Čistenie kanalizačného potrubia

K výhodám civilizácie: elektrina, voda, teplo a plyn v bytoch si každý z ich obyvateľov už vybudoval vytrvalý zvyk. Preto keď sa kohútik otvorí alebo korok vyberú z vane, nikto nemyslí na to, do akého druhu komunikácie je táto voda presmerovaná a kam ide neskôr. Nerozmýšľam nad tým, až do chvíle, keď ani malý prúd z vodovodu zrazu neopustí umývadlo, ale naplní ho po okraj a vaňa zostane neporušená a v najlepšom prípade vypadne „za hodinu“ po čajovej lyžičke “. Inými slovami, keď sa kanalizačné potrubia upchajú, dom sa zdá byť paralyzovaný: neumývajte riad, ani ruky ani nepoužívajte práčku alebo toaletu. Početné služby v oblasti poskytovania služieb obyvateľstvu fungujú nepretržite, môžete čakať na inštalatéra z bytového úradu alebo môžete vziať veci do vlastných rúk. Tento článok bude diskutovať o tom, ako vyčistiť kanalizačné potrubie.

Obsah:

Je realistické poraziť zablokovanie sami, ak trochu porozumiete jeho pôvodu, máte k dispozícii jednoduché improvizované prostriedky, výrobky z chemického priemyslu pre domácnosť alebo jednoduchý súbor prísad na vlastnú výrobu..

Kanalizačné potrubie foto

Príčiny a dôsledky upchatých kanalizačných potrubí

Bez ohľadu na to, aká je hosteska alebo všetci členovia domácnosti úhľadní, bez ohľadu na to, aké preventívne opatrenia používajú, existujú dve hlavné skupiny dôvodov, ktoré nevyhnutne, skôr alebo neskôr, dovedú k zablokovaniu jedného kanalizačného systému..

Medzi prevádzkové faktory upchatých kanalizačných potrubí patria:

 • telesný tuk (hlavne v kuchyni v ohrození);
 • vlasy alebo zvieracie chlpy (ak sa v kúpeľni často kúpa obzvlášť chlpatý maznáčik);
 • malé kúsky látky alebo malé časti príslušenstva z oblečenia (určite skončia v kanalizácii, keď práčka vypustí vodu, usadí sa na stenách potrubí a časom sa hromadí);
 • zlá kvalita vody v byte, nadmerný obsah vápna, železa v ňom (usadzujú sa v rúrkach najskôr tenkou vrstvou, potom rastú, zmenšujú priemer potrubia a vedú k upchatiu);
 • utlmenie komunikácie.

Technologické príčiny blokád sú:

 • pôvodne nesprávny návrh celého drenážneho systému. Vtedy boli pri inštalácii použité nesprávne výpočty a boli nainštalované rúry príliš malého priemeru. Jednoducho sa nedokážu vyrovnať s celkovým množstvom odstránenej vody alebo nie sú určené na to, aby sa do nich mohli dostať pomerne veľké odpadky, napríklad potravinový odpad. Ďalšou častou chybou projektantov alebo inštalátorov nie je jednoduchý a zrozumiteľný drenážny systém, ale skôr pripomína Minotaurov labyrint. Pri hojnosti ohybov a ohybov potrubí sa ľudský odpad a výsledok zlého čistenia vody ľahko usadzujú;
 • všeobecné opotrebovanie komunikácie nie je vôbec zriedkavou príčinou blokovania. Obyvatelia „domov s históriou“ si dobre uvedomujú túto „vlastnosť“ kanalizačného systému vo svojich bytoch;
 • ak na boj proti zablokovaniu, ktoré vzniklo z niekoľkých dôvodov, ktoré možno pripísať operačnej kategórii, stačí ho zničiť (preraziť, rozpustiť) a niekedy vykonať preventívne čistenie, potom na odstránenie faktorov z druhej skupiny budete mať začať rozsiahlu zmenu.

Dôvody upchatia kanalizačného potrubia

Pred výberom akéhokoľvek spôsobu odstránenia nešťastia sa musíte zamyslieť nad možnými základnými príčinami, potom bude výsledok rýchly a zaručený..

