Výber kultivátora alebo pojazdného traktora

Kultivátor alebo pojazdný traktor je pre moderného farmára nepostrádateľnou vecou. Je tiež veľmi užitočný pre bežných dedinčanov s malou zeleninovou záhradou, letnými obyvateľmi a komunálnymi službami. Dobrý pojazdný traktor si vždy nájde prácu na poli, v záhrade, v zeleninovej záhrade, na kvetinovom záhonu a trávniku, v parkoch a na farmách. Používa sa hlavne na mechanické obrábanie pôdy: orba, kosenie záhonov, kultivácia, pletie buriny.

Hlavné kategórie kultivujúcich

Motorové kultivátory sa veľmi líšia výkonom, hmotnosťou, funkčnosťou a ďalšími ukazovateľmi. Medzi motorovým kultivátorom a kráčajúcim traktorom neexistuje jasná hranica: kultivátor s výkonom 4 alebo viac koní, ktorý má spiatočku, sa už dá nazvať kráčajúci traktor. Celkom podmienečne možno jednotky rozdeliť podľa hmotnosti do 4 kategórií: ultraľahké, ľahké, stredné a ťažké.

 • Medzi ultraľahké kultivátory patria stroje s hmotnosťou do 30-35 kg a motory profesionálnej a amatérskej triedy s výkonom až 5 koní. Také kultivátory môžu mať závitovkový prevod, reťaz alebo ozubené koleso. Majú jednu rýchlosť vpred a niektoré modely majú rýchlosť vzad. Tieto kultivátory sa používajú iba na prácu na zemi (z prídavných zariadení, úchytiek, kopca a závesu sú potrebné). Do tejto kategórie patria elektrické kultivátory, hlavne s výkonom 500 až 1 500 wattov. Vďaka svojim malým rozmerom je možné kultivátory s elektromotorom použiť v záhrade a kvetinovej záhrade, funguje ticho, ale neustále zamotáva kábel, neschopnosť používať ho ďaleko od zdroja energie a malý ruší výhody tohto nástroja. . Nikdy nezískal veľkú popularitu..
 • Do druhej skupiny patria kultivátory a pojazdné traktory s hmotnosťou 35-55 kg a výkonom profesionálneho alebo amatérskeho benzínového motora od 4,5 do 6,5 koní. Prevodovky ľahkých jednotiek sú rovnaké ako pre ultraľahké, iba niektoré modely majú vstavané mechanizmy zmeny rýchlosti. To znamená, že existujú motorové kultivátory s jednou rýchlosťou dopredu, jednou dopredu a jednou dozadu, dvoma rýchlosťami dopredu a jednou dozadu. Spojka môže byť odstredivá, kužeľová alebo s dvoma remenicami poháňanými klinovým remeňom. Použitie takýchto strojov nie je obmedzené len na výkopové práce: v niektorých prípadoch môžu byť použité na prepravu tovaru alebo ako kosačka na trávu. Najbežnejšie používané vybavenie pre tieto kultivátory a ľahké motobloky: pluh, kopač, záves, kosačka a príves.
 • Do strednej kategórie patria motobloky s hmotnosťou od 55 do 90 kg a s výkonom motora 5 až 7 koní. Prevodovka, reťazová prevodovka alebo reduktor reťaze majú vstavaný mechanizmus radenia prevodových stupňov: hlavne 3-4 rýchlosti vpred a vzad. Spojkou sú vo väčšine modelov dve remenice poháňané klinovým remeňom. Tieto pojazdné traktory sa používajú na vykonávanie zemných prác, prepravu tovaru, kosenie trávy, údržbu trávnikov, odstraňovanie snehu, čerpanie vody, čistenie územia atď. Nasledujúce zariadenia vám pomôžu využiť všetky možnosti priemerného pojazdného traktora: trakcia, pluh, kopač, kosačka, príves, oká, vodné čerpadlo, snehová fréza a kefa.
 • Je obvyklé uvádzať kategóriu ťažkých motoblokov s hmotnosťou viac ako 85 kg a profesionálnym motorom s uzavretým rukávom od 6 do 9 koní. Tieto jednotky majú reduktor s prevodovkou, od štyroch do ôsmich rýchlostí, kužeľovú alebo kotúčovú spojku. Jednou z vlastností tejto triedy zariadení je prítomnosť vývodového hriadeľa, to znamená, že nástroje a mechanizmy spojené s hriadeľom fungujú bez ohľadu na pohyb stroja. Ďalším plusom je, že všetky ťažké motobloky majú ozubené kolesá, pásy sa takmer nikdy nepoužívajú, preto je prenosový zdroj oveľa dlhší. Takéto motobloky sú považované za profesionálne vybavenie, v mnohých ohľadoch nie sú nižšie ako mini traktory. Môžu vykonávať širokú škálu funkcií: spracovanie rozsiahlych pozemkov, preprava tovaru, odpratávanie snehu, kosenie trávy, zametanie. Na vykonanie tejto práce budete potrebovať záves, kopač, pluh, snehovú frézu, kosačku, oká, kultivátor a čistiacu kefu..

