Čerpadlo na vodu

V prímestskom živote je používanie čerpadiel neustále potrebné: buď odčerpajte vodu zo studne, potom odčerpajte vodu z bazéna, potom odčerpajte špinavú vodu zo zaplaveného suterénu, zalejte záhradu alebo zeleninovú záhradu a mnoho ďalších. Čerpadlá sa používajú nielen na prácu s otvorenými zdrojmi, ale aj vo vodovodnom systéme na zvýšenie tlaku, ako aj v kanalizačnom systéme. Existuje celá kategória čerpadiel nazývaných „čerpadlá na vodu“, ktoré sú nevyhnutné v prímestskom živote, v stavebníctve, v záhradníctve, v inžinierskych sieťach a v mnohých ďalších činnostiach, kde je potrebné čerpanie rôznych kvapalín. Aby ste si mohli vybrať správne čerpadlo pre vodu, v tomto článku budeme hovoriť o ich typoch, zariadení a rozdieloch v závislosti od rozsahu použitia..

Druhy čerpadiel

Vodné čerpadlá sa používajú všade tam, kde je potrebné čerpať veľké objemy kvapaliny alebo vytvárať výtlakové tlaky. Rozsah jeho aplikácie je rôzny:

 • Poľnohospodárstvo;
 • Záhradníctvo;
 • Stavebníctvo;
 • V letných chatkách;
 • Vo vidieckych domoch;
 • V komunálnej a domácej sfére;
 • Na hasenie požiarov;
 • V priemysle, napríklad v ropnom priemysle;
 • Stavba tunela a pod..

Všetky čerpadlá čerpadiel je možné rozdeliť do dvoch kategórií: povrchové a ponorné.

Čerpadlá povrchových čerpadiel

Čerpadlá povrchových čerpadiel neponárajte sa do vody, stačí, že sú v blízkosti vodného zdroja a voda sa čerpá priamo pomocou hadice. Tieto čerpadlá sú pohodlné, ľahké a ľahko sa obsluhujú. Hĺbka nasávania povrchových čerpadiel je malá, preto ich možno používať iba na miestach blízko vody. Napríklad na odber vody zo studne, nádrže, na zavlažovanie polí, vypúšťanie suterénu alebo čerpanie vody z bazéna, ako aj na hasenie požiaru..

Medzi povrchové čerpadlá patria:

 • Záhradné čerpadlá na zalievanie záhrady a zeleninovej záhrady, čerpanie vody z bazéna a pod..
 • Tlakové – čerpadlá vo vodovodnom systéme na zvýšenie tlaku.
 • Čerpacie stanice – čerpadlá vybavené prídavnou nádržou na vodu a riadiacou jednotkou.

Ponorné čerpadlá úplne ponorené do vody. Ich telo je vyrobené z materiálu odolného voči korózii a hlavnou úlohou je čerpať vodu z hĺbky. Existuje ich niekoľko typov..

Vrtné čerpadlá

Vrtné čerpadlá sa používajú na čerpanie vody zo zvodnených vrstiev. Ich telo má predĺžený valcový tvar a priemer valca je malý, čo pomáha nasávať vodu z veľkej hĺbky a tiež umožňuje použitie čerpadla v úzkych studniach. Hrúbka sedimentu je dosť vysoká.

No pumpa

Čerpadlá studní sa používajú na čerpanie vody zo studní čistou alebo mierne kontaminovanou vodou. Ich výkon je dostatočne vysoký a hladina hluku je nízka, preto sa tieto čerpadlá často používajú na dodávku vody do vidieckych domov..

Čerpadlo drenážneho čerpadla

Čerpadlá drenážnych čerpadiel sa používajú na čerpanie špinavej vody zo zaplavených pivníc, drenážnych priekop, jám, priekop a iných predmetov. Je dovolené, aby voda obsahovala piesok, bahno a ďalšie častice s priemerom najviac 30 mm.

Pumpa na fekálne čerpadlo

Čerpadlá s fekálnym čerpadlom sa používajú na čerpanie vody s veľkým množstvom nečistôt a nečistôt. Čerpadlo je vybavené rezacím zariadením, ktoré drví inklúzie dlhých vlákien.

