Opravná rúrková svorka: vlastnosti výberu a upevnenia

Na odstránenie defektov v telese potrubia sa používajú opravné rúrkové svorky. Preto v tomto článku budeme zvažovať ich vlastnosti s vlastnosťami upevnenia pre vodné potrubia..

Obsah:

Kde sa svorky používajú??

Pomocou svorky môžete opraviť drobné poškodenia, zablokovať „nepotrebnú“ vložku, neutralizovať účinky priechodnej korózie a pripojiť sekciu prasknutia. Stručne povedané, opravný výrobok je dosť účinný a v mnohých prípadoch jediný spôsob, ako vyriešiť problém s celistvosťou potrubia..

Rúrkové svorky sú určené na inštaláciu v horizontálnych a vertikálnych častiach potrubia. V oblastiach, ktoré sú zakrivené alebo spojené, napríklad v zákrutách, krížoch, nie je proces inštalácie účinný. Pokiaľ ide o materiál výrobku, neexistujú žiadne obmedzenia. Opravná svorka je namontovaná na krehkých liatinových rúrach a plastových potrubiach vyrobených z medi. Stojí za zmienku, že existuje dokonca aj špeciálna svorka vyrobená z azbestocementu. V obchodoch si môžete kúpiť aj opravné prostriedky pre kompozitné alebo polymérové ​​potrubia..

Na čo slúžia svorky??

Pomocou svorky na opravu potrubí sa môžete zbaviť niekoľkých chýb:

1. Praskliny v tele potrubia. Navyše ľubovoľná veľkosť – od najmenšej po pomerne dlhú.

2. Zlomeniny v štruktúre vodovodného systému. V tejto verzii sa používa upevňovacia svorka na rúry, pomocou ktorej sa môžete nielen zbaviť chyby, ale aj odstrániť chybu na nosnom povrchu (stena alebo strop).

3. Fistuly v tele potrubia. V tomto prípade sa používa golier s elastickou podšívkou, ktorý je vtlačený do fistuly. Okrem toho je na prepravu agresívneho média potrubia zvolený opravný výrobok vyrobený z nehrdzavejúcich materiálov, ktorý je odolný voči účinkom chemických prvkov..

4. Poškodenie telesa potrubia koróziou.

Výhody a vlastnosti opravnej svorky

1. Používa sa na rúry vyrobené z rôznych materiálov: železobetón, plast, liatina, oceľ, čo určuje univerzálnosť opravnej svorky.

2. Proces inštalácie svorky je lacnou a spoľahlivou možnosťou pre väčšinu pracovníkov a inštalatérov. V každom prípade bude každý schopný nezávisle vykonávať opravy na upevnení svorky podľa jasných pokynov a odporúčaní. To vám umožní ušetriť peniaze a čas na procese zvárania potrubia alebo na mzdách inštalatéra..

3. V procese prevádzky môžete potrubie spojiť s rôznymi osami..

4. Hlavnou črtou je proces výroby rúrok z nehrdzavejúcich materiálov, ktorý umožňuje predĺžiť životnosť rúrok z raže, hnilobných oblastí atď. Väčšina staviteľov preto radšej používa plastové a polypropylénové rúry..

5. Na inštaláciu opravných svoriek nie sú potrebné žiadne špeciálne znalosti a zručnosti, ktoré situáciu odôvodňujú náhlym únikom potrubia alebo iným poškodením..

6. Schopnosť odolávať vysokým teplotným podmienkam, až asi sto stupňov.

7. Svorky dôveryhodného výrobcu a vyrobené z kvalitných materiálov majú dlhú životnosť.

Výrobcovia svoriek

V modernom svete je dôležité vziať do úvahy nielen parametre alebo vlastnosti svoriek, ale tiež venovať pozornosť výrobcovi a krajine. Opravné súpravy na základe svoriek sa vyrábajú po celom svete, ale medzi inštalatérmi sú najobľúbenejšie tieto spoločnosti:

 • Romacon je holandská spoločnosť, ktorá vyrába opravárenské a iné formy svoriek.
 • Melcher a Frenzen Armaturen – spoločnosti z Nemecka zaoberajúce sa inštalatérskym trhom a vyrábajúce svorky pre zahraničné a vlastné potrubia.
 • Domex – opravné prvky z Poľska, kde sú na trhu ponúkané elitné výrobky.
 • IDRA je pomerne kvalitný produkt z Číny.

Medzi domácimi výrobcami má spoločnosť dobrú povesť "Ekkod", ktorá ponúka kupujúcemu kvalitný tovar s európskou výrobnou technológiou.