technické údaje

Motorový kultivátor na prácu v krajine má dostatočný výkon motora 2-4 konské sily, na malú farmu stačí výkon päť až šesť silného motora. Má zmysel kupovať profesionálny chodiaci traktor pre veľké objemy práce..

Napriek tomu, že ceny kultivátorov s dvojtaktným motorom sú oveľa nižšie, štvortaktný motor má množstvo výhod: má dlhší zdroj, je menej hlučný a údržba je pohodlnejšia..

Prítomnosť spätného chodu na kultivátore motora uľahčuje prácu na ňom, obzvlášť pomáha pri manévrovaní v malých oblastiach a oblastiach s ťažkým terénom. Kráčajúce traktory majú vždy spiatočnú rýchlosť.

Spojka môže byť manuálna alebo automatická, aktivuje sa pri zmene otáčok motora. Automatizácia sa používa jednoduchšie, tu sa vyčerpávajú jej výhody. Manuálna spojka funguje „naopak“ – po stlačení páčky motor zapojí prevodovku, čo je oveľa bezpečnejšie. To znamená, že keď sa páčka spojky uvoľní, pracovný nástroj okamžite prestane pracovať. Pri práci v oblasti s ťažkým terénom má pojazdný traktor s manuálnou spojkou hmatateľné výhody.

V motorových kultivátoroch a ľahkých pojazdných traktoroch je problém spojený s hmotnosťou jednotky: s nízkou hmotnosťou sa kultivátor ľahko prepravuje, je s ním manévrovateľný, ale nedokáže kultivovať pôdu do dostatočnej hĺbky. Pracovné zariadenie sa jednoducho nemôže „ponoriť“ do pôdy. Na vyriešenie tohto problému ľahkých kultivátorov prišli konštruktéri s váženými kolesami a odnímateľnými závažiami..

Pred kúpou pojazdného alebo pojazdného traktora sa musíte zamyslieť nad jeho rozmermi. Zvlášť ak bude často prepravovaný – mnoho kultivátorov poskytuje možnosť zmenšenia veľkosti čiastočnou demontážou. Väčšina motoblokov je dosť objemných, odstránia sa z nich iba prílohy a závažia.