 • Chémia sa vyrovná s tukom v kuchynských kanalizačných potrubiach a samotné zablokovanie je možné odstrániť piestom. S chlpmi domácich zvierat a kožušinou sú veci trochu komplikovanejšie. Nie je ľahké ich rozpustiť. Bude to trvať dlho, a ak nie, potom bude najlepším riešením vodovodný kábel..

 • Chyby projektantov a inštalatérov je najlepšie vyriešiť skôr, ako nastanú problémy. Ak je zložitý drenážny systém najskôr desivý, pred začatím aktívnej prevádzky by ste sa mali poradiť s odborníkmi a zjednodušiť ho. A je lepšie nahradiť staré liatinové kanalizačné potrubia modernejšími náprotivkami. Drahé? Áno, ale nervy a peniaze vynaložené na nekonečné bubliny s „magickou“ chémiou budú stáť ešte viac.

Rozmery kanalizačných potrubí

Pozorná hostiteľka alebo majiteľ by mal byť v prvom rade upozornený:

 • nepríjemný zápach z potrubí a odtokov;
 • cudzie zvuky pri vypúšťaní vody – škrípanie a „chomping“;
 • pomaly opúšťa vodu. Môže to byť vlastnosť systému, ale ak sa to predtým nepozorovalo, existuje dôvod na prevenciu.

Odstránenie upchatia kanalizačných potrubí

Pretože dôvody zablokovania sú rôzne, musíte mať po ruke celý arzenál, aby ste sa s nimi vysporiadali, od ľahkých zbraní až po vážne vybavenie..

 • Chemikálie pre domácnosť. Predáva sa všade. Široko inzerujú a sľubujú zázračné účinky v krátkom časovom období. Vo fáze prevencie väčšinou celkom dobre pomôžu..
 • Ventuz. Najjednoduchšie zariadenie, ktoré nájdete vo väčšine bytov. Účinný prostriedok pri blokádach, ktoré nie sú umiestnené hlboko v potrubí. Aby sa „aktivoval“, musí byť nainštalovaný nad otvorom na odtok vody, pevne a niekoľkokrát stlačený energickými pohybmi rukoväte dopredu, aby sa pumpoval vzduch v potrubí.
 • V prípade potreby sa operácia opakuje dvakrát alebo trikrát. V dôsledku týchto činností sa blokáda začne pohybovať, rozpadá sa a prechádza ďalej potrubím do kanalizácie. Na uľahčenie tohto postupu musíte po práci s piestom vyvinúť maximálny možný tlak vody (najlepšie horúcej), ktorá zmyje nečistoty. Ako predbežný krok musí byť prepadový otvor tesne uzavretý. Ak nie je k dispozícii žiadny špeciálny kryt, môžete „gag“ vyrobiť z bežnej handry. Toto opatrenie zabezpečí vysoký tlak vzduchu, ktorý zničí upchatie..
 • V opačnom prípade bude práca s piestom trvať dlho, vynaloží príliš veľa úsilia a účinok sa nemusí dosiahnuť vôbec.

 • Bez ohľadu na to, ako pevne je piest pritlačený na odtokový otvor a bez ohľadu na to, ako intenzívne je naň ovplyvňovaný, ale ak sa hlboko v potrubí vytvorilo zablokovanie, toto zariadenie sa ukáže ako zbytočné..
 • Vodovodný kábel. Stáva sa to ďaleko od každého, ale veľa remeselníkov na tieto účely plne prispôsobuje pomerne dlhý, stredne tuhý, ale pružný drôt alebo hadicu s veľkým prierezom (čo v skutočnosti toto zariadenie je). Kúpená kópia sa však často dodáva s rôznymi nástavcami, ktoré zvyšujú účinnosť čistenia, a pohodlnou rukoväťou na otáčanie..
 • Inštalačný kábel alebo zariadenie, ktoré ho nahradí, vám umožní dosiahnuť zablokovanie a „sedieť“ dostatočne hlboko v komunikáciách. Jeho dĺžka (niekoľko metrov), flexibilná a robustná konštrukcia umožňujú prenos v celom systéme a prerazenie akéhokoľvek druhu „zástrčky“.
 • Kábel sa spustí do kanalizačného otvoru a tlačí sa, kým nenarazí na prekážku v ceste. Akonáhle sa oň opiera, je potrebné začať otáčať zariadením, kým sa blokáda úplne neodstráni. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa otáčanie najlepšie vykonáva v smere hodinových ručičiek. Táto požiadavka je povinná, ak sa používa oceľový výrobok, ktorý je skrútený do pružiny. Otočením v opačnom smere (proti smeru hodinových ručičiek) sa dá ľahko poškodiť.

