Inštalácia mixéra vlastnými rukami: tipy

Inštalácia mixéra je pomerne ľahký proces, pre ktorý nie je potrebné kontaktovať špecialistu. Stačí si podrobne preštudovať návod na inštaláciu tohto vodovodného zariadenia a presne sa ním riadiť. Existuje však niekoľko typov mixérov, ktorých postup inštalácie sa navzájom líši. Ako nezávisle nainštalovať mixér, zvážime ďalej.

Obsah:

Odrody a inštalácia sprchovej batérie

Vzhľadom na hlavné typy mixérov je v prvom rade potrebné poznamenať, že sú rozdelené podľa rozsahu použitia. Faucety sú inštalované v umývadle a v kúpeľni alebo v sprche. V procese výberu mixéra je potrebné vziať do úvahy miesto jeho inštalácie. Typ mixéra a spôsob striekania vody závisia od veľkosti drezu. Výška produktu, ako aj jeho tvar, určujú typ prúdu, ktorý sa tvorí v mixéri.

Typ upevnenia, pomocou ktorého je mixér pripevnený k drezu, tiež určuje kvalitu jeho fungovania. Spoľahlivejšie – maticové spojenie, upevnenie mixéra čapmi je menej spoľahlivé. Pokiaľ ide o spôsob dodávky vody, miešačky sú ventilové alebo pákové.

Prvou možnosťou je ventilová miešačka, v ktorej sa pomocou ventilov mení tlak teplej a studenej vody. Tieto typy mixérov sú menej praktické ako pákové. Uzamykacími prvkami v nich sú dve kohútiky nápravovej skrine, ktorými sú:

 • červ – vo forme korku sa na vypnutie vody používa prvok vo forme tyče z gumového tesnenia, aby sa taký žeriav zapol, stačí ho niekoľkokrát otočiť;
 • faucet, na ktorom sú rotačné keramické platne, keď sa otvory v takom faucete zhodujú, voda sa nedodáva, inak je možné dosiahnuť prietok vody.

Tento typ mixéra má nasledujúce výhody:

 • prítomnosť liateho telesa zaisťuje trvanlivosť a spoľahlivosť prevádzky;
 • na opravu stačí vymeniť poškodené diely;
 • náklady na mixér sú nižšie ako náklady na pákový typ.

Ventilové mixéry však majú nasledujúce nevýhody:

 • nepohodlie pri používaní, pretože na zmenu prietoku vody je potrebné použiť dve ruky;
 • vyššia spotreba vody v porovnaní s pákovými zariadeniami.

Jednopákové umývadlové batérie sa vyznačujú prítomnosťou jednej páky, pomocou ktorej sa mení prietok vody dodávanej zo systému. Pokiaľ ide o mechanizmus jeho prepínania, existujú dva varianty takéhoto mixéra:

 • sférické zariadenie – ktorého prevádzkyschopnosť zaisťuje prítomnosť dutej gule vo vnútri, na ktorej sú určité otvory;
 • mykacie zariadenie sa vyznačuje prítomnosťou keramických dosiek umiestnených vo vnútri žeriavu.

Upozorňujeme, že voda nízkej kvality alebo absencia ďalších filtrov negatívne ovplyvňuje činnosť mixéra. Cudzie inklúzie vo vode vedú k jej rozpadu. Preto je vhodnejšie zvoliť vodovodné batérie s otočným alebo plne tvarovaným telom..

Otočné mixéry sa po upevnení na povrch drezu otáčajú v kruhu. S týmito vodovodnými batériami je proces umývania umývadla výrazne zjednodušený. Medzi výhody takýchto mixérov poznamenávame:

 • jednoduchosť a jednoduchosť prevádzky;
 • trvanie použitia takého ventilu je niekoľkonásobne dlhšie ako u konvenčného ventilu.

Otočné miešače ramien sú však citlivé na nečistoty a vodu. V procese opotrebovania určitých častí je potrebné vymeniť celý mechanizmus.

Páková miešačka má minimálny počet pohyblivých častí. Preto je jeho životnosť dlhšia. Odlievacie zariadenie je však vyššie, a preto je náchylné na striekajúcu vodu. Použitie bočnej rukoväte nie je príliš pohodlné.

Faucety používané v kuchyni a v kúpeľni sú dizajnovými vlastnosťami takmer totožné. Výška kuchynských batérií je však o niečo vyššia, pretože do drezu by mali pojať veľký riad. Kuchynskú batériu je možné doplniť vodovodným kohútikom, z ktorého sa dodáva pitná voda.

Aby sa zaistilo ľahké používanie takého zariadenia, je vybavené ďalšou flexibilnou hadicou alebo má uhol sklonu viac ako 150 stupňov..

