PVC plastové panely: druh dokončovacieho materiálu

Plastové PVC panely sú najlepším riešením, ak je hlavnou úlohou minimalizovať úsilie a náklady. Ľahko sa inštalujú a výber farieb je mimoriadne veľký. Panely z PVC získali popularitu medzi užívateľmi bezprostredne po ich vzhľade vďaka svojej univerzálnosti, praktickosti, estetike a hospodárnosti..

Čo sú to plastové panely z PVC

Panely z PVC z PVC sú polymérny dokončovací materiál, ktorý si získal popularitu medzi užívateľmi od jeho vzniku. Panely obsahujú ľahké, tvrdé a trvanlivé PVC. Preto sa obklady stropov a stien plastovými panelmi často vykonávajú v obytných priestoroch, v kanceláriách, obchodoch a nákupných centrách..

Na vonkajšiu stranu PVC panelov je aplikovaný dekoratívny vzor pomocou termotlače, ofsetovej tlače alebo laminácie. Povrch je pokrytý ochrannou vrstvou matného alebo lesklého laku. Táto úprava zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu a robí materiál antistatickým, odolným voči UV žiareniu a poškriabaniu..

Pri výrobe plastových panelov sa nepoužívajú látky škodlivé pre ľudí (fenolformaldehydová živica), vďaka ktorým je povlak zdravotne neškodný. Na natieranie PVC podšívky sa používajú farby na vodnej báze.

Panely z PVC sa vyrábajú v širokom sortimente. Líšia sa textúrou, farbou a tvarom. Veľký výber vám umožňuje použiť „plastovú“ povrchovú úpravu v rôznych miestnostiach: od toalety alebo kúpeľne až po chodbu a chodbu.

Výhody a nevýhody PVC panelov

Popularita použitia materiálu je daná mnohými výhodami PVC panelov:

Negatívne vlastnosti povrchovej úpravy plastovými panelmi z PVC:

Plastové PVC panely: typy a vlastnosti

Panely z PVC sú primárne klasifikované v závislosti od účelu: strop alebo stena.

Plastové PVC panely na steny sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou, zníženou pružnosťou a schopnosťou odolávať mechanickému namáhaniu. Hrúbka takéhoto plastu je väčšia ako hrúbka stropných panelov. Tvrdosť materiálu je daná obsahom polyvinylchloridu. Vnútorné výstužné rebrá stenových plastových panelov z PVC majú hrúbku 1 mm – takýto plast nie je možné rezať nožom..

Dôležitým faktorom, ktorý určuje rozdiely v plastoch a ktorý nemožno pri výbere zanedbávať, je veľkosť plastových panelov z PVC. V závislosti od šírky panelov sa rozlišujú nasledujúce typy dokončovacích materiálov.

Plastová podšívka. Dĺžka takýchto panelov je 3 m, šírka je 10 cm (niekedy -12,5 cm). Podšívka sa používa na vonkajšiu aj vnútornú výzdobu. Vzhľad materiálu je niečo medzi drevenou šindľovou doskou a polykarbonátom. Existujú dve populárne možnosti:

 • “Polka” – s úzkym spojením zámku;
 • „Európsky“ – so širokým zámkom.

Vonkajšia podšívka z PVC má švový spoj. Dôvodom je skutočnosť, že plast má vysoký koeficient lineárnej rozťažnosti. Preto sa podšívka inštalovaná mimo miestnosti musí „hrať“ – pohybovať sa pod vplyvom teplotných zmien. Ďalšou vlastnosťou fasádnej šindľovej dosky je, že farebný pigment sa pridáva do surovín vo výrobnom štádiu a nie je natieraný. Vďaka tejto technológii si podšívka z PVC dlho zachováva svoju pôvodnú farbu..

Panely z plastového PVC plechu majú veľkú šírku – od 80 do 203 cm. Dĺžka plastových listov dosahuje 105 – 405 cm. Najpopulárnejším materiálom je penové PVC. Niektorí výrobcovia podrobujú povrch plechov špeciálnej úprave, v dôsledku čoho sú plechy pevnejšie a odolnejšie voči mechanickému poškodeniu..

Panely z PVC plechu sú namontované pomocou lepidla a klincov a medzery sú utesnené úzkym pásom alebo tmelom, aby zodpovedali farbe náteru..

PVC panely. Populárne materiály sú 260, 270 a 300 cm dlhé a 25 cm široké. Na obklady sa používajú aj panely so šírkou 50 cm. Vonkajšia strana panelu je lakovaná, lakovaná alebo potiahnutá termo fóliou. Po zostavení sa vytvorí takmer neviditeľný šev.

