Vaňové zváranie tvaroviek

V monolitickej rámovej konštrukcii sú tvarovky rôznych typov nepostrádateľné. Zo železobetónu, ktorý je vystužený oceľovými tyčami, sa vyrábajú podlahové dosky, základové bloky, pilóty a nosníky. Železobetón sa tiež často používa na stavbu základov, suterénov, vytváranie celých stien, prekladov dverí a okien, schodísk a balkónových dosiek. Pri vyrovnávaní podlahy je obvyklé spevniť cementový poter drôtom alebo tyčami. Pri použití armatúr doma je nevyhnutné ich pripojenie a najlepším riešením v tomto prípade je zváranie armatúr vo vani..

Obsah:

Účel a druhy výstuže

Kotva je komplexná konštrukcia z kovových tyčí rôznych tvarov a priemerov, ktorá sa spolu s ďalšími prvkami konštrukčných tvarov stáva základom pre železobetónové konštrukcie. Výstuž je navrhnutá tak, aby prevzala tlakové a ťahové napätie a prerozdelila ich v objeme v železobetónových konštrukciách rôznej zložitosti. Bez tohto prvku je jednoducho nemožné vytvoriť železobetónovú konštrukciu..

Na výstuž sú kladené príliš prísne požiadavky, pretože je súčasťou mnohých architektonických prvkov – steny, základy, stropy. Všetky výstužné prvky sú spravidla rozdelené do dvoch typov. Tuhá výstuž obsahuje I profil a ohnutý kanál; flexibilná výstuž obsahuje vlnité tyče, hladké tyče, rôzne druhy ôk.

Na rozdiel od našej intuície, množstvo výstuže nie je úmerné kvalite železobetónu. Preto, ak sa rozhodnete použiť viac prútov, alebo dáte prednosť hrubším, tým, ktoré spevňujú podlahy v dome, musíte sa zaoberať klasifikáciou výstuže. K dnešnému dňu existujú také typy tvaroviek, ktoré sa najčastejšie používajú v stavebnom prostredí:

Použitie výstuže je spojené s mnohými nuansami, ktoré diktujú architektonické požiadavky, vlastnosti betónu a samotnú výstuž. Veľký význam má kvalitné spojenie výstuže s rámom, ktoré môže byť niekoľkých typov..

Najprv je možné použiť hotové výstužné výrobky – výstužné mriežky, výstužné siete a výstužnú klietku. Za druhé, spojenia výstuže sa môžu vykonávať viazaním drôtom a namiesto drôtu sa používajú špeciálne výstužné svorky, ktoré sú vyrobené z pružinovej ocele. A po tretie, spojenia sa vykonávajú pomocou zváracej výstuže.

Vlastnosti zváracích tvaroviek do kúpelne

Pripojenie výstupov výstužných tyčí je možné vykonať dvoma spôsobmi – zváranie na tupo alebo pomocou prekrytí. Zváranie na tupo spočíva v použití spojenia výstupov výstužných tyčí zvarením s vaňovým švom a ručným kúpeľom, kúpeľa v inventárových formách, ako aj viacvrstvového plného drôtu na podložkách, poloautomatického ponorného oblúkového drôtu, plného drôtu s elektródy s dutou alebo pokrytou elektródou. Podperné zváranie: Podložky s výstužnými tyčami sú spojené ručným oblúkovým zváraním.

Na zváranie výstužných tyčí, ktoré majú veľký priemer, sa v dnešnej dobe používa metóda zvárania v kúpeli. Táto metóda sa zvyčajne používa pri zváraní oceľových tyčí, ktoré sa líšia priemerom 20-100 milimetrov, prírubových spojov, ktoré sú ohnuté z pásov s veľkým prierezom, spojov viacradovej výstuže železobetónovej konštrukcie, ako aj iných častí.

