Snowblower – výhody, typy, tipy pre výber

Niekedy sa stane, že bezprostredne po nástupe zimy prudko napadne sneh a všetko prikryje bielou prikrývkou. Samozrejme, zima bez snehu nie je zima. Ako sa však dostať domov, ak snehové záveje narastú do impozantných veľkostí za niekoľko hodín? Lopata nie je vždy schopná zvládnuť veľké snehové blokády..

Aby ste sa vyhli takýmto situáciám, je lepšie premýšľať o kúpe snehovej frézy vopred. Tento článok vám povie, kde a ako sa používa zariadenie na odstraňovanie snehu, aké jeho typy existujú a na čo sa zamerať pri výbere snehovej frézy..

Snowblower – čo to je a kde sa používa

Snehová fréza je všestranný stroj určený na automatické odstraňovanie snehu na veľkých plochách. Snehová fréza zametá, zbiera a odhadzuje sneh na určené zberné miesto. Je špeciálne navrhnutý tak, aby oslobodil osobu od ťažkej ručnej práce a výrazne ušetril čas pri odpratávaní snehu..

Kde sa používa zariadenie na odstraňovanie snehu? Je nepostrádateľný na tých miestach, kde je čas na odstránenie snehu krátky a množstvo práce veľké. Používa sa na čistenie súkromných priestorov, v blízkosti obchodov, kaviarní atď. Dnes sa v modernom meste nezaobídete bez snehovej frézy. Rôzne podniky a podniky ju často používajú na čistenie priemyselných a priľahlých území..

Typy snehových fréz

Hlavným rozdielom v snehových frézach je typ motora. Podľa tohto kritéria sa rozlišujú tieto zariadenia:

  • Benzínové snehové frézy;
  • Elektrické snehové frézy.

Elektrická snehová fréza sa používa najčastejšie v súkromných priestoroch, kde nie je čistiaca plocha príliš veľká. Ich výkon je až 2 000 W a sú vybavené gumovým šnekom. Výhodou takýchto snehových fréz je jednoduché použitie a nízka hmotnosť..

Benzínová snehová fréza je výkonná snehová fréza. Je vybavený prevodovkou, výkonným kovovým šnekom a veľkými gumovými kolesami. Táto snehová fréza je schopná rozbiť aj nabalený sneh. Tento typ snehovej frézy by ste mali kúpiť iba vtedy, keď je to potrebné – je potrebné odstrániť veľké množstvo snehu, pretože je relatívne drahý, má nízku spotrebu paliva a vyžaduje údržbu..

Podľa spôsobu odpratávania snehu sú snehové frézy:

  • Jednostupňová;
  • Dvojstupňové.

V jednostupňovom snehovom fréze slúži šnek ako pracovný prvok. Brúsi, zbiera a hádže sneh.

V dvojstupňových snehových frézach sa okrem šneku používa ako pracovný prvok aj rotor. Sneh je spočiatku rozdrvený a prehrabaný občerstvením a druhý stupeň zvyšuje silu odhádzania snehu.

Snehové frézy sú tiež rozdelené na:

  • S vlastným pohonom, ktorého konštrukcia zahŕňa kolesový alebo pásový pohon;
  • Bez vlastného pohonu, ručne ovládané.

Zariadenie na odhŕňanie snehu bez vlastného pohonu je najlepšou voľbou pre majiteľov malých plôch, pretože sa musí premiestňovať samo. Takéto čistiace stroje majú relatívne nízky výkon, a preto majú množstvo výhod: dostupnosť, presnosť, účinnosť a ovládateľnosť. Ale zároveň má aj jednu nevýhodu, ako napríklad: odstraňovanie zabaleného a hlbokého snehu je problematické.

Samojízdná snehová fréza je sama poháňaná, takže veľké plochy je možné od snehu odpratať vďaka zníženému úsiliu obsluhy a zvýšenému výkonu. Ich dôležitou výhodou je tiež schopnosť odhadzovať sneh na vzdialenosť menšiu ako 15 m. Sú tiež odolné voči veľmi nízkym teplotným podmienkam a sú schopné odhadzovať hlboký, zabalený sneh.

Samohybný stroj na čistenie snehu je:

  • sledovaný;
  • na kolesách.

Najbežnejšie a najlacnejšie sú snehové frézy na kolieskach, zatiaľ čo pásové snehové frézy sú považované za profesionálne..

Ako snehové frézy fungujú

Po naštartovaní motora poháňa tyč šikmé lopatky alebo špirálové steny alebo skôr šnek. Počas pohybu snehovej frézy po území mechanizmus šneku zachytáva sneh a dodáva ho do špeciálneho zásobníka dostatočne výkonným obežným kolesom. Potom sa sneh presunie na určené miesto. Niektoré snehové frézy sú vybavené príslušenstvom navrhnutým na uľahčenie prevádzky..

Napríklad snehové frézy pre domácnosť sú často vybavené svetlometmi, ktoré uľahčujú nočné čistenie priestoru..

Pre pohodlie snehové frézy niekedy vybavia snehové frézy vyhrievanými rukoväťami. Niektoré modely sú vybavené elektrickým štartérom, ktorý výrazne uľahčuje štartovanie pri teplotách hlboko pod bodom mrazu.

Snehová fréza pre domácnosť je často vybavená mechanizmom, ktorý vám umožňuje samostatne ovládať každé koleso, čo výrazne zjednodušuje proces ovládania zariadenia..

Na železniciach sa používajú snehové frézy s časťami rotora šneku s priečnym podávaním snehu..

Snehové frézy pomáhajú zmeniť mechanickú prácu na zábavné a obohacujúce outdoorové aktivity.

Výhody snehových fréz

Výhody špecializovaných snehových strojov sú každému zrejmé.