Typické svorky – prehľad odrôd

Použitie rôznych svoriek na odstránenie defektov alebo trhlín v potrubí závisí od stupňa poškodenia, materiálu potrubia a jeho účelu. Mnoho pracovníkov dáva prednosť nákupu súprav materiálov a komponentov na opravy, čo zužuje úlohu vykonanej práce. Typické konštrukcie svoriek zahŕňajú nasledujúce typy súprav na opravu:

Druhy a ich vlastnosti:

 • Svorka je obojstranná, ktorá sa skladá z dvoch prvkov, ktoré sú spojené skrutkami. Výber opravnej súpravy je vybraný pre konkrétny priemer potrubia.
 • Jednostranná svorka v tvare U s perforáciou v hornej časti (vhodná na montáž so závitom). Takéto opravárenské výrobky sa používajú na rúrky malého priemeru (napríklad jednostranná opravná svorka na rúrky modelu DN50).
 • Viacdielny kus, ktorý sa používa na ochranu telesa rúrok významného priemeru. Skladá sa z troch alebo viacerých prvkov. V súlade s tým sú tieto svorky namontované na niekoľkých dvojiciach závitov (približne jedna na ľubovoľný spoj medzi prvkami).
 • Rúrková svorka je rovnaká jednostranná alebo obojstranná súprava na opravu, v ktorej spodnej časti je zaskrutkovaná samorezná skrutka, ktorá prechádza špeciálnou perforáciou. Na začiatku práce je spodná časť pripevnená k stene pomocou samorezných skrutiek. Potom sa do spodného konektora vloží rúrka a upevní sa horným upínacím prvkom..

Aký je proces inštalácie opravnej svorky

Proces inštalácie opravnej svorky je rýchly a nekomplikovaný podnik, ktorý prebieha v dvoch fázach. Zvážte stručný popis:

 • prvým krokom je priskrutkovanie svorky okolo potrubia tak, aby bol upevňovací zámok na opačnej strane chybného miesta;
 • potom musíte matice upevniť tak, aby tesne priliehali k telu opravného potrubia.

Kvalitná inštalácia v poškodených oblastiach telesa potrubia závisí od materiálu svorky, ako aj od jej pevnosti. Dôležitým faktorom je vlastnosť rozhrania s povrchom potrubia. Nainštalovanú svorku nie je potrebné meniť, môže trvať tak dlho, ako samotná rúrka, čo je veľmi účinné. Vo väčšine prípadov je výhodnejšie kúpiť niekoľko opravných svoriek, než preplatiť peniaze za výmenu potrubia alebo jeho konkrétneho úseku. Každý zákazník si v závislosti od stupňa poškodenia zvolí kovovú, plastovú alebo inú svorku, ktorá pomôže rýchlo a ekonomicky vyriešiť identifikovaný problém..

Opravné svorky sú spravidla vo forme polouzavretého goliera so skrutkovým spojom, ktoré pozostávajú z dvoch alebo troch prvkov, ktoré musia priemer potrubia pokrývať. Všetky diely je potrebné zložiť a utiahnuť pomocou skrutiek. Priemer svoriek musí zodpovedať priemeru položeného potrubia, čo zabezpečí úplné utesnenie pevného povrchu a pomôže zabrániť úniku kvapaliny.

Uvažovaný spôsob inštalácie je považovaný za univerzálny a jednoduchý. Existujú však problémy s inštaláciou, ktoré si vyžadujú určité zručnosti. Preto stojí za zváženie niekoľko možností lepenia..

1. Systém so stabilným vzorom upevnenia. Hlavnými kotviacimi bodmi s fixačným bodom sú oblasti, kde oceľová rúrková svorka alebo iný materiál zaisťuje základňu telesa rúrky bez ďalšieho pohybu. Takéto ukotvenie sa vykonáva v blízkosti bodu vzplanutia tela. Tento inštalačný systém používa tvarovky rôznych tvarov na zaistenie pevného spojovacieho prvku.

2. Príloha vo voľnom formáte (nazývaná aj „plávajúca“). Kovová alebo oceľová rúrková svorka je upevňovacím predmetom, ale jej utiahnutie vyžaduje veľa úsilia. Druhou možnosťou pre tento spôsob upevnenia je použitie plastových svoriek. V dôsledku aplikácie stojí za to zvoliť priemer väčší ako predchádzajúci, aby sa zaistilo účinné spojenie..

Zoznam požadovaných materiálov a nástrojov na montáž opravnej svorky:

 • kovanie, podpery;
 • rúrky požadovaného priemeru;
 • svorky špecifického priemeru s flexibilnými vložkami;
 • zapínanie;
 • zátvorky;
 • ďalšie nástroje.