Prílohy

 • Pluh sa používa na rezanie a sústruženie ornice. V dôsledku orby sa vytvárajú veľké hrudky, ktoré vyžadujú ďalšie pestovanie. Pluh je potrebný pri spracovaní dlho neobrobených plôch, na ročnú orbu ťažkých pôd. Má podobu hrebeňa s rozšírením v hornej časti pre skládku zeme. Pri orbe dávajte pozor na hĺbku rezu pôdy. Pre kultivátory a motobloky s rôznym výkonom sú potrebné rôzne pluhy..
 • Keď funguje kultivácia pôdy, odporúča sa namiesto kolies nainštalovať oka. Toto zariadenie pre motorový kultivátor a pojazdný traktor zlepšuje trakciu na mokrej sypkej pôde, zvyšuje ovládateľnosť jednotky a namiesto podbíjania vykonáva ďalšie uvoľnenie. Na rôzne účely a rôzne modely kultivátorov sú potrebné vlastné očká – ich sortiment je dosť široký.
 • Na vysokokvalitné pripevnenie prídavných zariadení je potrebný pojazdný traktor.
 • Stroj na odstraňovanie buriny sa používa na odstraňovanie buriny v uličkách. Je určený pre výkonné modely kultivátorov a pojazdných traktorov.
 • Kopce pre kultivátory sú navrhnuté tak, aby uvoľňovali rozstupy riadkov a plnili hrebeň na rade. Tieto zariadenia môžu byť niekoľkých typov. Pre ultraľahké a ľahké kultivátory sa používa kopač s pevným pracovným záberom (lister), medzi ktorého nevýhody patrí pevný, spravidla malý rozstup riadkov. Existujú aj kopce s premenlivým pracovným záberom – postrádajú hlavné nevýhody listerií, ale nedokážu vyplniť vysoký hrebeň, časť zeme sa rozpadá v uličke. Najdrahší diskový kopač možno považovať za univerzálny..
 • Kultivátor s plochým rezom môže mať jeden alebo viac nožov. Používa sa na uvoľnenie, rozbitie hrudiek po orbe a čiastočné odstránenie buriny.
 • Vyorávač zemiakov sa používa na extrakciu hľúz zemiakov alebo okopanín z pôdy a ich rozloženie na povrch. Táto technológia môže výrazne znížiť náklady na čas a prácu. Pri pripájaní tohto zariadenia je v zásade potrebný záves.
 • Motorový kultivátor je určený na hlboké uvoľnenie pôdy, na ľahkých, pravidelne kultivovaných pôdach môže úspešne nahradiť pluh.
 • Prívesy sa používajú na stredných a ťažkých motoblokoch na prepravu tovaru. K dispozícii sú aj špeciálne adaptéry sedadiel.

Okrem toho sa často používajú kosačky, vodné čerpadlá a ďalšie, exotickejšie mechanizmy pre pojazdné traktory a motorové kultivátory..

Užitočné rady

Najprv si na prácu pripravte vhodné oblečenie: uzavreté čižmy, dlhé nohavice, dlhé rukávy. Pracovný odev by v žiadnom prípade nemal mať rozvíjajúce sa okraje – podlaha pláštenky alebo dlhá sukňa môže v nárazoch vetra spadnúť do remeňového prevodu. Z rovnakého dôvodu dávajte pozor na ochranné kryty. Ochranné okuliare pomôžu chrániť vaše oči pred kamienkom, ktorý vyletel vysokou rýchlosťou. Slúchadlá alebo štuple do uší znateľne znížia hluk a po práci vás ochránia pred bolesťami hlavy.

Pristupujte k zvládnutiu jednotky premyslene a bez spěchu: nemali by ste sa ani pokúšať zvládnuť prácu so všetkými zariadeniami za jeden deň.

Nepracujte na kultivátore v blízkosti detí, po pohári alkoholu, ak sa necítite dobre – dokonca aj motorový kultivátor s nízkym výkonom je vážny stroj, ktorý môže byť nebezpečný pre ostatných.

Sledujte stav technológie. Včasná výmena oleja je oveľa lacnejšia ako kúpa nového pojazdného traktora.

Výrobcovia

Pri výbere kultivátora s benzínovým motorom predovšetkým vyvstáva otázka, ktorý motorový kultivátor si kúpiť: dovážaný, domáci alebo rusko zostavený agregát s dovezeným motorom. Jednoznačná odpoveď neexistuje, každý potenciálny kupujúci má svoje vlastné požiadavky na kultivátor a vlastný rozpočet na jeho nákup.

 • Elektrický kultivátor Krot sa vyrába v Moskve a Omsku od roku 1983. Jeho rôzne úpravy sú vhodné pre letné chaty a malé farmy. Dostupné ceny.
 • Motorový blok alebo motorový kultivátor „Neva“ vyrába a vylepšuje spoločnosť CJSC „Krasny Oktyabr-Neva“ asi 25 rokov, je jedným z popredných výrobcov poľnohospodárskych strojov na ruskom trhu..
 • Osvedčený motorový kultivátor Tarpan sa vyrába v Tule. Táto domáca značka je známa svojimi spoľahlivými ľahkými a strednými kultivátormi a pojazdnými traktormi..

Je potrebné poznamenať, že poľnohospodárske stroje domáceho výrobcu sú oveľa lacnejšie ako zahraničné náprotivky, ktoré sa od nich veľmi nelíšia v kvalite, trvanlivosti a funkčnosti..

Rakúsky motorový kultivátor Viking, dánsky motorový kultivátor Texas a svetoznáma Honda sú medzi farmármi tiež veľmi obľúbené..

About the author