Vibračná doska pre domácich majstrov

Vibračná doska je multifunkčný stavebný nástroj, ktorý pomáha efektívne zhutňovať povrchy jemnej a hrubej pôdy, asfaltu alebo piesku. Vibračná doska je tiež nepostrádateľná pri kladení dlažobných dosiek a príprave pôdy počas výstavby základu. Výhody kompaktnej vibračnej dosky doma sú jej veľkosť, umožňuje vám pracovať aj v najneprístupnejších oblastiach, ktorých plocha znemožňuje použitie priemyselného valca na zhutnenie povlaku. Kompaktnú a praktickú jednotku je možné kúpiť alebo prenajať. Ak však plánujete často pracovať s vibračnou doskou, je vibračná doska s vlastnými rukami ideálnou možnosťou..

Obsah:

Princíp činnosti vibračných dosiek

Aby ste lepšie pochopili princíp činnosti vibračnej dosky, mali by ste zvážiť jej všeobecnú štruktúru. Táto jednotka sa skladá zo 4 hlavných častí:

 • oceľový alebo liatinový plech;
 • vibrátor;
 • motor;
 • rám.

Základom mechanizmu je masívna doska ležiaca na jeho základni. V strede tejto dosky je vibrátor v hornej časti motora. Motor komunikuje s vibrátorom prostredníctvom spojky a klinového remeňa, cez ktoré sú naň privádzané rotačné pohyby. Už priamo vo vibrátore sa tieto pohyby transformujú na vibračné. Z vibrátora sa vibrácie prenášajú na dosku a z platne na zem. Vďaka svojej hmotnosti a týmto vibráciám mechanizmus robí svoju prácu – zhutňuje sypké materiály rôznych hrúbok a hustôt.

Vibračné dosky sú doplnené základňou z liatiny alebo ocele, motory sú poháňané elektrickou energiou, benzínom alebo naftou. Rôzne modely majú rôznu hmotnosť, vibračný moment, výkon motora. Toto všetko je popísané nižšie..

Rozsah použitia vibračných dosiek

Hlavnou oblasťou použitia vibračných dosiek je výstavba a opravy rôznych úrovní zložitosti, kladenie chodníkov a ciest, úprava športovísk a mnoho ďalších. Používajú sa ako na priemyselné účely, tak aj na súkromné ​​domy. Jedinečnosť tohto mechanizmu spočíva v jeho relatívne malých rozmeroch a schopnosti vyrovnať sa v podmienkach, v ktorých konvenčný buldozér nebude schopný splniť svoj účel. Napríklad položenie chodníka alebo záhradnej cesty v súkromnom dome.

Pomocou vibračnej dosky sa podbíja betón, asfalt, piesok, štrk a obyčajná zemina na trávniku. Takýto stroj je nepostrádateľný pri kladení ciest a chodníkov. Práca vibračnej dosky sa vykonáva aj v zákopoch a úzkych jamách. Pretože taký kompletný súbor mechanizmu umožňuje jeho spätný pohyb, výrazne to zjednodušuje prácu na území malej oblasti, kde sú potrebné časté zákruty alebo prekonávanie prekážok..

Všeobecné charakteristiky vibračných dosiek podľa hmotnosti

Indikátor hmotnosti dosky je najdôležitejší pri výbere vhodného modelu alebo pri výbere dielov na výrobu vibračnej dosky vlastnými rukami. Tento indikátor určuje 70% produktivity zariadenia a jeho súladu s vykonanou prácou. Podľa tohto indikátora sú modely vibračných dosiek rozdelené do 4 tried:

 • Nízka hmotnosť – hmotnosť až 75 kg;
 • Univerzálny – s hmotnosťou 75 až 90 kg;
 • Stredne ťažké – s hmotnosťou od 90 do 140 kg;
 • Ťažké – s hmotnosťou 140 kg.

Ľahké modely sú optimálne na prácu na usporiadaní priľahlých území, maximálna vrstva pôdy pre tieto modely je 15 cm. Tieto modely sa používajú aj na kladenie dlažobných dosiek, kladenie tlmiacich polyuretánových rohoží na cesty..

Stredné modely sa používajú na čiastočnú opravu asfaltových vozoviek, kladenie dlaždíc na chodník a opravu vozovky po výmene komunikácií ležiacich pod nimi. Maximálna vrstva pôdy pre tieto modely je 25 cm.

Stredné a ťažké modely robia vynikajúcu prácu pri vážnejších úlohách, napríklad pri pokladaní vrstiev povrchu vozovky. Pomocou vibračných strojov tejto kategórie sa zhutňuje zásyp zákopov a obvod základu nízkopodlažnej budovy. Maximálna vrstva pôdy pre tieto modely je 60 cm. Hmotnostný limit vibrátora pre asfaltové dlažby je 100 kg.

