Odžehlenie vody zo studne

S nárastom počtu studní nastal problém čistenia podzemnej vody zo železa. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť tento postup. Druhy systémov odloženia vody a ich inštaláciu budeme ďalej zvažovať..

Obsah:

Voda zo studne – test na železo

Studne sa stávajú veľmi obľúbenými v letných chatkách, vidieckych domoch alebo chatkách. Sú schopní plne zabezpečiť budovu vodou. Voda zo studní sa zároveň vyznačuje bohatšou chuťou a príjemnou jemnosťou..

Po vyvŕtaní studne sa voda ihneď nepije. Najprv to dajú do špeciálnych laboratórií na analýzu. Po pozitívnych záveroch sanitárnej a epidemiologickej stanice je voda pripravená na použitie. V tomto prípade voda zo studne nepotrebuje ďalší čistiaci systém..

Dôležitým faktorom pri získavaní pravdivých výsledkov je správny odber vzoriek vody na analýzu. Ak prinesiete nesprávne zozbieranú vodu, výsledky výskumu budú 80% nespoľahlivé a v takom prípade môžu nastať problémy a požiadavky na čistenie vody. Preto po vybudovaní studne dajte najskôr vodu na analýzu. Ďalej zvážime, ako to urobiť správne:

1. Voda musí byť v sklenenej alebo potravinárskej plastovej nádobe. Je zakázané nosiť vodu v kovových alebo iných nádobách.

2. Je možné použiť použité fľaše, ale ak v nich bola predtým skladovaná minerálna voda. Nádoby po sladkej vode alebo džúse nebudú fungovať, pretože konzervačné látky a farbivá používané pri ich výrobe sa nevymývajú z riadu ani vriacou vodou.

3. Maximálna veľkosť nádrže na vodu by nemala presiahnuť 1500 ml..

4. Pri použití plastových fliaš sa odporúča niekoľkokrát ich opláchnuť teplou vodou. Sklenené povrchy sú ošetrené vriacou vodou.

5. Potom by sa nádrž mala opláchnuť vodou odobratou na analýzu. Ak sa z potrubia odoberá voda, pred naplnením nádrže je potrebné otvoriť kohútik a počkať asi dvadsať minút, aby sa odstránila stagnácia v potrubí a zvýšila sa presnosť analýzy..

6. Aby ste zabránili vniknutiu kyslíka do nádoby s vodou, postupne otvárajte kohútik a voda by mala tiecť veľmi pomaly..

7. Úplne naplňte nádrž. Zatvorte uzáver a mierne zatlačte na fľašu, aby sa z nej vytlačil všetok kyslík..

8. Vezmite tmavé plastové vrecko, vložte doň fľašu a vezmite ju do pracovne najneskôr o tri hodiny neskôr..

9. Ak počas tejto doby nie je možné prepraviť nádobu do laboratória, vložte obal do chladničky. Voda tam bude uložená asi 40 hodín..

Táto analýza je nevyhnutným postupom pre všetkých majiteľov čerstvo vykopaných studní. Okrem toho sa musí vykonávať raz za 24 mesiacov. Ak sa objaví nepríjemná pachuť alebo zakalená farba vody, treba ju ihneď odoslať na vyšetrenie. Pretože voda, do ktorej sa dostávajú splašky alebo priemyselné emisie, je otravným provokatérom.

Odžehlenie vody zo studne: príznaky nekvalitnej vody

Skutočnosť, že kvalita vody je zlá, naznačujú nielen laboratórne testy, ale aj jej vzhľad. Preto by mala byť voda zo studne, ktorá sa jej majiteľom zdá byť nekvalitná, konzumovaná iba vo varenej forme..

Odporúčame vám zoznámiť sa s najzrejmejšími znakmi nekvalitnej vody:

1. Prítomnosť zlého zápachu vajec. Najdôležitejším dôvodom vzniku takého zápachu je prítomnosť látky sírovodíka v ňom. Pitie takejto vody je zdraviu nebezpečné.

