Vlastné spracovanie škvárového bloku vibračným lisom

Prítomnosť vibračného lisu na mieste výrazne urýchľuje a znižuje náklady na proces stavebných prác. Pomocou tohto zariadenia je možné nezávisle vyrobiť škvárový blok. Na získanie vysoko kvalitného stavebného materiálu je však potrebné dodržiavať technológiu práce s vibračným lisom. Ako si vybrať, postaviť a správne používať vibračný lis na škvárový blok, zvážime ďalej.

Obsah:

Charakteristika a princíp činnosti vibračného lisu na výrobu škvárových blokov

Práca vibračného lisu je založená na použití nárazovej sily, pomocou ktorej je možné získať vibrácie. Na vytváranie tlaku sa používa príplatok hydraulického alebo gravitačného charakteru. Práve vďaka tejto technológii je možné dať betónovému roztoku určitý tvar a pevnosť..

Aby výrobok získal špeciálny tvar, používa sa matica, ktorá sa líši veľkosťou, konfiguráciou, výškou, hĺbkou atď. Kúpou alebo vlastnou výrobou vibropresu je možné získať zariadenie s vysokou účinnosťou, ktorého výkon je na vysokej úrovni, a hotové stavebné materiály sa vyplatia za mesiac..

Pomocou vibračného lisu je možné vyrobiť nielen škvárový blok, ale aj materiály vo forme dlažobných dosiek, stenových kameňov, dlažobných kociek, prvkov na vytváranie priečok atď..

Existuje niekoľko domácich spoločností, ktoré vyrábajú vibropresy. Najpopulárnejšou z nich je rastlina Ural “Stroytekhnika”. Toto zariadenie má vysoký výkon, dostupné náklady a dobrý výkon..

Vzhľadom na princíp činnosti vibračného lisu na škvárový blok rozdelíme celý výrobný proces do dvoch etáp:

 • príprava kompozície;
 • jeho formovanie.

Spočiatku sa všetky zložky kompozície navzájom zmiešajú. Práve táto fáza je rozhodujúca pri určovaní budúcich fyzikálnych vlastností materiálu. V tejto fáze sa určuje kvalita hotového výrobku a jeho cena.

Je možný variant mechanizácie alebo automatizácie tohto procesu. To znamená, že nie každé zariadenie je schopné vytvoriť kompozíciu. V niektorých prípadoch sa táto práca vykonáva ručne alebo pomocou miešačky betónu. Ale vo väčšine zariadení na miešanie komponentov dohromady sa používa mixér, ktorého pancier zabraňuje ďalšiemu treniu..

Ďalšou fázou je tvorba škvárového bloku. Na tento účel sa používa vibračná jednotka alebo špeciálny stôl. Aby roztok získal určitý tvar, je umiestnený do matrice. Spodná časť výrobku je na palete, ktorá zaisťuje jeho rovinnosť zospodu. Zloženie vo vnútri matrice je ovplyvnené vibráciami a určitým príplatkom.

Je teda možné dosiahnuť maximálnu distribúciu kompozície pozdĺž stien matrice, výrobky sa vyznačujú rovnomernosťou, dobrou pevnosťou a predtým definovaným geometrickým tvarom. Kúpa vibropresu sa mu preto v krátkom čase vyplatí, pričom je možné získať stavebný materiál oveľa lacnejšie, ako je jeho trhová hodnota..

Ako postaviť vibračný lis na škvarové bloky vlastnými rukami

Popolcový blok je pozoruhodný svojou dostupnosťou a širokou popularitou. Z tohto stavebného materiálu sú postavené rôzne typy nebytových priestorov. Po vybudovaní vibračného lisu na škvarový blok vlastnými rukami budete môcť veľa ušetriť. Mali by ste však vziať do úvahy skutočnosť, že pri práci budete potrebovať zručnosti pri práci so zváracím strojom a so zámočníckym nástrojom..

Majte tiež na pamäti, že konečná verzia škvárového bloku bude mať nižšiu kvalitu ako zakúpená verzia. V domácej výrobe nie je udržiavaná technológia naparovania, počas ktorej je materiál nasýtený určitým množstvom vlhkosti, čo zlepšuje jeho pevnosť. Pomocou takýchto blokov je však možné postaviť budovy so životnosťou asi tridsať rokov..

Hlavnou časťou vibračného lisu zo škvárového bloku na výrobu škvárového bloku je matrica. Má formu oceľovej skrinky, vo vnútri ktorej sú nainštalované predtým poskytnuté diely, pomocou ktorých sa vytvárajú dutiny. Na vybudovanie matice vlastnými rukami budete potrebovať:

 • zváranie;
 • brúsky so špeciálnym príslušenstvom;
 • zverák;
 • doplnkový nástroj.

