Rezanie polykarbonátu: pokyny krok za krokom

Vďaka mnohým výhodám sa polykarbonát stáva medzi spotrebiteľmi stále obľúbenejším materiálom. Nie každý však vie, ako s ním pracovať. Preto budeme ďalej hovoriť o vlastnostiach a metódach rezania polykarbonátu doma..

Obsah:

Polykarbonát – vlastnosti a výhody

Polykarbonát sa javí ako bezfarebný, stredne tvrdý plast z polymérov používaných na výrobu granúl. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam je materiál široko používaný v rôznych stavebných odvetviach..

Polykarbonát je vynikajúci na stavbu skleníkov, letných kúpeľov, hospodárskych budov, prístreškov, oblúkov, altánkov atď..

Štruktúra polykarbonátu znamená jeho rozdelenie na dve, tri alebo štyri vrstvy, z ktorých každá má svoje vlastné výstužné rebrá – preklady.

Polykarbonát má výnimočné vlastnosti, a to vďaka svojej štruktúre, že je pomerne ľahký, ale zároveň trvanlivý, pružný, ale odolný voči mrazu.

Odolnosť proti nárazu je hlavnou výhodou monolitických aj voštinových polykarbonátových štruktúr. Preto je rozšírený pri zariaďovaní ochrannej kôlne a oplotenia, zastávok dopravného typu, reklamných nápisov a pod..

Medzi hlavné výhody polykarbonátu patria:

 • atraktívny vzhľad dosiahnutý vďaka prítomnosti transparentnosti;

 • rôzne farby a textúry: polykarbonát môže mať takmer akúkoľvek farbu, okrem toho existuje možnosť nanesenia zrkadla alebo laminovaného povlaku;
 • dobré zvukové izolačné vlastnosti;
 • nízka hmotnosť, vďaka ktorej sú konštrukcie ľahké a trvanlivé;
 • jednoduchosť práce – dokonca aj začiatočník je schopný nezávisle postaviť altánok vyrobený z polykarbonátu;
 • dobrá flexibilita listov vám umožňuje vybaviť štruktúry rôznych tvarov a zložitosti;
 • odolnosť voči zlému počasiu, ultrafialovému žiareniu a iným vonkajším vplyvom;
 • vysoké tepelnoizolačné vlastnosti;
 • odolnosť voči chemikáliám;
 • požiarna bezpečnosť a požiarna odolnosť umožňujú použitie polykarbonátu v procese usporiadania pouličných žiaroviek.

Ako rezať polykarbonát: metódy a ich charakteristiky

Prvá možnosť zahŕňa použitie brúsky ako hlavného nástroja na rezanie polykarbonátu. Mnoho ľudí má tento nástroj, a preto má schopnosti pracovať s ním, takže nebude ľahké rezať uhličitan vlastnými rukami..

Na vytvorenie rovnakých rezov sa odporúča použiť stodvadsiaty piaty kruh, ktorý je schopný pracovať s kovovými povrchmi.

Pri absencii skúseností s brúskou sa odporúča cvičiť na polykarbonátových kusoch, než pristúpite k jeho priamemu rezu.

Ďalším skvelým nástrojom na rezanie polykarbonátu je kancelársky nôž. Na vykonanie tohto postupu nie sú potrebné skúsenosti. Najdôležitejšou podmienkou je použitie nového a veľmi ostrého noža. Pri práci by ste nemali ponáhľať, ale pokojne a odmerane vykonávať všetky pohyby, pretože nože majú dosť ostré čepele a hrozí nebezpečenstvo poranenia. Použitie administratívneho noža je spojené s rezaním komôrkového polykarbonátu, ktorého hrúbka nepresahuje šesť milimetrov. Ak je hrúbka plechu väčšia ako špecifikovaná hodnota, nie je možné použiť kancelársky nôž. V tomto prípade je použitie noža vhodné pri vyrovnávaní kĺbov a ich úprave..

S pomocou domácnosti a najbežnejšej skladačky sa rezá polykarbonát. V tomto prípade si však treba dať pozor na inštaláciu pilníka, ktorý má jemné zuby. Ak sa tak nestane, dôjde k nerovnomernému až roztrhnutému rezaniu plechov. Použitie tohto nástroja, podobne ako brúsky, je jednoduché, ale aby sa materiál neúmyselne nepokazil, je lepšie cvičiť na jeho zvyškoch.

Použitie elektrickej skladačky je spojené s rezaním monolitických plechov, ktoré je potrebné narezať na zložité dekoratívne tvary so zaoblenými rohmi.

Tip: Pri rezaní tenkého polykarbonátu pomocou priamočiarej píly sa odporúča narezať niekoľko listov naraz, pod ktoré musíte najskôr vložiť kartónovú základňu. Ak sa tak nestane, existuje riziko prasknutia plechu počas procesu rezania..

