Urobte si svojpomocné čistenie sifónu v dreze

Zaujímalo vás niekedy, ako uvoľniť upchatie umývadla alebo kúpeľne? Ak áno, za akých okolností? Spravidla sa to stane až po vytvorení blokády, keď v dôsledku nahromadených trosiek voda prestane úplne odchádzať a takmer vždy sa to stane neočakávane. Ak nemáte voľný čas na to, aby ste zavolali a čakali na inštalatéra, alebo si to jednoducho myslíte, že je to nepraktické, musíte vedieť, ako rýchlo a efektívne odstrániť zablokovanie a ako zabrániť jeho následnému výskytu. Vzhľadom na relevantnosť problému vám v tomto článku povieme, ako odstrániť upchatie v kúpeľni alebo umývadle, ako vyčistiť sprchový sifón, a tiež vám povieme o najjednoduchších preventívnych opatreniach na zabránenie upchatiu.

Konštrukčné zariadenie sifónu: základné ustanovenia

Ak si všimnete, že voda v umývadle alebo v kúpeľni začala odtekať pomalšie, dôvodom je s najväčšou pravdepodobnosťou upchatý sifón umiestnený pod odtokovým otvorom a navrhnutý tak, aby vytvoril vodné tesnenie, vďaka ktorému nepríjemné pachy z kanalizácie neprenikajte do miestnosti. Ak chcete vyčistiť sifón umývadla, musíte pochopiť jeho konštrukčné vlastnosti..

Najjednoduchšou konštrukciou sifónu je ohnutá rúrka v tvare U s bočným výstupom do odtoku. Kúpeľňový sifón má podobný dizajn, ale kvôli nedostatku voľného miesta pod vaňou je to plochá trubica v tvare U. Vďaka týmto konštrukčným prvkom je voda v kolene v tvare U zadržaná a vytvára vodné tesnenie, ktoré zabraňuje prieniku cudzích pachov „kanalizácie“ do miestnosti. V súčasnej dobe sú najobľúbenejšie plastové sifóny, v starých domoch však nájdete aj liatinové výrobky (zvyčajne sa inštalujú do domov s liatinovými rúrami). Vo väčšine prípadov boli vyrobené vo forme ohnutých rúrok a mali neoddeliteľný dizajn. Sifóny vo forme zakrivenej rúrky sa nazývajú rúrkové.

Zložitejšie zariadenie sa vyznačuje sifónmi vo forme plastového pohára, ktorého konštrukcia zaisťuje prítomnosť skrutkových uzáverov umiestnených nad a pod a výstupom v hornej časti „pohára“ spojeného s kanalizačným potrubím. Funkcia takýchto sifónov je podobná – vďaka prepážke umiestnenej vo vnútri sifónu, ktorá sa nedostane dnu, zabraňujú prenikaniu nepríjemných pachov do miestnosti. Sifóny vo forme plastového pohára navyše pôsobia ako žumpa, ktorá zhromažďuje čiastočky jedla, nečistoty a iné opláchnuté predmety..

Dôležité! Ak sú rúrkové sifóny inštalované hlavne v kúpeľniach, kde sa do odtoku dostane iba mydlová voda, potom sa v kuchyni používajú sifóny v tvare skla, kde sa okrem vody vypúšťajú tuky a potravinový odpad..

Ako vyčistiť sifón umývadla bez jeho demontáže?

Jeden z najľahších a najdostupnejších spôsobov odstránenia zablokovania je čistenie sifónu vlastnými rukami bez jeho vyberania a rozoberania..

V tomto prípade je postup nasledovný:

 • Pod sifón umiestnite vedro, ktoré je potrebné na to, aby do neho prúdila voda, ktorá sa práve nachádza v sifóne;
 • Odskrutkujte sifónovú vaňu, v ktorej sa zvyčajne zhromažďuje potravinový odpad a mastnota, ktoré sú hlavnou príčinou upchatia;

Dôležité! Všetky častice, ktoré môžu spôsobiť upchatie, sa hromadia v sifónovej sifónovej vani, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou vlákna. Vďaka tomu ho možno odstrániť bez demontáže sifónu..

 • Po vybratí žumpy z nej odstráňte nahromadenú kontamináciu (príčinou zablokovania sú spravidla častice potravín nahromadené v žumpe);
 • Ak ste počas čistenia žumpy nenašli na jej stenách výrazné tukové usadeniny, môžete prácu dokončiť a dať žumpu na miesto;
 • Skontrolujte, či z umývadla neodteká voda. Ak odpoviete áno, problém je vyriešený..

Dôležité! Po inštalácii žumpy na miesto sa uistite, že je tesnenie nainštalované rovnomerne, inak môže sifón v budúcnosti unikať..

