Jak se kleště liší od kleští

Kleště a kleště patří mezi nejžádanější nástroje. To platí jak pro profesionály, tak pro kutily. Jsou nenahraditelní pro elektrikáře, mechaniky a mnoho dalších profesionálů. A jak se bez nich v běžném životě obejít, je pro mysl prostě nepochopitelné. Při vší rozmanitosti trhu nástrojů je těžké si představit univerzálnější a potřebnější věc..

Ale proč to říkáme? Existuje rozdíl mezi kleštěmi a kleštěmi? Existuje také značný. Stává se, že mezi nimi nikdo ve skutečnosti nerozlišuje. To není překvapující, protože mají velmi podobný vzhled. Ale přesto existují také velmi významné rozdíly. Tyto rozdíly berou v úvahu nejen uživatelé, ale i výrobci. Každý z nich má své vlastní technické požadavky na výrobu a vlastní GOST. Jaký je rozdíl mezi kleštěmi a kleštěmi? Pro jaké druhy práce jsou určeny? Jak určit kvalitu tohoto nástroje? To bude diskutováno v článku.

Kloubové kleště, jejich typy

Historie vzniku tohoto typu nástroje, a patří do kleští, sahá do éry přinejmenším řeckých bohů. Lidstvo zná kovářovy kleště od nepaměti. Jak šel čas, změnila se lidská společnost a také nástroj. Kdy přesně a v čí hlavě vznikla myšlenka vytvořit prototyp moderních kleští, nikdo neví. Škoda. Věc se ukázala jako velmi potřebná a praktická.

Existuje mnoho druhů kloubových kleští. Tyto zahrnují:

  • klíšťata;
  • kleště;
  • kleště;
  • kleště s kulatým nosem;
  • kleště.

Každá kategorie má „poddruhy“ s různou velikostí pracovní plochy (houbičky), účelem a tvarem. Například kleště s kulatým nosem jsou velmi vhodné pro řezání kabelových jader (na obrázku níže). Kónický tvar pracovní plochy umožňuje pohodlně ohnout jádro kabelu pod svěrkou různých průměrů. Existují modely, které jsou navíc vybaveny štípačkami. Pro práci s choulostivými materiály se používají speciální trysky z plastu nebo jiného materiálu. Přítomnost zářezů na kleštích s kulatým nosem vám umožňuje spolehlivě upevnit součást při pájení desek a speciální tvar čelistí vám umožní dostat se do nejnepřístupnějších míst mikroobvodů (úhel sklonu čelistí může být odlišný).

Totéž platí pro řezačky drátu. Jiný tvar řezné části, její různá velikost, jiný účel. Například řezačky drátu pro opravu elektronických zařízení jsou menší. Pro odizolování kabelů, bez ohledu na účel, nejsou vhodné. Teoreticky je to možné, ale dělník i nástroj budou mučeni. V nejhorším případě můžete zůstat bez řezaček drátu.

Typy kleští. Vlastnosti a rozsah

Již z názvu je „viditelný“ charakteristický vzhled tohoto nástroje: ploché čelisti s aplikovanými zářezy, kloubový kloub a držadla. Kleště jsou nepostradatelné při jakékoli zámečnické nebo elektrické práci. Díky rovnému povrchu dobře drží jakoukoli část tvaru. Kleště mohou ohýbat kabelová jádra, dráty, dráty a kov. Rozměry dílů jsou dány rozměry samotných kleští (obvykle nepřesahují 200 mm). Je velmi běžné používat tento nástroj jako klíč pro povolování / utahování matic různých průměrů. To je pro ně stále poněkud neobvyklá práce, ale co dělat, když není klíč požadovaného průměru?

Kleště nejsou rozděleny pouze podle velikosti. Pro pohodlí uživatele vyrábějí výrobci různé typy pracovních ploch:

  • prodloužené úzké čelisti – pro schopnost pracovat na místech s omezeným přístupem;
  • šikmé čelisti jsou navrženy pro práci na těžko přístupných místech, zejména v elektronice;
  • takzvané „platypusy“, ve skutečnosti je to druh pinzety, ale s velkou kompresní silou;
  • se speciálními nástavci pro práci s křehkými a choulostivými materiály.

Pro práci v elektrických instalacích nebo s vodivými částmi zařízení jsou nutné speciální kleště s izolovanými držadly. Na těchto držadlech musí být uvedena maximální hodnota napětí, kterou izolace vydrží. Ve většině nástrojů pro domácnost je tato hodnota až 1000V. Pokud tato vlastnost není na kleštích uvedena, je přísně zakázáno s nimi pracovat v sítích pod napětím. To znamená, že máte co do činění se zámečnickým nářadím a výrobce jednoduše nezajistí ochranu uživatele před elektrickým proudem..

Existuje mnoho druhů kleští, jejichž typ se vybírá individuálně, v závislosti na úkolech.

Kleště – praktická všestrannost

Protože jsou kleště „příbuznými“ kleští, je jejich účel podobný. Jsou široce používány pro zámečnické, elektrické a jiné druhy prací. Pracovní plocha kleští má drážku se zářezy. Je navržen tak, aby držel a bezpečně držel kulaté a hladké povrchy. Kleště mají zpravidla kombinovaný povrch čelisti, tj. kromě speciálního vybrání pro kulaté díly je zde část rovné pracovní plochy. A v některých modifikacích existují dvě drážky pro různé průměry součásti.

Některé modely kleští vám umožňují nastavit kompresní sílu čelistí, proto existuje několik možností umístění závěsu ve speciálních drážkách. Proces přeskupení je celkem jednoduchý, roztáhněte držadla a přeskupte je do požadovaného vybrání. Kromě kompresního poměru vám to také umožňuje upravit vzdálenost mezi hranami čelistí, tj. rozšiřuje rozsah velikostí dílů k uchopení.

Ve většině případů jsou kleště vybaveny bočními řezáky. Umožňují odizolování izolace žil a řezání vodičů nebo jader kabelů. Kromě toho mohou mít na čele čelistí speciální hrany pro řezání drátu z tvrdých kovů..

Někteří výrobci rozšiřují pracovní oblast kleští vroubkováním rukojetí těsně za otočným kloubem. To vám umožní uchopit součást nejen čelistmi. Pokud je to nutné a pohodlné, necháme to na úsudku uživatelů …

Kleště se také dělí na elektrické a zámečnické. První na dielektrických držadlech musí být označen do 1000V.

Kleště a kleště – rozdíl

Je čas to shrnout. Jaký je tedy rozdíl mezi kleštěmi a kleštěmi? Existují tři hlavní:

– tvar pracovní plochy, s kleštěmi je plochý, bez vybrání. Ačkoli existují kombinované typy nástrojů se zářezy na kleštích. Ale to je spíše výjimka než pravidlo. Kleště jsou navíc konstrukčně navrženy pro vyšší tlakové síly. Co to znamená? To znamená, že výrobce zvolí pro kleště příslušnou jakost oceli, která má větší pevnost;

– schopnost upravit vůli pracovní plochy čelistí a stupeň síly nástroje je k dispozici pouze pro kleště (toho je dosaženo přestavením závěsu);

– u kleští není univerzálnost vlastní kleštím typická, tj. přítomnost bočních fréz, speciální hrany pro řezání drátu, zpravidla ne (opět tyto možnosti závisí na kvalitě oceli a kalení).

4 tipy na úspěšný nákup

About the author