Kľúč: typy a vlastnosti výberu

Široké používanie skrutkovača v procese domácich a priemyselných inštalačných činností umožní nielen ekonomicky zvládnuť váš čas a úsilie, ale aj zvýšiť účinnosť mechanizmu montáže produktu, ktorý je dôsledkom väčšej odolnosti proti opotrebeniu a trvanlivosti. spoje medzi komponentmi výrobku. Profesionáli, ktorí sú z prvej ruky oboznámení so svetom stavby, opráv a iných inštalačných činností, sa môžu ľahko orientovať vo vlastnostiach rôznych modelov rázových uťahovákov, pretože tento nástroj je nepostrádateľný v prípadoch, keď je použitie kľúča z jedného alebo druhého dôvodu nemožné. V zásade ide o situácie spojené s uťahovaním matíc neštandardnej konfigurácie, uťahovaním a odskrutkovaním matíc na ťažko dostupných miestach, ako aj o prípady, keď je potrebné manipulovať so zhrdzavenými spojmi. Napriek tomu, že je kľúč nástrojom úzkej špecializácie, bude užitočný v domácnosti akéhokoľvek domáceho remeselníka, do tej či onej miery, nezávisle zapojeného do opravy svojho auta, ako aj v podmienkach prímestskej ekonomiky. To všetko určuje relevantnosť tohto článku, kde budeme hovoriť o hlavných typoch nárazových kľúčov, ako aj o vlastnostiach ich výberu..

Princíp činnosti a zariadenie skrutkovača

Napriek existencii veľkého počtu odrôd nárazových kľúčov ich spája podobná štruktúra a princíp činnosti. Externe sa kľúč podobá pištoli pozostávajúcej z rukoväte a hlavne, vo vnútri ktorej je zabudovaný funkčný mechanizmus vrátane motora, pružiny a nakoniec skľučovadla. Niektorí vývojári porovnávajú rázový uťahovák s vŕtačkou, od ktorej sa líši malým konštrukčným rozdielom, ktorého podstatou je, že na rozdiel od vŕtačky je rázový uťahovák vybavený nie vŕtačkou, ale predlžovacou dýzou určenou na upnutie matica.

Zapnutím kľúča spustíte napájanie motora, ktorý počas prevádzky prenáša pracovnú energiu do prevodovky, vďaka čomu funguje skľučovadlo..

Nástroje, ktorých funkčnosť zahŕňa odskrutkovanie matíc, sú vybavené prídavnou pružinou, ktorá zaisťuje spätné otáčanie skľučovadla, čo vám umožňuje rozšíriť funkčnosť nástroja. V závislosti od veľkosti otvoru v skľučovadle sa skrutkovače líšia v závislosti od rozsahu použitia:

 • Orechové bežce vybavené dierovaným skľučovadlom ½ palce, vhodné na domáce použitie;
 • Rázové kľúče s upínacími otvormi 3/4 ” a 1 ” sú vhodné pri stavebnom procese alebo v automobilovej dielni.

Základné kritériá pre výber skrutkovača: na čo sa zamerať?

Aby ste si kúpili skrutkovač a zároveň boli s výberom spokojní, je potrebné vziať do úvahy množstvo zásadných faktorov, od ktorých do istej miery závisí funkčnosť nástroja. Čo hľadať?

 • Výkon náradia. S nárastom pracovného zdroja motora sa nepochybne zvyšuje aj funkčnosť nástroja, ktorý nemôže zostať bez povšimnutia. Výkon profesionálnych rázových uťahovákov môže dosiahnuť 1 300 W, čo je dosť na odskrutkovanie spojovacích skrutiek stavebného žeriavu alebo na montáž kolies nákladného auta;

