosťou je motor s výkonom 1100 wattov alebo viac. Motor s kapacitou 1 až 2 kilowatty vám umožní vykonávať spracovanie dreva v normálnom režime a používať akýkoľvek typ fréz. Tu sú vhodné stacionárne elektrické motory a pohony ručného elektrického náradia, ako sú ručné frézy, vŕtačka, brúska..

Ďalším dôležitým faktorom je vynaliezavosť. Čím vyšší je počet závitov, tým bude rez hladší a čistejší. Ak je motor navrhnutý pre bežnú domácu 220 voltovú sieť, nebudú žiadne problémy s pripojením. Ale už trojfázový asynchrónny motor musí byť pripojený podľa špeciálnej schémy-hviezda-trojuholník, ktorá v tejto situácii zaručuje maximálny možný výkon, ako aj plynulý štart. Ak je trojfázový elektromotor pripojený k jednofázovej sieti, účinnosť sa stratí vo výške 30-50%.

Bezpečnostné otázky

Po vytvorení tabuľky pre ručný router je potrebné na záver povedať o hlavnej veci, tj o bezpečnosti. Dôrazne odporúčame vyrobiť pre frézu ochrannú clonu podľa typu vzoriek pre priemyselné frézovacie stoly. Je tiež potrebné vybaviť stroj takzvaným „hríbom“, to znamená tlačidlom núdzového zastavenia, umiestnením tohto tlačidla na ľahko prístupné miesto a vylúčením náhodného stlačenia štartovacieho tlačidla.

Potom sa odporúča zvýrazniť pracovnú oblasť, pretože najnebezpečnejším miestom okolo frézy je. Má zmysel premýšľať o automatickom alebo manuálnom zariadení na spúšťanie a zdvíhanie smerovača s pomerne častou zmenou úrovne previsu frézy. Konštrukciu domácej frézky je možné veľa a dlho vylepšovať v závislosti od úloh, ktoré je potrebné vyriešiť, a od predstavivosti dizajnéra.

About the author