Kábel Nexans: výhody, nevýhody, aplikácia

Moderné systémy proti námraze a povrchovému vykurovaniu sú v severnej Európe známe už dlho. V postsovietskom priestore nie sú o nič menej žiadaní, aj keď sa ešte nerozšírili. Vyhrievané pivnice a chodníky, schody na verande alebo vchody do garáže však už nie sú vychytávkou. Vykurovacie káble Nexans sú tiež položené v potrubí, aby sa zabránilo zamrznutiu, alebo na streche, aby sa na námestiach pre peších nevytvárali cencúle. Áno, a samotné dlažobné dosky dnes môžu byť vybavené aj vykurovaním a nie je tu nič zložité – princíp je rovnaký ako pri teplej podlahe..

Obsah:

Čím sú výrobky Nexans známe?

Medzi európskych lídrov vyrábajúcich rozsiahlu škálu káblov na rôzne účely patrí nórska spoločnosť Nexans Norway AS, známa ako odborník na elektrické vykurovacie systémy. Pochádza z dcérskej spoločnosti Alcatelu a úspešne pôsobí v káblovom segmente takmer storočie, od konca 19. storočia začína ako Francúzska káblová spoločnosť. Vďaka unikátnej technológii sa nórskej spoločnosti podarilo rozbehnúť výrobu tieneného samoregulačného kábla Nexans položeného pozdĺž vodovodu. Keď vonkajšia teplota stúpa, je schopná reagovať na vonkajšiu teplotu a znížiť svoj vlastný stupeň.

Nexans je preslávený svojou takmer storočnou sieťou špičkových priemyselných podnikov, ktoré dotujú Medzinárodné centrum pre výskum a vývoj (NRC). Dnes je jednou z troch najväčších káblových spoločností. Nexans a jeho vedecké laboratórium pravidelne ponúkajú nové know-how. Spoločnosť spojila 102 káblových fabrík po celom svete a rozrástla sa do veľkosti rozsiahlej priemyselnej skupiny. Ako líder v tomto odvetví ponúka nórska spoločnosť celý rad káblov z rôznych druhov kovov a zahájila aj dnes požadovanú výrobu káblov z optických vlákien..

Odmrazovacie systémy Nexans sa široko používajú na zabránenie tvorbe ľadu a snehu na peších zónach. Vyhrievané schody v zime znižujú riziko úrazu pri vchode do kliník a supermarketov a uľahčujú čistenie. Vykurovacie systémy Nexans majú osvedčené skúsenosti s vysokou spoľahlivosťou, plne automatizovanou reguláciou teploty a aktivujú sa podľa potreby a so zhoršovaním poveternostných podmienok. Kábel je spravidla skrytý pred očami a vonkajšími vplyvmi, preto funguje dlho, spoľahlivo a efektívne.

Princíp činnosti vykurovacieho systému na otvorenom priestranstve

V srdci systému na vybavenie podlahy alebo iného vyhrievaného povrchu je špeciálny tienený vykurovací kábel Nexans. V závislosti od typu systému sú k dispozícii pancierové alebo tienené káble. Kompletná sada obsahuje všetky sprievodné upevňovacie prvky. Sú navrhnuté tak, aby zaisťovali vysoko kvalitnú inštaláciu vykurovacích sekcií pri dodržaní odporúčaného intervalu pre sekcionálne kladenie. Doplnkové vybavenie pre káblové systémy:

 • termostaty,
 • regulátory,
 • plastové a kovové rúry,
 • spojovacie boxy,
 • kanály na kladenie drôtov.

Pri automatickej regulácii musí balík obsahovať snímače teploty vyhrievaného povrchu a prostredia, regulátor s mikroprocesorom a snímač zrážok. V skutočnosti ide o miniatúrnu inteligentnú meteorologickú stanicu, ktorá vždy reaguje na potrebu zapnutia systému. Je pozoruhodné, že v tejto forme je možné čo najviac ušetriť na nákladoch na elektrickú energiu asi 50 – 80%a na malej ploche je nainštalovaná zjednodušená schéma riadenia – s jednoduchým externým snímačom prostredia.

