Kartáčování dřeva: výběr kartáčů a nástrojů, zpracování dřeva vlastními silami

Obyvatelé města, kteří celý život žili v kovových kobkách kamenné džungle, postupně ztrácejí zájem o městský interiér bez tváře, dávají přednost klasickému, vintage a rustikálnímu stylu charakterizovanému zdůrazněnou individualitou. Nedílnou součástí těchto interiérů je dřevo – oblíbený dokončovací materiál, díky kterému získávají jedinečnost a originální krásu. I zde však existují určité triky – pokud jsou venkovské a ekologické styly často doplněny dřevem v jeho původní přírodní podobě, pak v rámci vintage a dokonce klasických stylů bude vhodnější staré dřevo, které bude mít atraktivnější a ušlechtilejší vzhled. Lze z něj vyrobit téměř jakýkoli prvek interiéru: může to být vintage lampa, dřevěná komoda vyzařující pohodlí a klasické použití dřeva v interiéru – výroba parapetů a dveří. V přírodních podmínkách trvá proces stárnutí dřeva déle než jeden rok, složité vzory na jeho povrchu se vytvářejí pomalu a nerovnoměrně, což činí ze starého dřeva vzácný a drahý materiál. Technologie však nezůstávají stát a postupem času byla vyvinuta metoda umělého stárnutí dřeva, zvaná kartáčování. Zájem o tento způsob zpracování dřevěných povrchů projevují nejen milovníci elitního vintage nábytku, ale také majitelé příměstských oblastí, kteří se rozhodli diverzifikovat vnitřní výzdobu venkovských domů. Vzhledem k naléhavosti problému se v tomto článku budeme zabývat podstatou procesu kartáčování dřeva, hlavními odrůdami a nástroji nezbytnými pro jeho implementaci a také vám řekneme, jak to udělat sami.

Stárnutí dřeva: základní informace

Pokud pečlivě zvážíte vzhled dřeva na řezu, můžete vidět jakýsi vzor – letokruhy, ve kterých se střídají tmavé a světlé tóny. Tento vzorec je založen na střídání tvrdých (hustých) a lehkých (volnějších) vláken a ta jsou náchylnější k působení času a agresivních klimatických faktorů, což vede k jejich postupnému opotřebování. Přesně tak dochází ke vzniku letokruhů, které postupem času získávají nejen hustotu a kontrastní odstíny, ale také viditelný objem. Toto je základ přirozeného stárnutí dřeva – proces, který trvá více než jednu dekádu. Díky bleskurychlému vývoji inovativních technologií je nyní jedinečná příležitost uměle urychlit proces stárnutí dřeva. To lze v praxi realizovat pomocí metody kartáčování, která dostala svůj název z anglického slova brush – brush. V ruštině existuje podobný termín, který je označován jako „strukturování dřeva“.

Co je kartáčování dřeva: podstata metody

Kartáčování je metoda umělého stárnutí dřeva, která zahrnuje použití specializovaných nástrojů a technik. Technika kartáčování je založena na mechanickém zpracování dřeva speciálními kovovými kartáči, pomocí kterých se odstraní nejměkčí horní vlákna materiálu. Díky této technice je odhalen pevný povrch dřeva, na kterém je jasně viditelná textura materiálu a struktura růstových prstenů, a také se vytváří krásný reliéf, který zdůrazňuje estetický vzhled dokončovacího materiálu. Tím proces kartáčování nekončí. Aby se zdůraznil reliéf a aby byla struktura dřeva ještě výraznější, je zvýrazněna barvou, která dává sytost přirozeným odstínům. K tomu se provádí nerovnoměrné zbarvení povrchu ošetřeného kovovým kartáčem, zatímco dutiny vytvořené v důsledku odstranění měkkých vláken jsou natřeny tmavšími odstíny a povrch textury – světlejšími odstíny. Díky této technice se reliéf dřeva stává co nejnápadnějším..

