Rámová píla pre domácich majstrov

Pre tých, ktorí žijú mimo mesta, najmä ak existuje príležitosť „získať“ guľaté drevo, je nákup píly veľmi dôležitý. Jeho prítomnosť poskytne majiteľovi dosku a bar za veľmi rozumnú cenu. A okrem toho vám umožní zarobiť peniaze, drevo bolo a zostáva hlavným stavebným materiálom.

Ak sa rozhodneme kúpiť rámovú pílu, máme dva spôsoby: kúpiť hotový výrobok, pretože výber je rôzny, alebo ho postaviť vlastnými rukami. Užitočnosť tohto alebo toho rozhodnutia bude závisieť od našich plánov. Teda z objemu kubických metrov dreva, ktoré plánujeme spracovať. Aby sme sa mohli informovane rozhodnúť, zoznámime sa s typmi gangových píl, s ich hlavnými charakteristikami a zvážime ich náklady. A v záverečnej časti článku sa zoznámime s tým, ako postaviť pílu vlastnými rukami..

Rôzne gangové píly

Rámové video na píle

Ihneď si všimneme, že v našom ponímaní sa rámová píla trochu líši od štandardného chápania tohto zariadenia. V článku zvážime možnosti pre píly, ktoré majú základňu – rám. Štandardná továrenská rámová píla je profesionálne a drahé zariadenie s vysokým výkonom a funkčnosťou. Takáto píla na dvore bežného farmára je zbytočná, a ak je to potrebné, potom sa kúpi. Znovuobjavovať koleso nemá zmysel, keď sa hotová jednotka zaplatí za 2 – 3 mesiace. Náklady na takéto píly sú od 500 000 rubľov a viac. Samozrejme, ak máte potrebné množstvo lesa. Preto zvážime typy píl, ktoré si môžete kúpiť alebo zostaviť sami, takzvané mini píly.

Existuje veľký výber zariadenia na pílenie guľatiny. Pre domácu záhradu je väčšina z nich veľmi drahá. Navyše objem spracovania dreva, ktoré majú v priemyselnom meradle, od niekoľko tisíc metrov kubických za deň. V našom prípade nás budú zaujímať tri druhy píl: pásková, kotúčová (kruhová) a pneumatická (reťazová). Zvážte vlastnosti a výhody každej technológie rezania.

Pás je najziskovejšia technológia. Produkuje najmenšie množstvo odpadu (piliny) a je najmenej rozmarné voči klimatickým podmienkam. Ale zároveň je tiež najťažšie vytvoriť vlastnými rukami. Jeho použitie je vhodné na prácu s drevom s priemerom do 70 mm.

Kruhový – jedna z najbežnejších „domácich“ píl. Jednoduchosť dizajnu, spoľahlivosť, všestrannosť – to sú hlavné výhody tejto technológie rezania. K nevýhodám patria náklady na vysokokvalitné kotúče a o niečo väčší objem odpadu v porovnaní s pásovými pílami. V „domácich“ podmienkach však množstvo odpadu nie je významné, pretože objem pílenia je stále malý.

Pneumatika mini – píla, najbežnejší typ píly medzi „amatérmi“. Napriek nenáročnosti tejto technológie však poskytuje veľmi dobré ukazovatele spracovania dreva v dostatočne vysokej kvalite. Pilu je najľahšie vytvoriť vlastnými rukami..

Hlavné charakteristiky, modely a ich náklady

Zvážte niekoľko továrenských modelov píl, budeme vedieť, na čo sa zamerať a cena rámovej píly vám pomôže rozhodnúť sa kúpiť hotový výrobok alebo si vyrobiť vlastný.

Pneumatická mini píla PCM-3B (Stihl MS 660)-toto zariadenie je schopné spracovať guľatinu až 60 cm, dĺžku až 9 metrov. Profesionálna reťazová píla Stihl, výkon motora 5,2 kW. Píla je schopná spracovať až 6 kubických metrov dreva za smenu, t.j. za 8 hodín. Jeho cena je od 60 000 000 rubľov.

Mini píla PCM -1E (380V) – spracováva aj drevo do hrúbky 60 cm, maximálna dĺžka guľatiny je 9,5 metra. Hlavným rozdielom je prítomnosť trojfázového elektromotora s výkonom 5,5 až 7,5 kW. Náklady 30 – 40 tisíc rubľov.