Ak je napriek tomu potrebné rezať iba jeden list, mali by ste skontrolovať ostrosť listov píly, ak nie sú príliš ostré, je potrebné ich naostriť. Niektorým remeselníkom sa darí rezať jeden list polykarbonátu nožnicami, ale opäť musí byť nástroj veľmi ostrý..

Začiatočníci sa veľmi často zaujímajú o možnosť rezania polykarbonátu pílou alebo ručnou pílou. Odpoveď na to bude celkom jednoduchá: pri absencii skúseností s polykarbonátom je lepšie tieto nástroje nepoužívať, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť ich poškodenia a popraskania pláten umiestnených na línii rezu.

Uprednostňuje sa elektrické náradie. Uistite sa však, že sa postaráte o dobrú fixáciu listu, aby sa v dôsledku vibrácií neposunul a nezhoršil..

Charakteristika laserového rezania polykarbonátu

Ďalším spôsobom, ako rezať polykarbonát, je použiť laser. Ale na implementáciu tohto procesu musíte mať určité schopnosti, ktoré vám umožnia znížiť. Okrem toho nákup špeciálneho nástroja vyžaduje špeciálne investície a je potrebný iba pre remeselníkov, ktorí neustále rezajú polykarbonát..

Ak je možné použiť metódu rezania laserom, mali by ste sa k tomu uchýliť, pretože v porovnaní s inými metódami rezania má tieto výhody:

 • vysoká rýchlosť práce;
 • na povrchu nie sú žiadne chyby;
 • kvalita rezu – najvyššia;
 • rezanie sa pozoruje s vynikajúcou presnosťou;
 • fixácia plechov pri rezaní sa nevyžaduje.

Rezanie polykarbonátu na veľkosť – vlastnosti

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s pokynmi na rezanie polykarbonátu:

1. Pripravte povrch na rezanie. Za týmto účelom odstráňte z povrchu všetky nepotrebné položky vo forme vetiev, kusu dosiek, dosiek alebo kamienkov. Ich prítomnosť na povrchu povedie k vzniku malých preliačin, škrabancov a rôznych typov poškodení na polykarbonátových doskách, ktoré pokazia jeho vzhľad..

2. Na stavbu plošiny položte na podlahu dosky z drevotriesky alebo iného podobného materiálu. Hlavná vec je, že povrch je plochý a čistý..

3. Značkou a dlhým pravítkom urobte značky podľa uvedených rozmerov. Ak je potrebné pohybovať sa po povrchu pláten, položte na ne dosku, na ktorej sa bude chodiť. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo tvorbe pláten na polykarbonáte..

4. Pred rezaním polykarbonátu na veľkosť nainštalujte dosky s minimálnym rozmerom 40x100x2200 mm na obe strany označenia. Ďalej sa dosky opäť položia na plátno a až potom dôjde k pohybu na ich povrchu..

5. Na rovnomerný a rovný rez používajte brúsku, na vyrezávanie zaoblených častí bude vhodná elektrická skladačka. Na účely drobných úprav postačí duchovný nôž.

6. Pri práci s materiálom, ktorý má laminovaný alebo zrkadlový povlak, hrá správna poloha plátna veľmi dôležitú úlohu. Laminovaná alebo zrkadlová strana polykarbonátu by mala byť hore. Na rezanie tohto typu polykarbonátu sú vhodné všetky vyššie uvedené metódy, ale použitie píly alebo ručnej píly povedie k odlupovaniu hornej vrstvy, takže ich použitie je neprijateľné.

7. Ak sa práca vykonáva s voštinovým polymérovým plastom, odreže sa vo vzťahu k dĺžke a označenie je voliteľné. Pretože to stačí na navigáciu po povrchu plástu. Preto nie je potrebná ani chôdza po povrchu..

8. Keď sú práce na rezaní komôrkového polykarbonátu dokončené, pomocou stlačeného vzduchu sa všetky švy vyfúkajú, aby sa odstránil prach a triesky, ktoré sa dostali dovnútra..

Nezabudnite na svoju vlastnú bezpečnosť, pri rezaní polykarbonátu brúskou alebo elektrickou priamočiarou pílou noste ochrannú masku a okuliare, ktoré ochránia vaše oči pred malými kúskami materiálu alebo prachu. Pred rezaním by ste mali starostlivo skontrolovať presnosť výpočtov a označení..

Ako rezať polykarbonát pre skleníky: odporúčania na rezanie

V procese stavby polykarbonátového skleníka je rezanie a rezanie tohto materiálu povinnou fázou. Tento postup vyžaduje osobitnú starostlivosť a pozornosť. Pretože správnosť inštalácie konštrukcie závisí od kvality rezania.