Faucety inštalované vo vani alebo v sprche sa vyznačujú prítomnosťou dodatočného vývodu na spínanie sprchovej hadice. Pomocou určitých mechanizmov sa voda dodáva do sprchy alebo z vodovodu.

Sprchové batérie sú k dispozícii aj s ventilom alebo pákou. Obľúbenejšie sú zariadenia s excentrickými spínacími mechanizmami. Keď ho prepnete, gumové podložky regulujú prietok vody. Na opravu takého mixéra stačí vymeniť tesnenia..

Kartušová verzia mixéra je menšej veľkosti, má keramické platne, pomocou ktorých sa kohútik s vodou otvára alebo zatvára. Takéto zariadenia sú odolnejšie, v prípade potreby sa dajú ľahko demontovať a ľahko demontovať..

Spoľahlivejší je mixér, v ktorom sa sprcha prepína pomocou guľového mechanizmu. Pretože špeciálne nabrúsený otvor pre loptičku umožňuje použitie tohto mixéra vo vylepšenom režime. Ak však dôjde k poruche, budete musieť mixér vymeniť..

Okrem toho by mali byť miešačky rozdelené podľa prúdu, ktorý je dodávaný počas ich prevádzky. Faucety s malým výtokom do 15 cm sa používajú v kúpeľniach alebo malých umývadlách. Do kuchyne je vhodný faucet, ktorého minimálna hrúbka výlevky je dvadsať centimetrov.

Obľúbené sú tiež zariadenia s flexibilným výtokom. Majú hadicu dlhú asi pol metra, pomocou ktorej je možné umývadlo umývať..

Pokiaľ ide o materiál, z ktorého sú mixéry postavené, sú to:

 • mosadz alebo bronz – materiály na výrobu mixéra, optimálne z hľadiska ceny a trvanlivosti, aby sa zlepšil výkon týchto mixérov, sú potiahnuté chrómom;
 • lacnejšou možnosťou sú batérie z nehrdzavejúcej ocele, sú praktické, ale nie trvanlivé;
 • keramické výrobky sú menej obľúbené kvôli svojim vysokým nákladom, niekedy majú tieto mixéry neobvyklý tvar, napríklad vo forme fontány.

Pri výbere mixéra odporúčame ostať na jeho mosadznej verzii, pretože je menej náchylný na koróziu. Okrem toho musia byť tesnenia pre mixér gumové. Výtok musí mať rozperný krúžok, ktorý je súčasťou mixéra.

Technológia inštalácie kúpeľňového faucetu

Pred začatím práce by ste mali najskôr pripraviť nástroje a hydroizolačné materiály. Na inštaláciu mixéra s hygienickou sprchou potrebujete nastaviteľný alebo plynový kľúč, kliešte, kladivo a elektrickú pásku. Na dotiahnutie poniklovaných matíc pred ich utiahnutím je potrebná izolačná páska. Pomocou kľúča sa starý mixér demontuje.

Na vodotesnosť mixéra budete potrebovať špeciálnu pásku. Páska sa súčasne navíja na mechanizmus najmenej v desiatich vrstvách, výlučne v smere hodinových ručičiek. V opačnom prípade bude ťažké dosiahnuť spoľahlivú izoláciu..

Spočiatku pred inštaláciou podomietkového mixéra by sa mal starý mixér demontovať. Ak nie je mixér rozobratý nastaviteľným kľúčom, potom je potrebné použiť niekoľko kvapiek petroleja alebo brzdovej kvapaliny, ktoré premyjú spojenie mixéra s potrubím. Po desiatich minútach sa mixér odstráni kľúčom.

Ďalšou fázou je inštalácia výstredníkov. Tieto mechanizmy sú v mixéri povinné. Excentriky s polpalcovým závitom sú zabalené do pásky v niekoľkých vrstvách a nainštalované do potrubného systému. Na otočenie výstredníkov v potrubí sa používa plynový kľúč, ktoré otáčajú o jeden a pol otáčky, pričom sa snažte nainštalovať výstredníky tak, aby boli v rovnakej polohe..

Ďalej by ste mali armatúry nastaviť do určitej polohy pod mixérom. To bude vyžadovať pohodlný držiak v tvare U. Aby sa prispôsobil proces inštalácie excentrov, armatúry sa navzájom pohybujú.

Inštalácia vstavaného mixéra zahŕňa aplikáciu dekoratívnych pásikov na povrch prírub. Ďalej sa vykonáva inštalácia komplexných obložení, čiernej gumy, a potom farebných, vyrobených z paronitu. Posledná možnosť tesnenia chráni gumu pred mechanickým poškodením. Súčasne sa nevykonáva dodatočná hydroizolácia..

