Ktoré kladivo je lepšie

Ak vážne premýšľate o vykonaní opráv, mali by ste venovať pozornosť nielen vývoju projektu domáceho dizajnu, výberu stavebných a dokončovacích materiálov, ale aj získaniu špeciálneho nástroja, bez ktorého sa jednoducho nezaobídete . Takéto zariadenie možno bezpečne pripísať perforátoru, ktorý je nárazovým nástrojom a ľahko sa vyrovná s odstraňovaním omietky, štiepaného betónu, štiepaných tehál a mnohých ďalších závažných stavebných prác. A aj keď sa mnohí domnievajú, že na tieto účely stačí obyčajná vŕtačka, príklepová vŕtačka sa od nej zásadne líši spôsobom práce i cenou. Mali by ste teda pochopiť zložitosť práce takéhoto nástroja, berúc do úvahy špecifiká nadchádzajúcej práce..

Obsah:

  • Dierovacie zariadenie Makita 2450
  • Dierovacie zariadenie bosch
  • Interskol perforátor

5. Youtube video

Rotačné kladivo a jeho rozdiel od vŕtacieho kladiva

Na začiatok navrhujeme zvážiť rozdiely medzi príklepovým vrtákom a príklepovým vrtákom. Vŕtacie kladivo pracuje podľa nasledujúceho princípu: nástroj obsahuje dve ozubené rohatky, ktoré sú v kontakte. Pri práci s vŕtačkou v príklepovom režime s ňou vyvíjate tlak na pracovnú plochu, čo núti nástroj vyskočiť "za zuby". Vážnymi nevýhodami tohto princípu činnosti sú malá amplitúda nárazu, vysoká úroveň vibrácií počas prevádzky, ako aj značné fyzické úsilie, ktoré bude potrebné vynaložiť na vŕtanie tvrdých materiálov. A neustála interakcia vŕtačky s tvrdými povrchmi vedie k rýchlemu opotrebovaniu rohatkových zubov, čo sú dodatočné náklady na ich výmenu..

Príklepová vŕtačka nemá všetky tieto nevýhody, pretože jej vnútorná štruktúra sa zásadne líši od vŕtačky: mechanizmus elektropneumatického príklepového vŕtačky je v istom zmysle podobný automatickému zbraňovému zariadeniu.

V prvom rade je príklepová vŕtačka veľmi výkonné a odolné zariadenie určené na vŕtanie otvorov akejkoľvek veľkosti do tvrdých materiálov. Spätný ráz skalných vrtákov je oveľa nižší a rýchlosť jazdy je oveľa vyššia. Ďalšou výhodou príklepovej vŕtačky je hlava na upevnenie vŕtačky alebo vŕtačky. Kým je príklepová vŕtačka vybavená vačkovým zámkom, vŕtacie kladivo je vybavené spoľahlivým vymeniteľným skľučovadlom SDS, ktoré vám umožní rýchlo vymeniť vŕtačku alebo skľučovadlo priamo..

Rotačné kladivá sa používajú na vŕtanie otvorov do betónu, kameňa, tehál. Pretože k zničeniu betónu dochádza najefektívnejšie pri náraze, pracovná časť vŕtačky stavebného vŕtacieho kladiva vyzerá ako sekáč. Sekáč pri otáčaní vytvára okrúhly otvor. Vďaka špirálovým drážkam na vrtákoch sa z otvoru odstránia sekacie výrobky a zvýši sa aj produktivita.

Základný princíp vŕtacieho kladiva

Z technického hľadiska proces vŕtania vyzerá takto: elektrický pohon zariadenia zaisťuje vratný pohyb piestu, pričom striedavo dochádza k podtlaku a zvýšeniu tlaku vzduchu, ktoré poháňajú druhý piest -"úderník", ktorý naráža na stopku zariadenia, v dôsledku vzduchovej medzery medzi úderníkom a piestom vzniká tlmiaci účinok. Je to on, kto znižuje šokové zaťaženie piestu, a v dôsledku toho sa zvyšuje "životaschopnosť" piestový pohonný mechanizmus.