Nasledujúca gradácia čerpadiel čerpadiel je zdrojom energie na prácu. Existujú:

 • ručné čerpadlá, ktoré sa perfektne hodia do života letnej chaty;
 • čerpadlá motorových čerpadiel poháňané benzínovými alebo naftovými motormi sa používajú v záhradníctve a na miestach vzdialených od elektriny;
 • čerpadlá poháňané elektrickou energiou. Druhá kategória zahŕňa malé čerpadlá pre akvária s rybami, ako aj výkonné priemyselné čerpadlá na čerpanie oleja..

Kategória domácich čerpadiel zahŕňa povrchové, ponorné, ručné a motorizované, ako aj niektoré elektrické modely. Kategória priemyselných čerpadiel je veľká a pestrá, ale zatiaľ sa jej nebudeme venovať..

Ručné čerpadlo na vodu: zariadenie a aplikácia

Ručné čerpadlo čerpadla dnes nie je veľmi populárne, ale táto jednotka je pre letné chaty nepostrádateľná. Použitie čerpacej stanice na dodávku vody je samozrejme pohodlné. Ale zároveň, ak je náhle prerušené napájanie, je nepohodlné zostať bez vody. A zapnúť čerpadlo, aby ste získali pár vedierok vody pre naliehavé potreby, nie je príliš prezieravé. Čerpadlá nemajú radi ťahanie. Ale ručné hojdacie kreslo – to je to, čo potrebujete, párkrát švihol rukou – tu je vedro s vodou. Ručné čerpadlo a elektrické čerpadlo je navyše možné pripojiť k tej istej studni a môžu sa voľne používať súčasne alebo podľa potreby..

Ručné čerpadlo je piestové čerpadlo, ktorého princíp činnosti je veľmi podobný elektrickému čerpadlu, a preto znalosť zariadenia umožní porozumieť procesom prebiehajúcim vo vnútri čerpadla čerpadla..

Zariadenie a princíp činnosti ručného čerpadla čerpadla

Vo valcovom telese ručného čerpadla sa pohybuje piest, v dôsledku ktorého je kvapalina čerpaná. Skriňa čerpadla má vstup, cez ktorý vstupuje voda, výstup, cez ktorý sa dodáva voda spotrebiteľom, a prírubu s gumovým tesnením pre ťah piestu. V dolnom vstupnom otvore pre vodu a v samotnom pieste sú inštalované spätné ventily, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri prevádzke celého čerpadla..

Keď človek spustí piestnu tyč, piest sa posunie nadol a voda vháňa ventilom v pieste do priestoru nad piestom. Po celú dobu je spätný ventil na vstupe zatvorený, pretože naňho tlačí voda. Keď človek zdvihne ťah piestu, piest sa posunie nahor a voda z priestoru nad piestom sa rúti do výstupného potrubia. V tejto dobe je spätný ventil na pieste uzavretý tlakom vody. V priestore pod piestom sa zároveň vytvorí podtlak – tlak klesne a voda zo zdroja sa do neho začne nasávať cez spätný ventil. Keď sa cyklus opakuje, voda sa pohybuje z priestoru pod piestom do priestoru nad piestom a potom do výstupného potrubia..

Prevádzka čerpadlového čerpadla je v skutočnosti založená na práci s tlakom: zvýšenie tlaku v jednej komore a zníženie v druhej komore.

Všimnite si toho, že potrubie vstupujúce do čerpadla musí byť dostatočne pevné, aby sa pri nasávaní vody nezrútilo. Napríklad záhradná hadica očividne nebude fungovať. Musí to byť kovová alebo plastová rúrka..

Pohon tyče môže byť vyrobený vo forme páky zotrvačníka „Crane“, ako v starovekom Egypte. Takéto zariadenia sú pohodlné, pretože na pohyb vyžadujú menej úsilia, stačí jeden alebo dva veľké „ťahy“ načerpať polovicu vedra.

Ručne poháňané čerpadlá je možné použiť na čerpanie z malých hĺbok, maximálne 8 m, vo väčších hĺbkach bude zasahovať atmosférický tlak. Je veľmi dôležité, aby piest pumpy mal rovnaký tvar ako teleso pumpy a tiež pevne „bežal“ vo vnútri, čím dochádza k poklesu tlaku.

Druhým najdôležitejším prvkom je spätný ventil. Musí byť spoľahlivý, pretože určuje výkon celého čerpadla. Ak spätný ventil prejde alebo, ako sa hovorí, „otrávi“, voda bude zbytočne prechádzať sem a tam dovnútra čerpadla bez toho, aby bola čerpaná do výstupného potrubia.

