Rotačná kosačka vlastnými rukami

Väčšina majiteľov motoblokov a malotraktorov ich bohužiaľ nie vždy používa v plnom rozsahu a na kosenie trávnika alebo poľa si najímajú ďalšie vybavenie. Je však celkom možné to urobiť pomocou rotačnej kosačky. Náklady na takýto nástroj sú neúmerne vysoké, takže je oveľa výnosnejšie postaviť si ho sami. Ako vyrobiť rotačnú kosačku z improvizovaných prostriedkov, zvážime ďalej.

Obsah:

Princíp činnosti rotačnej kosačky

Na trhu s poľnohospodárskymi nástrojmi je dnes k dispozícii široká škála kosačiek. Práve rotačné zariadenia sú najobľúbenejšie. Vďaka svojmu dizajnu majú vysokú produktivitu a ľahko sa používajú ako na veľkom traktore, tak aj na pojazdnom traktore..

Princíp činnosti rotačnej kosačky je vytvárať rotačné pohyby v rotore, ktorý má okrúhly tvar.

Rotačná kosačka má tvar obdĺžnikovej tyče, ku ktorej sú pripevnené rotory s nožmi. Práve oni sú zodpovední za správny rez rastlín..

Rotačné kosačky sa stali veľmi obľúbené vďaka svojej ekonomike. Faktom je, že tieto zariadenia používajú priamu energiu, ktorá pochádza z traktora. Na svoju prácu preto nepotrebujú generovať určitý druh energie. Zároveň sa produktivita niekoľkokrát zvýši. Tieto kosačky sa používajú na kosenie trávy, buriny, ustajnených rastlín, nazývajú sa nielen rotačné, ale aj rotačné..

Ak porovnáme rotačnú kosačku s alternatívnymi možnosťami, prvá z nich má účinnosť viac ako 70%, zatiaľ čo ostatné až 40%.

Rotačná kosačka je pripevnená k transportnému zariadeniu, ktorým je traktor, mini traktor alebo pojazdný traktor.

Existujú tri typy takýchto kosačiek, ide o zariadenia:

 • ťahaný typ;
 • polonesený typ;
 • namontovaný typ.

Rotačné kosačky prvého typu sú k transportu pripevnené pomocou trojbodovej schémy, takže existuje možnosť nastavenia uhla sklonu zariadenia.

Nesené kosačky sú ideálne na prácu na malých pozemkoch. Na obrovských plochách sa odporúča používať polonesené zariadenia a na nerovnom teréne sa používajú vlečné rotačné kosačky..

Rotačná kosačka má pomerne široké spektrum aplikácií. Perfektne kosí trávu na ďalšie položenie do valcov. Okrem toho sa rozlišujú rotačné kosačky, ktoré trávu nielen kosia, ale aj sekajú a zbierajú. Princíp činnosti takéhoto zariadenia spočíva v rozrábaní rastlín, ich kŕmení špeciálnymi nožmi, ktoré vykonávajú drvenie a preprave v kontajneri..

Vlastnosti rotačných kosačiek

Vo všeobecnosti existuje niekoľko typov kosačiek pre malotraktory alebo motobloky, ktoré si môžete postaviť sami. Pretože práve týmto spôsobom bude možné dosiahnuť najväčšie úspory peňazí a zároveň získať vysokokvalitný nástroj.

Kosačky vyrábané doma sú:

 • rotačné;
 • ťahaný;
 • segmentové.

Základom rotačnej kosačky je zváraná kovová konštrukcia vo forme rámu. Na jeho výrobu je potrebná prítomnosť kovových rohov so štandardnou veľkosťou 40×40 mm. Na konštrukciu kolies sú na konštrukciu nainštalované časti karosérie. Potom by ste mali nezávisle vybrať typ pracovnej časti, ktorý závisí od miesta práce tohto nástroja..

Fotografia rotačnej kosačky:

Rozsah použitia domácej rotačnej kosačky sa vzťahuje na kosenie trávnatých alebo trávnatých plôch. Majte však na pamäti, že pomocou takejto kosačky sa odporúča kosiť iba vysokú trávu, pretože bude sekať nízku trávu. Na výrobu takejto kosačky sami budete potrebovať:

 • reťazové reťazové píly;
 • dva disky odstránené zo sejačky.

Na výrobu nožov používajte iba kalenú oceľ. Každý disk musí mať štyri nože.

Na každom kotúči musia byť vyvŕtané otvory pre nože; ich priemer by nemal presiahnuť šesť milimetrov. Nože sú upevnené pomocou stopky. V tomto prípade je potrebné nechať malú medzeru medzi nožom a držiakom, jeho hrúbka by mala byť o dva milimetre väčšia ako hrúbka čepele. Okrem toho by ste sa mali postarať o inštaláciu ochranného puzdra..

Rotačná kosačka vlastnými rukami

Konštrukcia podomácky vyrobenej rotačnej kosačky pre malotraktor obsahuje nože, ktoré zaisťujú kosenie trávy. Nože sú upevnené na špeciálnom diskovom zariadení. Na pohyb sa používa hnací hriadeľ. Posúvanie kosačky na zem sa vykonáva pomocou spodných kotúčov.

Na výrobu zváraného rámu použite rohy, je možné použiť starý kovový šrot. Aby ste ušetrili čas pri výrobe nožov, použite starý rotor z traktora. Ale v tomto prípade, aby sa zlepšila trakcia a zvýšila efektivita kosačky, rotor traktora by sa mal skrátiť o niekoľko centimetrov z 2 na 4, v závislosti od výkonu minitraktora. Tento model kosačky má výšku prevýšenia maximálne 350 mm.