Pásová píla Wood-Mizer LT-15 je schopná spracovať guľatinu až do hrúbky 70 cm a neobmedzenej dĺžky s maximálnou hmotnosťou do 2 ton. Je k dispozícii v dvoch verziách, s elektromotorom s výkonom 11 kW a benzínovým motorom s výkonom 18 k. Náklady na takéto zariadenie sú 220 000 rubľov.

Kotúčová píla Taiga DP -1 – guľatina až 90 cm a 7 metrov dlhá. Produkuje všetky druhy reziva. Výkon motora 11 kW, je schopný spracovať 10 m3 reziva za smenu. Náklady na 190 tisíc rubľov.

Vyrábame si to svojpomocne

Potom, čo sme sa zoznámili s niektorými modelmi píl, vieme, o čo sa usilujeme pri navrhovaní a montáži – môžeme začať s návrhom plánu na domácu výrobu rámovej píly. Všimnite si toho, že ak je toto zariadenie nevyhnutné pre podnikanie, je lepšie kúpiť hotové, bude to rýchlejšie a výnosnejšie. Oplatí sa pohrávať si, iba ak takéto zariadenie nepotrebujeme stále alebo máme aspoň nejaký potrebný materiál (motor, kovový profil atď.).

Domáce zariadenie bude mať nižší výkon, a to je úplne normálne. Ak potrebujeme vyrobiť dosku na podlahu alebo nosníky na zakrytie strechy, vyrobená rámová píla s vlastnými rukami je tiež celkom vhodná..

Najprv musíme určiť naše potreby:

  • produktivita, koľko kubických metrov dreva ideme spracovať;
  • odhadovaná hrúbka a dĺžka guľatiny;
  • miesto inštalácie (stacionárne alebo bude potrebné ho premiestniť);
  • druh energie (elektrina alebo benzín).

V závislosti od týchto charakteristík je potrebné zvoliť materiály a typ konštrukcie píly. Zariadenie rámovej píly bude nasledovné:

  • základňa, posteľ alebo rám. Bez ohľadu na typ píly musí byť spoľahlivá a stabilná. Od toho bude závisieť kvalita rezu a čo je dôležitejšie, naša vlastná bezpečnosť. Jeho dĺžka bude závisieť od dĺžky guľatiny, ktorú ideme rezať. Na vytvorenie sprievodcov môže ako materiál slúžiť roh, rúrka, profil v tvare U alebo iné typy. Hrúbka kovu bude závisieť aj od odhadovanej hmotnosti guľatiny. Na vozík s pílou nám bude celkom stačiť kov s hrúbkou 3 – 4 mm, hmotnosť motora a pílových armatúr bude plne odolávať;
  • motor. To závisí viac od toho, čo je pre nás prístupnejšie. Existuje trojfázový elektromotor s výkonom 3 kW alebo viac – uviedli sme to. Ak máte poloprofesionálnu reťazovú pílu, môžete vozík nastaviť pozdĺž nej. Reťazová píla nebude fungovať, jej motor nie je určený na tento typ práce. Domáce reťazové píly tiež nie sú vhodné, sú skôr slabé, čo znamená, že pri veľkom zaťažení rýchlo zlyhajú;
  • zariadenie na opravu denníkov. Spravidla je jednoduchšie ho stacionárne a nízko položiť. Hrúbka kovu bude závisieť od hmotnosti guľatiny na rezanie, tu už závisí od potrieb. Môžete použiť aj tvrdé drevo, ľahšie sa s ním pracuje;
  • zbernica alebo disk. Dĺžka disku a pneumatiky sú približne rovnaké 40 – 50 cm. Existuje špeciálny typ pneumatík a reťaze s menšou drážkou, takže odpadu bude výrazne menej. Potrebná je tiež špeciálna reťaz s uhlom ostrenia 10 stupňov.

Uvažujme o príklade výroby rámovej píly. Toto je len približný diagram, v závislosti od požadovaných parametrov a zvoleného dizajnu sa môže líšiť. Hlavnou vecou je porozumieť všeobecne a potom všetko príde tak, ako je navrhnuté a zostavené. Navyše ju časom nikto neobťažuje modernizovať. Ako základ vezmeme továrenský model zobrazený na fotografii..

Ako príklad si vezmite pílu s kotúčom. Kočiar bude hore. Najprv sa rozhodneme o vodidlách, ktoré budú mať roh 50 mm, dĺžka „koľajnice“ je 5 metrov. Podľa plánu bude píla stacionárna a bude umiestnená v stodole. Preto s intervalom 15 cm vyvŕtame otvory v rohu a v betóne, pomocou hmoždiniek ho pripevníme k podlahe.