Pri výbere optimálnej hmotnosti vibrátora by sa mala venovať osobitná pozornosť výkonu motora. Slabý motor na ťažkom plechu vám neprinesie očakávanú produktivitu. Takýto mechanizmus sa ponorí do vrstvy pôdy a bude vyžadovať ďalšie úsilie od osoby vykonávajúcej prácu. Tento nesúlad je obzvlášť akútny u modelov z 3. a 4. kategórie. Pri výrobe alebo kúpe vibračnej platne by mal byť tento pomer vypočítaný. Príkladom nesúladu je doska s hmotnosťou 150-170 kg a motorom 5-6 k. Príkladom ideálneho pomeru je 5 koní na 100 kg..

Všeobecné charakteristiky vibračných dosiek podľa iných kritérií

Medzi ďalšie ukazovatele údajov patria:

 • vibračná sila;
 • veľkosť pracovného povrchu;
 • výkon motora a typ paliva, ktoré spotrebuje.

Tieto parametre určujú hustotu pěchovadla, ktorú mechanizmus nakoniec poskytne, ako aj jednoduchosť ovládania a ovládania. Teraz podrobnejšie:

 • Vibračná sila je úroveň vibračného výkonu v spodnej časti mechanizmu. Pre husté pôdy a povlaky je tento indikátor vybraný čo najvyššie. Pretože slabé šoky nekompaktujú tvrdú pôdu na požadovanú hustotu.
 • Veľkosť pracovnej plochy – tento indikátor určuje tlak platne na jednu jednotku spracovaného povrchu. Na povrchu s malou plochou bude tento údaj nižší. Tento údaj by nemal prekročiť 0,3. Záver – čím menšia je pracovná plocha, tým vyššia je účinnosť vibračnej dosky. Najvyšší ukazovateľ je pre modely s liatinovou základňou, pre oceľové základne je tento údaj nižší.

 • Podľa druhu spotrebovaného paliva sa vibračné dosky delia na elektrické, benzínové a naftové. Praktizujúci uznávajú benzínovú vibračnú dosku za najpohodlnejšiu a najžiadanejšiu. Motor pre tento mechanizmus má nižšiu cenu v porovnaní s naftovým motorom a takýto stroj funguje za akýchkoľvek podmienok. Elektrický zhutňovač plechov má nižšie náklady ako benzín alebo nafta, pričom výkon a výkon sú na rovnakej úrovni. Nevýhodou je potreba prístupu k energetickým sieťam. Pokiaľ ide o naftové motory, tieto mechanizmy sú najdrahšie, ale palivo pre nich je lacnejšie ako pre modely s benzínovým motorom. Nevýhodou naftového sporáka je vysoká hladina hluku.
 • Výkon motora určuje schopnosť vibračného taniera pohybovať sa na viskóznom povrchu a na svahu. Čím vyšší je tento indikátor, tým ľahšie sa auto pohybuje po povrchu. Silný motor sám ťahá tanier dopredu a nevyžaduje ďalšie úsilie obsluhy ovládajúcej zhutnenie. Pri nízkych výkonových stupňoch je doska zakopaná v zemi, problematická je najmä práca z kopca. Výnimkou sú modely z prvej hmotnostnej triedy, v ktorých výkon motora a hmotnosť platne navzájom zodpovedajú..

Užitočné funkčné doplnky pre vibračnú dosku

Okrem hlavných indikátorov existuje niekoľko dodatkov k mechanizmom, ktoré uľahčujú používanie vibračnej dosky. Jedným z týchto užitočných doplnkov je prítomnosť kolies na prepravu a sklopná rukoväť. Tieto funkcie sú zbytočné pri riadení a používaní, ale pri preprave mechanizmu výrazne uľahčujú úlohu..

 • Jedným z dôležitých doplnkov, bez ktorého je ťažké zhutnenie vibračným doskovým asfaltom, je prítomnosť zavlažovacieho systému. Bez tejto funkcie sa auto bude držať asfaltu a narobí veľa nepríjemností..
 • Dodatkom, ktorý predĺži životnosť vibračnej dosky, je prítomnosť puzdra pre pás a spojky. Tieto časti mechanizmu musí úplne zakryť, aby boli chránené pred vniknutím zeminy a častí zhutneného povrchu..
 • Reverzné vibračné dosky – stroje so schopnosťou pohybu vzad. Tento prídavok tiež nemusí byť prítomný, ale výrazne uľahčí prácu, najmä pokiaľ ide o podbíjanie úzkych alebo malých povrchov – zákopy, jamy, malé nádvoria alebo úzke chodníky.