 • Pri výbere tohto typu nástroja je rozhodujúci uťahovací moment alebo takzvaný krútiaci moment. Indikátory maximálneho krútiaceho momentu vám umožňujú určiť a presne vypočítať čas, ktorý je potrebné vynaložiť na uťahovanie matíc s určitými parametrami. Pri určovaní požadovaného krútiaceho momentu, ktorý je hlavnou technickou charakteristikou nárazového kľúča, je dôležité, aby ste to nepreháňali. Nie je neobvyklé, že amatéri a skúsení profesionáli maximálne využijú funkčné vlastnosti utahovákov a utiahnu matice na autách viac, ako sa vyžadovalo, čo po odskrutkovaní viedlo k poškodeniu technického majetku a odizolovaniu závitov. Pri určovaní optimálneho krútiaceho momentu je potrebné jasne porozumieť úlohám, ktoré budú následne kladené na skrutkovač, ktorý ste si vybrali. Ak teda potrebujete kľúč na opravu plastového skleníka alebo uťahovanie veľkých skrutiek, budú nástroje s krútiacim momentom 160 Nm tou najlepšou voľbou, zatiaľ čo na stavbu silnej koľajovej konštrukcie so zložitými technickými vlastnosťami musí krútiaci moment nástroja dosahujú od 610 do 1 000 Nm.

 • Voľná ​​rýchlosť alebo otáčky za minútu. Moderné modely skrutkovačov, ktorých cena zostáva prijateľná pre kupujúcich rôznych tried, dosahujú 2 700 – 3 200 otáčok za minútu, čo bude najvhodnejšie tam, kde sa vykonáva veľký počet inštalačných činností, ktoré vyžadujú používanie skrutkovačov – v autoservise, v stavebnom podniku a pod..

 • Materiál použitý na výrobu nástroja. Odborníci odporúčajú uprednostniť skrutkovače s kovovým telom, ktorých rukoväť je vybavená gumovou podložkou, ktorá pri práci s nástrojom znižuje vibrácie. V súčasnej dobe výrobcovia ponúkajú kľúče vybavené gumovými vložkami po celom tele, čo vám v najväčšej miere umožňuje eliminovať vibrácie. Nástroje najnovšej generácie vyrobené v súlade s inovatívnymi technológiami sú vybavené podsvietením, elektronickou reguláciou otáčok a funkciou, ktorá nástroj okamžite zastaví.

 • Výrobná spoločnosť. Na uľahčenie postupu pri kontaktovaní servisných stredísk v prípade poruchy nástroja, ktorý ste si kúpili, alebo potreby preventívnej údržby odborníci odporúčajú uprednostniť skrutkovače vyrábané spoločnosťami, ktoré sa pozitívne osvedčili na stavebnom trhu, ako napríklad hitachi. nutrunner, bosch nutrunner a ďalší známi výrobcovia..

Odrody nárazových kľúčov: základné klasifikácie

V súčasnej dobe kvôli veľkému počtu odrôd nárazových kľúčov odborníci navrhujú zaradiť ich podľa rôznych kritérií a prvým z nich je typ napájania. V závislosti od vlastností a druhu jedla sa rozlišujú:

 • Akumulátorový skrutkovač, ktorý sa vyznačuje vysokou pohyblivosťou, ktorá vám umožní jednoduché používanie mimo domova. Ak sa zaoberáte usporiadaním budovy, ktorá už bola postavená, ale ešte nie je vhodná na trvalú prevádzku, akumulátorový utahovák bude pre vás tou najlepšou voľbou v prípadoch, keď je potrebné pripevniť panely, laickú komunikáciu a ďalšie drobné inštalačné činnosti;

 • Elektrický kľúč vybavený vstavaným ventilátorom na chladenie bežiaceho motora bez prerušenia. Táto vlastnosť elektrického kľúča skráti čas strávený opravami a dokončí akúkoľvek úlohu v krátkom čase..

 • Pneumatický skrutkovač, pri ktorom sa používa stlačený vzduch, vďaka hadici, ktorá je nepretržite dodávaná z kompresora. Ďalšou vlastnosťou pneumatického rázového kľúča je absencia motora, ktorý robí nástroj ľahším a eliminuje únavu pri práci s týmto nástrojom..

 • Hydraulický rázový kľúč, fungujúci v dôsledku transformačného pohybu hydraulického valca počas prevádzky, prenášaný do motora pomocou rohatkového kolesa. Tento typ skrutkovača bol špeciálne navrhnutý pre vysokotlakové skrutkové aplikácie, ako sú výmenníky tepla alebo prírubové zariadenia bežné v chemickom priemysle. Technické vlastnosti hydraulických rázových uťahovákov navyše umožňujú inštalačné činnosti aj pod vodou..