 • Manuálna analýza. Trochu špinavý a nepríjemný spôsob, ale cenovo dostupný a účinný. Voda z odtokových otvorov najskôr prechádza sifónom, ktorý vďaka svojim konštrukčným vlastnostiam vytvára vodné tesnenie. Zabraňuje vniknutiu nepríjemného zápachu z kanalizácie do bytu. Niektoré typy sifónov sú obzvlášť náchylné na hromadenie nečistôt na ich stenách. Ak neexistuje lepší spôsob, môžete ho opatrne odpojiť a dôkladne opláchnuť (alebo ho zmeniť na novú, technologicky vyspelejšiu možnosť).
 • Sóda. Známa prísada do pečiva je základom mnohých „receptov“ na aktívny boj s upchatými rúrkami..

Čistenie kanalizačných potrubí pomocou chemikálií

 • Chemické metódy ovplyvnenia blokády sú najúčinnejšie ako preventívne opatrenie. Ale s niektorými druhmi znečistenia v potrubiach bojujú celkom dobre. Každá žena v domácnosti má pravdepodobne na sklade balíček so záchranným prostriedkom, ktorý bol nájdený empiricky. Uvoľňovacia forma takýchto liečiv môže byť gélová, tekutá alebo granulovaná (prášok).

 • Bez ohľadu na to je potrebné pripomenúť, že kompozícia obsahuje leptavé látky, ktoré keď sa dostanú na pokožku a sliznice, spôsobujú vážne podráždenie a popáleniny. V opačnom prípade takýto nástroj nebude schopný rozpustiť ani tuk, ani iné organické látky. Dodržiavanie určitých pravidiel preto zachráni zdravie:
 • Skladovanie takýchto liekov mimo dosahu detí a zvierat a používanie rukavíc pri práci s nimi sú povinné požiadavky..
 • Pretože pary týchto zlúčenín sú škodlivé aj pre dýchací systém, počas spracovania sa neohýbajte nízko nad odtokom a buďte blízko čisteného predmetu po celú dobu prevádzky výrobku..
 • Musíte starostlivo preštudovať štítok, na ktorom je uvedené zloženie. Hlavnými aktívnymi zložkami sú kyselina alebo zásada. V závislosti od ich koncentrácie bude náprava viac alebo menej účinná. Je potrebné presne dodržiavať všetky odporúčania výrobcu. Tiež udáva, na aké typy blokád je možné tento produkt použiť..
 • Liek nemôžete používať na potrubia, ktoré nie sú schválené návodom na použitie. Je zakázané nechať výrobok „pracovať“ dlhšie ako je odporúčané obdobie. Takáto túžba zvýšiť účinok aplikácie ohrozuje zničenie potrubí..
 • Po použití je potrebné systém vyliať veľkým množstvom vody..

Pre tých, ktorí ešte nenašli svoj ideálny odstraňovač blokád, môžete poskytnúť nasledujúce praktické rady, ako ho nájsť:

 • liek, ktorý treba nechať niekoľko minút pôsobiť, má vyššiu koncentráciu účinných látok, ako ten, ktorý je potrebné uchovávať pol hodiny;
 • profylaktické činidlá budú schopné eliminovať iba malé a frivolné zablokovanie, aj keď sa používajú vo zvýšenom dávkovaní;
 • nie všetky prostriedky sú schopné preraziť zablokované potrubia v stojatej vode. Tieto informácie musia byť na štítku;
 • verí sa, že dovážané náprotivky sa líšia komponentmi, ktoré sú šetrnejšie k kanalizačnému systému. To znamená, že nemajú taký škodlivý vplyv na stav samotných potrubí. Preto sa odporúčajú na čistenie plastových potrubí pre odpadové vody;
 • ak čakacia doba stanovená výrobcom uplynula a voda neodišla, môžete skúsiť použiť piest. Nástroj stále do určitej miery zmäkčil zablokovanie a môže podľahnúť osvedčenej metóde.

