Jak vybrat spolehlivou míchačku betonu

Pokud jste zahájili seriózní stavební práce, budete potřebovat míchačku na beton, abyste ušetřili peníze a čas na dodávku betonu a dalších stavebních směsí a také na nezávislou kontrolu jejich kvality. Ale často ani zkušení vývojáři neznají všechny jemnosti, které jsou s tímto zařízením spojeny. Proto je tak důležité vědět, jak vybrat betonovou míchačku, která bude plně vyhovovat vašim potřebám, vydrží dlouho a nezpůsobí neočekávané náklady..

Obsah:

Vlastnosti konstrukce míchačky betonu

S procesy, jako je cementování a betonování, jsou spojeny četné renovační a stavební práce. K přípravě vysoce kvalitního řešení potřebujete speciální nástroje. Směs můžete samozřejmě vyrobit v obyčejném žlabu pomocí lopaty, ale pokud se to týká velmi malého množství směsi. Pokud však potřebujete alespoň několik desítek litrů pracovního roztoku, pak se nemůžete obejít bez takového zařízení, jako je míchačka betonu..

Míchačka betonu (míchačka betonu) je zařízení určené k přípravě homogenní směsi mechanickým mícháním přísad různých frakcí, hustoty a složení. Cement se obvykle mísí s vodou a různými plnivy: třísky, drcený kámen, expandovaná hlína, struska a písek.

Jakákoli míchačka betonu se skládá ze 3 hlavních jednotek: lože s podvozkem nebo bez podvozku, pracovní nádrže a pohonné jednotky s převodovkou, míchacích orgánů a vykládacího mechanismu. Zvažme je podrobněji:

Typ pohonu míchačky betonu

Všechny míchačky betonu jsou rozděleny podle zdroje energie, která se používá k míchání součástí, a typu pohonu:

  • Svalnatý pohon. V tomto případě je svalová energie člověka pomocí určitých mechanismů přeměněna na rotační pohyby pracovních orgánů mixéru. Jedná se o ruční míchačky betonu, které se vzhledem k jejich nízkému praktickému použití příliš nepoužívají, protože nezbavují pracovníky mechanických činností a jen stěží je usnadňují. Převodovou a pohonnou jednotku představuje nejjednodušší páka ve tvaru L – řemenový nebo ozubený řetězový pohon a límec. Z výhod vyniká pouze autonomie práce.
  • Pneumatické a hydraulické pohony. Pohyb pracovních těles se provádí přiváděním kapaliny působením vysokého tlaku nebo stlačeného vzduchu. Tyto typy míchaček betonu se používají pouze ve výrobních zařízeních, protože vyžadují průmyslovou energetickou infrastrukturu..
  • Motorový pohon předpokládá použití spalovacího motoru jako zdroje energie. Hlavní výhodou míchaček betonu s takovým pohonem je jejich autonomie. Existuje však také řada negativních aspektů, které mu brání v širokém přijetí spotřebiteli. Jedná se o vysoké náklady na benzín a naftu, hluk během provozu a extrémně škodlivý účinek výfukových plynů..
  • Elektrický pohon. Toto je nejběžnější typ pohonu pro průmyslové a domácí spotřebiče. Elektrické míchačky betonu jsou malé na několik desítek litrů a průmyslové na několik metrů krychlových..

Princip činnosti míchaček betonu

Dnes existují dva hlavní typy míchaček betonu – gravitační zařízení a nucené působení..

Gravitační míchačky betonu

Principem činnosti gravitačního míchače betonu je míchání malty v důsledku gravitačního působení. Míč pro míchání roztoku takových míchaček betonu se otáčí podél osy. Uvnitř jsou čepele, které jsou připevněny přímo k tělu hrušky. Čepele se otáčejí a současně důkladně promíchávají roztok, čímž zabraňují sklouznutí pracovní směsi ze stěn.

Během míchání můžete změnit úhel hnětací hrušky, což vám umožní změnit intenzitu míchání. Pohon použitý k otáčení kontejneru spotřebovává málo elektřiny a téměř se nezahřívá. Takové míchačky betonu připravují viskózní a tvrdé formulace..

Upozorňujeme, že gravitační míchačky betonu se také liší: převodovka nebo korunka. Ty první jsou spolehlivější. Mechanismus zařízení během provozu je spolehlivě chráněn před vniknutím písku a stavebních nečistot. Zlomí se velmi zřídka, ale pokud přesto dojde k poruše, pak se taková zařízení stanou zcela nevhodnými pro opravu.

Proto jsou oblíbenější korunové míchačky betonu. Koruna je ozubené kolo, které obklopuje buben míchačky betonu. Mechanismus ale není chráněn před stavebními úlomky, častěji se láme a rychleji se opotřebovává. Ale zároveň se dá snadno opravit..