Na vlastnú stavbu rotora by ste mali vziať kovový plech a vystrihnúť z neho dva kruhy vo forme diskov, každý s priemerom 390 mm. Aby ste ušetrili na nákupe plechu, je možné použiť dno zo starého suda. V strede sú k kotúčom privarené nohy, ktoré zaisťujú ich otáčanie. Vplyvom odstredivej sily bude prebiehať proces kosenia trávy.

Počas zvárania nôh starostlivo sledujte pevnosť upevnenia, pretože spoje musia byť čo najspoľahlivejšie.

Ako spodná opora je vhodný disk odobratý z odlupovacieho zariadenia; jeho priemer by nemal presiahnuť štyridsaťpäť centimetrov. Ako axiálny hriadeľ je vhodná stará kovová rúra s prierezom maximálne tri centimetre. Na výrobu konštrukcie je tiež potrebné mať ložiská č. 180 106. V rúrkovej časti by mal byť vytvorený otvor na inštaláciu dolného ložiska, druhé ložisko je nainštalované na povrchu kladiek. To vyžaduje zváranú kladku.

Na predtým pripravený hriadeľ položte kotúč, na ktorom už sú nože. Potom pomocou zváračky zvarte kladku k potrubiu. Rotácia konštrukcie bude prebiehať pomocou dvoch ložísk.

Tento model rotačnej kosačky sa vyznačuje prítomnosťou úchopu 1,10-1,15 cm, pričom počet otáčok hriadeľa dosahuje 1500 kusov. Kosačka by mala byť nainštalovaná a potom zváraná na zváraný rám vyrobený z kovových rohov. Aby bola zaistená bezpečná prevádzka, je potrebné dbať na montáž krytu. Na križovatke traktora a kosačky, priamo v mieste, kde je pás spojený s osmičkou, sa odporúča nainštalovať ďalšie ložisko, vďaka ktorému bude toto spojenie odolnejšie a poskytne mäkkosť pri prevádzke kosačky, navyše sa zníži trenie remeňa.

Na zjednodušenie tohto modelu rotačnej kosačky by mal byť spodný kotúč z rohu zváraný priamo na kovovú konštrukciu.

Tip: Pri absencii zručností pri práci so zváracím strojom je lepšie zveriť tento postup skúsenému zváračovi, aby sa zabránilo poškodeniu zariadenia a aby bola v prevádzke odolnejšia..

Tento model rotačnej kosačky umožňuje kosenie rýchlosťou 8-12 km za hodinu. Pri rýchlom procese kosenia bude tráva rozdrvená, pri pomalšom procese bude celá. Takáto kosačka je schopná kosiť vegetáciu o 6-8 cm. Používa sa na kosenie trávy alebo odstraňovanie buriny z dvorov..

Domáca rotačná kosačka zo šrotu

Materiály na výrobu:

 • štyri kolesá rovnakej veľkosti s priemerom až 45 cm;
 • dve nápravy na upevnenie kolies;
 • kovový plech;
 • spodok starého kovového suda;
 • štyri nože;
 • matice a skrutky na upevnenie nožov;
 • zváračka;
 • motorová píla;
 • držadlo na ovládanie alebo potrubie na jeho výrobu.

Namiesto kolies je možné použiť starý detský kočík s kovovými kolesami. Na ňom je upevnená reťazová píla, ktorá bude otáčať takzvaným rotorom.

Dočasný prenos z remeníc pomôže pri výmene pneumatiky. Na spodnú časť kočíka je nainštalovaný kovový plech, ktorý je potrebné vystrihnúť brúskou v súlade s rozmermi kočíka. Okrem toho je potrebné z kovového suda odrezať dno vo forme kotúča. Vystrihnite plášť z iného suda alebo improvizovaných prostriedkov, ktoré budú mať priemer o niečo väčší ako kotúč. Je možné vyrobiť hliníkový baldachýn, ktorý pomôže položiť pokosenú trávu. Na ovládanie kosačky sa používa rukoväť, ak existuje, je z kočíka, použite ju, v opačnom prípade si rukoväť postavte sami. Pripojte nože k disku a uistite sa, že sú spoje tesné. Ďalej sú všetky diely zostavené zváraním. Najprv je na kočík pripevnený kovový plech, potom je na jeho povrch pripevnený plášť a do neho je vložený disk. Počas štartovania motorovej píly tento mechanik otáča a kosí trávu.

Náklady na zakúpené rotačné kosačky

Náklady na rotačnú kosačku závisia predovšetkým od jej pracovného záberu. Cenu okrem toho ovplyvňujú:

 • počet rotorov;
 • kvalita materiálu použitého vo výrobnom procese;
 • výrobca spoločnosti;
 • vymenovanie;
 • dostupnosť ďalších funkcií;
 • typ kosačky;
 • rýchlosť otáčania;
 • výška trávy, ktorú kosí;
 • hmotnosť atď.

Priemerné náklady na rotačnú kosačku na pochodový traktor sú od 100 dolárov. Súčasne je vybavený dvoma rotormi a má kapacitu 3 500 ot./min. Pracovný záber takejto kosačky je 80 cm.

Náklady na rotačnú kosačku na malý traktor sú od 300 dolárov. Navyše má o niečo väčšiu priľnavosť a rozmery. Také kosačky sa vyznačujú vyššou produktivitou a sú vhodné na spracovanie stredne veľkých oblastí..

Rotačná kosačka na traktor je oveľa drahšia, jej priemerná cena je 1 500 dolárov. Pracovný záber sa zároveň zdvojnásobí alebo dokonca strojnásobí. Toto zariadenie je určené na prácu na veľkých plochách pôdy.

Rotačná kosačka urobte sami video:

About the author