Ako rozobrať sifón a vyčistiť ho?

Demontáž sifónu s následným vyčistením a opláchnutím všetkých jeho častí zostáva univerzálnym spôsobom, ako odstrániť upchatie nielen v dreze, ale aj vo vývode z kanalizácie..

 • Pred demontážou sifónu vložte vedro pod umývadlo – zvyšná voda, ktorá sa nahromadila v sifóne, do neho odtečie;

 • Všetky sifóny vo väčšine prípadov majú štandardný princíp organizácie, preto vezmite kľúč a odskrutkujte kryt čistiaceho otvoru sifónu;
 • Pri sifónoch na fľaše odskrutkujte žumpu a vypustite vodu, ktorá sa v nej nahromadila. Ak konštrukcia sifónu neznamená prístup dovnútra, odskrutkujte upevňovacie prvky a vyberte sifón, potom počkajte, kým voda z neho úplne nevytečie do vedra;

 • Pripravte si drôtený segment požadovanej dĺžky a ohnutím háku na jeho konci skontrolujte výstupnú časť potrubia umiestnenú priamo za sifónom;
 • Všetky časti sifónu opláchnite prúdom horúcej vody a trochou saponátu. Vo väčšine prípadov to stačí na účinné čistenie kuchynského sifónu, odstránenie tuku a zvyškov jedla;

 • Odvod sifónu, zvyčajne vlnitá trubica umiestnená nad ním, je tiež splachovaný horúcou vodou, ktorá účinne odstráni nahromadené nečistoty;
 • Tiež skontrolujte časť potrubia pod sifónom. Za týmto účelom nalejte do nej vodu a sledujte, či odchádza alebo nie;
 • Ak voda voľne prúdi do kanalizácie, nainštalujte sifón a utiahnite upevňovacie prvky;

Zostavenie sifónu s prepadom

 • Ak voda v dolnom potrubí nezmizne, je potrebné ho vyčistiť káblom alebo kovovým drôtom, na jednom konci ktorého je ohnutý háčik. Vložte rovný koniec drôtu alebo kábla do potrubia a rotačnými pohybmi ho presuňte hlboko do potrubia;
 • Potom, čo zistíte, že kábel narazí na prekážku, vynaložte úsilie a pokúste sa ho zatlačiť hlboko do potrubia pri otáčaní drôtu alebo kábla;
 • Po odstránení prekážky začne do potrubia prúdiť voda..
 • Ak by nebolo možné zatlačiť zástrčku, jediným správnym spôsobom v tomto prípade bude použitie chémie;

 • Za týmto účelom naplňte alebo nalejte chemický prostriedok na odstránenie blokád do dolného potrubia podľa pokynov a pomocou kábla sa znova pokúste odstrániť zablokovanie potrubí..

Dôležité! Ak máte dostatok času, môžete použiť čistič blokád bez demontáže sifónu. Za týmto účelom nalejte produkt priamo do umývadla alebo odtoku do kúpeľne a zalejte vriacou vodou alebo postupujte podľa pokynov výrobcu a po uplynutí času uvedeného na obale výrobku vyčistite odtok piestom.

Ako si vybrať správnu upchávaciu chemikáliu?

Zdá sa, že čo môže byť jednoduchšie ako nákup hotového chemického prostriedku na odstránenie blokád? Vzhľadom na najširší výber, ktorý ponúka spotrebiteľ, však môže byť ťažké urobiť správnu voľbu..

 • Aby sme to pochopili, poznamenávame, že na regáloch špecializovaných predajní nájdete činidlá, ktorých účinnou látkou môžu byť alkálie aj kyseliny. S výrobkami na báze kyselín by sa malo zaobchádzať veľmi opatrne, pretože koncentrácia kyseliny v nich je niekedy dostatočne vysoká na to, aby poškodila plastové kanalizačné potrubia, ktoré s ňou nie sú kompatibilné..
 • Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že je zakázané súčasne naliať zásadité a kyslé činidlá do odtokového otvoru, pretože v dôsledku ich zmiešania môže dôjsť k chemickej reakcii, počas ktorej dôjde k výbuchu alebo k jedovatému sa uvoľní plyn. To nielenže odstráni upchatie, ale tiež poškodí kanalizačné potrubia..

Odstránenie upchatia piestom: odporúčania odborníkov

Okrem vyššie uvedených metód existujú jednoduchšie spôsoby odstránenia upchatia, ktoré nesúvisia s demontážou sifónu. Napriek tomu, že sú účinné v kratšom časovom období, prevládajú medzi neprofesionálmi kvôli ich dostupnosti a jednoduchej implementácii..