Spätný ventil môže byť membránový alebo guľový.

Membránový ventil je hrubá gumová doska nitovaná blízko otvoru. Doska musí úplne zakryť otvor. Vstupný spätný ventil je namontovaný na vnútornej strane telesa čerpadla. Spätný ventil na pieste je pripevnený zo strany priestoru piestu. Keď piest stúpa a v spodnej komore sa vytvorí podtlak, ventil sa otvorí (platňa sa zdvihne vodou) a voda vstúpi do komory. Spätný ventil na samotnom pieste je súčasne pevne pritlačený tlakom vody v hornej komore. Keď piest klesá, tlak vody zatvorí spätný ventil na vstupe a otvorí sa na pieste.

Guľový spätný ventil je podobný membránovému ventilu s jediným rozdielom, že otvor je zakrytý guľou perfektnej veľkosti. Pohyb lopty je obmedzený zábradlím alebo sieťkou. Hmotnosť lopty by mala byť dostatočná, aby neplavala vo vode, ale aby sa potápala, preto použite ebonitové gule alebo z hustého ťažkého plastu..

Ručné čerpadlo čerpadla môže byť vyrobené úplne nezávisle a použité v krajine alebo vo vidieckom dome ako „núdzový“ prípad.

Ako si vybrať ručné čerpadlo

Ručná pumpa do vrtu

Ak je potrebné kúpiť hotovú ručnú pumpu do studne, nebude to ťažké, pretože podobných výrobkov je na trhu dosť. Čerpadlá domácej výroby sa predávajú predovšetkým pod názvom „stĺpec“.

Ručná pumpa do studne z ich liatiny

Modely ručných čerpadiel sa líšia materiálom výroby. V niektorých modeloch je puzdro vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, zatiaľ čo v iných je vyrobené z liatiny. Vnútorná komora je vyrobená hlavne z potravinárskeho plastu.

Čerpadlá sa tiež líšia veľkosťou, tvarom, konštrukčnými prvkami a umiestnením vypúšťacieho ventilu – tlmiča. Hĺbka sania ručných čerpadiel je 6 – 9 m. Cena ručného čerpadla sa pohybuje od 100 – 125 USD. Ale modely vyrobené z liatiny, vyrezávané ozdobné tvary budú stáť viac – 180 – 200 dolárov. Ale drahšie ako 200 dolárov. neexistujú žiadne ručné čerpadlá.

Moto čerpadlá na čerpanie vody

Motorové čerpadlá sú nepostrádateľné, ak potrebujete odčerpať vodu zo zaplaveného suterénu, z práve vykopanej jamy alebo studne, ako aj na čerpanie vody z otvoreného zdroja a zavlažovanie polí a záhrad.

Motorové čerpadlá sú najčastejšie vybavené odstredivé čerpadlo, s ktorou sa pracuje benzín alebo dieselové motory. Výhodou motorových čerpadiel je nezávislosť na dostupnosti zdroja energie a ako nevýhodu možno rozlíšiť vysokú hladinu hluku a prítomnosť výfukových plynov.

Princíp činnosti a zariadenie motorového čerpadla:

Princíp činnosti odstredivého čerpadla v motorovom čerpadle

Krútiaci moment z motora je dodávaný na hriadeľ čerpadla. Na hriadeli sú lopatky, ktoré uvádzajú tekutinu do pohybu. Hlavnou pracovnou časťou motorového čerpadla je koleso pozostávajúce z dvoch diskov spojených lopatkami. Tieto lopatky sú zakrivené v opačnom smere ako pohyb kolesa. Keď je čerpadlo v prevádzke, priestor medzi lopatkami sa naplní čerpanou kvapalinou. Keď sa koleso otáča, na kvapalinu pôsobí odstredivá sila, preto je v strede vytvorený znížený / zriedený tlak a naopak zvýšený tlak na periférii. Pod vplyvom tlakového rozdielu sa kvapalina pohybuje zvonku do stredu a potom je vyhodená von do výstupu.

Príklad fotografie vodného čerpadla s motorovým čerpadlom.

Motorové vodné čerpadlo

Modely motorových čerpadiel s benzínovým motorom majú najčastejšie nízky výkon, sú lacnejšie, ale v budúcnosti vyžadujú vysoké náklady na palivo.