Samostatnú kategóriu možno priradiť plastovým sendvičovým panelom z PVC – modernému dokončovaciemu materiálu s vysokými výkonovými charakteristikami. Panely z PVC sa skladajú z dvoch plastových dosiek. Na dosiahnutie tepelnoizolačných vlastností materiálu sa používajú rôzne plnivá: polyuretánová pena alebo expandovaný polystyrén.

Plastové sendvičové panely sa líšia materiálom vonkajšej vrstvy:

Kovanie pre plastové panely

Na inštaláciu PVC podšívky sa používa špeciálny plastový profil pre PVC panely – dekoratívne lišty. Štandardná dĺžka profilu je 6 m. Na rôzne obkladové povrchy sa používajú rôzne lišty:

 • počiatočný (štartovací);
 • univerzálne;
 • vnútorný a vonkajší roh;
 • spojivový;
 • rímsa (stropný sokel);
 • Koniec v tvare F.

Pri výbere výlisku by ste mali venovať pozornosť dvom hlavným parametrom:

 • drážky – sú vybrané s prihliadnutím na hrúbku použitého panelu z PVC; napríklad pre panel z PVC s hrúbkou 10 mm je potrebné vybrať tvarovky príslušných parametrov;
 • farba – profily sú zvyčajne odoberané rovnakou farbou ako PVC panel, ale pre niektoré viacfarebné možnosti budete musieť kúpiť monochromatický výlisok farebne blízky hlavnému materiálu..

Ako si vybrať kvalitné PVC panely

Pri výbere plastových panelov sa môžete zamerať na náklady na materiál, pretože vysokokvalitné výrobky stoja veľa. Aby ste sa však nenechali oklamať a nepreplatiť za nekvalitný výrobok, musíte poznať kľúčové body, ktoré určujú kvalitu plastového obloženia:

Technológia dokončovania plastových panelov

Na dokončenie práce budete potrebovať niekoľko nástrojov a materiálov:

 • skrutkovač;
 • dierovač;
 • pílka na kov;
 • nožnice;
 • zvinovací meter a úroveň budovy;
 • ceruzka, štvorec;
 • drevené lamely na latovanie alebo kovové profily;
 • papiernický nôž.

Povrchovú úpravu plastov je možné vykonať niekoľkými spôsobmi. Voľba spôsobu opláštenia závisí od úrovne vlhkosti v miestnosti a od povrchu..

Najjednoduchšou možnosťou je bezrámové opláštenie – vinylové panely sú namontované priamo na steny alebo strop. Túto metódu je možné použiť iba v suchých miestnostiach, ak je podklad relatívne rovný. Upevňovacie prvky – špeciálne lepidlo alebo tekuté nechty.

Lepiaca zmes sa nanáša zubovou stierkou na stenu. Panely sú striedavo pripevnené lepidlom a spájajú sa.

Dôležité! S bezrámovou metódou opláštenia nie je možné namontovať vstavané svietidlá

Na ozdobenie miestností s vysokou vlhkosťou alebo nerovným povrchom je potrebné najskôr nainštalovať prepravku. Drevený rám je vhodný do suchých miestností. Ak je drevená prepravka namontovaná v miestnosti s vysokou vlhkosťou, musí byť ošetrená špeciálnou zmesou odolnou voči vlhkosti..

Upevnite drevené lamely vo zvislej polohe pozdĺž obvodu miestnosti s krokom 40 cm. Potom sú PVC panely pripevnené k drevenému latovaniu pomocou malých klincov alebo zošívačky..

Inštalácia kovového rámu sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri inštalácii sadrokartónovej konštrukcie, iba bez priečnych profilov. CD je zavesené cez PVC panely a UD po obvode miestnosti. Na dekoráciu veľkých miestností sa odporúča použiť svorky. Lamely sú orezané jednotlivo v mieste inštalácie.

Dokovacie spoje sú maskované penovým podstavcom alebo L-štartom. Upevnenie najnovšieho modelu sa niekedy vykonáva pomocou lepidla..

Panely z plastového PVC: fotografia interiéru

Zdobenie kuchyne vzorom polovičnej steny. Interiér je vyrobený v čiernej a bielej farbe s červenými akcentmi.

PVC plastové panely do kúpeľne.

Obklad na stenu v obývacej izbe s ozdobnými vinylovými obkladmi.

Svetlé kvetinové motívy vo výzdobe stien. Interiér chodby pomocou PVC panelov.

Použitie plastovej podšívky na obklady stien a stropov na balkóne.

About the author