Ručné zaostrovanie špirálových vrtákov

Počas prevádzky vŕtačky stráca svoju ostrosť a je potrebné ju nabrúsiť. Vŕtanie opotrebovaným a tupým vrtákom trvá veľmi dlho a prestávky. Aby vám vrtáky slúžili dlho, mali by ste ich pravidelne brúsiť. Ako manuálne zaostriť vrtáky, zvážime ďalej..

Obsah:

Odrody a dizajn špirálového vrtáka

Na získanie vysoko kvalitného otvoru sa používajú vrtáky. Pokiaľ ide o ich konštrukčné vlastnosti, existuje niekoľko typov vŕtačiek:

 • špirálové vŕtačky;
 • vŕtačky prvého typu;
 • vŕtačky používané na vytváranie hlbokých dier;
 • centrovacie vŕtačky;
 • vŕtačky, ktoré majú ďalšie karbidové prvky.

V domácom a profesionálnom vŕtaní sa najčastejšie používajú špirálové vrtáky. O ich dizajne a funkciách a poďme sa rozprávať ďalej.

Skrutkové vrtáky môžu mať kužeľovitý aj valcovitý driek, navyše existujú možnosti vŕtania určené na stavbu hlbokých otvorov. Medzi hlavné prvky špirálového vrtáka uvádzame:

 • rezná časť;
 • pred a zad;
 • priečny okraj;
 • drážka;
 • pásková časť.

Na povrchu vŕtačky sú dve hlavné hrany, ktoré sú zodpovedné za prerezanie vŕtačky. Vznikajú v dôsledku priesečníka drážok umiestnených pred a za vzhľadom na vrták. Hlavnou funkciou drážok je výstup triesok vytvorených počas procesu vŕtania.

Vŕtačka má navyše pásku, ktorá je úzkym pásom v tvare valca, a pomocou nej vŕtačka určuje smer pohybu. Na vonkajšom priemere vrtáka je uhol, pod ktorým je špirálová drážka naklonená; pri štandardných variáciách vrtákov sa pohybuje od dvadsať do tridsať stupňov. Uhol, pod ktorým sa tkanina nakláňa v priečnom smere, je od päťdesiat do šesťdesiat stupňov. Okrem toho sa rozlišujú uhly zadného, ​​predného a horného smeru..

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými druhmi špirálových vrtákov:

1. Twist vrták s valcovou stopkou.

Táto verzia vŕtačky sa vyznačuje prítomnosťou stopky v tvare valca. Ak sa vo vŕtačkách používajú vrtáky, ich priemer sa pohybuje od dvoch do dvadsať milimetrov pre dlhé možnosti a dvadsaťpäť tridsať pre vrtáky. Dlhé vŕtačky majú dvakrát alebo trikrát väčšiu pracovnú plochu ako krátke vŕtačky.

Ak sa na výrobu vŕtačky používa uhlíková alebo legovaná oceľ, potom nemajú nohu. V opačnom prípade je noha prítomná na vŕtačkách s priemerom viac ako tri milimetre. Ak je priemer vrtáka viac ako dvanásť milimetrov, potom je na ňom noha.

2. Twist vrták s kužeľovou stopkou.

Tieto možnosti vŕtania majú priemer šesť až osem milimetrov. Ich dĺžka je zároveň štandardná, je však možná aj možnosť predĺženia. Ak plánujete vŕtať v obzvlášť ťažkých podmienkach, mali by ste si kúpiť vlastné možnosti vŕtania so zosilnenou stopkou..

Skrútená verzia špirálového vrtáka nie je vyrobená frézovaním súčiastky, ale zvinutím valivých tyčí. Skrútené vŕtačky sa líšia prítomnosťou rovnakého úseku ako frézované. Existuje niekoľko možností pre skrútené vŕtačky:

 • vŕtačky, ktoré majú stopku;
 • s prítomnosťou skráteného valcového drieku;
 • s rôznymi zvlnenými hornými a dolnými časťami;
 • s vtlačenou stopkou.

Skrútené spirálové vrtáky sa používajú častejšie, pretože ich použitie môže výrazne znížiť spotrebu kovu. Karbidová špirálová vŕtačka sa vyznačuje prítomnosťou karbidovej vložky inštalovanej vo vnútri obdĺžnikovej zliatiny. Existuje mnoho variácií týchto vrtákov, ktoré majú priemer šesť až dvadsaťpäť milimetrov a vyznačujú sa zúženou stopkou. Vrtáky z tvrdokovu s stopkou valca sú k dispozícii v priemeroch od päť do dvanásť milimetrov. Prvý typ týchto vŕtačiek má dlhé aj krátke verzie a druhý je k dispozícii iba v štandardnej verzii..