2. Ak sa voda naleje do sklenených alebo bielych tanierov, potom má vzhľad svetlo žltý odtieň. Navyše, ak sú na povrchu umývadla alebo toaletnej misy viditeľné stopy hrdze, znamená to, že vo vode je veľké množstvo železa. Nie je zakázané piť takú vodu, ale iba vo varenej forme. Aj keď chutí ako kov.

3. Prítomnosť zakaleného sedimentu, ktorý sa kvapalinou postupne usadzuje na dne nádrže, je dôkazom zanesenia stien vrtu. Okrem toho sa tento problém vyskytuje v dôsledku nesprávnej činnosti filtra. Stáva sa, že vzhľad kalu je spojený s vibračným čerpadlom, ktoré pomáha pumpovať kvapalinu do vodovodného systému. Odborníci neodporúčajú používať čerpadlo tohto konkrétneho typu, pretože kvôli veľkému počtu vibrácií dochádza k postupnému riešeniu stien vrtu..

Existuje päť typov zlúčenín, v ktorých sa železo nachádza v studni. Hlavnou funkciou deferrizácie vody je spôsobiť určité oxidačné reakcie, v dôsledku ktorých sa železo oddelí od ostatných zložiek a vyzráža sa. Nasleduje postup filtrácie vody zo studne pomocou špeciálnych filtrov..

Ako už bolo spomenuté, voda v dôsledku prebytku železa nadobúda žltý odtieň a po dlhom pobyte v riade zostávajú na jej stenách stopy korózie..

Preto sú vo vodovodnom systéme pri vchode do budovy nainštalované špeciálne zariadenia na filtráciu vody. Štruktúra filtrov naznačuje prítomnosť oxidačných zlúčenín na ich vnútorných stenách. Keď voda prejde filtračným systémom, železo začne interagovať s kyselinami, nadobudne pevnú formu a zostane v spodnej časti filtra. Tieto filtre vyžadujú pravidelnú výmenu, pretože množstvo vyzrážaného železa zhoršuje kvalitu čistenia vody.

Metódy vykonávania tohto postupu na odžehľovanie vody

Postup čistenia vody zo železa by mal byť založený na výsledkoch laboratórnych štúdií vody v studni. Tento proces komplikuje prítomnosť dvojmocných alebo trojmocných zlúčenín a organického železa vo vode. Pri prechode vody filtračným systémom sa mení jej chemické a fyzikálne zloženie. Nemení farbu, stáva sa priehľadným, množstvo mangánu, sírovodíka a železa klesá.

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými metódami, ktoré pomôžu odstrániť železo z vody zo studne:

1. Reagenčné filtre na deferrizáciu vody.

V dôsledku prítomnosti granulovaného filtračného média, cez ktoré prechádza voda, sa hmoty železného železa, mangánu a sírovodíka stávajú vo vode nerozpustnými zlúčeninami. Ďalej dochádza k spätnému odtoku vody, pomocou ktorého sa plní prášok do pečiva. V tomto prípade zloženie pergamanátu draselného prechádza štruktúrou sorbentu. Pred konečným spláchnutím vody sa vykoná zhutňovací pohyb z horného bodu do dolného.

Medzi funkcie používania vodných filtrov patria:

 • vysoká úroveň výkonu spolu s prijateľnými nákladmi;
 • rýchle zotavenie do 1-1,5 hodiny;
 • Na regeneráciu filtra je potrebné veľmi málo vody.

Pri výbere takého filtra dávajte pozor na faktory, ako sú:

 • množstvo vody spotrebovanej denne;
 • typ čerpacieho zariadenia inštalovaného v studni;
 • tlak vody v systéme, norma je 1,5 atm;
 • miesto inštalácie filtra, pretože by v žiadnom prípade nemalo zamrznúť;
 • prítomnosť zásob v kanalizačnom systéme, pretože preplachovanie filtra vyžaduje dodatočné množstvo vody, ktorá sa vypúšťa do kanalizácie.

