Výber elektrického zdviháka

Zbíjačka, pôvodne určená na ťažbu rudy baníkmi, je dnes v stavebníctve široko používaná. V súčasnosti si nemožno predstaviť stavbu jedného zariadenia bez použitia zdvíhadla. Na stavebnom trhu nájdete obrovský výber zbierok všetkých druhov úprav. Ale pokiaľ ide o renovačné práce, najlepšou možnosťou je elektrické zdvíhadlo. Jedná sa o ľahký, ľahko použiteľný nástroj s nízkymi vibráciami a hlukom. S jeho pomocou môžete jednoduchšie a rýchlejšie vykonať prestavbu priestorov, demontáž rôznych štruktúr alebo dokončovacie práce..

Obsah

 • Pôsobnosť
 • Hlavné charakteristiky
 • Na čo si dať pozor pri výbere elektrického ističa?
 • Vlastnosti niektorých modelov elektrických zbíjačiek
 • Makita
 • Bosch
 • Interskol
 • Hitachi
 • Metabo

Pôsobnosť

Elektrické kladivo je možné použiť na vykonávanie rôznych typov stavebných prác:

 • odstránenie starých dokončovacích materiálov (omietky, dlaždice);
 • demontáž tehál, betónu, monolitických štruktúr;
 • dierovanie okien a dverí, výklenkov a výklenkov;
 • štiepanie hrán;
 • uvoľnenie mrazenej pôdy;
 • zničenie základov, dosiek a podláh;
 • rezanie kovov.

Jedinou nevýhodou tohto typu nástroja je jeho závislosť od zdroja konštantného napájania: pripojenej siete alebo mobilného elektrického generátora. Napriek tomu má elektrická zbíjačka výhody oproti pneumatickej, ktorá na prevádzku vyžaduje prchavý kompresor..

Hlavné charakteristiky

Elektrická sbíjačka je podľa konštrukcie podobná príklepovej vŕtačke, líši sa iba tým, že neexistuje mechanizmus otáčania kladiva. Kladivo je poháňané vstavaným elektromotorom, ktorý poháňa rotor. Údery sa aplikujú špeciálnym úderníkom umiestneným vo vnútri telesa zbíjačky. Úderník sa začne pohybovať v dôsledku činnosti rotora. Pri rýchlych vratných pohyboch útočníka sa spracovávaný materiál zničí.

Elektrický istič nie je určený na vŕtanie alebo rezanie materiálu počas otáčania – celá jeho konštrukcia je zameraná na maximálnu rázovú silu.

Hlavnými technickými charakteristikami elektrického zdviháka sú energia nárazu, výkon a počet nárazov za jednotku času. Na základe týchto hodnôt je stanovená maximálna prípustná hustota materiálu, s ktorým bude zbíjačka pracovať. Výkon elektromotorov elektrických zbíjačiek dosahuje 1 700 W, počet úderov je až 2 000 za minútu, energia nárazu je vyššia do 45 J.

Na čo si dať pozor pri výbere elektrického ističa?

Ak sa rozhodnete kúpiť elektrickú kladivu, stojí za to preskúmať ďalšie funkcie tohto nástroja..

 • Možnosť upevnenia ističa v pracovnej polohe. Táto funkcia poskytne pohodlnú a dlhodobú prevádzku, čím sa eliminuje potreba podržať tlačidlo napájania počas používania nástroja..
 • Funkcia obmedzenia voľnobežných otáčok zvýši výkon kladiva – v prípade bez zaťaženia systém obmedzí otáčky motora.
 • Systém tlmenia vibrácií znižuje vibrácie nástroja, takže práca je pohodlnejšia.
 • Systém prevencie pretrhnutia kábla vedie k zastaveniu nástroja pri práci v kritickej blízkosti položených inžinierskych sietí.
 • Ochrana proti prachu (tesniaci systém) sa používa na zabránenie zlomeniu nástroja pri práci v agresívnom prostredí.
 • Väčšiu efektivitu práce zabezpečí možnosť fixácie úderníka v rôznych polohách a elektronické nastavenie počtu otáčok.
 • Neočakávané opotrebovanie nástroja pomôže zabrániť systému indikátorov opotrebovania kefy.

Elektrický istič môže byť vybavený dvoma druhmi skľučovadiel. Prvým typom sú bezkľúčové skľučovadlá, ktoré zaisťujú rýchlu výmenu pracovného násadca, čo zvyšuje produktivitu práce a zjednodušuje prácu obsluhy. Druhým typom sú šesťhranné skľučovadlá, v ktorých je kopija upevnená pomocou špeciálneho kľúča.

Vlastnosti niektorých modelov elektrických zbíjačiek

Pri výbere elektrických ističov hrá dôležitú úlohu účel ich budúcej aplikácie. Preferované charakteristiky nástroja sú určené na základe prevádzkových podmienok a rozsahu jeho použitia..

Makita

Makita je považovaná za jednu z najobľúbenejších značiek elektrických ističov na stavebnom trhu..

Elektrická zbieračka Makita HR 4000 je vybavená výkonným elektromotorom s príkonom 1050 W a inovatívnym elektropneumatickým nárazovým mechanizmom na urýchlené ničenie betónových konštrukcií. Tento model má všetky potrebné vlastnosti pre efektívnu a pohodlnú prácu.