Vlastnosti tohto alebo toho typu nárazových kľúčov budú podrobnejšie popísané v nasledujúcich odsekoch.

Elektrické skrutkovače: akumulátorové alebo sieťové?

Prevádzka elektrických kľúčov sa vykonáva z elektrickej siete. Priemyselné modely elektrických rázových uťahovákov sa vyznačujú spoľahlivosťou a vysokým výkonom a sú navrhnuté na použitie v odvetviach ako automobilový a ťažký strojárstvo, chemický a petrochemický priemysel. Vydanie týchto modelov sa vykonáva so širokou škálou výkonových charakteristík, indikátorov nízkej hmotnosti, reprodukcie krútiaceho momentu s vysokou presnosťou a nízkou hladinou hluku. Napriek vyššie uvedeným výhodám priemyselného elektrického kľúča sa jeho voľba pre prácu doma považuje za nepraktickú. Na tieto účely bol vyvinutý ďalší typ elektrických kľúčov – akumulátorové kľúče, ktorých prevádzka nezávisí od dostupnosti elektrickej siete a vykonáva sa úplne autonómne. Pomocou takého kľúča sa môžete ľahko vyrovnať s uvoľnením a utiahnutím akejkoľvek matice, ako aj s fixáciou kovových a drevených častí. Vďaka svojej mobilite je tento kľúč možné použiť, keď sa auto pokazí na ceste alebo keď je potrebné vymeniť koleso, ako aj na prácu na letnej chate, napríklad pri inštalácii letnej sprchy.

Stručne povedané, definujme hlavné výhody elektrických skrutkovačov:

Sieťové kľúče

 • Najširší rozsah výkonu;
 • Najnižšia hladina hluku;
 • Najnižšia odchýlka v procese reprodukcie daného krútiaceho momentu;
 • Prítomnosť mechanizmu, ktorý vám umožňuje nezávisle nastaviť smer pohybu (v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek);
 • Veľká sila.

Akumulátorové kľúče

 • Autonómia práce a fungovania bez ohľadu na prítomnosť pripojeného napájania;
 • Prítomnosť regulátora krútiaceho momentu;
 • Prítomnosť mechanizmu, ktorý vám umožňuje nezávisle určiť smer pohybu.

Keď už hovoríme o pravidlách výberu rázových uťahovákov, vrátane modelov poháňaných elektrickou energiou, je tiež potrebné určiť ich rozdelenie na jednoduché alebo bez rázové, to znamená so statickým pôsobením a rázové uťahováky. Aby spotrebiteľ ušetril, často dáva prednosť jednoduchým kľúčom, čo je chyba. Odborníci tvrdia, že najlepšiu kvalitu práce so závitovými spojmi môžu poskytnúť iba rázové uťahováky, ktorých ďalšou možnosťou je možnosť pridať silu jednotlivých úderov, čo zvyšuje efektivitu práce, a prítomnosť elektronického systému, ktorý riadi silu a smer krútiaceho momentu. Model, ktorý spĺňa túto požiadavku a v tomto ohľade získal uznanie spotrebiteľa, je akumulátorový rázový uťahovák Makita vyrobený japonským výrobcom, ktorý sa vyznačuje týmito výhodami:

 • Jeden z najvyšších krútiacich momentov nájdených v domácich rázových uťahovákoch – 350 Nm;
 • Výhoda, ktorá uľahčuje údržbu – voľný prístup k uhlíkovým kefám zvonku;
 • Prítomnosť pohodlného spínača vybaveného spätným chodom;
 • Možnosť vykonania až 2 000 úderov a otáčok za minútu.

Pneumatický rázový uťahovák: hlavné odrody

Tento typ skrutkovačov je menej objemný a výkonnejší ako elektrické skrutkovače. Vlastnosti štruktúry a fungovania pneumatických rázových uťahovákov vylučujú náhodné iskry v nich, čo umožňuje pracovať v miestnostiach charakterizovaných vysokou vlhkosťou, najvyššou koncentráciou prachových častíc vo vzduchu alebo horľavých komponentov. Prítomnosť týchto vlastností umožňuje pneumatické rázové uťahováky, ktorých recenzie svedčia o ich najvyššej konkurencieschopnosti, umožňujú im postupne vytlačiť svojich konkurentov zo stavebného trhu a obsadiť tam veľmi rozsiahlu medzeru..

