Elektrické ohřívače vody se staly součástí našich životů, ať už se používají doma nebo na venkově. Ale jako každá technika vyžadují údržbu a opravu. A podle Murphyho zákona: „Pokud existuje možnost, že se může stát nějaký problém, pak se to určitě stane.“ A stane se to pro nás ve špatnou dobu.
A aby se tomu zabránilo, je velmi důležité sledovat technický stav ohřívače vody. A v tomto přehledu budeme zvažovat frekvenci údržby, jak vyměnit topné těleso v ohřívači vody a jak to udělat vlastníma rukama, aniž bychom se uchýlili k pomoci servisního střediska.
Výstavba elektrických akumulačních ohřívačů vody
Abyste mohli opravit kotel nebo provést technickou revizi, musíte začít s teoretickou částí, kterou provedeme. Zařízení elektrického ohřívače vody není obtížné. Začněme po pořádku. Konstrukce tohoto zařízení se skládá z:
- tělo je hlavní část, možná největší, celá konstrukce je sestavena na jejím základě;
- vrstva tepelné izolace, je nutné eliminovat tepelné ztráty ohřáté vody;
- nádrž na vodu, nádrž, ve které se ohřívá voda;
- přívodní trubice horké vody, snadno odlišitelná velikostí;
- hořčíková anoda, hlavní prostředek ochrany proti korozi nádrže a topného tělesa;
- TEN – ohřívá vodu v kotli, princip jeho fungování je stejný jako v rychlovarné konvici;
- přívodní potrubí studené vody;
- senzory, možná technologicky nejpokročilejší část ohřívače vody, obsahují termostat, tepelný spínač a termostat, automaticky zapínají / vypínají ohřev vody a chrání;
- ovládací panel: knoflík termostatu, indikátory napájení a přepínač režimů.
To jsou základní součásti každého elektrického ohřívače vody. Pojďme se nyní rychle podívat, jak to funguje..
Když otevřete kohoutek studenou vodou, nádrž se začne plnit, poté, co je vzduch odvzdušněn přívodním potrubím horké vody, můžete zařízení zapnout do sítě. Tepelné snímače zaznamenávají nízkou teplotu vody v kotli a uzavírají elektrický topný okruh topných těles. Zahřívá se ohřev vody v ohřívači vody. V závislosti na poloze termostatu je ručně nastaven uživatelem pomocí ovládacího panelu, voda se ohřeje na požadovanou teplotu. Jakmile se deklarovaná teplota termostatu a termostatu shoduje, topné těleso se vypne, kotel přejde do režimu udržování požadované teploty vody. Když je odebírána horká voda, výše uvedený postup se znovu opakuje, teplota vody klesá, termostat uzavře topný okruh topných článků.
V tomto případě indikátor ve formě hořícího světla (LED) upozorní uživatele na začátek ohřevu (zapnuto) nebo konec ohřevu (vypnuto).
V různých modelech a pro různé výrobce může být zařízení ohřívače vody vybaveno dalšími ochrannými systémy, digitálními displeji atd. Ale princip akce pro všechny je, jak je popsáno výše..
Když je nutné vyměnit anodu a topné těleso?
Stručně řečeno, údržba ohřívače vody musí být prováděna jednou ročně, s čištěním. Hořčíková anoda se mění v průběhu 15 – 18 měsíců nepřetržitého provozu a výměna topného článku v ohřívači vody – jak se rozpadá.
Údržba ohřívače vody znamená jeho demontáž, kontrolu stavu anody, topného tělesa a čištění od usazeného kalu a vodního kamene. Taková kontrola je nutná minimálně ze dvou důvodů: umožňuje vám prodloužit životnost zařízení a včas si všimnout opotřebení prvků s jejich další výměnou. Pokud jde o hygienu, myslím, že z výše uvedené fotografie je vše jasné.
Hořčíková anoda, zobrazená na fotografii, je hlavním prvkem pro ochranu kovových částí ohřívače vody před elektrochemickou korozí. Vyžaduje výměnu, pokud je opotřebení vyšší než 40%. Určuje se velmi jednoduše – umístit vedle anody z pracovního kotle a nového, pokud je použitý typ „žalostný“ – změnit.
Ochrana pomocí hořčíkové anody funguje podle následujícího principu: hořčík interaguje s vodou aktivněji než železo, takže vlastně přebírá „útok“ atomů kyslíku za vzniku oxidu hořečnatého. V tomto případě zůstávají atomy železa neporušené a nádrž není poškozena korozí. Interakce kyslíku a hořčíku navíc vytváří „měkkou“ sůl Mg (OH) 3, kterou lze při čištění ohřívače vody snadno odstranit. Právě v souvislosti s výše uvedenými vlastnostmi je důležité sledovat stav hořčíkové anody a provádět včasnou výměnu.
Známky nutnosti výměny topného tělesa v ohřívači vody Electrolux jsou patrné jak při údržbě ohřívače vody (pokud existují známky poškození ochranného pláště), tak v následujících situacích:
- ochrana RCD se spustí, když je kotel zapnutý, což indikuje zkrat nebo značný únik proudu, v takových situacích zpravidla selhala topná tělesa;
- ohřívač vody je zapnutý, ale voda se neohřívá, pokud je při kontrole multimetrem přítomno napětí na kontaktech topného tělesa – pravděpodobně otevřený.
