Inštalácia vyhrievaného držiaka na uteráky vlastnými rukami v kúpeľni: montážna technológia. Čo je možné urobiť a ako sa nezávisle pripojiť

Vyhrievaný držiak na uteráky je nevyhnutnosťou každej kúpeľne. Inštalatérske zariadenie poskytuje príjemnú teplotu v miestnosti, zabraňuje vlhkosti a používa sa na určený účel – sušenie oblečenia. V skutočnosti je cievka miestnym vykurovacím systémom pre kúpeľňu. Vyrovnať sa s nezávislou výmenou a inštaláciou nového sušenia je v rukách domáceho remeselníka, ktorý má schopnosti vykonávať inštalatérske práce. Od dodávateľa sa vyžaduje, aby správne vypracoval schému inštalácie, zohľadnil požiadavky na inštaláciu a dodržal nuansy technologického postupu. Dôležitým faktorom v neprerušovanej a trvanlivej prevádzke ohrievača je správna voľba vyhrievaného držiaka na uteráky.

Nuance výberu vyhrievanej koľajnice na uteráky: princíp činnosti, materiál a tvar

Voľba sušičky do kúpeľa je založená na posúdení štyroch hlavných parametrov zariadenia:

 • druh vykurovania;
 • materiál výroby;
 • možnosť pripojenia;
 • tvar a prevedenie.

V závislosti od princípu činnosti sa rozlišuje vodný, elektrický a kombinovaný model. Každá cievka má pozitívne aj negatívne strany.

Vodou vyhrievaný vešiak na uteráky. Tokové sušenie je najobľúbenejšie. Cievka je vložená do systému vykurovania alebo dodávky teplej vody.

Charakteristické rysy:

 • úspora energie;
 • rozmanitosť zostavy;
 • obmedzený inštalačný priestor – vyžaduje sa potrubie.

Dôležité! Tlak v horúcej vode viacpodlažnej budovy je 7-10 atmosfér. Väčšina vyhrievaných vešiakov na uteráky je navyše navrhnutá na nízky prevádzkový tlak a majú steny až do 1,25 mm. Ak sa indikátory nezhodujú, životnosť sušenia je až 2 roky

Elektrická cievka. Vykurovacia kvapalina alebo suché vykurovacie teleso je umiestnené vo vnútri konštrukcie. Použitie elektrického vyhrievaného držiaka na uteráky má zmysel v nasledujúcich situáciách:

 • je potrebná naliehavá inštalácia bez rekonštrukcie systému dodávky tepla / vody;
 • umiestnenie dodatočného sušenia;
 • inštalácia cievky mimo kúpeľňu – postačí mobilná elektrická jednotka.

Na zahriatie kúpeľne na 22-24 ° C by ste si mali vybrať model s výkonom 140 W / m2. Ak je na jarnú a letnú sezónu nainštalované „záložné“ sušenie, potom je jeho optimálny výkon 100 W / m2.

Kombinované zariadenia kombinovať výhody vodných a elektrických úprav. Nevýhoda – nedostatok a vysoké náklady.

Pred inštaláciou vyhrievaného držiaka na uteráky v kúpeľni z vykurovania alebo dodávky teplej vody je dôležité zvoliť optimálny výrobný materiál.

Môže to byť nehrdzavejúca oceľ, meď / mosadz alebo čierna oceľ. Vlastnosti rôznych cievok:

Konfigurácia ohrievača sa vyberá na základe osobných preferencií a priestornosti. Cievky v tvare U a M sa často používajú na výmenu sovietskych vyhrievaných koľajničiek na uteráky. Rybie kosti a rebríkové radiátory sú kompaktné, ale dostatočne priestranné.

Podľa spôsobu inštalácie sú inštalatérske príslušenstvo:

 • spodné alebo horné pripojenie;
 • uhlové napájanie chladiacej kvapaliny;
 • ľavé alebo pravé pripojenie.

Najpraktickejšie je bočné pripojenie. Takéto modely je možné prispôsobiť rôznym miestam inštalácie. Ďalším plusom je estetika dizajnu.

Všeobecné požiadavky na inštaláciu vodovodného zariadenia

Štandardy pripojenia sú regulované v SNiP 2-04-01-85. Základné pravidlá:

Schémy zapojenia vyhrievaného vešiaka na uteráky v kúpeľni

Výkon cievky priamo závisí od dobre zvolenej schémy zapojenia. Typ pripojenia sa vyberá s prihliadnutím na vlastnosti modelu a umiestnenie centralizovanej stúpačky.

Odporúčané metódy vkladania

Schéma č. 1. Univerzálne bočné / diagonálne pripojenie.

Výhody schémy:

 • akýkoľvek vektor dodávky chladiacej kvapaliny;
 • vhodné pre rôzne rýchlosti cirkulácie vody;
 • nie je potrebné vypúšťať vzduch;
 • ľubovoľne veľká vzdialenosť od centrálneho potrubia.

Požiadavky na systém:

Schéma č. 2. Spodná vložka.

Vlastnosti schémy:

 • dodávka chladiacej kvapaliny – ľubovoľný smer;
 • možnosť skrytej inštalácie – umiestnenie linky pod sprchu / vaňu;
 • v prípade prerušenia dodávky chladiacej kvapaliny bude potrebné vypustenie vzduchu cez kohútiky Mayevsky;
 • účinnosť spodného spojenia je menšia ako „diagonálny“ alebo „bočný“ systém.