Vyrobíme zariadenie na upevnenie guľatiny z profilu alebo kanála v tvare U, ktorých okraje sú zvárané do rohu. Na upevnenie guľatiny v profile urobíme otvory pre skrutky. Pretože maximálna hrúbka guľatiny bude v oblasti 40 cm, od stredu profilu meriame 10, 15 a 20 cm. Vytvoríme tam otvory pre zarážky. Pre spoľahlivejšiu fixáciu na prvom a poslednom profile nainštalujeme špeciálny pohyblivý držiak so zubami. Môže byť vyrobený z kusu plechu s hrúbkou 4 mm. Pomocou „mlynčeka“ vyrežeme zuby, pár kúskov bude stačiť, čokoľvek sa poleno pohne. Vyvŕtame otvory do profilu a do držiaka, pomocou dvoch závlačiek bude možné držiak ľahko vybrať a nainštalovať.

Keď je rám pripravený, vyrobíme vozík. Pretože je motor trojfázový, s výkonom 3 kW, potrebujeme spoľahlivý dizajn. Výška vozíka je 1 – 1,2 metra. Označíme roh 40 mm s hrúbkou 4 mm. Môžete použiť taký profil.

Krájame na prvky. Konštrukcia vozíka bude zváraná, všetko spojíme do jednej konštrukcie. Na koncoch rohov vozíka vyvŕtame otvory pre kolesá. Rám vozíka pripravený.

Je potrebné nainštalovať motor s diskom. Podľa plánu bude výška motora nastaviteľná. Motor píly bude navyše pracovať v dvoch polohách: horizontálne a vertikálne. Na nastavenie výšky používame dve rúrky. Zvaríme ich s rámom vozíka.

Potrebujeme oceľový plech s hrúbkou 6 mm a dva kanály navzájom zvarené (dva štvorcové profily alebo podobne). Pomocou svoriek v tvare U s priemerom najmenej 10 mm pripevníme kanál k rúrkam, na to musíte na koncoch na konci zvariť kusy kovu s otvormi pre svorky. Svorka U by mala tesne priliehať k potrubiu, ale zároveň by sa mala posúvať po potrubí. Na úpravu výšky používame dve závitové tyče (najlepšie na M24). V hornej časti vozíka, v profile, vyvŕtame dva otvory pre tyče. Na konce profilu, na ktorom bude motor umiestnený, na oboch stranách privaríme maticu. Naskrutkujeme našu závitovú tyč do matice, k jej hornej časti privaríme obyčajné ozubené koleso. Na oboch stranách by teda mali byť získané dve závitové tyče a dve hviezdičky. Medzi ne nainštalujeme dve veľké ozubené kolesá z bicykla a pevne ich spojíme. Utiahneme reťaze a keď sa rukoväť otáča, dve hviezdy by sa mali súčasne pohybovať po okrajoch. Keď sa ozubené kolesá otáčajú, náš motor buď stúpne, alebo klesne.

Aby mali disky dve polohy, je potrebné vytvoriť možnosť otáčania motora v dvoch polohách – horizontálnej a vertikálnej. Rám zostavujeme podľa rozmerov motora a disku. Privaríme ho k nášmu pohyblivému profilu. Pripevňujeme dve ložiská. Do oceľového plechu vyvŕtame 4 otvory na montáž elektromotora a zvaríme k nemu dve kovové tyče pozdĺž priemeru ložísk. Štruktúru pripevníme k rámu. Na zadnej strane inštalujeme rukoväť so zarážkami. Vyrábame ochranný plášť z nehrdzavejúcej ocele a pripevňujeme ho samoreznými skrutkami k rámu s motorom. Opravíme motor diskom, pripojíme ovládací panel (pozostáva z tlačidla štart a stop).

Dá sa to uľahčiť, ako je to znázornené pod schémou rámu píly, ale kotúč s motorom je umiestnený na boku.

Princíp je asi taký, môžete si predstaviť a vymyslieť ďalšie zariadenia, ktoré regulujú proces rezania. Hlavnou vecou je pamätať si na bezpečnosť a robiť všetko svedomito. Ak máte pochybnosti – je lepšie to nerobiť, kúpte si hotovú továrenskú pílu. Zdravie a život majú väčšiu hodnotu ako ušetrená suma.

About the author