Tiež pripravte materiály vo forme:

 • materiál plechu, hrúbka 3-4 mm;
 • rúrky s priemerom 9 cm;
 • elektrický motor;
 • špeciálne prúžky4
 • svorky a ďalšie upevňovacie prvky.

Pred začatím práce pripravte výkresy vibračného lisu na škvarové bloky a podrobne ich preštudujte. Všetky diely sú vyrábané vo vzťahu k nim.

Rozhodnite sa o rozmeroch budúceho produktu. Vo vzťahu k nim vystrihnite polotovary z plechu pre rámovú časť matice. Vnútri by mala byť priečka. Krabica by mala obsahovať dve rovnaké priehradky. Ďalej rozhodnite o výške rovnobežnostena, ktorý bude slúžiť ako obmedzenie dutín. Rúru rozrežte na osem častí, z ktorých každá má rovnakú výšku ako valec. Aby valec získal kužeľovitý tvar, rozrežte každý z nich do stredu, uchopte zverákom a zvarte v tejto polohe pomocou zváracieho stroja.

Bude teda možné dosiahnuť zníženie priemeru o niekoľko centimetrov. Na každej strane sú valce zvarené dohromady. Pripojte valce takým spôsobom, aby sa vytvorili dutiny ako v továrenských blokoch. Zvarte očká na opačnej strane pozdĺž centrálnej časti každého otvoru v matici. Bude teda možné vyrábať nielen škvárový blok s dutinami, ale aj monolitické materiály. Matica získa univerzálne použitie.

K vonkajšej stene privarte štyri skrutky, k ktorým bude pripevnený vibračný motor. Na krajných častiach matrice sú zvárané čepele a zástera. Ďalej sú všetky diely vyčistené a leštené. Nainštalujte na formu pohodlné držadlá, pomocou ktorých sa dá ľahko odstrániť z matrice. Všetky diely nalakujte a natrite antikoróznymi zmesami. Postarajte sa o inštaláciu vibračného motora..

Aby sa konvenčný elektrický motor zmenil na vibračnú inštaláciu, je potrebné k nemu pridať niekoľko hriadeľov a excentrov, na ktoré sa používajú bežné skrutky. Pokúste sa dosiahnuť ich zarovnanie pozdĺž osi. Ak chcete vybrať požadovanú frekvenciu vibrácií, zaskrutkujte matice na skrutky a postupne nastavte tento indikátor.

Pomocou tejto matice je možné postaviť kráčajúci alebo stacionárny stroj na výrobu škvárového bloku.

Ďalej sa pozrime na to, ako nezávisle postaviť vibračný stôl, ku ktorému bude matica pripojená. Princíp činnosti vibračného stola je založený na prenose vibrácií z motora na stôl. Na ďalšie tlmenie vibrácií sa používajú podložky alebo pružiny absorbujúce nárazy.

Na dosku stola je nainštalovaná matica, vo vnútri ktorej je riešenie citlivé na vibrácie. Preto sa vyrába výroba škvárového bloku. V tomto procese budete potrebovať zručnosť pracovať s ručným nástrojom zámočníka. Okrem toho by mali byť materiály pripravené vo forme:

 • oceľový roh, dlhý asi 600 cm;
 • obdĺžnikové potrubie;
 • oceľový plech;
 • veľké pramene;
 • asynchrónny motor;
 • skrutky, matice a iný materiál po ruke.

Všetky materiály sú dôkladne očistené od korózie a spracované brúsnym zariadením. Hlavnou časťou stola je jeho rám. Na jeho výrobu je potrebný oceľový roh. Hlavnou funkciou rámu je udržať body tlmenia vibrácií nehybné. Aby ste postavili rám, vyrežte roh určitej veľkosti a spojte ho navzájom pomocou zváracieho stroja. Ďalej zvarte nohy k rámu a zvarte pružiny v hornej časti.

Kryt nebude pevne držať na základni rámu; bude tlačiť na pružiny. Špeciálne strany obmedzia jeho pád pri výrobe škvárového bloku.

Ak si chcete vytvoriť vlastný kryt, postupujte takto:

 • odrežte profilovú rúrku podľa rozmerov polotovarov na výkrese;
 • zvarte ich dohromady, mali by ste dostať rám podobný rámu stola;
 • nainštalujte plošinu na výstuhy, na ktorých bude motor upevnený;
 • zvarte krúžky na rohoch veka, na povrch tiež privarte plech.