Potom sa na tvarovku naskrutkujú prevlečné matice na mixéri. Na zaistenie dokonalého priľnavosti použite nastaviteľný kľúč. Upozorňujeme, že v tejto situácii by ste matice nemali príliš uťahovať, pretože v procese stláčania gumy je narušená jej celistvosť a umožňuje priechod vlhkosti..

Podomietková sprchová batéria obsahuje aj výtok. Výtok je namontovaný tak, že gumové O-krúžky a rozperné krúžky sú nainštalované na svojom mieste. Aby ste mohli prsteň zatlačiť dovnútra tvarovky, musíte tvrdo pracovať. Sledujte neporušenosť dištančného krúžku, pretože od neho závisí trvanie výtoku..

Sprcha je inštalovaná pomocou gumových a paronitových tesnení. Ak má pripojenie sprchy kužeľové vybranie, potom tesnenia nie sú potrebné..

Ako nainštalovať podomietkový hygienický mixér

Inštalácia umývadlovej batérie sa vykonáva pomocou špeciálnych potrubí – henok. Tieto prvky sú rozdelené do niekoľkých typov:

1. Výrobky z plastov – majte látkový alebo textilný poťah. Tieto rúry sú najspoľahlivejšie a nie sú vhodné pre horúcu vodu, pretože pod jej tlakom môžu prasknúť..

2. Spoľahlivejšou a vysoko kvalitnou možnosťou sú mosadzné rúry. Ich cena je rádovo vyššia, ale kvalita použitia je tiež na priemernej úrovni..

3. Najjednoduchšou a najobľúbenejšou možnosťou je použiť plastové rúrky s dodatočnou výstužou vo vnútri.

Pred kúpou mixéra musíte tiež zmerať dĺžku sliepky, ktorá bude pod ňou inštalovaná. Súčasne je vhodné kúpiť rúrku s okrajom 20 cm. Upozorňujeme, že budovanie alebo rezanie sliepky je neprijateľné.

Inštalácia drezovej batérie začína vŕtaním otvorov, aby sa upevnila. Skúste si kúpiť mixér s priemerom otvoru, ktorý sa zhoduje s otvormi už v dreze. Pri inštalácii umývadlového faucetu postupujte takto:

 • zabaľte tvarovku špeciálnou páskou, nainštalujte ju do potrubného systému;
 • na upevnenie matíc použite malý plynový kľúč;
 • odstráňte konce rúrok cez umývadlo, nasaďte upevňovacie matice na spodné tesnenie;
 • spojte armatúru mixéra s henkies, na zaistenie tesnosti spojov použite aj tesnenia;
 • pomocou fumky zabaľte ďalšie závitové spoje;
 • nainštalujte mixér do zásuvky, zaistite ho maticami, skontrolujte funkčnosť.

Pre minimalistický štýl je relevantný skrytý mixér. Toto zariadenie je zabudované do kúpeľne a šetrí cenný podlahový priestor. Medzi hlavné súčasti vstavaného mixéra zaznamenávame:

 • jeho vonkajšia časť, ktorá pozostáva priamo z držadla, ozdobného panelu, tlačidiel na prepínanie prevádzkových režimov;
 • vnútorná pracovná časť, ktorá obsahuje hlavnú jednotku inštalovanú v stene, je pripojená k potrubiu prívodu teplej a studenej vody.

Podomietková miešačka je inštalovaná postupne:

 • skryté prvky sú pôvodne namontované;
 • potom je nainštalovaný horný výtok, inštalácia mixéra sa vykonáva po dokončení práce v kúpeľni.

Aby bolo možné nainštalovať taký mixér, v stene by mal byť vybavený otvor s minimálnou veľkosťou 8 x 10 cm. K nemu sú pripojené blesky..

Aby ste zaistili trvanlivosť batérie v kúpeľni, mali by ste výber materiálu na položenie prívodu vody v kúpeľni myslieť veľmi vážne. Najspoľahlivejšími možnosťami sú medené alebo polypropylénové rúry. Rúry na kovovo-plastovom podklade nemajú požadovanú tuhosť a pevnosť. Telesná časť mixéra musí byť spoľahlivá, pretože je inštalovaná vo vnútri steny a na jej opravu je potrebné odstrániť obloženie. Hlavný blok musí byť mosadzný. Pretože tento materiál má najväčšiu pevnosť, trvanlivosť a odolnosť proti korózii.

Ďalej sú nainštalované vonkajšie prvky hygienickej sprchy so zmiešavačom, inštalácia sprchovej hlavice sa vykonáva pomocou závitových prvkov upevnených špeciálnymi hmoždinkami alebo maltou. Ďalej je nainštalovaná vonkajšia časť mixéra, ozdobná dýza a držadlo..

About the author