Postup při výměně topného tělesa
Postup výměny topného článku například v ohřívači vody Ariston a údržba jsou téměř totožné a nepředstavují nic příliš složitého. Zvažme krok za krokem.
Pomůcka: potřebujeme Phillips a rovné šroubováky; klíče (nejlépe čepice) o velikostech 14/22 a 8/10; kleště; multimetr; hadry, které dobře absorbují vlhkost nebo otírají (hodně); samotné prvky topného tělesa a (nebo) hořčíková anoda.
Když je vše připraveno, začneme rozebírat:
- Vypneme přívod vody, zpravidla je kohout pro uzavření vody umístěn v blízkosti kotle, pokud ne, vypneme vstup ze stoupačky nebo jakýmkoli způsobem, který máte k dispozici;
- Odpojujeme ohřívač vody od sítě, a to buď zástrčkou ze zásuvky, nebo jiným způsobem, který máte k dispozici;
- Pomocí šroubováku sejměte ochranný kryt a multimetrem změřte nepřítomnost napětí na vstupních svorkách. Mimochodem, v této situaci můžete pomocí stupnice pro měření odporu (OM) zkontrolovat integritu samotných topných článků, za tímto účelem odpojíme vodiče od kontaktů topných prvků a měříme. Pokud jsou neporušené, zařízení ukáže odpor, šipka se odchyluje, pokud ne, je třeba je vyměnit.
- Pokračujeme k vypouštění vody ze zařízení. Odvod vody bude záviset na způsobu vašeho připojení. Pokud pečující instalatér při instalaci ohřívače vody poskytl samostatný kohoutek na vstupu studené vody – vše je jednoduché, nasadíme hadici, pošleme ji do kanalizace, otevřeme ventil a počkáme, až uteče. Pokud takové spojení neexistuje, bude to obtížnější. Budete muset odšroubovat přívodní hadici studené vody a vypustit vodu do kbelíku, u velkých objemů kotle je potěšení podprůměrné … Nezapomeňte otevřít kohout vývodu teplé vody, to je nezbytné pro přívod vzduchu vstupte do nádrže – voda uteče rychleji.
- Po vypuštění vody můžete kotel vyjmout z nástěnného držáku, pokud je volný přístup k topným prvkům, nemůžete jej odstranit. Jak si přejete.
- Odpojíme dráty a zapíšeme si, od které barvy drátu je. Barvy na vstupu jsou zpravidla následující: hnědá – fáze, modrá – nula, ostatní barvy – zem. Pokud existuje příležitost vyfotit – udělejte to, může se to hodit.
- Po odpojení vodičů pokračujeme v odstraňování topného tělesa. Zapínání je organizováno zpravidla 6 šrouby, ale u různých modelů se upevnění může lišit například jako u modelu na fotografii níže. Nespěcháme, abychom odšroubovali všechny matice, přestože jsme vypustili vodu, část z ní, vodní kámen a další nečistoty tam zůstaly. Postupně odšroubujte a vypusťte zbytky do umyvadla nebo jiné nádoby. Pokud jste odstranili kotel z držáku, je to zde jednodušší – odšroubujeme všechny šrouby a vyjmeme topné těleso. Otočte ohřívač vody a vypusťte zbývající kapalinu.
- Některé kotle používají elektronické ovládací desky, nebojte se, může být spousta vodičů, ale ne všechno je tak strašidelné, jak se zdá. Nejprve při odpojování vodičů zaznamenávejte nebo fotografujte. Za druhé, mnoho terminálů má svůj vlastní design a jednoduše se nevejdou do jiných konektorů. Pokud vše děláte opatrně a nespěcháte, šance na chybu je velmi malá..
- Po vyjmutí topných článků vyčistíme vnitřní nádrž nádrže hadrem nebo ubrousky. Nechte uschnout, tento postup lze urychlit běžným fénem..
- Vyměníme topný článek, v případě potřeby anodu a v opačném pořadí shromažďujeme vše. Opravíme topné těleso. Těsnost nádrže a základny topného tělesa je zajištěna gumovým těsněním, pokud je neporušené – vraťte jej zpět, pokud má promáčkliny nebo praskliny – budete muset koupit nový, jinak bude zařízení prosakovat.
- Připojujeme elektrickou část, vedenou záznamy nebo fotografiemi, ještě jednou kontrolujeme, zda je vše v souladu s původním formulářem. Připevníme ochranný kryt, připojíme hadice a vyzkoušíme přívod studené vody. NEZAHRNUJTE DO SÍTĚ!
- Pokud je nádrž kotle plná, nedochází k úniku – čekáme, dokud vzduch nepřestane vytékat kohoutkem teplé vody. Pokud nejsou nalezeny žádné další problémy s únikem, můžete jej připojit k síti. Čekáme, až se voda zahřeje, a pokud je vše hotovo, správně – používáme ji, jako dříve, pro své potěšení.
Koupit topné těleso nebo anodu není těžké. Například cena topného tělesa pro 2kW ohřívač vody Termeks v internetových obchodech se pohybuje kolem 20-30 $. V uličkách 3–5 USD je hořčíková anoda ještě levnější.
To je vlastně celý postup, jak vyměnit topné těleso v ohřívači vody, funguje hodinu a půl, ale částka ušetřená na opravách příjemně potěší vás i vaše blízké.