Důležité! Aby uměle stárnuté dřevo získalo maximální podobnost s materiálem, jehož stárnutí probíhalo v přírodním prostředí, odborníci doporučují obarvit materiál, který byl dříve kartáčován, na šedou. Bez čekání na úplné zaschnutí barvy je mazána z reliéfního povrchu. Díky této technice bude vytvořen dojem, že výrobky z uměle stárnutého řeziva stojí pod širým nebem nejméně 10 let..

Důležité! Pokud přirozené stárnutí negativně ovlivňuje výkonnost dřeva a oslabuje jeho strukturu, pak v důsledku umělého stárnutí, prováděného metodou kartáčování, získává materiál další pevnost..

Metodu umělé strukturace lze použít při zpracování tvrdého i měkkého dřeva. Hlavním požadavkem, který musí kartáčované dřevo splňovat, je přítomnost jasně definované textury a dobře viditelných vrstev různé tvrdosti. Mezi tyto materiály patří dub, borovice, ořech, modřín, wenge a jasan..

Pokud jde o olši, třešeň, břízu, teak, javor a buk, metoda kartáčování se pro tyto druhy ukáže jako neúčinná, protože charakteristickým rysem těchto stromů je struktura z jemných vláken bez výrazného vrstvení..

Výhody uměle stárnutého dřeva

  • Uměle strukturované dřevo získává originální vzhled, který splňuje nejnovější módní trendy;
  • Kartáčované dřevo se stává odolným vůči rozkladu a účinkům různého hmyzu;
  • Kartáčováním dřeva vlastními rukama (video uvedené v článku tento proces zjednoduší) můžete nezávisle vyrobit spoustu exkluzivních věcí, které nejen dlouho vydrží, ale také zdůrazní exkluzivitu jakéhokoli interiéru;
  • Vyrobením dekorativní úpravy na běžném a poměrně levném řezivu můžete vytvořit umělou imitaci exotických dřevin, jejichž cena výrazně převyšuje původní cenu surovin..

Nástroje na kartáčování dřeva

Na první pohled se může proces umělé strukturace dřeva zdát komplikovaný, ale zvládne to i nezkušený řemeslník, pokud má k dispozici určitou sadu nástrojů, které šetří čas i úsilí vynaložené na práci. Kromě toho je třeba poznamenat, že kartáčování dřeva lze provádět ručně i mechanicky, což je do značné míry dáno použitým nástrojem. V závislosti na způsobu kartáčování dřeva je nástroj následujících typů:

Nástroje pro ruční kartáčování dřeva

  • Ruční kovové kartáče, charakterizované různými tloušťkami a tuhostí štětin, se používají pro primární zpracování dřeva. Tuhost štětin je dána délkou drátu; čím delší je, tím jsou štětiny měkčí. Při výběru kartáče na kartáčování dřeva zkuste dát přednost nástrojům s nejtužšími kovovými štětinami. Pokud je to nutné, lze jej oříznout bruskou, což hromadu ještě ztěžuje. Pomocí kartáče na kartáčování dřeva je nutné jeho štětiny pohybovat po vláknech přesně jedním směrem. Díky této technice můžete z povrchu dřeva odstranit měkká vlákna, přičemž tvrdá vlákna zůstanou nedotčena;

  • Ruční dláto – nástroj, pomocí kterého můžete do dřevěných vláken aplikovat hluboké podélné drážky různých zakřivení. Šikovným použitím pomocí dláta můžete dosáhnout maximálního realismu uměle strukturovaného dřeva aplikací dostatečně hlubokých trhlin, které vytvářejí efekt praskání materiálu;
  • Smirkový papír s hrubým zrnem se také používá v procesu kartáčování dřeva a umožňuje vám zdůraznit texturu materiálu, čímž je přirozený vzor jasnější. Technika použití brusného papíru je podobná technice používání ručního kartáče – pohybuje se také tlakem podél vláken, v důsledku čehož se na povrchu dřeva vytvářejí drážky, jejichž struktura je podobná struktuře přírodní vlákna. Výběrem správné velikosti zrna brusiva a použitím brusného papíru s různou velikostí zrn můžete dosáhnout různých hloubek a závažnosti drážek;
  • bulharský, vybaven speciálními kartáčovými nástavci na kartáčování dřeva – další nástroj, který se používá na kartáčování dřeva. Současně se v počáteční fázi pro hrubé povrchové úpravy používají trysky s kovovou hromadou a v závěrečné fázi s měděnou a sisalovou hromadou. V současné době existuje široká poptávka po speciální trysce na kartáčování dřeva „Piranha“, což je brusný polymerový kartáč. Pomocí tohoto nástroje můžete selektivně odstraňovat vlákna se zaměřením pouze na měkká vlákna a bez ovlivnění tvrdých vláken..