Aby ste sa sami rozhodli, ktoré rotačné kladivo je lepšie, odporúčame vám zoznámiť sa s hlavnými technickými charakteristikami rotačných kladiv:

Okrem toho, aby ste pochopili, ktoré rotačné kladivo je najlepšie, mali by ste venovať pozornosť niektorým jeho funkciám, ktoré uvádzajú priamo výrobcovia stavebných nástrojov. Tie obsahujú:

Ktorý perforátor je najlepšie vybrať

Vysokokvalitný výrobok počas testu výkonnosti je charakterizovaný prítomnosťou rovnomerného šumu, bez akýchkoľvek poklesov a ďalších zosilnení, možných nárazov, ktoré je možné prenášať na telo výrobku. Takéto zariadenie, ktoré už bolo vybrané pre hlukové charakteristiky, by malo byť podrobené dodatočnému testovaniu: zapnite vŕtacie kladivo v sieti a po dosiahnutí maximálnej rýchlosti ho vypnite. Venujte zvláštnu pozornosť tomu, ako nástroj prestane fungovať. Obrat by mal postupne, plynule klesať. Keď je motor vypnutý, posledné fázy zastavenia by mali sprevádzať zreteľný hluk zo všetkých pracovných častí. Zariadenie by sa nikdy nemalo zastaviť tak "zakorenené na mieste".

Podľa triedy sú perforátory zvyčajne rozdelené na:

  • pľúca,
  • priemer,
  • ťažký.

Do svetelnej triedy patria k nástrojom s hmotnosťou nepresahujúcou 3 kilogramy. Takéto modely sú navrhnuté tak, aby vytvárali otvory s malým priemerom na betónovom povrchu a môžu mať funkcie, ktoré sú vlastné vrtákom..

Stredná trieda reprezentované modelmi s hmotnosťou do 5 kilogramov. Používajú sa na ťažšie práce: napríklad na vŕtanie železobetónových konštrukcií.

Na ťažké stroje Na svedomí to majú perforátory s hmotnosťou nad 5 kilogramov. Takýto model môže slúžiť ako zbierka a môže byť použitý pre najťažšie práce. Niektorí výrobcovia vŕtacích kladív ponúkajú zákazníkom modely všetkých tried, napríklad vŕtacie kladivo Makita, interskol a bosch..

Pri výbere medzi neprofesionálnym a profesionálnym modelom vŕtacieho kladiva pamätajte na to, že profesionálne jednotky vydržia dlhšie zaťaženie a ich náklady sú rádovo vyššie ako neprofesionálne stroje..

Profesionálne skalné vŕtačky majú navyše nasledujúce možnosti:

Domáce vŕtacie kladivá Vyznačujú sa pomerne obmedzeným zdrojom nepretržitej práce, nepoužívajú sa na výkon profesionálnej práce, ale sú nepostrádateľné v domácnosti. A ešte jedna axióma: čím lacnejšie je zariadenie, tým ťažšie je pre odborníka vykonať túto úlohu..

Ako rozlíšiť profesionálne od neprofesionálnych modelov? Je to jednoduché – výrobcovia ich často označujú rôznymi farbami..

Vŕtacie kladivá od renomovaných výrobcov

Dierovacie zariadenie Makita 2450

Vŕtacie kladivo Makita HR2450 vhodné na všeobecné vŕtanie, príklep a sekanie. V skutočnosti možno tento model pripísať profesionálnemu nástroju predstavujúcemu „3 v 1“: zbíjačka, vŕtačka a príklepová vŕtačka. Jednoduchosť modelu skrýva spoľahlivosť, kvalitu a dostupné náklady.

Model je vybavený vstavanou elektronikou – systémom riadenia rýchlosti. Vyvíjaním potrebného tlaku na „spúšťač“ „inteligentný“ model okamžite reaguje, čím zvyšuje alebo spomaľuje počet otáčok. Táto funkcia vám umožňuje efektívnejšie pracovať s materiálmi rôznej hustoty..

Príklepová vŕtačka Makita HR 2450 je vybavená skľučovadlom SDS-plus, ktoré umožňuje rýchlu výmenu pracovných nadstavcov. Zariadenie Makita HR2450 sa vyznačuje trvanlivosťou a vysokým výkonom a spoľahlivosťou, model je v prevádzke pohodlný vďaka tomu, že je vybavený uvoľňovacou spojkou, ktorá zaisťuje prekĺznutie rotujúcich mechanizmov a zabraňuje trhaniu. Náhle výpadok prúdu v elektrickej sieti spustí aktiváciu blokovacieho systému, ktorý zabráni náhodnej aktivácii zariadenia..

A ak k tomu pripočítate 40 možných uhlových polôh dýzy, ktoré sú k dispozícii v tomto modeli, potom dostanete odpoveď na vašu otázku „ktoré rotačné kladivo je lepšie kúpiť doma“.

