Urob si sám brúsku na drevo

Aby bol drevený povrch hladký a dokonale plochý, je brúsený. Ak je brúsna plocha malá, na vykonanie práce stačí použiť brúsny papier. Pri veľkoobjemových výrobkoch je však vhodné použiť brúsku. Pretože náklady na tento nástroj sú dosť vysoké, je oveľa lacnejšie urobiť si ho sami. Ďalej zvážime, ako postaviť brúsku na drevo..

Obsah:

Brúska na drevo: rozsah a zariadenie

Brúska na drevo má tvar stroja, na ktorom je umiestnený brúsny kotúč, pás a pracovná plocha, na ktorých sa vykonáva práca. Okrem toho má prítlačný mechanizmus, na ktorom je časť upevnená v horizontálnej polohe..

Aby zariadenie mohlo vykonávať prácu v automatizovanom režime, je na ňom nainštalovaný elektrický typ motora s pomerne vysokým výkonom. Brúska má navyše špeciálny mechanizmus, vďaka ktorému je zariadenie schopné pracovať dlho..

Na vnútornej strane nástroja je špeciálna časť vo forme tvarovky s veľkosťou 10 cm, pomocou ktorej je zaistený extrakcia brúsnych výrobkov. Časť tela je najčastejšie vyrobená z liatiny. Nakláňa sa podľa typu časti, ktorá je na ňom nainštalovaná. Rozsah použitia tohto stroja je preto dosť široký. Štandardná pracovná plocha brúsky má rozmery 19 x 30 cm. Jeho uhol sklonu je zároveň štyridsaťpäť až deväťdesiat stupňov.

Brúska má tiež ľahko vymeniteľný pás, na ktorom je umiestnený regulátor na úpravu výkonu zariadenia. Tento pás má žulový povlak, vďaka ktorému je odolnejší voči opotrebovaniu. Brúska má navyše pogumovaný hriadeľ. Zabraňuje skĺznutiu pásu počas prevádzky. Pomocou tohto mechanizmu je možné vykonávať brúsenie takmer akejkoľvek veľkosti výrobkov inštalovaných vertikálne aj horizontálne..

Použitie brúsneho zariadenia vám umožňuje zbaviť sa drsnosti a nerovností na drevených povrchoch. Pri práci na brúsnom zariadení by sa mali používať špeciálne materiály a nástroje. Medzi brúsne materiály patria práškové, pastovité zmesi, ktoré zlepšujú proces mletia a kvalitu výsledného dreva. Medzi brúsnymi nástrojmi zaznamenávame prítomnosť brúsnych kruhov, tyčí a segmentov.

Brúska na schému a odrody dreva

Vo vzťahu k funkčnému zaťaženiu sa rozlišujú tieto typy brúsok:

 • na kruhové brúsenie;
 • na ploché brúsenie;
 • vnútorné mlecie zariadenie;
 • špeciálne zariadenie na brúsenie.

Okrem toho výber jedného alebo druhého stroja závisí od typu povrchu, na ktorom sa práca vykonáva. Z druhu a tvaru dreveného polotovaru: valcový, okrúhly, hrubý, latový. Z konštrukčných vlastností brúsneho zariadenia a jednotlivých prvkov na častiach, ktoré je možné spracovať.

Brúsky majú veľmi široké spektrum aplikácií. S ich pomocou sa vykonáva nielen brúsenie dielov, ale aj ich frézovanie a ostrenie. Stroje vám tiež umožňujú spracovať diely, odrezať potrebné polotovary podľa predtým uvedenej veľkosti.

Medzi hlavné možnosti brúsok uvádzame:

 • páska;
 • disk;
 • bubon.

Bubnová verzia brúsneho zariadenia obsahuje brúsny kotúč, ktorého tvar pripomína valec alebo bubon. Tento nástroj sa používa na brúsenie a kalibráciu hotových dosiek, latovania a iných plochých obrobkov..

Medzi hlavné časti tohto stroja zaznamenávame prítomnosť:

 • pracovná plocha, na ktorej sú upevnené všetky uzlové časti;
 • elektrický motor, pomocou ktorého sa vykonáva brúsenie a prevádzka zariadenia;
 • brúsny bubon, ktorý sa otáča, čím sa brúsi časť;
 • pracovná plocha;
 • ochranné puzdro;
 • mechanizmus, pomocou ktorého sa odstraňuje prach;
 • prvky, ktoré vám umožňujú zmeniť polohu pracovnej plochy.