Kovové, plastové a iné svorky ako montážny prvok

Proces inštalácie potrubí používa rôzne formy ich upevnenia pomocou určitého sledu svoriek. To pomáha zaistiť stabilitu upevnených prvkov. V oblastiach vetvenia rúrok alebo ich obratu sa používajú ďalšie prvky.

Vo vykurovanej budove sa odporúča použiť pevné a pevné upevnenie kovových alebo plastových rúrkových svoriek. V ďalších uskutočneniach inštalátor používa flexibilný spôsob pripevnenia pomocou elastických podložiek. Keď sú rúry vystavené veľkým teplotným rozdielom, odporúča sa použiť svorky rôznych tvarov s pohyblivým typom a elastickými tesneniami..

Použitie všetkých druhov svoriek, napríklad plastových, kovových alebo oceľových, je určené na inštalatérske práce na opravu defektov potrubia. Spôsob ich upevnenia spočíva v upevnení na stenu kovovou sponkou do vlasov s ostrým nabrúseným koncom. Svorka na liatinové alebo plastové rúrky sa líši tvarom a dĺžkou upevnenia. Napríklad polypropylénové rúry sú upevnené svorkami vo vzdialenosti asi dvoch metrov a plastové rúrky sú upevnené s menšou frekvenciou..

Domáce svorky

Domácu súpravu na opravu je možné vyrobiť z mnohých materiálov, ako je gumička, páska a drôt..

Proces montáže svorky bude mať nasledujúcu postupnosť:

1. Na tubu je naskrutkovaná gumička, ktorú je možné vystrihnúť zo starej duše na bicykel.

2. Potom je kravata upevnená drôteným vinutím, pričom sa osobitná pozornosť venuje okrajom „svorky“ (sú vystužené hrubými závitmi, uzavretými v rade).

3. Guma upevnená drôtom je obalená páskou alebo elektrickou páskou.

4. Potom môže byť štruktúra natretá..

Obmedzenia a výhody domácich svoriek

Rúrkovú svorku je možné použiť s prihliadnutím na faktor inštalácie iba na rovných a rovných častiach:

 • Po prvé, iba v priamych častiach z vonkajšej strany potrubia.
 • Za druhé, iba na potrubiach s priemerom do 350 milimetrov.
 • Po tretie, s veľkosťou rúrkových svoriek: 15-20 cm + dĺžka chybného úseku. V prípade polymérnych výrobkov sú ďalšie veľkosti 20-30 cm.
 • Po štvrté, keď sa teleso potrubia zlomí (vzdialenosť medzi koncami) nie je väčšia ako 10 milimetrov. Odchýlka osí by v tomto prípade nemala byť väčšia ako 3 stupne..
 • Po piate, v prípade poškodenia nie je viac ako 60 percent telesa potrubia uzavretého svorkou. Ak zakrivenia zaberajú významnú oblasť, potom je možné túto časť ľahšie rezať a nahradiť vložkou na spojkách alebo dvoch svorkách..

V takýchto podmienkach inštalácia rúrkových svoriek sľubuje nasledujúce výhody:

1. Veľmi rýchla inštalácia súpravy na opravu. Inštalácia svorky trvá veľmi málo času. Proces upevnenia spočíva v zaskrutkovaní matice skrutky.

2. Vysoká úroveň stability – vysokokvalitná svorka je presne namontovaná a vydrží šesť a nie viac ako desať atmosfér. Teplota média je zároveň schopná odolať až 120 stupňom Celzia..

3. Extrémne široký rozsah rozmerov. Najmenšia svorka môže obopnúť rúrku s priemerom 15 cm (1/2 “), zatiaľ čo ostatné sa montujú na potrubia s priemerom 1 200 mm. Aj keď sú na voľnom trhu sériové svorky iba 350 mm, väčšie veľkosti sa vyrábajú na mieru.

4. Typicky dlhá trvanlivosť zaručuje najmenej 5 rokov prevádzky pri zachovaní celistvosti povrchu potrubia.

5. Schopnosť eliminovať únik z trhliny alebo otvoru bez nutnosti blokovať pohyb prepravovaného média. V takom prípade sú svorky obľúbené u inštalatérov z posádok núdzových opráv..

V inštalatérskych obchodoch je k dispozícii široký výber opravných svoriek, ktoré sa líšia svojimi parametrami a charakteristikami. Budete mať k dispozícii možnosti pre rúrkové svorky, fotografie v katalógoch pre osobné objednávanie tovaru. Aby ste si boli istí kvalitou a správnym výberom produktu, stojí za to kontaktovať špecialistov o odporúčanie..

About the author