Odstránenie blokád kanalizačných potrubí ľudovými prostriedkami

Ľudové metódy čistenia kanalizačných potrubí sú považované za veľmi účinné. Kompozície sa ľahko vyrábajú a potrebné komponenty sú vždy v kuchyni alebo v najbližšom obchode..

 • Prvá vec, ktorú môžete skúsiť použiť, je intenzívne prepláchnutie upchatého potrubia niekoľkými litrami vriacej vody. Táto metóda je vhodná iba pre riešenie nahromadeného tuku. Je tiež dobré ho používať ako preventívne opatrenie, najmä po umytí obzvlášť špinavého riadu, napríklad plechu na pečenie. Tuk, ktorý sa z neho dostane do kanalizačného potrubia, sa okamžite umyje a neusadí sa na stenách.

Zvyčajná sóda bikarbóna je rovnako účinná pri odbúravaní tukov a malých usadenín. Je obvyklé kombinovať ho s inými „agresívnymi“ čistiacimi prostriedkami uloženými v kuchynských skrinkách..

 • Soda + horúca voda. Vyššie uvedená preventívna metóda je zosilnená pôsobením hydrogenuhličitanu sodného. Do kanalizačného otvoru sa najskôr naleje liter vriacej vody. Ak po pätnástich minútach nemožno zablokovanie odstrániť piestom, naleje sa do odtoku pohár sódy. Ihneď potom musíte naliať 0,6 litra. vriaca voda. Tieto akcie nemusia na prvý krát pomôcť. Ale taká sekvencia, dvakrát alebo trikrát opakovaná, nielenže odstráni zablokovanie, ale tiež dobre vydezinfikuje celý systém v dôsledku vytvorenia aktívneho zásaditého prostredia..

 • Hydrogenuhličitan sodný + soľ. Táto metóda je pomalá. Obe zložky sa musia zmiešať v rovnakých pomeroch v akomkoľvek množstve, napríklad v polovici pohára. Pripravená zmes sa naleje do odtoku a naleje sa horúcou vodou v objeme jedného litra. Na výsledok si budete musieť počkať od 8 do 12 hodín. Kanalizáciu nie je možné v súčasnej dobe používať..
 • Hydrogenuhličitan sodný + ocot. Na začiatok sa do odtokového otvoru naleje 100 g sódy (pol pohára) a rovnaké množstvo uhryznutia. Musíte vziať kyselinu octovú 70%. Odtok musí byť zapojený a ponechaný niekoľko hodín v prevádzke. Keď sa tieto zložky spoja, začne sa chemická reakcia, ktorá je sprevádzaná uvoľňovaním oxidu uhličitého a bohatým penením, takže musíte dieru rýchlo upchať. Po uplynutí času by ste mali do kanalizácie naliať liter vriacej vody.

Volanie špecialistov

Ak nie je k dispozícii žiadny z vyššie uvedených nástrojov a chemikálií alebo sa ukázalo, že sú neúčinné, a neexistuje žiadna túžba ani čas na zriadenie laboratória doma, budete musieť zavolať profesionálnych „záchranárov“.

 • Okrem kábla a piestu môžu moderní inštalatéri dokonca diagnostikovať systém pomocou mini kamery, takzvanej hadice na čistenie potrubí a kanálov. Takéto posúdenie stavu celého kanalizačného systému je tiež užitočné v tom, že všetky začínajúce problémy budú zrejmé.

Proti obzvlášť „tvrdohlavým“ blokádam sa použijú:

 • hydrodynamické čistenie kanalizačných potrubí (systém bude prepláchnutý prúdom vody dodávanej pod vysokým tlakom);
 • termochemické čistenie (špeciálne zlúčeniny a roztoky sa predhrievajú na požadované teploty a stávajú sa najúčinnejšími);
 • potrubia je možné prepláchnuť aj krátkymi impulznými prúdmi vody pod vysokým tlakom.

V každom prípade predbežná diagnostika povie odborníkom najvhodnejší spôsob.

Aby sa situácia nedostala do takej vážnej a nákladnej intervencie, je lepšie mať na pamäti prevenciu, potom nebudete musieť zažiť žiadne nepríjemnosti súvisiace s upchatím kanalizačných potrubí.

About the author