Činnosť pneumatických rázových uťahovákov je založená na energii stlačeného vzduchu, ktorý je dodávaný pomocou pružných gumových rúrok z kompresora do rotora a potom do vretena. Charakteristickým znakom pneumatických rázových kľúčov je spätný chod, pomocou ktorého má kapitán schopnosť zmeniť smer pohybu krútiaceho momentu, to znamená odskrutkovať alebo skrútiť. Nastavenie sily krútiaceho momentu sa vykonáva pomocou rukoväte, ktorá je umiestnená na tele nástroja. Rovnako ako modely rázových kľúčov s elektrickým typom napájania, výroba pneumatických rázových kľúčov sa vykonáva podľa podobného princípu, to znamená, že výrobca ponúka rázové aj bez rázové typy rázových kľúčov..

Kvalita a rýchlosť procesu skrutkovania závisí aj od tvaru nástroja. V súlade s touto vlastnosťou sa rozlišujú priame a uhlové kľúče alebo takzvané pištoľové kľúče. Ak plánujete vykonávať inštalačné činnosti „na váhu“, potom odborníci odporúčajú uprednostniť uhlové kľúče, pretože táto forma je charakteristická pre mnoho pracovných nástrojov a je ľuďom známa. Ak sa však práca vykonáva na dopravníku, najvhodnejšie budú priame kľúče. Rovné kľúče sa navyše vyznačujú vyšším krútiacim momentom – až 4500 Nm, zatiaľ čo u uhlových kľúčov je to 100 – 120 Nm. Kladivové kľúče, podobne ako modely iných výrobcov, sú rozdelené na uhlové a rovné.

Hydraulické kľúče: ktoré si vybrať?

Hydraulické zariadenia majú tiež svoje vlastné odrody. Rozlišujte medzi rukávovými a kazetovými hydraulickými kľúčmi. Svetelné kľúče, tiež nazývané hydraulické kľúče, sa používajú tam, kde je potrebná sila pri vykonávaní inštalačných činností, napríklad keď sú upevňovacie prvky pokryté hrdzou. Použitie hydraulického pohonu vám umožňuje vyvinúť sily, ktoré nemožno vytvoriť inými typmi skrutkovačov. Prítomnosť podpier a náhradných dielov pre spojovacie kľúče vám umožňuje výrazne rozšíriť funkčnosť tohto zariadenia a tiež ho opraviť v prípade núdzového výpadku.

Použitie kazetových hydraulických skrutkovačov je dôležité vtedy, keď je potrebné spracovať spoje na ťažko dostupných miestach. Je to spôsobené štrukturálnymi vlastnosťami kazetových modelov, z ktorých hlavným je plochý tvar a relatívne malý priemer, ktorý umožňuje voľný prístup k ťažko dostupným spojeniam. Nástroje kazetového typu sú vybavené reverznou a anti-reverznou západkou. Telo hydraulických skrutkovačov je vyrobené z vysokopevnostnej ocele vybavenej protikoróznou ochranou a na výrobu hydraulických valcov boli použité ľahké letecké zliatiny..

Ďalšie možnosti: ako zvýšiť bezpečnosť vašej práce?

Aby bola práca pohodlnejšia a bezpečnejšia, niektorí výrobcovia vybavujú skrutkovače viacerými pomocnými mechanizmami vrátane elektronického snímača rýchlosti, vďaka ktorému má kapitán možnosť nezávisle znížiť rýchlosť otáčania skľučovadla v prípade prekážky. v dráhe svorníka. Ďalším know-how moderných výrobcov je núdzová brzda, ktorá umožňuje v prípade núdze zastaviť nástroj, ak hrozí jeho zaseknutie. Prítomnosť podsvietenia pod spúšťou poskytuje najpohodlnejšiu prácu v tmavej miestnosti.

About the author