Rukoväť lopaty – detail hodný pozornosti

V tomto článku sa čitateľ dozvie, aký je význam držadla pre lopatu, ako si vybrať hotový výrobok a zoznámiť sa s výrobnou technológiou tejto časti nástroja..

Ktorý majster by odmietol nepostrádateľnosť tak jednoduchého nástroja, akým je lopata v každodennom živote, a najmä v procese stavebných a opravárenských prác? Keď je základňa lopaty silná, nástroj robí svoju prácu správne a len málo ľudí venuje pozornosť chybám rukoväte. Ale ak sa stonka náhle ukáže byť príliš dlhá / krátka, kýva sa a hrozí, že vyschne, potom bude úplne nemožné pracovať.

Stručné odporúčania pre výber drevenej násady pre bajonetovú lopatu

Chyba mnohých remeselníkov je, že často v zhone kúpia prvú továrenskú rúčku, s ktorou sa stretnú, a pokúsia sa ju pripevniť k existujúcemu bajonetu. Výsledok, zďaleka nie vždy, je pozitívny. Aby sa nástroj nepokazil, bolo by pekné vedieť, že obyčajné lopaty sú rozdelené do 3 typov: typ P, typ B a typ U. Plech a obloženia sa prirodzene líšia hrúbkou, veľkosťou a vyžadujú rôzne odrezky. Keď poznáte typ svojej bajonetovej lopaty, môžete bezpečne ísť do obchodu, kde nájdete správny typ rezania.

Malé tipy budú lepšie zapamätateľné, ak nehovoria o tom, ako by mal vyzerať kvalitný rez, ale o tom, čo by nemal byť. Na povrchu nie sú povolené:

  • praskliny,
  • červie diery
  • zárezy,
  • lupienky,
  • uzly,
  • vločky,
  • hniť

Výrobok by mal mať rovnomernú, jednotnú farbu a hladký povrch. Lakovaný povlak je povolený.

Niekoľko slov letnému obyvateľovi a záhradníkovi

Pokiaľ ide o motyky, burinu a kultivátor, u nich je situácia jednoduchšia. Táto kategória nástrojov je vyrobená v súlade s GOST 19598-74, takže dĺžka držadla lopaty je prísne regulovaná. Existujú 3 typy motyiek: kopcovité, burinové a univerzálne. Dĺžka stopky pre každý typ je 1200, 1300 a 1400 mm. Weedery sú tiež klasifikované do slučkových (PP), s kľukatou čepeľou (ZL), s rovnou čepeľou (PL) a kombinovaných (K) Dĺžka odrezkov pre PP a PL bude 1200 -1400 mm, pre ZL a K – 1100 mm. A nakoniec, stopka pre kultivátory je najpohodlnejšie vyrobená s dĺžkou 1 200 mm. Teraz, keď sú technické informácie za sebou, bude oveľa jednoduchšie kúpiť si odrezok pre svojho záhradného asistenta..

Ssovietska rodina

Lopatkové lopaty sú vzhľadom na svoju špecializáciu povinné odolávať značnému zaťaženiu. Nie sú vhodné na prácu v zemi, ale vynikajúco zvládajú sypké materiály: piesok, štrk, uhlie. Niekedy sa tento typ lopaty používa na odstraňovanie snehu. Medzi lopatami najčastejšie nájdete hliníkové odrezky na lopaty. Nástroje na odstraňovanie snehu sú často vyrobené z ľahkého a odolného plastu. Tento druh má ešte jednu vlastnosť. Ak sú bajonetové a záhradné lopaty zvyčajne rovné, potom v lopatách sú zakrivené odrezky a odrezky s držadlom na konci..

Rukoväť lopaty pre domácich majstrov

A teraz sa dostávame k časti článku, na ktorú najkreatívnejší čitatelia čakali. Dovolíme si uistiť, že proces výroby odrezkov pre lopaty sa nelíši najmä v zložitosti a namáhavosti. S určitou vytrvalosťou a zručnosťou môže dokonca aj nováčik majster urobiť takú potrebnú vec.

K dispozícii by ste mali: pevnú dosku alebo dosku, kotúčovú pílu, elektrickú rovinu, ručnú rovinu, skrutkovač, samoreznú skrutku.

Z toho, čo ste si prečítali vyššie, už viete, aké chyby by nemali byť na hotovej rukoväti, aby ste mohli získať predstavu o tom, akú dosku si vziať pre budúci produkt..

Pomocou kotúčovej píly a elektrického hobľovača spracujeme dosku do stavu obdĺžnikovej koľajnice.

Jeho prierez bude približne 3 x 4 cm V tejto fáze je jeden zaujímavý bod – stonku môžete nechať obdĺžnikovú. Pri niektorých druhoch práce môže byť pohodlnejšia obdĺžniková stopka. Na rozdiel od okrúhlej rúčky v rukách toľko nekĺže a nesnaží sa "vypadni". Ak nie ste naklonení prvej možnosti, zaoblite rohy rovinou ruky a koniec rezania postupne zaostrujte. Čas od času musíte tento špicatý koniec priložiť na bajonet. Je lepšie odstrániť menej dreva a potom rezanie trochu zaostriť, než aby bolo príliš tenké a "pokaziť" všetku prácu.

Pokračujte v ostrení bloku, kým sa nevmestí do bajonetu v polovici drážky. V tomto procese ste si už všimli, že drážka je umiestnená pod uhlom a má nerovnakú hĺbku. V súlade s touto nerovnosťou odstránime hobliny z rezu.

Koniec držadla musí byť tiež skosený k čepeli lopaty, inak zabráni vniknutiu nástroja na zem. Ako dať lopatu na rukoväť? Ak správne nabrúsite lištu, nebudú s tým žiadne problémy, rukoväť bez námahy vstúpi do lopaty o dve tretiny. Zostáva ho zahnať na koniec drážky silnými nárazmi na tvrdý povrch.

Výsledok je kvôli spoľahlivosti potrebné zaistiť samoreznou skrutkou. Pri absencii takého môžete použiť bežný klinec. Teraz môžete pridať posledný dotyk. Znovu skontrolujeme náš výtvor a brúsime všetky nerovnosti brúsnym papierom, rukoväť pokryjeme priehľadným lakom. Univerzálny pomocník do domácnosti je pripravený. V prípade potreby môžete na druhý koniec držadla pripevniť držadlo.

About the author