Vodovodný kábel na čistenie kanalizácie: výber, použitie

Každý skôr alebo neskôr musí čeliť problému upchatia kanalizácie. Bohužiaľ nie je vždy možné zavolať inštalatéra a pre túto službu musíte minúť nejaké peniaze. S pomocou vodovodného kábla nie je čistenie kanalizácie vlastnými rukami problémom. Ďalej budeme hovoriť o vlastnostiach výberu a činnosti kábla na čistenie kanalizácie..

Obsah:

Blokovanie kanalizácie: ich odrody a výskyt

Blokovanie je dosť nepríjemný problém, ktorý sa často vyskytuje medzi užívateľmi kanalizácie alebo vodovodu. Príčiny zablokovania sú veľmi rozmanité: vniknutie malých častíc jedla, rôznych predmetov, vlasov do potrubí. Výsledkom je, že každá z blokád spôsobuje poruchy vo fungovaní kanalizačného systému..

Predtým, ako sa dozviete o funkciách zariadenia, ktoré pomáha zbaviť sa tohto nepríjemného javu, navrhujeme, aby ste sa zoznámili s typmi blokád a dôvodmi ich výskytu:

1. K zablokovaniu na prevádzkové účely dochádza vtedy, keď sa do potrubného systému dostali vlasy, vlna, špina, úlomky, potraviny, piesok, mastnota, tkanina. Na stenách rúr sa postupne vytvárajú prekrytia, ktoré bránia normálnemu toku vody. Tieto typy blokád sa dajú ľahko odstrániť pomocou vodovodného drôtu alebo chemikálií..

2. K mechanickému zablokovaniu dochádza v dôsledku porušenia pravidiel používania kanalizačného systému. Napríklad hádzanie veľkých predmetov na toaletu, ktoré ju následne upchávajú, vedie k tomuto typu upchatia. Aby ste odstránili tento typ upchatia, musíte dokonca demontovať potrubia. Vo väčšine prípadov však stačí použitie kábla..

3. Blokovanie technologického typu – vyskytuje sa u nesprávne nainštalovaného kanalizačného systému a vyžaduje úplnú výmenu potrubí, v ktorých sa vyskytuje.

Vodovodný kábel: vlastnosti a odrody

Vodovodný kábel je zariadenie používané na čistenie potrubí pre kanalizáciu a vodovod. Kábel má formu jadra, na ktorom sú prepojené dva drôty. Okrem toho sa na navíjanie celej konštrukcie používa ešte niekoľko prameňov drôtu. Veľkosť šnúry závisí od množstva drôtu, ktorým je omotaná.

Medzi druhmi kanalizačného kábla je potrebné zdôrazniť:

 • lanový kábel;
 • pružinové zariadenie;
 • pružinový typ kábla.

Prvou možnosťou je zariadenie typu lana, ktoré sa používa na čistenie všetkých druhov potrubí. Priemerný priemer takého kábla je 0,6 cm. Na jeho výrobu sa používa pozinkovaná oceľ. Táto verzia kábla sa vyznačuje vysokou pevnosťou, odolnosťou a flexibilitou..

Pomocou týchto indikátorov kábel ľahko prechádza cez veľkú oblasť potrubia vrátane ohybov, križovatiek alebo spojov kanalizácie. Koncová časť kábla je zvlnená, aby sa zabránilo rozmotaniu drôtu. V procese zlomenia špičky sa koniec lana stane ako kefa. S jeho pomocou sa chumáče vlasov ľahko vytiahnu z odtokového systému.

Ak plánujete použiť kábel v byte alebo súkromnom dome, vyberte materiál s dĺžkou 250 až 500 cm..

Druhá verzia kábla je z materiálu navinutého pružinou. Táto verzia kábla má priemer asi 0,9 cm. Má formu špirálovito vinutej štruktúry, vnútorná časť špirály je prázdna. Kábel má navyše držadlo vo forme zakrivenej konštrukcie..

Inštalačný napínací kábel sa používa na čistenie kanalizácií a potrubí v súkromných domoch alebo bytoch. Vďaka svojej elasticite toto zariadenie dokonale čistí kanalizačný systém. Tento typ lana má špeciálne pripevnenie vo forme hrotu alebo ohybu.

Kábel vodovodnej pružiny používajú výhradne profesionálni inštalatéri. Cieľom je preraziť vysoko zložité blokády. Lano je vyrobené z pružinového drôtu. Priemerná hodnota jeho priemeru je 14-16 mm. Okrem toho je dĺžka takéhoto kábla viac ako 25 metrov. Kábel menšieho priemeru je vyrobený z pozinkovanej ocele s prierezom 0,2 cm. Ak je priemer kábla asi 1,6 cm, na jeho výrobu sa používajú výkonnejšie typy drôtov.