Modely s naftovým motorom sú efektívnejšie, majú dlhšiu životnosť a spotrebujú menej paliva ako benzínové. Náklady na opravu a údržbu naftových jednotiek sú však vyššie.

Bez ohľadu na nainštalovaný motor motorové čerpadlá nečerpajú vzduch. V niektorých modeloch sa voda alebo iná chladiaca kvapalina naleje do pracovnej časti čerpadla motora, aby sa zabránilo prehriatiu motora. Aj keď moderné modely nevyžadujú takéto opatrenia. Ak sa motorizované čerpadlo čerpadla zapne s krátkym prerušením, môže byť jednoduchšie reštartovanie inštaláciou spätného ventilu na vstup, ako sme už popísali v ručnom čerpadle..

Hĺbka nasávania motorových čerpadiel je rádovo 5 – 8 m. Prívod vody cez výstup je možné vykonať na 35 m. Ak je potrebná veľká vzdialenosť, treba mať na pamäti, že strata hlavy na každých 10 m je 1 m hlava.

Motorové čerpadlá na čerpanie čistej a špinavej vody majú vážne konštrukčné rozdiely.

Motorové čerpadlo na čistú vodu

Motorové čerpadlo na čistú vodu

Motorové čerpadlá na čistú alebo slabo znečistenú vodu môžu prechádzať časticami s priemerom až 5 mm. Najčastejšie sú tieto jednotky vybavené dvojtaktným motorom, majú nízky výkon a používajú sa na zavlažovanie záhrady v krajine, čerpanie vody do klietky pre ryby, z bazéna a ďalšie potreby..

Motorové čerpadlá so štvortaktným motorom majú pôsobivejší výkon a sú schopné čerpať až 120 m3 / h. Môžu to byť požiarne čerpadlá, čerpadlá na eróziu pôdy..

Cena motorovej vodnej pumpy závisí od výkonu. Napríklad čerpadlo schopné čerpať 600 – 800 l / min stojí asi 450 USD, s priemernou kapacitou 900 – 1100 l / min – 600 USD a s vysokou produktivitou 1400 – 1800 l / min – 1500 USD. e. Posledné jednotky slúžia na hasenie požiaru.

Moto pumpa na špinavú vodu

Moto pumpa na špinavú vodu

Motorové čerpadlá na čerpanie špinavej vody s prímesami piesku, štrku, kalu, malých kamienkov, popadaného lístia a iných frakcií sú vybavené špeciálnymi filtračnými sitami, ktoré môžu prechádzať časticami s priemerom až 25 mm. Samotný filter a jeho vnútorná štruktúra sú vyrobené z vysokopevnostných materiálov a v prípade poruchy je možné ich ľahko vymeniť. Obežné koleso je tiež vyrobené z odolného karbidového kovu. Ďalším rozdielom medzi čerpadlami na špinavú vodu je to, že takéto jednotky sú dosť ťažké, asi 100 kg.

Na rýchle čistenie sa motorové čerpadlo ľahko otvára a údržba takýchto čerpadiel je jednoduchá a rýchla. Motorové čerpadlá čerpajú špinavú vodu zo zákopov, nádrží, studní vo výstavbe, pivníc, jám, ale dajú sa použiť aj na hasenie alebo čerpanie čistej vody, ktoré predtým vyčistili alebo vymenili filter.

Pri motorovom vodnom čerpadle závisí cena aj od výkonu a je rádovo vyššia ako u čerpadiel na čistú vodu. Napríklad čerpadlo pre 600 – 800 l / min stojí 1 200 dolárov, pre 1 200 – 1 300 l / min – 1 600 dolárov, pre 1 600 – 2 000 l / min – 2 500 dolárov.

Ako si vybrať motorové čerpadlo

Existuje veľké množstvo výrobcov motorových čerpadiel. Medzi najznámejšie patria Daishin, Gardena, Forte, Hitachi, Honda, Hyundai, Kipor, Sadko, Caliber a Energomash.