Na dokončenie práce budete potrebovať pílu na kov a kotúčovú pílu. Okrem toho bude užitočné použiť kancelársky nôž alebo ostré nožnice..

Odporúčania na rezanie polykarbonátu do skleníka:

1. Pri rezaní nie je dovolené poškodzovať ochranný film z polykarbonátu..

2. Stlačeným vzduchom vyfúkajte piliny, ktoré sa objavujú pri rezaní polykarbonátu..

3. Skúste rezať takým spôsobom, aby ste znížili množstvo odpadu, ktorý zostal po rezaní. Preto najskôr urobte rozloženie na papieri, zvážte niekoľko možností a vyberte najvhodnejšie.

4. Aby ste znížili riziko rozbitia plechu, pracujte v pozdĺžnom smere vo vzťahu k dutinám.

Najpopulárnejším typom skleníkov postavených z polykarbonátu sú oblúkové konštrukcie. Pri zariaďovaní takéhoto skleníka by ste mali konať postupne. Je lepšie začať zo strechy. pomocou zvinovacieho metra pomôže zmerať dĺžku oblúka, potom sa prenesie na povrch polykarbonátu a vyreže. Na stavbu dverí budete potrebovať dve obdĺžnikové konštrukcie. Nasleduje kučeravé rezanie zvyšných častí..

Na uzavretie koncových sekcií sa v hornej zóne používa kvalitná tesniaca páska a v spodnej časti perforovaná páska. Vonkajšia časť listov by mala mať špeciálny povlak vo forme filmu, ktorý bude chrániť skleník pred vonkajšími podnetmi.

Rezný polykarbonát monolitický a voštinový

Prvá možnosť rezania jedného aj druhého typu polykarbonátu zahŕňa použitie rôznych typov píl. Pri vykonávaní tohto postupu je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • pri práci s nástrojom automatického typu zaistite tesný kontakt polykarbonátového plechu s povrchom, na ktorý je nainštalovaný, ak sa tak nestane, potom bude rezaný okraj pri vystavení vibráciám nerovnomerný;
 • každý typ píly musí byť vybavený nadstavcom určeným na rezanie plastových výrobkov;
 • sledujte ostrenie nástroja, musí byť ostré;
 • až do konca práce na jeho rezaní neodstraňujte ochrannú fóliu z polykarbonátu.

Ak sa v procese rezania používa kotúčová píla, mala by pracovať na nízkootáčkovom posuve. Začnite rezať polykarbonát až potom, čo píla naberie požadovanú rýchlosť. Na rezanie jednotlivých listov sa používa píla na kov alebo pásová píla.

Na rezanie pevného polykarbonátu sa odporúča použiť kotúčové píly s jemným zubom. Aby ste znížili kontakt nástroja s polykarbonátom, použite na povrch zubov pílu s karbidovými doštičkami. Pomáhajú zlepšovať povrch koncových oblastí a znižujú zahrievanie polykarbonátu počas prevádzky..

Pri vykonávaní malého množstva práce na rezaní polykarbonátu je lepšie použiť skladačku alebo ručnú verziu tohto zariadenia.

Okrem toho sa na rezanie polykarbonátu pevného typu používa frézovacie zariadenie. S jeho pomocou je možné pri tvarovom rezaní získať vysoko presné rozmery. Frézovacie zariadenie rezá polykarbonát oveľa lepšie ako laserové zariadenie. Pretože pomocou frézky je zachovaný požadovaný uhol rezu, rýchlosť práce je navyše veľmi vysoká. Pomocou moderných programovateľných frézok je možné nastaviť hĺbku rezu a je možné vykonávať reliéfne obrázky na povrchu.

Rezanie komôrkového polykarbonátu zahŕňa použitie dobre naostreného nástroja. Nôž na rezanie polykarbonátu je ako také zariadenie perfektný, navyše je možné použiť kancelársky alebo bootovací nôž. Vďaka svojej ostrosti pomôžu urobiť okraj dokonale plochým..

Pozdĺžne rezanie voštinového polykarbonátu sa vykonáva vo vzťahu k voštine. Na vykonanie priečneho rezu najskôr dôjde k rezu hornej vrstvy a potom sa materiál zlomí po celej hrúbke..

Kvalita rezu monolitického polykarbonátu je ovplyvnená jeho hrúbkou. Pri rezaní tenšieho materiálu je rez kvalitný a rovnomerný, inak vyzerá drsnejšie.

Aby ste dosiahli dobrý rez, dbajte na rovnosť povrchu, na ktorom prebieha rezanie..

Ako rezať polykarbonátové video:

About the author