Aby sa udržala tuhosť vrtáka na vysokej úrovni, jeho pracovná plocha sa skráti na dĺžku. Preto sú tieto vŕtačky schopné odolávať veľmi ťažkým nákladom. Vrtáky z tvrdého karbidu sú k dispozícii v priemeroch od dvoch do piatich milimetrov. Vŕtačky s väčším priemerom majú iba vložky z tvrdého kovu. Aby sa znížilo trenie medzi vedením vŕtačky a otvorom, vonkajší priemer vložky sa zmenší.

Ručné zaostrovanie špirálových vrtákov: vlastnosti a technológie

V závislosti od aplikácie sa vŕtačky používajú na vytváranie otvorov do dreva, betónu, kovových povrchov. Vŕtačky na prácu s drevenými povrchmi prakticky nie je potrebné pravidelne brúsiť. Kovové vrtáky však zlyhajú, ak nie sú nabrúsené. Na vŕtanie do kovu je potrebný ostrý a dobre nabrúsený vrták, inak hrozí vznik nerovnomerného otvoru.

Aby sa určila potreba zaostrenia vŕtačky, stačí ju použiť pri práci. Ak počas procesu vŕtania vrták vydáva nepríjemné vŕzgavé zvuky, je potrebné ho nabrúsiť. Neostrené vrtáky sa navyše rýchlo zahrievajú, deformujú sa pri vysokých teplotách a opotrebúvajú sa..

Na zaostrenie vŕtačky sa používa špeciálne zariadenie vo forme strojov alebo iných zariadení. Ak máte takýto stroj, je lepšie uprednostniť toto zariadenie na ostrenie vrtákov. Proces ostrenia vrtákov sa však najčastejšie vykonáva ručne pomocou štandardných brúsnych strojov vybavených kameňmi..

Technológia ostrenia špirálového vrtáka priamo závisí od tvaru, ktorý bude mať v budúcnosti. Vŕtačka môže byť jednopruhová, dvojprúdová, kužeľová, skrutková alebo valcová. Vŕtačku je potrebné zaostriť na základe jej zadných okrajov. Každý hrot vŕtačky je nabrúsený rovnakým spôsobom. Na kontrolu presnosti ostrenia používajú špecialisti špeciálne vybavenie. Pomocou ručného ostrenia vŕtačiek je veľmi ťažké dosiahnuť rovnomernosť jazdného pruhu. Osobitné ťažkosti vznikajú v procese zaostrovania tvaru zadných okrajov a uhla medzi nimi..

Ostrenie špirálových vrtákov jednoplošného typu má určité charakteristiky, ktorých podstatou je, že zadná časť nástroja má iba jednu rovinu. Uhol natočenia zadného konca je medzi dvadsaťosem až tridsať stupňov. V tomto prípade musí byť vrták inštalovaný na kruhu tak, aby bol rovnobežný s reznou časťou. Vŕtačka je vzhľadom na rotujúce koleso v jednej polohe, takže je naostrená.

Ak vezmeme do úvahy nevýhody tejto metódy vŕtania, potom treba poznamenať, že rezné časti vrtáka sú počas prevádzky štiepané. Táto metóda ostrenia je navyše relevantná iba pre vŕtačky, ktorých priemer nepresahuje tri milimetre..

Kónický spôsob ostrenia vrtákov sa používa, ak majú vrtáky veľký priemer. Táto možnosť ostrenia sa vyznačuje špeciálnymi ťažkosťami pri vykonávaní a vyžaduje špeciálne zručnosti od osoby, ktorá ju používa. Vŕtačku je potrebné vziať ľavou rukou za povrch pracovnej časti. V pravej ruke je umiestnená tá časť vŕtačky, na ktorej je stopka. Vŕtačka musí byť pritlačená na koncovú časť brúsky, pričom sa postupne ručne trasie, vŕtačka sa mieša v kruhu, čím sa vytvorí zúžený povrch peria. Počas procesu ostrenia nesmie byť vrták odtrhnutý z povrchu brúsneho kotúča. Pohyby by navyše mali byť plynulé a pravidelné. Rovnaké manipulácie by sa mali vykonávať s druhým perím..

Počas procesu ostrenia sa snažte udržať tvar vŕtačky rovnaký ako predtým. Pretože posunutie uvedených uhlov povedie k strate funkčnosti vŕtačky. Táto možnosť ostrenia je vhodná pre vŕtačky s priemerom tri až desať milimetrov. Aby ste však vykonali správne zaostrenie vŕtačky, musíte veľmi tvrdo pracovať..

Ak je priemer vrtáka viac ako desať milimetrov, mali by ste najskôr nabrúsiť prednú časť vrtáka a potom ostatné jeho okraje. Zvýšenie povrchu hrablí je potrebné na predĺženie životnosti vrtáka znížením uhla čela vrtáka. Pomocou priečnej hrany sa nevykonáva vŕtanie, ale škrabanie kovov, takže jeho zaostrenie zlepšuje kvalitu vŕtania.