Ďalej sa zapojte do konštrukcie vibračného motora, ktorý je zodpovedný za aktiváciu vibrácií. Aby ste dosiahli požadovanú úroveň vibrácií, nevyvážte hriadeľ motora pridaním výstredníkov vo forme skrutiek. Na zváženie skrutiek použite matice. Pokúste sa rovnomerne položiť bremeno na každú stranu. Bude teda možné dosiahnuť maximálny vibračný efekt..

Hmotnosť zaťaženia určuje výkon motora, ktorý je určený všeobecnými parametrami vibračného zariadenia.

Ďalšie akcie sú zamerané na prepojenie všetkých častí do jednej štruktúry. Motor je nainštalovaný v sedadle pomocou skrutiek. Každý pohon posuvu je vybavený automatickým strojom. Kryt a naň pripevnený motor sú nainštalované priamo na stôl.

Upozorňujeme, že stôl po montáži na pracovnú plochu musí byť uzemnený. Dbajte na svoju bezpečnosť a nezanedbávajte tieto rady.

Vo vzťahu k individuálnym potrebám sú možné ďalšie konštrukčné úpravy. Okrem toho sa odporúča natrieť vibračný stôl, aby sa predĺžila jeho životnosť. Rám bezpečne umiestnite na podpery a až potom spustite jednotku. Pomocou tejto tabuľky je možné vyrobiť škvarové bloky pre domáce použitie.

Ak sa rozhodnete kúpiť vibračný lis na škvárový blok, bude vás to stáť niekoľkonásobne viac ako domáci mechanizmus. V každom prípade, vzhľadom na plán splátok vibračného lisu na škvarové bloky, je možné toto zariadenie rýchlo získať späť. Cena vibračného lisu pre škvárový blok je stanovená podľa nasledujúcich parametrov:

 • výkon zariadenia;
 • produktivita rastlín;
 • typ vibračného lisu: stacionárny alebo mobilný;
 • univerzálnosť použitia alebo jednotlivá výroba materiálov;
 • dostupnosť ďalších funkcií.

Mobilný vibračný lis je vo všeobecnosti celkom vhodný na domáce použitie, ktorý sa dá ľahko pohybovať po webe, má nižšie náklady ako stacionárne, ale má nižšiu produktivitu.

Stacionárne inštalácie sú vhodné na priemyselnú výrobu škvárových blokov, pretože sa používajú, vyplatia sa za niekoľko mesiacov. Na ich pripojenie k sieti je najčastejšie potrebný trojfázový merač, preto tento parameter vezmite do úvahy pri výbere inštalácie na výrobu škvárového bloku.

Z čoho vyrábať domáce škvarové bloky

Na výrobu škvárového bloku sa v zásade používajú materiály rôzneho zloženia na báze ílu, pilín, cementu, expandovanej hliny, betónu atď..

Kombinácia jednej časti cementu a piesku s tromi časťami materiálu zo žulovej trosky sa považuje za optimálnu. Ak chcete získať vysokokvalitný stavebný materiál, neurobte chybu s jeho vlhkosťou. Hotový roztok by sa nemal plaziť po povrchu, mal by dobre držať tvar. Práve z takýchto surovín sa lisujú vysokokvalitné bloky. Ak nemáte vhodnú matricu s dutinami, na ich výrobu použite bežné sklenené fľaše. Na tieto účely sú vhodné aj výrobky z rozbitých tehál alebo kameňa..

Pred prvým uvedením stroja do prevádzky sa odporúča namazať všetky jeho časti olejom. Takýmto spôsobom bude možné zabrániť nadmernej adhézii roztoku k forme. Po vložení roztoku do formy zapnite vibračnú jednotku. Na ochranu pred roztokom je vibrátor pokrytý zásterou..

Optimálna doba držania hotových blokov na vzduchu pri teplotách nad 15 stupňov Celzia je najmenej tri dni. Aby sa zabránilo predčasnému sušeniu materiálu, je materiál pokrytý polyetylénovým filmom.

Odporúča sa položiť takéto škvarové bloky pomocou murovacej malty, v pomere ktorej je piesok a cement (3: 1). Popolušky vyrobené doma sú celkom vhodné na stavbu garáže, kôlne alebo akejkoľvek vedľajšej budovy. Pri dodržaní pravidiel technologickej výroby, pokládky a povrchovej úpravy materiálu vám budova bude slúžiť viac ako tucet rokov.

Sledujte online video vibropress na výrobu škvárového bloku:

About the author