Pri pokladaní vykurovacích systémov sa používa jeden z typov vykurovacích káblov-jednožilový alebo dvojžilový. V porovnaní s variantmi jednožilových káblov sa dvojžilové káble ukladajú oveľa jednoduchšie, pretože majú iba 1 studený vodivý koniec, takže sa po druhom konci nemusíte vracať k zadnému boxu pre sieťové pripojenie..

Jednožilové nórske vykurovacie káble (TXLP / 1) sa vyznačujú svojim špecifickým výkonom pri 10 W / m, 17 W / m a 28 W / m. V rozsahu obmedzujúceho výkonu sú od 300 do 3100 W a ich limity odporu sú od 0,05 Ohm / meter do 12,7 Ohm / meter..

Výrobky nórskej spoločnosti sú ekonomické, spoľahlivé, ergonomické, funkčné a účinné, súdiac podľa sekcií recenzií káblov online obchodov Nexans.

Vykurovacie systémy na báze vykurovacích káblov

Vykurovací kábel Nexans vo vonkajších vykurovacích systémoch ešte nie je široko používaný, hlavným účelom elektrického vykurovania je systém podlahového vykurovania. Je inštalovaný v bytoch a vidieckych domoch, v kúpeľoch a chatách, v kozmetických salónoch a masážnych miestnostiach, ako aj v miestnostiach s citlivým vybavením. Teplá podlaha so senzormi a termostatmi je najpohodlnejšie prostredie.

Systém podlahového vykurovania je založený na nízkoteplotnom paneli, ktorý obsahuje elektronický termostat a tienený vykurovací kábel uložený v betónovom potere. Hlavným účelom termostatu je regulovať činnosť kábla a jeho pripojenie k sieti, aby sa zabezpečil špecifikovaný prevádzkový režim. Je to jeden z najekonomickejších, najpohodlnejších a najhygienickejších spôsobov vykurovania priestorov, pretože je vždy príjemné stáť bosými nohami na teplom povrchu. Tento spôsob vykurovania je úplne sebestačný, ale úspešne sa kombinuje s ďalšími vykurovacími zariadeniami, ako je krb..

Hlavné výhody káblových vykurovacích systémov a podlahového vykurovania:

 • absolútna automatizácia procesu vykurovania;
 • ekonomický režim prevádzky vďaka inštalácii senzorov v každej miestnosti;

 • rovnomerné prúdenie v dôsledku cirkulácie stúpajúcich prúdov teplého vzduchu po celom obvode s konštantným rozložením tepla;
 • všetko vybavenie pre káblový vykurovací systém a jeho inštalácia je ekonomickejšia ako ostatné vykurovacie systémy, najmä pri pokládke pod keramiku a laminát na poter.
 • všetky káblové vykurovacie systémy sú neviditeľné a tiché, jeho vybavenie, okrem mierneho zvýšenia úrovne podlahy, nezaberá užitočný obytný priestor;
 • žiadne náklady na údržbu a celkovú účinnosť vykurovania;
 • použitie modernej elektroniky v elektrickom vykurovacom systéme znižuje spotrebu energie;
 • elektronické ovládanie umožňuje udržiavať požadovanú teplotu v miestnosti na rovnakej úrovni počas celého vykurovacieho obdobia, čo je obzvlášť dôležité v dome s malými deťmi;
 • optimálny pomer cena / kvalita Nexans;
 • objednať kábel Nexans alebo kúpiť – na akejkoľvek špecializovanej webovej stránke alebo v supermarketoch stavebných materiálov a elektrického zariadenia.

Hlavnou výhodou vykurovacích systémov od spoločnosti Nexans je však regulácia tepelného režimu v každej miestnosti podľa vlastného uváženia. Napríklad termostaty v detskej izbe je možné nastaviť na 24 ° C, v spálni a obývačke na približne 22 ° C a na chodbe na 19 ° C. Teplota bude udržiavaná na špecifikovanej úrovni s chybou až 0,5 ° C. Použitie termostatov vám umožňuje ušetriť na vykurovaní, pretože pomocné miestnosti nemusia byť dobre vykurované.