Pokyn: vibračnú dosku si robíme sami

Jedným z najdôležitejších dôvodov pre výrobu vibračnej dosky pre domácich majstrov je výrazná úspora nákladov. Najlacnejší, ale spoľahlivý čínsky model bude stáť asi 550 EUR a náklady na domáce auto nepresiahnu 250 EUR. Navyše je vždy potešením pracovať s hlavou a vlastnými rukami, aby ste si zušľachťovali vlastný domov..

Proces nezávislého návrhu a výroby vibračnej dosky je pomerne jednoduchý, pretože tento mechanizmus sám osebe nie je veľmi zložitý..

Vibračná doska, náhradné diely na jej montáž:

 • motor je zvolený podľa vlastného uváženia, napríklad to môže byť vibrátor platformy IV-98E pracujúci zo siete 220 V, benzínová verzia je trojtaktná s jedným valcom. Preferovaný model – Honda;
 • základom stránky je plech s hrúbkou 8 mm a rozmermi 45 x 80;
 • kanál – 2 ks .;
 • mäkké elastické vankúše potrebné na upevnenie držadla na vibračnej doske – 2 ks;
 • skrutky M10 pre elektromotor alebo M12 pre benzínový motor;
 • plastové kolesá – 2 ks .;
 • časť potrubia;
 • dutá trubica asi 1,2 m dlhá.

Keď zhromaždíte všetko, čo potrebujete, začnú fungovať, zatiaľ čo výkresy vibračnej dosky nie je potrebné robiť:

 • Práca s motorom. Kryt je z neho odstránený, aby bolo možné nastaviť silu vibrácií – relevantné iba pre elektromotor.
 • Na plechu s brúskou sa urobí rez. Vzdialenosť od okraja – 10 cm, hĺbka – asi 5 mm. Rezy sú urobené v množstve dvoch kusov na oboch stranách symetricky.
 • Okraje sú ohnuté pozdĺž rezov kladivom, uhol ohybu je 20-30o. Toto má zabrániť zakopaniu stroja počas prevádzky..
 • Rezy sú zvárané a poloha koncov je pevná. Táto práca nemá zmysel, pretože bez vopred vyrobených rezov bude ohýbanie kovu do požadovaného uhla veľmi problematické.
 • Vibrátor je namontovaný na doske pomocou dvoch kanálov. Sú upravené tak, aby okraje nevyčnievali za čiaru pracovnej plochy. V tomto mieste je opäť potrebné zváranie. Kanálové tyče zvárajú veľmi dobre, optimálna poloha zvarovej čiary je naprieč. Vzdialenosť – 7-10 cm od seba vzhľadom na stredový bod dosky a so zreteľom na polohu montážnych otvorov na motore.
 • Skrutky M10 alebo M12 pripevňujú vibrátor k kovu. Zmeria sa vzdialenosť medzi montážnymi otvormi motora, otvory sa do kanálov vyvŕtajú v rovnakej vzdialenosti a motor sa priskrutkuje k základni.
 • Na výrobu držadla vibračnej dosky sú potrebné elastické vankúše a rúrka. Rukoväť je pripevnená k základni prostredníctvom týchto podložiek, aby tlmila vibrácie počas chodu stroja. Je to veľmi dôležité, pretože ak nie sú tlmené vibrácie, platnička sa začne vytrhávať z rúk a vibrácie budú mať negatívny vplyv na kĺby horných končatín..
 • Na uľahčenie prepravy dosky je k nej privarený kus rúrky, na ktorú sú pripevnené kolesá. Hmotnosť hotového auta bude asi 60 kg, takže toto opatrenie nebude nadbytočné. Kolesá sú pripevnené tak, aby sa dali ľahko namontovať a demontovať.

Užitočné rady na použitie: Aby tlmili vibrácie počas prevádzky, omotajú rukoväť lanom a vytvoria z nej slučku. Pri práci na podbíjaní sa nedržia na samotnej rukoväti, ale na tejto slučke, aby necítili vibrácie z mechanizmu.

Pravidlá fungovania domácej vibračnej dosky s benzínovým motorom

Na predĺženie životnosti vyžadujú vibračné taniere s benzínovým motorom určité pravidlá použitia:

 • Pred vykonaním práce musí byť mechanizmus skontrolovaný, či nie je poškodený, skontrolujte spoľahlivosť všetkých upevňovacích prvkov.
 • Zástrčky v benzínovom motore je potrebné pravidelne kontrolovať a čistiť od usadenín uhlíka..
 • Pravidelne kontrolujte hladinu motorového oleja a vymeňte ho. Počet pracovných hodín medzi prvou a druhou výmenou oleja je 25, všetky nasledujúce sú 80-100. Olej je lepšie vymeniť na horúcom motore..
 • Pravidelne čistite vzduchový filter motora.
 • Benzínovú vibračnú dosku tankujte iba pri vypnutom motore.
 • Zariadenie nepoužívajte na tvrdých povrchoch, ako je betón alebo tvrdený asfalt

About the author