Tento typ kábla má špeciálnu rukoväť, ktorá funguje ako napínač. Počas procesu napínania sa kábel napne a s vysokou účinnosťou prerazí všetky blokády a vyčistí komunikačný systém. Tento typ kábla sa široko používa pri čistení stojatých systémov..

Pokiaľ ide o veľkosť, vodovodné káble sú:

1. S priemerom asi 9 mm – nástroj pre domácnosť, ktorý je založený na dutej špirále, vo forme pružiny.

2. Priemer asi 13 mm – profesionálnejší typ zariadenia, ktoré pozostáva zo špirály s cievkami drôtu vo forme pružiny, dĺžka tohto typu lana je asi 20 m. Okrem toho má zakrivená rukoväť. Dobre čistí stúpačky a vodorovné potrubia. Postup pri použití takýchto káblov tiež pomôže zbaviť sa upchatia toalety..

3. Zariadenie s priemerom 1,6 cm je čisto profesionálneho typu. Má tvar pružného hriadeľa, na ktorom je umiestnený pružinový drôt. Pomáha zbaviť sa zložitých blokád. Kábel sa vyznačuje prítomnosťou napätia a zvýšenou tuhosťou.

Vodovodné káble sa okrem toho líšia účelom a typom príslušenstva, ktorými sú:

 • dno – zvládanie piesku, kamenných štiepok;
 • úderný – určený na odstránenie starých stlačených blokád;
 • háčikovitý – pomáha odstraňovať staré handry, vlasy a hrudky nečistôt;
 • v tvare slučky, na ktorej je umiestnená pružina z pozinkovanej ocele-pomôže vyčistiť neodnímateľné vodné tesnenie.

Vodovodný kábel na čistenie kanalizácie: výhody zariadenia

Existujú aj ďalšie radikálnejšie opatrenia na čistenie kanalizačného systému, ale vodovodné káble zostávajú v tejto záležitosti lídrami kvôli pomeru ceny a kvality práce..

Napriek tomu, že je inštalácia vodovodného kábla jednoduchá, stále má veľký počet výhod, pričom prvou z nich je schopnosť ovládať samotný proces čistenia a úroveň namáhania potrubí. Každé ohnutie potrubia, kábel prebieha pod kontrolou osoby, ktorá s ním pracuje. Keď sa nájde nejaký materiál, odstráni sa pomocou špeciálnych trysiek..

Vodovodné káble sú navyše cenovo dostupné a spoľahlivé..

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými výhodami použitia kábla na čistenie kanálov:

1. Na výrobu lán, ktoré sú dosť elastické a pevné pred skrútením, sa používajú pružné drôtené hriadele. Kábel sa teda ľahko vyrovná s akýmkoľvek zablokovaním. Použitie rôznych typov prídavných zariadení pomáha zvyšovať funkčnosť zariadenia.

2. Trvanie prevádzky je ďalšou významnou výhodou. Pri správnej starostlivosti o kábel, jeho umývaní po použití a mazaní olejom, aby sa zabránilo korózii, môže takéto zariadenie slúžiť svojmu majiteľovi asi 20 rokov..

3. S držadlami v tvare Z sa kábel ľahko používa. Je to rukoväť, ktorá je pákou prenosu krútiaceho momentu, ktorá tlačí kábel cez potrubia a ich ohyby..

4. Komínové systémy sú pomocou kanalizačného kábla tiež očistené od zvyškov sadzí. Zariadenie sa používa aj na čistenie potrubí od hrdze, vetracích potrubí od trosiek, kotlov a kotlov od upchávania..

Návod na použitie vodovodného kábla

Existuje niekoľko fáz práce s kanalizačným káblom:

 • príprava;
 • Práca;
 • dokončenie.

Prvá etapa zahŕňa prípravu na prevádzku kábla, preto by ste mali vykonať nasledujúce akcie:

 • postup kontroly nástroja spočíva v skontrolovaní jeho prevádzkyschopnosti, okrem toho by ste sa mali uistiť, že nedochádza k porušovaniu integrity zariadenia;
 • kontrola spoľahlivosti a pevnosti upevnenia rukoväte;
 • mazanie puzdier, ktoré sú na rukoväti;
 • inštalácia prípadných vymeniteľných trysiek.