Ak nie ste profesionál a neplánujete sa ponoriť do zložitosti demontáže a opätovnej inštalácie sifónu pre umývadlo, osvojte si metódy popísané v tejto časti. Zároveň nezabúdajte, že odstránenie blokády akejkoľvek zložitosti musí začať jednoduchšími a prístupnejšími metódami a postupne ich komplikovať, pretože predchádzajúce sú neúčinné. Prvým spôsobom čistenia drezu, ktorý je potrebné použiť v prípade zablokovania, je teda použitie piestu. Jedná sa o zariadenie pozostávajúce z drevenej rukoväte, na konci ktorej je upevnená gumová kupola..

Napriek tomu, že princíp práce s piestom je veľmi jednoduchý, zvážte podrobné pokyny na jeho použitie:

 • Otvorte vodovodný kohútik a po čakaní, kým hladina vody v dreze dosiahne 5-7 cm, zakryte odtokový otvor v umývadle gumovou kupolou;
 • Bez zdvíhania piestu z odtokového otvoru vykonajte niekoľko po sebe nasledujúcich prudkých pohybov nahor a nadol, ktoré vám umožnia „pumpovať“ vodu do drezu;
 • Vyberte piest a zaistite, aby voda mohla voľne odtekať do odtoku. To znamená, že problém bol vyriešený;
 • Ak sa tak nestane, opakujte vyššie uvedené kroky, kým voda nezačne voľne odtekať;
 • Ak po 5-6 pokusoch problém pretrváva, odborníci odporúčajú uchýliť sa k iným, účinnejším metódam čistenia sifónu vane alebo umývadla..

Odblokovanie drezu pomocou ručného hydraulického čerpadla

Dnešný trh ponúka kupujúcemu veľké množstvo čistiacich prostriedkov na odpadové vody vrátane ručného hydraulického čerpadla, ktoré vám umožňuje odstrániť aj zložité upchatia. Činnosť hydraulického čerpadla je založená na vytvorení intenzívneho prietoku vody, pod vplyvom ktorého je zablokovanie eliminované. V prípade, že prúd vody smerom nadol neodstránil upchatie, je nasmerovaný nahor, čím sa vytvorí sací efekt, v dôsledku ktorého dôjde k prerušeniu blokády, ktorá vytvára prekážku, a obnoveniu priepustnosti potrubí.

Technológia používania pumpy nie je náročná ani pre začiatočníkov a zahŕňa nasledujúci algoritmus akcií:

 • Zakryte prepadový otvor vlhkou handričkou;
 • Naplňte čerpadlo dostatočným množstvom vody z vodovodu;
 • Pevne pritlačte trysku čerpadla k odtokovému otvoru;
 • Vykonajte čerpacie pohyby, kým sa zátka v kanalizácii neodstráni.

Ako uvoľniť upchatie sódou bikarbónou a octom?

Na účinné čistenie prepadového sifónu sódou bikarbónou a octom pripravte nasledujúcu súpravu:

 • Fľaša stolového octu
 • Balenie bez sódy;
 • Rýchlovarná kanvica s vodou;
 • Vatový tampón.

Technológia čistenia je nasledovná:

 • Varte vodu v kanvici;
 • Umyte umývadlo tak, aby jeho steny boli úplne suché (na to je lepšie použiť suchú handričku);
 • Odtokový otvor nalejte pol šálky jedlej sódy. Ak je jeho prechod do hĺbky ťažký, zatlačte ho vatovým tampónom;
 • Potom nalejte pol šálky stolového octu do odtokového otvoru a po 1-2 minútach nalejte vriacu vodu z kanvice;
 • Otvorte kohútik a skontrolujte, či umývadlo odteká normálnou rýchlosťou..

Odstránenie upchatia vodovodným káblom

Ak máte na farme vodovodný kábel a viete, ako ho používať, môžete si byť istí, že sa vyrovnáte s blokádou akejkoľvek zložitosti. Odstránenie upchatia pomocou kábla je technologicky zložitejší proces, ale z hľadiska účinnosti je oveľa lepší ako všetky vyššie uvedené metódy čistenia upchatia bez demontáže sifónu..

Z konštrukčného hľadiska je kábel kovový drôt stočený do špirály, na jednom konci ktorého je špirálová vŕtačka a na druhom konci je držadlo. Ak je priemer kábla variabilným parametrom, potom je jeho dĺžka spravidla štandardná a je asi 3 metre.