Model НМ 1100 С je výkonné, ale ľahké vertikálne motorové kladivo. Frézu je možné nainštalovať v 16 rôznych polohách. K dispozícii je prídavná rukoväť. Model je vybavený elektronickým systémom na reguláciu počtu a sily nárazu a samozatváracími uhlíkovými kefami..

Makita HM-1304B kombinuje vysoký výkon a nízky hluk a vibrácie. Nástroj má ergonomickú gumovú rukoväť pre pohodlnejšiu prácu.

Bosch

Medzi elektrickými ističmi značky Bosch existujú predovšetkým profesionálne modely na vykonávanie hlavných a pomocných stavebných prác. Vysoká úroveň spoľahlivosti nástroja je zaistená jednoduchou obsluhou, používaním elektronických nastavovacích systémov a samočinne odpojiteľných kefiek.

Bosch GSH 11 E je vybavený servisným displejom a vyznačuje sa nízkymi vibráciami počas prevádzky a pri voľnobežných otáčkach. Elektrický istič Bosch GSH 11 E je schopný dodať 1 890 úderov za minútu pri maximálnom zaťažení bez toho, aby vyžadoval výraznú silu..

Profesionálne demolačné kladivo GSH 5 CE je výkonný model so zníženými vibráciami vďaka použitiu inovatívneho systému tlmenia vibrácií. Robustné kovové puzdro zaisťuje dlhú životnosť kladiva aj v tých najnepriaznivejších podmienkach.

Interskol

Interskol je už mnoho rokov jedným z popredných výrobcov stavebnej a opravárenskej techniky. Elektrické kladivá Interskol sa osvedčili v praxi a sú veľmi obľúbené medzi profesionálnymi staviteľmi aj začínajúcimi remeselníkmi. Elektrické ističe tejto značky sú odolné a ľahko sa používajú..

Interskol M-30/2000 V je model ťažkej triedy určený na ničenie betónových a tehlových konštrukcií a asfaltobetónových vozoviek.

Model M-18 / 1500EV je určený pre veľkoobjemové skládkové operácie. Kladivo dodáva silné údery s frekvenciou až 1900 za minútu. Výkon 1500 W nástroja vám umožní vykonávať akékoľvek práce s príklepom a relatívna ľahkosť výrobku umožňuje pracovať v horizontálnom aj vertikálnom smere..

Model Interskol M-25 sa vyznačuje vysokým výkonom. Kladivo je ťažkej triedy a vyžaduje primeranú lisovaciu silu. S rázovou energiou 25 J a vysokým prevodovým pomerom nárazu kladivo vydá 1400 úderov za minútu. Charakteristickou črtou modelu je použitie schémy bez dierovania – údery sa vykonávajú pomocou hlavne so zaslepeným koncom.

Hitachi

Značka Hitachi je tiež široko zastúpená na trhu stavebných nástrojov. Výrobca ponúka domáce aj profesionálne zbíjačky, ktoré sa líšia technickými charakteristikami. Elektrické ističe Hitachi sú odolné, robustné a vysoko účinné.

Hitachi H45 MRY má najvyšší výkon vo svojom segmente. Náradie je vybavené aktívnym systémom tlmenia vibrácií a má rukoväť so zlepšenou ergonómiou. Ľahké telo vyrobené z odolnej zliatiny hliníka pre pohodlnú obsluhu a dlhú životnosť výrobku.

Najvýkonnejší istič Hitachi H65SB2 so spotrebou energie 1 350 W je schopný vyvinúť nárazovú energiu až 42 J. Pri plnom zaťažení vykoná nástroj až 1 400 úderov za minútu. Pohodlnú prácu obsluhy zaisťuje antivibračná rukoväť.

Metabo

Držte vedúce postavenie na trhu elektrického náradia a demolačných kladív ochrannej známky Metabo, ktoré je možné používať v domácnosti i na priemyselnej úrovni.

Kompaktný model Metabo MHE 56 sa vyznačuje vysokým výkonom a jednoduchým používaním. Hlavná rukoväť má pogumovaný povlak, je tu aj ďalšia rukoväť. Náradie je vybavené systémom tlmenia vibrácií a systémom elektronickej regulácie energie nárazu. Dôležitou výhodou je, že tento model má dlhý šesťmetrový kábel, čo eliminuje potrebu pracovať priamo v blízkosti zdroja energie..

Model MHE 96 je výkonné búracie kladivo s kovovým dlátom ako pracovným nástrojom. Náradie je vybavené antivibračnou rukoväťou, ktorej uhol sklonu je možné zmeniť, ako aj prídavnou rukoväťou, ktorú je možné nastaviť v troch polohách. K dispozícii je elektronický systém mäkkého štartu a ovládanie rýchlosti.

Bez ohľadu na to, ktorý model elektrického zdviháka si vyberiete, pri práci s elektrickým náradím by ste mali pamätať na základné bezpečnostné pravidlá:

– používať kombinézy a osobné ochranné prostriedky;

– pred začatím práce skontrolujte prevádzkyschopnosť nástroja a kábla;

– nepracujte počas výpadkov prúdu.

About the author