Dierovacie zariadenie bosch

Existuje iba jeden možný spôsob, ako zabiť dve muchy jednou ranou v snahe dosiahnuť skutočnú nemeckú kvalitu a prijateľnú cenu – zaobstarať si profesionálne rotačné kladivo Bosch. Pod touto značkou bolo vyrobené prvé rotačné kladivo s pneumatickým nárazovým systémom..

Zariadenie perforátora Bosch Ideálne pre renováciu domu i profesionálne práce. Napríklad pre domáce použitie si môžete vybrať profesionálny perforátor Bosch, ktorý stojí niečo cez 100 dolárov a má kapacitu 0,5 kilowattu. Profesionálne modely samozrejme stoja niekoľkokrát drahšie, ale ich výkon je oveľa vyšší – 1,5 kilowattu.

Pokiaľ ide o výkon zariadenia, príklepová vŕtačka Bosch 2000 dosahuje 2 300 otáčok za minútu a 5800 zdvihov. Stroje efektívne pracujú s vrtákmi s priemerom 20 mm do muriva alebo betónu.

Modely perforátorov Bosch 2400, Bosch 2800 a Bosch 3000 majú priemerný výkon. Výkon motora je 720 wattov a veľká sila pneumatického nárazu – až 2,6 J vám umožňuje pracovať s materiálmi so zvýšenou pevnosťou: tvrdé skaly a vystužené vysoké -pevnostný betón. Modely sú ergonomické, majú množstvo vylepšení a líšia sa počtom otáčok motora za minútu. Model perforátora Bosch 2400 teda podporuje otáčanie vŕtačky pri otáčkach až 900 ot / min a modely Bosch 2800 a 3000 – od 0 do 1450 ot / min.

V odborných kruhoch sú najúčinnejšie rotačné kladivo Bosch 2-24, dostupné v dvoch verziách DFR a DSR, a nástroj Bosch 2-26 (DFR, DRE a DRE-SET). Vŕtací príklepový vrták Bosch 2-24 s výkonom 680 W pracuje pri nízkych otáčkach – až 870 za minútu, ale dostatočne veľká príklepová sila z neho robí veľmi účinný nástroj na sekanie alebo vŕtanie materiálov so zvýšenou pevnosťou.

Perforátor Bosch 2-26 je ešte účinnejší stroj – výkon motora 0,8 kW a optimálne pôsobenie nárazového mechanizmu (náraz 3 J, 4 000 úderov za minútu) prispievajú k vytváraniu otvorov s priemerom 26 mm. Tieto zariadenia je možné použiť ako zdvíhadlo.

Interskol perforátor

Ľahké dvojrozmerné modely ďalekohľadov horizontálne usporiadanie vybavené svorkou pre stopky SDS-Plus a nárazovým mechanizmom kompresno-vaumového typu.

Výbava má tradičné rozloženie s horizontálnym umiestnením motora. Spiatočka vám umožní ľahko odstrániť zaseknuté vŕtačky a po inštalácii skrutkovača a skľučovadla sa nástroj zmení na výkonný a na hmotnosť šetrný skrutkovač. Takýto stroj je zaslúžene považovaný za „jednoručný“, pretože s ním dokonca môžete pracovať aj jednou rukou. Nízka nárazová energia vám umožňuje vytvárať otvory v rozmedzí 4-12 mm – pre najbežnejšie typy hmoždiniek. Pri vŕtaní stredne veľkých dier je vŕtací výkon v priemere 25 kubických centimetrov betónu za minútu. Šesťmilimetrový vrták ide 8 cm do betónu za menej ako štvrť minúty.

Nárazová sila 1,2 J naznačuje relatívnu tichosť nástroja a nízke úrovne vibrácií. Perforátor radu Interskol je vďaka svojej ľahkosti a jednoduchosti použitia celkom vhodný pre domáce použitie aj pre profesionálne práce..

Ktorú vŕtačku s kladivom je teda lepšie kúpiť??

Bez ohľadu na to, aký model príklepovej vŕtačky sa rozhodnete kúpiť, náradie bosch, interskol alebo Makita sa stane nepostrádateľným pomocníkom pri domácich a profesionálnych prácach pri vŕtaní dostatočne tvrdých materiálov tvrdosti. S ním bude práca postupovať jednoduchšie, rýchlejšie a lepšie..

Kým sa však definitívne rozhodnete pre výber najlepšej spoločnosti – výrobcu perforátorov, informujte sa vo svojom meste o dostupnosti servisných stredísk pre konkrétnu spoločnosť. Opýtajte sa, či je na tento model poskytovaná záruka a ako dlho trvá záručný servis.

Video na youtube

Video z YouTube vám pomôže vybrať si najlepší puncher na konkrétne účely.

About the author