Implementácia schémy je možná za nasledujúcich podmienok:

Alternatívne schémy

Pri tradičnej zostave č. 1 je prípustné bočné odpichovanie s neštandardným vedením potrubia.

Obrázok ukazuje alternatívy:

Spodné pripojenie podľa schémy č. 2 umožňuje nasledujúce úpravy.

V prvom prípade sú všetky výstupy umiestnené pod sušením a v druhom – horný vstup nad dnom vyhrievanej vešiaka na uteráky. Táto kombinácia obmedzuje smer chladiacej kvapaliny – zhora nadol. Naopak, systém je nestabilný..

Nefunkčné možnosti pripojenia

Typické chyby zapojenia spôsobujú poruchu vykurovacieho telesa. Nesprávne schémy montáže:

Kombinácia dvoch nefungujúcich spojení naraz je pozorovaná, keď sa stavitelia pokúšajú skryť dolnú diaľnicu v podlahe a hornú v stropnom priestore..

Ako nainštalovať nový vyhrievaný držiak na uteráky na staré rúry

Krok za krokom analyzujeme, ako pripojiť vyhrievaný vešiak na uteráky v kúpeľni, aby nahradil staré opotrebované zariadenie. Technológia je pomerne jednoduchá a zahŕňa niekoľko povinných krokov..

Výber pracovného zariadenia

Zoznam nástrojov závisí od typu inštalatérskeho materiálu. Inštalácia pomocou plastových tvaroviek bude vyžadovať konzoly, guľové ventily, rúrky, stavebný nôž, laser alebo vodnú hladinu a spájkovačku na prácu s polymérnymi výrobkami. Dodatočný inventár: kladivo, skrutkovače, nastaviteľné kľúče, vlek alebo alternatívne tesnenie.

Cievka sa spravidla dodáva štandardne:

 • prechodové rohy;
 • silikónové a fluoroplastové tesnenia;
 • teleskopické konzoly;
 • uzamykacie uzly.

Pohodlné, ak súprava obsahuje: kohútik Mayevsky, zaisťovaciu skrutku a ozdobný kryt.

Odstránenie zastaranej cievky

Pred inštaláciou vodou vyhrievaného vešiaka na uteráky v kúpeľni rukami budete musieť starostlivo odstrániť staré zariadenie.

Postup:

Dôležité! Výrez v centrálnom prívodnom potrubí musí byť väčší ako vzdialenosť medzi rúrkami inštalovanej cievky o celkovú dĺžku prvkov potrebných na upevnenie obtoku.

Upevnenie obtoku a ventilov

Inštalácia obtoku nie je povinnou, ale veľmi žiadanou podmienkou výmeny vyhrievaného držiaka na uteráky. Elementárna výmena O-krúžkov a tesnení v miestach pripojenia cievok vyžaduje vypnutie vody v systéme. To znamená, že budete musieť strácať čas a požiadať o pomoc bytový úrad. Zahrnutím prepojky do obvodu môžete podľa vlastného uváženia odpojiť obvod cievky a vykonávať plánované opravy.

Úlohu bypassu plní obyčajná rúrka z polypropylénu, medi alebo ocele. Na jeho inštaláciu budete potrebovať tri guľové ventily. Jeden prvok uzatváracích ventilov je inštalovaný priamo na priedel a dva kohútiky – na spätných a prívodných spojoch chladiacej kvapaliny.

Guľový ventil na preklade vám umožní nastaviť intenzitu prívodu vody do vyhrievaného okruhu koľajnice na uteráky. Toto rozhodnutie je však dosť kontroverzné. Mnoho inštalatérov je proti poklepaniu uzatváracích ventilov do obtoku..

Postup inštalácie:

Inštalácia a pripojenie novej sušičky

Pri výbere spôsobu upevnenia vyhrievaného držiaka na uteráky je potrebné uprednostniť konzoly pred pevným držiakom cez stenu. Toto riešenie chráni stenu a potrubie pred namáhaním spôsobeným tepelnými deformáciami..

Dôležité! Cievka musí byť inštalovaná striktne horizontálne. V prípade deformácií sa vyhrievaný držiak na uteráky môže pod tlakom odtrhnúť

Postup práce:

Ak nie sú žiadne netesnosti, môžete cievku preniesť do štandardného prevádzkového režimu – úplne otvorte guľové ventily.

Umiestnenie elektrickej jednotky

Inštalácia modelu elektrického sušenia je o niečo jednoduchšia ako analóg vody. Hlavnou vecou je dodržiavať bezpečnostné opatrenia pri inštalácii a prevádzke elektrického spotrebiča..

Aby sme pochopili, ako správne vyrobiť vyhrievanú tyč na uteráky v kúpeľni, uvádzame základné požiadavky na jej inštaláciu:

Typ pripojenia závisí od úpravy elektrického ohrievača. Olejové jednotky sú namontované striktne horizontálne a vyžadujú pevnú fixáciu. Káblové cievky je možné otáčať v ľubovoľnom smere.

Ak hovoríme o účinnosti zariadení, potom sú sušičky oleja tepelne náročnejšie – dlho sa zahrievajú a rovnako dlho po vypnutí ochladzujú. Kábel, naopak, rýchlo zohreje priestory a rýchlo sa ochladí..

DIY inštalácia vyhrievaného držiaka na uteráky v kúpeľni: video

Vizuálne video pokyny na inštaláciu bočne pripojeného vyhrievaného držiaka na uteráky:

Hlavná trieda pri inštalácii rebríkovej cievky s nižším prívodom chladiacej kvapaliny:

About the author