Povinné míchačky betonu

Princip činnosti nucené míchačky betonu se výrazně liší od předchozí verze. Taková míchačka betonu nemísí roztok s nádobou s lopatkami, které jsou v ní upevněny, ale pouze s lopatkami rotujícími uvnitř nepohyblivé hrušky. V takových míchačkách betonu je obvyklé míchat roztoky s malým množstvím vody, ale s různými přísadami..

Nucená maltová míchačka má velké rozměry a v malé konstrukci ji jednoduše nepotřebujete pro malé množství práce. Pro lití potěru, základu, omítky je lepší použít gravitační míchačku betonu. Míchačky betonu s nuceným typem navíc nemíchají směsi, které obsahují velké částice..

Pracovní podmínky míchačky betonu

V závislosti na pracovních podmínkách jsou všechny míchačky betonu rozděleny do dvou skupin.

Kapacita bubnu míchačky na beton

Postavit malou garáž a postavit třípatrovou chatu s bazénem samozřejmě vyžaduje různá množství betonu. Proto jsou zapotřebí různé míchačky betonu. Technické vlastnosti jakéhokoli míchadla udávají objem bubnu a objem hotové pracovní směsi, což jsou přibližně dvě třetiny objemu bubnu. Podobný rozdíl je zapotřebí pro optimální výkon, vysoce kvalitní míchání betonu a prevenci přetížení motoru..

Vyberte kapacitu bubnu míchačky betonu podle následujících doporučení:

  • Na stavbu malých budov – garáží, van a altánů a na drobné práce stačí buben o hmotnosti až 22 kg a objemu až 100 litrů.
  • Pro stavbu lázní a jednopatrových domů kupte míchačky s bubnem o objemu 100-150 litrů, jejichž hmotnost je více než 40 kg.
  • Pro stavbu dvou nebo třípatrových domů budete potřebovat buben, který má objem 150-300 litrů a hmotnost nad 48 kg.
  • Pro aktivní využití stavebními čety a rozsáhlé stavby vícepodlažních budov a skladů zvolte sud o objemu více než 300 litrů a hmotnosti přes 162 kg.

Kritéria pro výběr míchačky betonu

Při výběru míchačky betonu věnujte pozornost následujícím kritériím:

Výrobci míchaček na beton

V obchodech najdete modely míchaček betonu, které se vyrábějí u nás nebo v zahraničí. Zpravidla stojí za výběr zařízení, která jsou sestavena v Německu, Francii nebo Itálii. Polská a chorvatská zařízení jsou považována za dostatečně kvalitní. Cena míchaček betonu zahraniční výroby je vyšší než u domácích protějšků, takže se kupují jen zřídka.

Velmi oblíbené jsou však míchačky betonu následujících značek:

  • GuyNoel. Tato značka je na trhu velmi běžná. Takové modely jsou cenově velmi atraktivní, ale nejsou bez konstrukčních vad. Zejména stěna míchacího bubnu není vysoká, což je spojeno s dalšími nepříjemnostmi. Příliš nepohodlný je také mechanismus naklápění bubnu. Čepele jsou tenké, jejich tloušťka je menší než 1 milimetr, takže jejich deformace je možná během provozu. Mezi plusy je třeba zmínit 3letou záruku výrobce..
  • Altrad. Tento polský výrobce vyrábí mnoho různých míchaček ve střední cenové kategorii. Naklápěcí mechanismus míchacího bubnu ve většině modelů není příliš pohodlný, poměrně často se láme. Některé modely mají pohon ozubeným řemenem, což může v případě zaseknutí bubnu vést k vyhoření motoru. Deformace lopatek je díky tlustým čepelím téměř nemožná. Výměna ložiska je velmi nepohodlná.
  • Limex. Ve středním cenovém segmentu je tato značka jednou z nejlepších. Mechanismus naklápění bubnu je umístěn poměrně pohodlně, pružina se zlomí zřídka, protože se skrývá před vnějšími faktory. Vyhoření motoru je vyloučeno z důvodu přenosu řemenu do míchacího bubnu. Výměna sestavy ložiska je díky svému umístění rychlá. Cena za tyto modely je ale o něco vyšší než za míchačky betonu od konkurence..

Kutilská míchačka betonu

Míchačka na beton je poměrně drahé zařízení, takže nemá smysl kupovat míchačku na jednorázovou práci. Míchačku betonu však můžete vyrobit vlastními rukama podle těchto pokynů:

Už jste si tedy koupili nebo vyrobili vlastní míchačku betonu. Zbývá jen nalít přísady do míchací nádrže a zavřít poklop. Pracovní směs bude připravena po několika otáčkách. Otevřete poklop a nalijte roztok do nádoby!

About the author