Pásová brúska na drevo sa líši od bubnového stroja v tom, že hlavná časť, ktorá vykonáva brúsenie, je vyrobená ako pás spojený v prstencovej polohe, inštalovaný medzi dvoma bubnami. Na jednom bubne je zároveň umiestnený mechanický prevod, ktorý zaisťuje prevádzkyschopnosť zariadenia. Druhý bubon je zodpovedný za rýchlosť zariadenia a za jeho zmenu. S jeho pomocou je možné zmeniť režim, v ktorom stroj pracuje..

Usporiadanie pracovného telesa na takom stroji je horizontálne aj vertikálne. V niektorých prípadoch je hranatý. Inštalácia pracovného telesa sa vykonáva na pracovnej ploche, na ktorej sa vykonáva brúsenie. Špeciálne zariadenia fixujú obrobok v požadovanej polohe, čím uľahčujú prácu obsluhy.

Pásy, ktoré sú nainštalované na stroji, sú vyrobené z textílie. Existujú dva spôsoby, ako ich vyrobiť:

 • elektrické;
 • mechanický.

Pás, vyrobený prvým spôsobom, má ostrejšie hrany, pretože na ňom je abrazívum inštalované pomocou elektromagnetického poľa, ktoré opravuje miesto inštalácie každého brúsneho prvku. Mechanický spôsob nanášania abrazíva predpokladá jeho jednoduché plnenie. Upozorňujeme, že čím menej často je výplň na páse, tým lepšie, pretože zrná nie sú upchaté drevným prachom. Abrazívne látky sú materiály vyrobené z prírodných aj umelých materiálov s vysokou tvrdosťou. Prítomnosť špeciálnych výfukových mechanizmov vám umožňuje zbaviť sa prachu, ktorý sa tvorí počas procesu brúsenia.

Povrchové brúsky na drevo sú určené na brúsenie rovných povrchov. Pozostávajú z brúsneho kotúča, ktorý poháňa elektromotor. Mechanizmus súčasne vykonáva rotačné aj translačne rotačné pohyby. Obrobok sa môže pohybovať vertikálne aj horizontálne. Spracovanie súčiastky sa teda vykonáva rýchlo a pohodlne..

Ako vyrobiť brúsku na drevo vlastnými rukami

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s možnosťou výroby domácej kotúčovej brúsky, pomocou ktorej je možné brúsiť drevené diely. Pri práci by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim pravidlám:

 • inštalácia stroja by sa mala vykonávať priamo na pracovnom povrchu, takže bude možné spracovávať diely rôznych objemov a veľkostí;
 • pomocou disku budú spracované rôzne časti;
 • celková veľkosť zariadenia by mala byť stredná;
 • okrem toho by ste sa mali starať o hlukový výkon, ktorý by mal byť znížený na minimum;
 • bezpodmienečne na domácej brúske na drevo musí existovať funkcia naklonenia dielu v rôznych uhloch, takže práca bude vykonaná rýchlo a efektívne.

Vzhľadom na konštrukciu budúceho stroja je potrebné zabezpečiť, aby bola pracovná plocha naklonená takým spôsobom, aby sa objemovo spracovávali veľké aj malé časti. Na to musí byť umiestnená svorka. Ak nainštalujete brúsku na povrch hriadeľa elektromotora, objavia sa také chyby v konštrukcii stroja:

 • je možný výskyt konštruktívnej nerovnováhy;
 • brúska prenáša všetko zaťaženie na motor, preto sa ložiská a podporné mechanizmy veľmi rýchlo opotrebujú.

Najlepšie je, ak je hriadeľ odľahčený pomocou pružnej spojky. Optimálny priemer disku namontovaného na stroji je osemdesiat centimetrov. Medzi hlavné uzlové prvky štruktúry poznamenávame:

1. Elektromotor a jeho nosné časti. Bude to vyžadovať motor, ktorý dodáva jednosmerný prúd s menovitým napätím osemnásť wattov a s prevádzkou dvadsať tisíc otáčok za minútu. Tento motor sa často nachádza v štandardnom skrutkovači. Na konci hriadeľa v motore je vlna, ktorá dobre drží pružnú spojku.