2. Využívanie integrovaných staníc na odklad vody.

Pomerne populárnym spôsobom čistenia vody je použitie komplexných systémov. Toto zariadenie má veľký počet multifunkčných filtrov, ktoré vám umožňujú odstrániť z vody niekoľko typov zlúčenín vo forme železa, mangánu, tvrdosti, amónia a organických látok. Tieto systémy pozostávajú z:

 • proces zodpovedný za odklad vody, odstraňovanie hmôt mangánu a amónia, v tomto prípade je hlavnou funkciou sorbentu neutralizácia organických zlúčenín, ťažkých kovov, farby neobvyklej pre vodu;
 • nasledované použitím zmäkčovacích systémov a filtrov na odstránenie organických zlúčenín.

Medzi vlastnosti použitia integrovaných systémov na čistenie vody zo studne patrí ich multifunkčnosť a použitie lacnej tabletovanej soli, ktorá umožňuje obnoviť filtračnú schopnosť..

3. Spôsob čistenia vody nereagujúcim činidlom zo železa.

Tento spôsob zahŕňa plnenie filtračnej kolóny absorbérom s vysokou katalytickou aktivitou. Keď voda prechádza stĺpcom, dochádza k prechodu železa zo stavu bivalentného na trojmocný, pričom sa mení jeho vzhľad. Železo vo forme kovových vločiek sa usadzuje na sorbente a postupne vstupuje do kanalizácie.

Medzi deferrizáciou vody bez reagencií uvádzame niekoľko výhod:

 • filter je schopný normálne fungovať niekoľko rokov;
 • okrem železa sa odstraňujú aj plyny: sírovodík a metán;
 • na regeneráciu nevyžaduje špeciálne látky, obnovuje sa obyčajnou vodou.

Medzi nedostatky patria vysoké náklady, ktoré sú jedenapolkrát vyššie ako cena čistiacich prostriedkov na činidlá..

Systémy na odstraňovanie železa – vlastnosti

Hlavnou funkciou systému deferrizácie vody je čistenie od zlúčenín železa a mangánu. To sa deje tak, že voda prechádza filtračným systémom..

Nezabudnite, že na to, aby systém fungoval hladko a efektívne, je potrebné oxidovať železnatú formu železa na železitú formu pomocou prevzdušňovacích systémov a chlorácie..

Médium na filtráciu vody sa javí ako materiál sedimentárneho pôvodu. Obsahuje minerály rôznych typov. Okrem toho existuje metóda regenerácie bez reagencií, ktorá je riadená pomocou jednej riadiacej jednotky. Existuje možnosť použitia manuálneho alebo automatického spôsobu nastavenia filtrov..

Každá jamka vyžaduje individuálny prístup k výberu požadovaného filtračného systému. Pretože voda, ktorá je v nej, sa líši chemickým zložením a množstvom škodlivých látok. Odstraňovanie povrchovej vody železom sa vykonáva nereagenčnou metódou, ktorá navyše produkuje jej mechanickú filtráciu.

Podzemná voda sa čistí pomocou odstraňovača železa, ktorý reaguje po fyzikálnom a chemickom ošetrení vo forme prevzdušnenia, chlorácie.

Vodné žehliace kazety poskytujú účinné čistenie vody zo železa, mangánu a podobných kovov. Medzi výhody systémov na čistenie vody zo železa uvádzame:

 • doba prevádzky, asi päť rokov;
 • hospodárnosť pri používaní;
 • kompatibilita s obľúbenými typmi vodovodných systémov;
 • dostupné náklady;
 • schopnosť odstrániť všetky druhy zlúčenín železa;
 • schopnosť predĺžiť životnosť filtrov a ovládačov vodovodného systému;
 • široký rozsah výkonu;
 • vynikajúca samoregenerácia.

Pomocou systému odloženia vody je možné systém vyčistiť nielen od nečistôt železa, ale aj od látok, ktoré prispievajú k zvýšeniu tvrdosti vody. Tieto inštalácie vyzerajú ako valcový valec, v ktorého hornej časti sú zariadenia na ovládanie prívodu vody. Existuje možnosť objednania tohto zariadenia vybaveného manuálnym typom ovládania. Jeho cena bude lacnejšia, ale čas na čistenie vody sa zvýši..

Voda je do valca dodávaná pod tlakom. Potom putuje sypkými plnivami, ktoré spôsobujú chemické reakcie, ktoré premieňajú železo na nerozpustnú formu. Voda sa ďalej čistí od nečistôt. Ak chcete vybrať také plnivo, mali by ste starostlivo preštudovať chemické zloženie vody a v súlade s ním vybrať požadované množstvo činidiel na čistenie.