Aby ste kanalizáciu efektívne vyčistili pomocou vodovodného kábla, mali by ste vykonať niekoľko činností:

 • postarajte sa o odstránenie sifónu, ktorý je pripevnený k akémukoľvek odtokovému otvoru, má tvar rúrky, ktorá je ohnutá vo forme háčika, hlavnou funkciou sifónu je vodné tesnenie, pomocou ktorého sú všetky pachy z odpadových vôd systémy nie sú schopné preniknúť do miestnosti;
 • po odpojení sifónu je potrebné ho opláchnuť horúcou vodou, aby sa odstránili zvyšné nečistoty;
 • nainštalujte jednu časť kábla do kanalizácie a druhú naviňte vo forme krúžku a pevne ho držte v rukách;
 • postupne otáčajte káblom pomocou držadla, takže všetky zákruty a ťažké úseky budú prekonané;
 • pravidelne vyberajte kábel z potrubia a čistite ho;
 • keď máte pocit, že kábel prechádza do zablokovania, pokúste sa zvýšiť rýchlosť pohybu;
 • ak existuje špeciálny háčik na zavesenie, použite ho na zavesenie odpadkov a vyberte ich z potrubia;
 • keď je práca s vodovodným káblom dokončená, zapne sa horúca voda, najskôr pod nízkym tlakom, aby sa potrubia prepláchli pred kontamináciou;
 • dokončí čistenie kanalizačného systému pomocou vodovodného kábla, jeho vybratím z potrubia, opláchnutím horúcou vodou a saponátom;
 • po vysušení zariadenia je namazané strojovým olejom, ktorý pomôže zabrániť korózii a sklopí sa do predchádzajúceho tvaru.

Ďalšie odporúčania na použitie kanalizačného lana:

 • netlačte na kábel príliš silno, pretože existuje riziko poškodenia potrubia alebo kanalizácie;
 • kvalita čistenia potrubí ukazuje neprítomnosť lievika pri zapnutí vody;
 • ak sa ohybný hriadeľ zasekne v potrubí, opatrne ho odtiaľ odstráňte rotačnými pohybmi;

Ďalšie spôsoby čistenia kanalizácie bez použitia lana

Kúpa kanalizačného kábla si vyžaduje čas a peniaze, takže než pôjdete do obchodu s káblom, vyskúšajte vyššie uvedené metódy, pomocou ktorých nebude ľahké zbaviť sa malých blokád:

1. Použitie piestu – zariadenie, ktoré vyzerá ako gumové čerpadlo alebo prísavka s drevenou rukoväťou. Hlavnou funkciou piestu je pretlačiť a zničiť zablokovanie pomocou vodného kladiva. Skvelé na odstránenie blokád v kúpeľni alebo umývadle.

2. Docela jednoduchosť, ale dobrá účinnosť je použitie vriacej vody, ktorá dobre topí tuky a potravinový odpad.

3. Chemické kompozície práškového alebo kvapalného typu. Vyžadujú špeciálnu starostlivosť a špeciálne ochranné prostriedky, pretože sú dosť agresívne. Keď sú systémy úplne zanesené, sú neúčinné.

4. Po vyčistení rúrok káblom sa odporúča naplniť ich roztokom octu a sódy bikarbóny, ktoré vykonajú dodatočné čistenie kanalizačného systému..

Vodovodný kábel na čistenie kanalizácie – vybrané funkcie

Vodovodný kábel je zariadenie používané na čistenie vodovodných alebo kanalizačných potrubí, ako aj kotlov a kotlov. Ich hlavnou funkciou je prenos rotácie, ktorý pomáha odstrániť zablokovanie..

Kábel je vo forme jadra, ktoré je obklopené drôtom. V pomere k priemeru sú laná od 6 do 18 mm. Práve tento parameter je rozhodujúci pre kvalitu čistenia..

Na čistenie malých prevádzkových blokád postačuje zariadenie s najmenším priemerom. Takéto lano sa ľahko obsluhuje a na prácu nevyžaduje špeciálne zručnosti..

Okrem toho je dôležitým faktorom kvalita zariadenia, z ktorého je kábel vyrobený. Dávajte pozor na potrubie, musí byť plastové a trochu pružné.

Okrem toho musí mať vodovodný kábel vlastnosti elasticity a odolnosti voči skrúteniu. Každý z káblov na jednom konci má držadlo, pomocou ktorého je skrútený, a na druhom konci tryska pomáha odstrániť nečistoty z potrubia..

Pomocou koncového puzdra sú na kábli upevnené rôzne dýzy, ktoré pomáhajú preraziť upchatie.

Ak si chcete kúpiť vodovodný kábel, mali by ste sa obrátiť na stavebný alebo klampiarsky obchod.

Na určenie priemeru kábla potrebného na čistenie kanalizácie doma by ste mali najskôr zmerať priemer potrubí umiestnených v súkromnom dome alebo byte. Vo vzťahu k tomuto parametru vyberte najoptimálnejšiu možnosť, ktorá pomôže odstrániť akékoľvek zablokovanie bez veľkého úsilia..

Aby sa potrubie rýchlo a efektívne vyčistilo, je použitie vodovodného kábla kombinované s čistením potrubí pomocou chemikálií, octu so sódou alebo horúcej vody..

Podľa spôsobu ich prevádzky a vonkajšieho tvaru existujú rôzne druhy káblov. Pre pohodlnejšie používanie kábla je umiestnený v bubne, z ktorého je odstránený rukoväťou. Náklady na toto zariadenie sú o niečo vyššie ako náklady na konvenčný kábel.

About the author