Metóda zvárania v kúpeli sa tiež široko používa pri stavbe štruktúr a budov, výstužných klietkach a železobetónových konštrukciách. Tento spôsob zvárania umožňuje bez straty pevnosti a tuhosti získať jediný nosný rám po celej dĺžke konštrukcie. Pri tomto type zvárania je možné dokovať tvarovky vo vertikálnych aj horizontálnych polohách..

Jednou z hlavných podmienok získania pomerne dobrej kvality spojov je presné zarovnanie vývodov výstuže. Pri zváraní v kúpeli by hodnota posunu osí spojených tyčí nemala prekročiť 0,05 priemeru. Aby sa zaistila vyššie uvedená presnosť zarovnania výstupných tvaroviek v erekčných spojoch, sú časti prefabrikátov, ako aj ich výstužné klietky, vyrobené v špeciálnych vodičoch s upevnením celkových rozmerov a polohy výstužných tyčí. Na mieste inštalácie sa pri prijímaní takýchto prvkov kontrolujú rozmery a relatívna poloha výstupov výstuže..

Technológia zvárania vane má nasledujúce výhody:

  • Môžete použiť konvenčné zariadenie na oblúkové zváranie.
  • Nie je potrebné otáčať (otáčať) štruktúru.
  • Kvalitu zvárania môžete skontrolovať pomocou gama lúčov.

Technologicky vyvinuté v našej krajine, tri druhy metódy zvárania kúpeľa: ručné kúpeľové zváranie v oceľovej konzole s trojfázovým a jednofázovým oblúkom; poloautomatické zváranie v kúpeli v keramickej forme; automatické zváranie trosky z kúpeľa v medenej forme.

Spojenie výstužných tyčí s vaňou zváraním bez použitia obložení je ekonomickejšie: eliminuje sa spotreba kovu na výrobu obložení a pri zváraní vaňovou metódou sa znižujú náklady na prácu. Okrem toho bude spoj kompaktnejší, pretože nie je vždy možné okrem výstužných tyčí umiestniť do úseku železobetónovej konštrukcie aj obloženia..

Pri každom spoji sa v porovnaní so zváraním s použitím prekrytí ušetrí výstužná oceľ od 10 do 60 kilogramov, ako aj z elektród – 0,5 – 2,5 kilogramu. Špeciálne dodatočné opatrenia, ktoré zaisťujú väčšiu presnosť pri výrobe výstužných vývodov a sú potrebné pri zváraní nádrží, sa vyplácajú úsporou materiálu a nákladov na prácu pri inštalácii a práci..

Princíp zváracích tvaroviek do vane

Na zváranie vodorovných tyčí vo vani sa používa oceľová forma. Samotná podstata tejto metódy je nasledovná: na križovatke je k výstužným tyčiam privarená oceľová forma, v ktorej sa pomocou tepla oblúka vytvorí kúpeľ roztaveného kovu. Konce zváraných tyčí sa tavia z tepla kovu kúpeľa, pričom sa vytvára spoločný kúpeľ zvarového materiálu a potom sa po ochladení vytvorí zvarový spoj..

Príprava horizontálnych spojov na zváranie sa vykonáva nasledovne, ako je znázornené na videu o kúpeli v zváraní. Pred zváraním je potrebné povrchy tyčí a koncov očistiť od hrdze, vodného kameňa, nečistôt pomocou oceľovej kefy alebo inými metódami na dĺžku viac ako 30 milimetrov. Zváracie tyče sú inštalované koaxiálne s medzerou medzi koncami nie viac ako jeden a pol priemeru elektródy.

Ako formujúca časť pri zváraní zvislých švov sa používa vyrazená forma z listovej časti, ktorá je privarená k spodnej tyči bez pridania plniacich tyčí. Postupným oscilačným pohybom elektródy v smere kolmom na osi tyčí sa celý úsek spoja roztaví. Nadbytočná troska sa z kúpeľa odstráni naberačkou. Potom je koniec hornej tyče prilepený k dolnému a potom pokračuje v plnení formy uloženým kovom. Na uvoľnenie trosky sa otvory vypália elektródou v stene formy a potom sa zvaria.