Motorové čerpadlo Honda

Vzhľadom na to, že motor nie je posledným prvkom v motorovom čerpadle, dáva zmysel venovať pozornosť tým výrobcom, ktorí sa špecializujú nielen na čerpacie zariadenia, ale osvedčili sa aj vo výrobe motorov. Napríklad Honda je v tejto záležitosti nesporným lídrom. Motorové čerpadlá tohto výrobcu sú spoľahlivé, odolné a vhodné na intenzívne používanie, ale sú dosť drahé. Napríklad motorové čerpadlo Honda WB20 s výkonom 600 l / min stojí 600 dolárov. Kým Hyundai HY80 s kapacitou až 1000 l / min bude stáť 350 USD.

Motorové čerpadlo Sadko

Ale výrobky spoločnosti SADKO, napríklad model WP -50 s kapacitou 600 l / min, budú stáť ešte menej – 200 dolárov. Tento rozdiel je spôsobený predovšetkým skutočnosťou, že tento výrobca sa špecializuje na čerpacie zariadenia a jednotky pre letné chaty a zeleninové záhrady. Ale najlacnejšie sú motorové čerpadlá domácej výroby – spoločnosť Energomash. Model BP-87600 s kapacitou 1000 l / min, určený na čerpanie čistej vody, stojí iba 170 USD..

Elektrické čerpadlá

Elektrické čerpadlo pre domácnosť

Čerpadlá elektrických čerpadiel sa líšia od motorových čerpadiel iba pohonom, v tomto prípade je čerpadlo poháňané elektrickou energiou.

Pomerne rozsiahlou kategóriou elektrických čerpadiel sú ponorné čerpadlá na rôzne účely:

 • Čerpadlá na čerpanie vody rôznych kapacít.

Hydraulické čerpadlo na znečistenú vodu

 • Čerpadlá na čerpanie piesku a hliny.
 • Čerpadlá na čerpanie ropných kalov. Používa sa na čerpanie vysoko viskóznych kvapalín, ako je ropa, melasa, latex a odpad z ropného priemyslu. Najčastejšie sa používa na reakciu na únik ropy, zdvíhanie zospodu počas úniku tankera atď..
 • Čerpadlá na čerpanie kalu, znečistenej vody, odpadových vôd, odpadových vôd atď..
 • Samostatnou kategóriou sú čerpadlá na drviče. Navrhnuté na mletie odpadu a iných častíc v procese čerpania vody. Často sa používa v komunálnych službách, poľnohospodárstve a priemysle na odpadové hospodárstvo.

Výroba drenážnych ponorných čerpadiel nie je vôbec rovnakými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú motorovými čerpadlami. Medzi najznámejšie patria Aquatica, PEDROLLO, AL-KO, SPRUT, Dnipro-M, WILO a Grundfos. Náklady na ponorné drenážne čerpadlo závisia od jeho výkonu a maximálnej prípustnej veľkosti častíc vo vode, ako aj od tlaku vody. Preto čím sú tieto parametre väčšie, tým je čerpadlo drahšie..

Drenážne čerpadlo Dnipro

Najdostupnejšími zástupcami sú výrobky spoločností Dnipro a Energomash – nie viac ako 60 dolárov. na čerpadlo s výkonom 10 000 l / h.

Drenážne čerpadlo Metabo

Veľa závisí aj od spoľahlivosti výrobcu a propagácie značky. Najdrahšie drenážne čerpadlá možno bezpečne nazvať Metabo DP 28-10 S Inox (kapacita 54400 l / h) – 1350 USD, Aquario ADS -300 SUPERSAND (kapacita 28000 l / h) – 1625 USD. A čerpadlo PEDROLLO MC 30/50 s kapacitou 6600 / hod stojí až 1200 USD. Všetky tieto modely sa vyznačujú tým, že ich puzdro je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele..

Nespornou výhodou moderných drenážnych čerpadiel je ich univerzálnosť. Ak sú modely navrhnuté tak, aby čerpali špinavú vodu, ľahko si poradia s čistou vodou, stačí vymeniť filter.

Čerpadlové čerpadlá na vodu sa používajú v každodennom živote neustále, či už patria nám, alebo sú v súvahe nejakej energetickej spoločnosti, je ťažké ich význam podceniť. Na život mimo mesta je nákup čerpadla na pumpu celkom opodstatnený. Kedykoľvek môže byť užitočné, či už na dodávku vody do vodovodného systému, alebo na čerpanie vody z nádrže alebo suterénu alebo hasenie požiaru. Pre tímy zapojené do usporiadania studní, jám a zákopov je motorové čerpadlo nepostrádateľným nástrojom pre prácu..

About the author