Ak má vrták malý uhol vôle, môže sa tiež hodiť na zaostrenie. Tým sa zníži trenie vrtáka. Ostrenie pomocou profesionálneho vybavenia je doplnené doladením, pomocou ktorého je možné povrch vyhladiť a zbaviť sa rôznych druhov triesok. Vŕtačka, ktorá bola vylepšená, má lepšie výkonové charakteristiky ako nástroj, ktorý bol brúsený ručne. Ak existuje možnosť doladenia, využite ju. Na jemné doladenie budete potrebovať špeciálne brúsne kamene zo silikónových alebo karbidových hornín..

Nástroj na ostrenie špirálových vrtákov od spoločnosti Pobedit

Vŕtačky z Pobeditu, aj keď sa vyznačujú vysokou pevnosťou, sú stále schopné byť tupé. Tupé vŕtačky sú nepohodlné na používanie, vydávajú nepríjemné zvuky a veľmi rýchlo sa opotrebujú. Aby ste ušetrili peniaze na nákup novej vŕtačky, mali by ste ju nabrúsiť. Na brúsenie vŕtačky od Pobeditu budete potrebovať ostriaci stroj s elektrickou brúskou, diamantový kameň a chladiacu kvapalinu. Vŕtačky z Pobeditu nemožno brúsiť obyčajným šmirgľom. Predtým, ako začnete ostriť, by ste mali zvážiť vrták a určiť veľkosť jeho reznej časti. Ak je hodnota výšky reznej časti väčšia ako jeden centimeter, môže sa vykonať ostrenie. V opačnom prípade by mala byť vŕtačka nahradená novou..

Upozorňujeme, že rýchlosť brúsneho zariadenia závisí od tvrdosti materiálu. Otáčky, pozdĺž ktorých sa kameň pohybuje, v procese ostrenia vŕtačky z výhry, sa niekoľkokrát znížia ako v prípade ostrenia bežných vrtákov. Aby sa vrták naostril, neustále sa nedotýka kameňa, ale pravidelne sa ho dotýka. Vŕtačku od Pobeditu nie je potrebné dlho brúsiť, celý proces netrvá dlhšie ako päť minút. Pri tomto postupe buďte zvlášť opatrní, aby ste neporezali vrták. Stačí to trochu zaostriť a opraviť okraje..

Ak má vŕtačka ďalšie spájky, na nabrúsenie musíte najskôr nabrúsiť rovný povrch vzadu až po spájkovanie. Ďalej by ste mali ísť na zaostrenie predného povrchu vŕtačky. Týmto procesom je možné znížiť hrúbku stredovej spájky a dosiahnuť, aby bola vŕtačka rovnomerne plochá..

V procese ostrenia vrtáka dávajte pozor na rovnomernosť všetkých jeho strán. Po dokončení ostrenia by mala vŕtačka vyzerať takmer rovnako ako po nákupe. Ak má vrták po zaostrení nerovnomerné hrany, potom bude počas vŕtania otvor nerovný. Pri procese ostrenia vrtákov do betónu by sa mal riadiť týmto pravidlom: zvýšenie uhla, v ktorom sa ostrenie vykonáva, priamo závisí od tvrdosti materiálu. Uhol zaostrenia víťazných cvičení je viac ako sto sedemdesiat stupňov.

Aby sa zabránilo vzniku trhlín na povrchu vrtáka, mal by byť pravidelne chladený v studenej vode. Ak sa tak nestane, karbidové vložky sa môžu odlupovať a vrták bude potrebné vymeniť..

DIY špirálový vŕtací stroj

Aby ste mohli nezávisle vyrobiť ostriaci stroj, budete potrebovať:

 • elektrický motor;
 • brúsny kotúč;
 • prepínač;
 • tácky;
 • pahýly;
 • elektrické vodiče.

Všetky časti, ktoré tvoria domáci stroj, sú umiestnené vo vnútri časti tela. Pri práci s týmto zariadením sa teda môžete chrániť. Obzvlášť prístupná je iba kladka, na ktorej je umiestnený otočný kotúč. Upevnenie stroja je stacionárne, takže by ste si mali vopred urobiť starosti s miestom, kde bude nainštalovaný.

Namontujte elektromotor do krytu. Po vyvŕtaní otvorov do nich namontujte montážne skrutky. Za týmto účelom pripevnite motor na povrch pracovného stola pomocou svorky a tenkých oceľových pásov. Nainštalujte ochrannú časť puzdra. Položte brúsny kotúč na povrch motora. Upozorňujeme, že proces ostrenia sa musí vykonávať pri nízkych otáčkach, preto je použitie príliš silného motora neprijateľné. Nasleduje pripojenie elektrických pripojení a kontrola výkonu zariadenia..

About the author