Důležité! Při práci s brusným polymerovým kartáčem je nutné zajistit, aby ošetřený povrch dřeva při práci při vysokých rychlostech nehořel. Abyste tomu zabránili, musíte si koupit regulátor rychlosti..

Důležité! Po provedení primární povrchové úpravy odborníci doporučují použít petrolejový hořák, kterým se materiál pálí. Pamatujte, že k tomuto účelu se nepoužívá plynový hořák. Spalování povrchu dřeva petrolejovým hořákem přispívá k:

  • odstranění jemných dřevěných vláken;
  • sušení horní vrstvy dřeva;
  • zvýraznění a zdůraznění přirozené struktury dřeva.

Automatizace procesů: stroje a stroje na kartáčování

Ve výrobním měřítku je objem práce několikanásobně vyšší, a proto je nutné proces zautomatizovat, což znamená použití speciálních strojů. To zjednodušuje výrobu starého dřeva a také snižuje časové náklady, což vám umožňuje provádět velké objemy práce v krátkém časovém období..

Pokud si chcete pořídit speciální stroje na kartáčování dřeva domů, má to smysl pouze tehdy, pokud plánujete provést velké množství práce. Zvažte nejběžnější modely specializovaných zařízení na kartáčování dřeva.

  • Čisticí fréza nebo takzvaný kartáč na dřevo FESTOOL RUSTOFIX RAS 180. K tomuto zařízení jsou dodávány tři kartáče:

1. První kartáč z ocelového drátu, který se používá k primárnímu zpracování dřeva;

2. Druhý kartáč se syntetickými štětinami pro mezibroušení;

3. Třetí – ze sisalu se používá k leštění ošetřeného povrchu.

Bruska Makita 974 Může být také použit pro kartáčování dřeva, ale při práci s ním mohou vzniknout potíže spojené se zpracováním rohových oblastí. V tomto ohledu je ve spojích mezi stěnami a podlahou nutné dodatečně použít úhlovou brusku vybavenou nástavci;

  • Bruska Felisatti AGF 110 / 1010E lze použít pro zpracování relativně rovných i nerovných povrchů. K tomuto zařízení jsou dodávány kovové a nylonové kartáče. Má analogii – brusku Interskol, jejíž kartáčování na dřevo bude mnohem jednodušší, pokud budete postupovat podle pokynů uvedených v našem článku.

Kartáčování dřeva: průvodce krok za krokem

Pokud nejste guru v oblasti kartáčování dřeva, mistrovská třída a rady našich odborníků vám pomohou podrobněji prostudovat tento způsob zpracování dřeva..

Podívejme se blíže na proces kartáčování dřeva.

  • Před počátečním zpracováním materiálu zvolený obrobek mírně navlhčete, aby se během práce zabránilo tvorbě dřevěného prachu. Připravte si pracovní nástroj – ruční kartáč. Pro efektivní práci se ujistěte, že nástroj splňuje minimální požadavky – kartáč musí odstraňovat vlákna měkkého povrchu s vysokou kvalitou, aniž by narušil strukturu tvrdých vláken. Když jste empiricky zvolili tvrdost ručního kartáče na kartáčování dřeva, použijte jej k hrubému zpracování materiálu. V průběhu práce by se ruční kartáč měl pohybovat ve směru vláken.

Důležité! Pokud se rozhodnete automatizovat proces a provádět kartáčování pomocí brusky nebo brusky vybavené speciálními kartáči, nezapomeňte, že pohyby nástroje připojeného k brusné sekci se provádějí také podél vláken a výběr rychlosti otáčení musí být provedeno předem na malém vzorku materiálu, protože u různých druhů dřeva se tento technický parametr může výrazně lišit.