Po prvé, z hľadiska údržby táto technika nie je nijako náročná..

Za druhé, v prípade potreby sa oprava snehových fréz vykonáva dostatočne rýchlo a nevyžaduje značné finančné investície. Stojí za zmienku, že s náležitou starostlivosťou a prevádzkou potreba opravy veľmi zriedka vznikne..

Po tretie, táto technika je veľmi ľahko ovládateľná, spoľahlivá, ekonomická a vysoko efektívna..

Správny výber snehových fréz

Pri výbere snehovej frézy, ktorej cena závisí od mnohých faktorov, musíte venovať pozornosť nasledujúcim:

Ak potrebujete zo snehu odstrániť malé plochy pevniny, napríklad krátke cesty, potom si môžete kúpiť skrutkovaciu snehovú frézu. Funguje zo zásuvky a má kompaktné rozmery.

Na vyčistenie veľkej plochy je najlepšie zaobstarať si rotačnú snehovú frézu. Tento stroj je vybavený masívnou lyžicou a viacstupňovou prevodovkou. Tento typ snehovej frézy si ľahko poradí nielen so snehom, ktorý nedávno napadol, ale aj s veľkými závejmi.

Na odstránenie mokrého, nahromadeného snehu je potrebná znížená prevodovka. Stredný prevodový stupeň je vhodný na vyčistenie priestoru od uvoľneného krytu a na vysokej prevodovke sa auto prepravuje hlavne.

Pri výbere ťažkej snehovej frézy pre schopnosť odblokovať pevné spojenie medzi kolesami pre dobré manévrovanie. U takýchto strojov je krútiaci moment v zásade prenášaný rovnako na všetky kolesá. Ak táto funkcia nie je k dispozícii, snežná fréza sa bude ťažko otáčať..

Výrobcovia snežných pluhov

Najpopulárnejšie sú snehové frézy od výrobcov Patriot, MTD, Champion, Husqvarna, Honda a ďalších..

Snehové frézy Husqvarna sú svetovo uznávaní zástupcovia komunálnej a záhradnej techniky. Hlavné sídlo tejto spoločnosti sa nachádza vo Švédsku v meste Ionserde a továrne sa nachádzajú v mnohých častiach sveta. Snehové frézy sa vďaka svojej vysokej kvalite dovážajú do viac ako 70 krajín. Spoľahlivé, ekologické a výkonné snehové stroje si získali dôveru mnohých spotrebiteľov. Výrazným zástupcom snehových fréz Husqvarna je model ST 121E, ktorý je vhodný na čistenie malých vrstiev čerstvo napadaného snehu. Na odstraňovanie ťažších vrstiev snehu na veľkých plochách by ste si mali kúpiť snehovú frézu Husqvarna 5524ST. Je výkonnejší a bez problémov si poradí s akýmkoľvek snehom..

Snehová fréza Forester je čínska snehová fréza. Líši sa v dobrej kvalite a nízkych cenách. Tento typ snehovej frézy je vybavený elektromotorom s príkonom 1 600 W a je ideálny na odpratávanie snehu v malých oblastiach, napríklad na chodníkoch pri letnej chate..

Snowblowers MTD si už dlho získavajú povesť vynikajúcej spoľahlivosti a kvalitného vybavenia po celom svete. Sú vybavené motorom s výkonom 3,5 – 7,6 koní. Spoločnosť MTD bola založená v roku 1932 a od tej doby prešla dlhou a náročnou cestou od dodávok nástrojov pre iné odvetvia až po vysokokvalitné a špičkové vybavenie predávané po celom svete. Výrobky tejto spoločnosti sa vyrábajú v Kanade, USA a Európe. Hlavný princíp spoločnosti: používanie inovatívnych technológií, práca kvalifikovaného personálu a uspokojenie všetkých požiadaviek spotrebiteľa.

Na čistenie ľahkých vrstiev snehu v blízkosti domu sú ideálne snehové frézy bez vlastného pohonu MTD M53 alebo snehové frézy MTD M56 a MTD M61 s vlastným pohonom..

Snehová fréza Champion je skutočným darom pre majiteľov stránok, ktorí si cenia vysokú kvalitu života a vlastné pohodlie. V závislosti od zvoleného modelu môže mať snehová fréza až 5 rýchlostí vpred a dve alebo jednu vzad. Výkon motora je 6,5-13 koní a šírka závitovky je 114 cm.

Nemecká spoločnosť Huter je jedným z popredných výrobcov elektrických zariadení. Na trh s myrhou vstúpila v roku 1979 a špecializuje sa na výrobu záhradnej techniky vrátane snehových fréz..

Snehové frézy Snapper sú najstaršími zástupcami holandskej spoločnosti pre zber a záhradnú techniku. Od roku 1894 je spoločnosť inovátorom v oblasti výrobnej technológie. Používajú silné motory Stratton a Briggs a sú vysoko spoľahlivé a odolné. Táto technika má dostatočne silnú zváranú štruktúru, ktorá jej umožňuje vyrovnať sa so snehom akejkoľvek zložitosti..

Snehové frézy Honda sú japonské snehové frézy. Po preštudovaní všetkých prianí spotrebiteľov vyvinuli japonskí špecialisti high-tech, vysokokvalitné, výkonné a spoľahlivé zariadenia na odstraňovanie snehu, uznávané po celom svete. Sú vybavené motorom s výkonom 4,4 až 9 k..

Modely ako Honda HS550EA a Honda HS621K1 GE sú navrhnuté tak, aby odpratávali malé vrstvy snehu. Snehové frézy Honda HS622K1 ET a Honda HS622K1 ETS sú ideálne na odpratávanie ťažších vrstiev snehu..

About the author