Samotný proces vaňového zvárania tvaroviek sa vykonáva pri vysokých prúdoch. Napríklad, ak máte elektródy s priemerom 5-6 milimetrov, potom zvárací prúd dosahuje 400-450 A. Pri nízkych teplotách sa zváranie vykonáva prúdom väčším ako je nastavená hodnota o 10-12%. Medzi koncami zváraných tyčí by mala byť medzera najmenej dvojnásobkom priemeru elektródy.

Zváranie je možné vykonať jednou alebo viacerými elektródami. Odporúča sa používať elektródy UONI-13/55. Pamätajte si, že táto metóda celkom dobre znižuje spotrebu elektrickej energie a elektród a tiež znižuje náklady na zváracie brány a znižuje náročnosť práce..

Ak sa zváranie vykonáva trojfázovým oblúkom, medzera by mala byť nastavená približne o 1,5-2,0 milimetrov väčšia ako maximálna veľkosť priemeru elektródy. Nepresnosť súladu osí tyčí, ktoré sa majú zvárať, by nemala byť väčšia ako 5% priemeru samotných tyčí. Na ochranu pred ďalšou deformáciou, ako aj v prípade dlhej dĺžky tyčí, stojí za to dať im pred zváraním „spätný odklon“..

Oceľová konzola vyrobená z tyčí alebo plechu zachytáva dno spoja, čo neumožňuje vytekaniu tekutého kovu kúpeľa. Pri zváraní výstuže vo vani sú navyše pozdĺž okrajov konzol umiestnené bočné zarážky, takže po tyči nedochádza k šíreniu trosky. Zátky a putá sú vyrobené z mäkkej ocele.

Pri metóde zvárania v kúpeli môžu mať tyče troskové konce, najmä v spodnej časti spoja, čo znižuje pevnosť spoja. Dôvodom takejto trosky môže byť pomerne rýchly odvod tepla z koncov zváraných tyčí. Aby ste znížili trosku, musíte konce predhriať. Tiež by ste mali zvýšiť chladenie vonkajších častí švu pomocou umelého chladenia formy alebo použiť formy z kovu, ktorý je tepelne vodivejší, napríklad z medi. V tomto prípade sa troska zhromažďuje v blízkosti spoja, kde dochádza k najintenzívnejšiemu odvodu tepla..

Kúpeľňové zváracie formy

Na výrobu výstuže sa používajú zvarové žľaby (sponky), ktorých dĺžka je väčšia ako dĺžka štandardne vyrábanej výstuže. Inventárne formy sú najtrvanlivejšie, ak sú vyrobené z medi. Delené formy na zváranie do kúpeľa sa zvyčajne vyrábajú z akéhokoľvek druhu medi odlievaním, razením alebo grafitom, ako aj obrábaním. Je zakázané vyrábať formy zo zliatin mosadze, bronzu a medi..

Vo veľmi stiesnených pracovných podmienkach sa na zváranie vodorovných spojov používajú jednodielne medené drážkované podložky. Obrat, to znamená, že počet spojov, ktoré sú zvárané v jednej forme bez opravy, v závislosti od samotného výrobného postupu dosahuje 100-150 spojov.

Miera obratu grafitových foriem je približne 2 až 2,5-krát nižšia ako u medených foriem. A tiež grafitové formy sú hygroskopické a je potrebné ich pred zváraním kalcinovať. Pri nedodržaní zváracej techniky môže dôjsť k poškodeniu takmer akejkoľvek inventárnej formy počas zvárania prvého spoja.

Teraz viete, kedy je zvykom používať technológiu vaňového zvárania oceľových tyčí. Najdôležitejším argumentom v prospech tejto techniky je hospodárnosť, pretože spotreba kovu, ktorý sa používa na výrobu obložení, je znížená. Kĺby navyše pôsobia úhľadne a kompaktne. Zostáva len sledovať video o kúpeľňovom zváraní armatúr a tyče môžete bezpečne navzájom spojiť.

About the author