Prevádzkový režim motora by mal byť znížený, pričom napätie je päť voltov. Je teda možné dosiahnuť maximálny výkon zariadenia..

2. Nosné prvky. Tieto časti majú brúsny kotúč, ktorý je upevnený na dvoch ložiskách. Osa kotúča je teda držaná v stabilnej polohe. Tieto ložiská sú cenovo dostupné a veľmi obľúbené. Medzi ich nedostatky však uvádzame nedostatočnú ochranu proti prachu a vysoký hlukový výkon. Na ochranu pred prachom používajte sklenený uzáver fľaše namontovaný na hriadeli.

3. Mali by ste tiež vyzdvihnúť nosné časti, na ktorých je stôl držaný, vodítka a priamo pracovnú plochu.

Po zostavení hlavných uzlov nasleduje proces ich prepojenia s celým zariadením. Sú namontované na základni, na ktorú sa používa javorová doska. Najprv je potrebné nainštalovať motor a jeho podporné časti, potom je namontovaný disk. Zaistite, aby boli osi medzi týmito prvkami správne spojené. Tento proces je možné ovládať pomocou gumovej manžety. Ďalej vyberte kotúč a namontujte gumovú manžetu na povrch hriadeľa. Na tieto účely odporúčame použiť hadicu prispôsobenú priemeru a veľkosti zariadenia..

Aby sa znížila jeho tuhosť, je potrebné ho nainštalovať na hriadeľ motora, odrezať určité časti hadice. Ďalej nainštalujte disk a stopku, spojku a ložiská. Na utiahnutie spojky použite drôtenú svorku.

Ďalšou fázou výroby vlastnej brúsky na drevo je inštalácia nosných mechanizmov na stôl. Sú namontované na dvoch bodoch pomocou zadných a upínacích skrutiek. Uvoľnením upínacej skrutky je možné zmeniť polohu celej konštrukcie. Stôl by mal byť vodorovný, počas jeho inštalácie sa snažte ovládať jeho polohu zadnou skrutkou. Namontujte skrutky a predvŕtajte pre ne otvory.

Sklopením upínacej skrutky je možné meniť polohu stola vertikálne aj horizontálne. Medzera medzi kotúčom a obrobkom bude teda minimálna. Upínacia skrutka je vyrobená z nábytkového kovania, a to skrutiek s rozmerom m6x100.

Pretože hlava takéhoto skrutky je charakterizovaná prítomnosťou otvoru pre štvorstranný kľúč, všetky práce na jeho nastavení sa vykonávajú pomerne rýchlo. Pomocou obojstrannej pásky sa prilepte na povrch disku brúsnym papierom. V procese práce sa skrutka odstráni a stôl sa nastaví do pohodlnej polohy. Stôl má vedľa disku nainštalovaný štrbinový otvor. Vo vnútri sú diely upnuté v polohe potrebnej na prácu.

Vodič počas prevádzky mení smer vzhľadom na drážku. Na výrobu svorky v drážkovom spojení sa používajú nábytkové skrutky. Pomocou ich kužeľovitej hlavy je možné zaistiť spoľahlivú fixáciu zarážky.

Bude užitočné nainštalovať do zariadenia zariadenie, ktoré reguluje rýchlosť. Prepínače vám navyše umožňujú zapnúť a vypnúť mechanizmus a tiež zmeniť smer pohybu disku..

Odporúčame nainštalovať gumové nožičky pod pracovnú plochu. Vďaka nim bude konštrukcia odolnejšia voči vibráciám, ku ktorým dochádza počas procesu brúsenia. Na zakrytie motora použite plastové alebo drevené diely. Nezabudnite na mechanizmus, ktorý zbiera prach; na jeho výrobu stačí jednoduchá plastová škatuľka. S pomocou takéhoto mechanizmu môžete ľahko spracovať výrobky z dreva, nabrúsiť nože a priniesť sústružnícke nástroje..

Cena za brúsku na drevo je pomerne vysoká, preto je niekoľkonásobne lacnejšie postaviť si toto zariadenie sami. Všetky prvky na jeho vytvorenie sú celkom dostupné a jednoduché, hlavnou vecou je mať trpezlivosť a trochu času na ich správnu kombináciu. Nakoniec sa stroj skontroluje, či je funkčný, a upraví sa vo vzťahu k jednotlivým parametrom obrobku..

About the author