Je možná možnosť použitia komplexného chemického zloženia, ktoré je možné prevádzkovať automatické aj manuálne splachovanie. Pracovná kapacita takýchto filtrov sa rovná 500-6 000 litrom spracovania vody za hodinu. Ich hlavnou výhodou je kompaktnosť. Použitie filtrov s automatickým preplachovaním vám umožňuje neriadiť proces čistenia, sú pohodlné a ľahko sa používajú.

Pomocou systému na čistenie vody sa vykonáva dodatočná inštalácia filtrov, výmena kaziet a technické práce na kontrole vody. Odvodňovacia jednotka vody pomôže niekoľkokrát zlepšiť jej kvalitatívne vlastnosti a zbaviť vodu zo studne škodlivých nečistôt.

Vlastné odstránenie železa

Predtým, ako sa zoznámite s pokynmi na stavbu jednotky na odstraňovanie železa z vody, odporúčame vám zoznámiť sa s hlavnými metódami čistenia vody zo železa:

1. Oxidačný proces.

Bude to vyžadovať prítomnosť ozónu, chlóru, peroxidu vodíka, prevzdušňovania, kyslíka vo vzduchu. Táto metóda je najobľúbenejšia. Na urýchlenie procesu odloženia sa odporúča pridať oxidačné činidlá, ako je chlór, pretože okrem oxidácie dezinfikuje aj vodu. Po tomto procese sú častice železa veľmi malé a nie sú schopné samy sa usadiť na dne, preto im prichádzajú na pomoc koagulanty. Ich hlavnou funkciou je posilnenie častíc železa, čo vedie k ich usadzovaniu na dne..

2. Metóda iónovej výmeny.

Vykonanie tohto postupu vyžaduje veľa času. Pomáha zmäkčiť príliš tvrdú vodu. Táto metóda vyžaduje použitie prírodných alebo syntetických iónomeničov. Odstraňujú nielen železo, ale aj ióny horčíka a vápnika.

3. Biologické čistenie.

Čistenie vody biologickou metódou umožňujú mikroorganizmy, v tomto prípade železné baktérie. Prispievajú k premene formy železa na oxid železitý. Jedinou nevýhodou použitia tejto metódy je doba čistenia..

4. Prevzdušnenie.

Procedúra sa vykonáva pomocou vstrekovačov, kompresorov atď. Takáto voda je najbezpečnejšia a odporúča sa používať ako pitná voda..

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s pokynmi na vlastnú výrobu prevzdušňovača na čistenie vody zo studne:

1. Na výrobu prevzdušňovača sa odporúča použiť obyčajnú nádrž, ktorá bude umiestnená na kopci vo forme podkrovia.

2. Na type, veľkosti a tvare nádrže nezáleží. Ako materiál na výrobu použite potravinársky polyetylén alebo potravinársky plast..

3. Vyberte nádrž v pomere k množstvu spotrebovanej kvapaliny, je lepšie urobiť rezervu na polovicu objemu. Ak je napríklad potrebných 50 litrov pitnej vody denne, odporúča sa kúpiť nádrž s objemom 100 litrov..

4. Schéma stavby prevzdušňovača zahŕňa:

 • prítomnosť kompresora;
 • plavákový ventil zodpovedný za dodávku vody;
 • vodné rozprašovacie dýzy;
 • sieťový filter;
 • faucet, cez ktorý sa odstraňuje železný sediment.

5. Voda zo studne sa presúva do nádrže a prechádza zariadením s plavákovým ventilom. Chráni nádrž pred pretečením.

6. Voda sa naleje do nádrže tenkým prúdom, pričom sa aktívne dotýka vzduchu.

7. Prevzdušňovací postup spočíva v tom, že železo z vody sa zráža, preto je potrebné zaistiť kohútik na jeho odstránenie..

8. Tiež sa postarajte o prítomnosť špeciálneho vetracieho otvoru na veku nádrže, cez ktorý bude kyslík dodávaný do nádoby s vodou..

About the author