Technológia čistenia upchatia pomocou vodovodného kábla:

 • Pred začatím práce rozložte pod umývadlo plastový obal alebo olejovú utierku, aby bola podlaha v kuchyni alebo kúpeľni chránená pred nečistotami. Ak je to možné, zakryte blízku časť steny plastom;
 • Po demontáži sifónu ho vyberte, opláchnite a potom odložte – počas práce ho nebudete potrebovať;

Dôležité! Blokovaciu prácu je najlepšie vykonať s dvoma ľuďmi. Ak zatlačíte kábel do potrubia, váš partner by mal vytvoriť napätie skrútením kábla okolo pozdĺžnej osi pomocou rukoväte..

Dôležité! Odborníci tvrdia, že kábel musí byť počas prevádzky natiahnutý. Uvoľnením napätia riskujete jeho poškodenie, pretože to povedie k skrúteniu a ďalšiemu zlyhaniu..

 • Zapojenie partnera, ktorý bude krútiť kábel do práce, je potrebný tak, aby ste zatlačením kábla hlboko do kanalizácie mohli obísť závity a spoje potrubí bez poškodenia samotného kábla;
 • Potom, čo ste koniec kábla zasunuli hlboko do potrubia, zatlačte ho dovnútra, kým sa voľne nepohybuje. Pri tlačení kábla je potrebné skrútiť jeho držadlo. Pamätajte si – pohyby sú vykonávané súčasne dvoma partnermi;
 • Ak sa prechod kábla začal postupne sťažovať, môžeme dospieť k záveru, že sa priblížil k miestu zablokovania. V tejto chvíli nemôžete zastaviť jeho skrútenie;
 • Ak kábel natrafí na prekážku, dostali ste sa k zátke, ktorú je potrebné odstrániť. Aby ste to dosiahli, tlačte kábel čo najhlbšie a zároveň ho skrúcate;

 • Blokovanie nie je vždy možné odstrániť prvýkrát, takže nezúfajte, pretože to len naznačuje, že zablokovanie je dostatočne veľké a husté. Preto s maximálnym ponorením kábla urobte niekoľko vratných pohybov a potom vyberte nástroj z kanalizačného potrubia;
 • V prípade neúspešného pokusu, po vyčistení kábla od nečistôt, zopakujte všetky vyššie uvedené kroky znova. Podľa inštalatérov je aj najťažšie zablokovanie možné odstrániť pomocou kábla, takže môžete bezpečne vykonať 3-4 pokusy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť váš cieľ;
 • Po vyčistení potrubia nainštalujte sifón a z dôvodu prevencie nalejte vriacu vodu do umývadla, ktoré zmyje zvyšky zátky z bahna do kanalizácie..

Ako zabrániť zablokovaniu: Užitočné tipy

Aj keď budete umývadlo používať opatrne, nevšimnete si, ako sa v sifóne postupne hromadia vlasy, mastnota a čiastočky jedla..

Ak budete postupovať podľa nižšie uvedených pokynov, budete schopní minimalizovať situácie, v ktorých budete musieť zablokovanie odstrániť sami alebo vyhľadať odbornú pomoc. Pozrime sa na ne podrobnejšie:

 • Aby ste minimalizovali upchatie, nainštalujte pod drez zachytávač tukov, ktorý zachytí tukové častice, a drvič na mletie pevných potravín;
 • Je pravidlom naliať vriacu vodu do umývadla každý večer, aby sa zabránilo usadzovaniu tukových častíc na stenách kanalizačného potrubia, ktoré vo väčšine prípadov spôsobujú upchatie;
 • Existuje ďalší spôsob, ako môžete zabrániť upchatiu vo vašej kuchyni. Do drezu nalejte každý deň lyžičku sódy bikarbóny alebo kuchynskej soli, ktoré účinne odbúravajú telesný tuk;

 • Aby ste zaistili, že v kuchyni nebude cítiť nepríjemný „kanalizačný“ zápach a zároveň čistota potrubí, pravidelne ich ošetrujte čistiacim prostriedkom na kanalizáciu. Ak si všimnete, že voda odchádza trochu pomalšie ako predtým, použite čistiaci prostriedok na zablokovanie;
 • Na odtok umiestnite ochranné pletivo, ktoré je potrebné pravidelne čistiť vhadzovaním v ňom nahromadených čiastočiek jedla (nie do drezu!) Do koša;

 • Ak sa vám v procese čistenia kanalizácie nepodarilo dosiahnuť pozitívne výsledky, skombinujte niekoľko spôsobov ich súčasného použitia. Napríklad nalejte čistič kanalizácie do odtoku a v prípade neúspechu použite piest po 1-1,5 hodinách. Vo väčšine prípadov sa táto schéma ukáže ako účinná a nemusíte sa uchýliť k použitiu vodovodného kábla;
 • Vyhnite sa vypúšťaniu vody s veľkým potravinovým odpadom do drezu..

About the author