  • Poté, co jste provedli počáteční tvrdé zpracování dřeva, nahraďte pracovní nástroj brusnou polymerovou tryskou, pomocí které můžete brousit materiál a odstraňovat zbytky měkkých vláken z jeho povrchu. Poté, co se zbavíte zbytečné drsnosti, zhodnoťte objem a kvalitu odvedené práce a ujistěte se, že kvalita strukturování splňuje vaše očekávání. Pokud nejste s výsledkem spokojeni, odborníci doporučují, aby byla struktura výraznější a prohloubila dříve vytvořené drážky na povrchu dřeva. V této fázi můžete nejprve přemýšlet o dekorativním designu povrchu materiálu a pomocí dláta přidat další drážky a drážky, které jim dodají vzhled prasklin, které se objevily přirozeně.

  • Dalším krokem je finální leštění, ke kterému potřebujete sisalový kartáč. Pokud to plánujete dělat ručně, připravte si brusný papír s jemnou zrnitostí, který vám poskytne dokonale hladký povrch na obrobku. Poté musí být výsledný obrobek vysušen a očištěn od prachu, čímž bude připraven k následnému lakování a lakování..
  • Pro dekorativní design kartáčovaného dřeva odborníci doporučují použít zlatou nebo stříbrnou barvu, při jejímž nanášení budou částice barvicího pigmentu zatlučeny do mikrotrhlin dřeva, díky čemuž se na jeho povrchu za slunečného počasí objeví oslnění. Pokud chcete dát materiálu jedinečný luxus a reprezentativní vzhled, patinujte ho (natřete nejhlubší trhliny tmavším nátěrem).

Důležité! Skvrnu lze použít jako barvicí kompozici. Chcete -li to provést, naneste velkoryse na povrch materiálu a rychle odstraňte přebytek. Díky této technice budou měkká vlákna absorbovat barvu a získají tmavší odstín, zatímco tvrdá vlákna zůstanou světlá..

  • Po obarvení dřevo znovu vyleštěte, čímž se vyhladí veškeré nerovnosti, které se po obarvení objeví..
  • Po důkladném omytí, čištění a vysušení obrobku jej můžete nalakovat. Chcete -li to provést, použijte speciálně navržený parketový lak, aby si materiál zachoval svůj původní vzhled a výkon po dlouhou dobu..

Chemické kartáčování dřeva

Na rozdíl od mechanického kartáčování je kartáčování dřeva pomocí chemie považováno za nejvzácnější typ umělého strukturování. Navzdory skutečnosti, že použití chemicky aktivních sloučenin usnadňuje proces kartáčování, jejich široké použití je omezeno potřebou odborníka, který pracuje s chemikáliemi, mít speciální znalosti a dovednosti. Kromě toho může být obtížné získat chemii..

K chemickému kartáčování dřeva se používají kyseliny (sírové a chlorovodíkové), zásady a další korozivní chemikálie (čpavek). Po jejich nanesení na povrch materiálu korodují měkká vlákna a nezbývá než seškrabat nepotřebné dřevo.

Sled prací na chemickém kartáčování je následující:

  • Brouste povrch materiálu a očistěte jej od nečistot;
  • Chemická látka používaná na kartáčování se nanáší v tenké vrstvě na ošetřovaný povrch;
  • V procesu práce je důležité sledovat odpařování chemikálie a v případě potřeby znovu použít;
  • Poté, co chemikálie změkne vnější vlákna, je obrobek omyt pod tekoucí vodou a zbytky chemikálie jsou odstraněny měkkým kartáčem;
  • Poté je dřevo důkladně vysušeno a poté pokračuje v malování a lakování..

Dřevěné výrobky, k jejichž výrobě bylo použito kartáčovaného dřeva, se stanou originálním doplňkem klasických a historických interiérů, které dokonale zapadají do hlavního stylistického konceptu. Zestárlé dřevo ve formě stěnových panelů, masivních stropních trámů a sloupů učiní jakýkoli, i ten nejlakoničtější, interiér rafinovaný a aristokratický.

Video kartáčování dřeva

About the author