Základné parametre a účel vykurovacieho kábla

Dôležitým rozdielom medzi káblom Nexans TXLP je to, že zaisťuje integritu jeho plášťa pri spojení bez kábla s hlavným káblom. Vďaka unikátnej technológii patentovanej spoločnosťou Nexans a tiež pri absencii zmontovaných komponentov je zaručená vodotesnosť tepelného kábla. Vďaka svojej tesnosti je možné kábel položiť pod horúci asfalt – až do 160 ° C a pri nízkych teplotách vzduchu.

Pod podlahové vykurovanie je nainštalovaný celý systém a vykurovací kábel Nexans TXLP je položený priamo do vrstvy cementového poteru s hrúbkou až 5 cm. Kábel má najdlhšiu zaručenú životnosť až 50 rokov. Nexans TXLP / 2R je dvojžilový tienený kábel, kde jedno jadro je vyhrievané a druhé vratné. Je vodotesný a je vybavený zásadne novým typom páskovej obrazovky s veľkosťou asi 0,2 mm, laminovanou polyetylénom, má uzemnenie a ochranu proti skratu. Kábel odoláva zvýšenému pracovnému zaťaženiu pri nízkych teplotách a je známy svojimi elektrickými izolačnými vlastnosťami. Jeho vonkajší plášť z PVC zaručuje pevnosť, vodotesnosť a odolnosť voči chemickým reakciám.

Dvojžilový kábel s vykurovacím jadrom zo zliatiny medi je tiež vybavený vstavaným bodom pripojenia, spoľahlivou izoláciou a tienením z hliníkovej pásky. PVC plášť hrubý 0,8 mm, jasne modrý. Navrhnuté pre celkový výkon v rozmedzí 300-3300 W. Jeho maximálna teplota vonkajšieho plášťa je 65 ° C.

1. Účelom jednožilového kábla Nexans TXLP / 1 je systém podlahového vykurovania a položenie do zeme. Sú vybavené dlažbovými doskami a cestami, rampami a strechami, žľabmi. Bezpojkové pripojenie k sieti – pomocou technológie SPLICE je tento bod pripojenia na kábli označený.

2. Účel dvojžilového kábla Nexans TXLP / 2R-vstavané systémy elektrického podlahového vykurovania, je možné použiť aj na odmrazovanie žľabov a vykurovanie zeme. Jeho položenie má iba 1 studený koniec na pripojenie k sieti, čo zjednodušuje inštaláciu, koncový bod kábla je vybavený vodotesným ukončením.

3. Samoregulačný kábel Nexans sa najčastejšie používa na inštaláciu systémov proti námraze, vždy sa používa na ochranu potrubí pred zamrznutím. Jeho hlavnou črtou je zníženie prevádzkovej teploty, keď teplota stúpa. Jeho maximálna prevádzková teplota – 65 ° C, výkon – 15 W / m, dĺžka reťaze – až 77 m. Je navrhnutý tak, aby ani pri viacnásobnom prekrytí kábel nevyhorel alebo sa neprehrial..

4. Viacžilové napájacie káble NYM Nexans vyrobené v Nemecku, dimenzované na napätie 300/500 V, vybavené PVC plášťom. Existuje medený napájací kábel s lankovým jadrom a jednožilovým káblom, ktorý má ako výplň gumovú zmes. Vhodné pre stacionárne domáce a priemyselné osvetlenie a iné účely. Nie je umiestnený na otvorenom priestranstve. Medený kábel NYM je vhodný na inštaláciu do suchých miestností pod omietkou, použiteľný v izolátoroch, rozvodoch a vypínačoch. Existujú 4 štandardy: IEC 60227, VDE 0281, TS 9758 a BS 6004. Dnes nie je nič jednoduchšie ako kúpiť akýkoľvek kábel Nexans – cena cievky a vybavenia je uvedená v katalógoch.

About the author