Výber nástroja na diamantové vŕtanie. Urobte si diamantové vŕtanie do betónu

Diamantové vŕtanie a vŕtanie sa považuje za dierovanie otvorov do betónu alebo iných tvrdých podkladov pomocou špecializovaného nástroja. Pri podrobnejšom skúmaní sa však ukazuje, že je medzi nimi dosť výrazný rozdiel. Vrátane použitia nástroja. V tomto článku sa pozrieme na to, ako a s akým zariadením sa tieto procesy vykonávajú. Tiež určíme kritériá, podľa ktorých stojí za výber zariadenia na diamantové vŕtanie do betónu vlastnými rukami..

Obsah:

Aký nástroj sa používa na vytváranie otvorov v betóne?

Možno budete musieť vytvoriť technické otvory v betóne, železobetónových doskách alebo tehlových stenách:

 • pri vykonávaní jednoduchých opráv;
 • pri inštalácii vodovodu, vykurovania a kanalizácie;
 • vo výrobe.

Veľkosť otvorov môže tiež kolísať v závislosti od účelu. Ale nie vždy známy nástroj na vŕtanie je schopný zvládnuť úlohu správne..

Dôležité! Proces vŕtania sa líši od vŕtania tým, že sa vykonáva pomocou vibračných šokov..

Na vytváranie malých dier sa často používajú elektrické príklepové vŕtačky alebo príklepové vŕtačky. Vŕtačka nie je taká silná ako príklepová vŕtačka a nie všetky modely majú systém vibrácií. Môže sa však použiť na vŕtanie otvorov do tehál, penového betónu a iných materiálov s nízkou hustotou..

Vŕtacie kladivo je špecializovanejší nástroj. Vŕtanie je možné použiť v kombinácii s úderom alebo oddelene. Je navrhnutý tak, aby pracoval špeciálne s pevnými podkladmi. Betón a železobetón – oblasť použitia príklepového vrtáka. S jeho pomocou sú vyrobené otvory, otvory a drážky..

Vo všetkých prípadoch sa na efektívne vykonávanie práce používajú špeciálne vŕtačky, vŕtačky a diamantové vrtáky..

Ako si vybrať ručné elektrické náradie na diamantové vŕtanie?

Voľba vŕtačky na diamantové vŕtanie by mala byť braná veľmi opatrne. Budete potrebovať výkonný nástroj (najmenej 600 wattov) s rýchlosťou viac ako 2 500 000 za minútu. Vrták na takúto prácu musí byť nevyhnutne vybavený regulátorom rýchlosti, nárazovým mechanizmom a spätným chodom.

Voľba vŕtacieho kladiva bude spočívať v určení sily, frekvencie a rýchlosti úderu, počtu otáčok krútiaceho prvku. Vŕtačka môže vytvárať otvory s priemerom maximálne 15 mm. S perforátorom môžete použiť nielen vrtáky, ale aj korunky s priemerom až 60 mm.

Je tiež potrebné jasne definovať, na aké účely sa nástroj kupuje. Na domáce použitie a drobné opravy sú vhodné 750 W rotačné kladivá. Ukazovateľ rázovej energie 2,5 J a rýchlosť otáčania 1 500 ot./min sú dostatočné na vykonávanie jednoduchých drobných prác. Na profesionálne použitie budete potrebovať výkonnejší nástroj, ktorý odolá dlhodobému veľkému zaťaženiu..

Použitie ručného elektrického náradia však často nie je odôvodnené. Otvory sú zakrivené, je tu veľa hluku a prachu a ich dokončenie trvá veľmi dlho..

Keď je potrebné vyhnúť sa týmto negatívnym javom, uchýlite sa k službám profesionálneho nástroja na suché vŕtanie alebo vodou chladených rezných prvkov..

Výhody profesionálnych diamantových vŕtacích strojov

Keď je potrebné nielen vyvŕtať betón, kameň, tehlu, zhodiť časť steny alebo podlahy, ale urobiť do nej dokonale rovnomernú dieru s prísnym dodržiavaním hĺbky a šírky, uchýlia sa k špecializovaným vŕtačkám. Technologické vlastnosti takéhoto nástroja umožňujú vykonávať prácu aj v uzavretých miestnostiach, pretože v tomto prípade sa prakticky netvorí prach. Otvory vyrobené diamantovým vŕtaním tiež nepotrebujú dodatočné spracovanie..

Zvláštne výhody používania rastlín, ktoré už boli v praxi opakovane osvedčené:

 • je možné vytvoriť otvory rôznych priemerov;
 • dokonca aj do najtvrdších materiálov vŕtacia jednotka urobí otvory v priebehu niekoľkých minút;
 • možná odchýlka od uvedených rozmerov nie je väčšia ako 1 mm v priemere;
 • neprítomnosť vibrácií počas prevádzky zariadenia zaisťuje bezpečnosť stien a stropov (to je obzvlášť dôležité pri práci v starých budovách, ktoré sú cenné z historického alebo architektonického hľadiska);
 • počas prevádzky špecializovaného zariadenia na diamantové vŕtanie prakticky neexistuje len prach, ale aj hluk;
 • smer vŕtania môže byť vo vertikálnych, horizontálnych alebo naklonených rovinách.

Kompletná sada a typy profesionálnych inštalácií

Diamantové vŕtačky sa používajú hlavne vtedy, keď je potrebné vytvoriť otvory veľkého priemeru (od 30 do 600 mm) do betónu alebo železobetónu. Pozostávajú z troch hlavných častí:

 • motor;
 • posteľ;
 • vrták.

Princíp činnosti zariadenia

Posteľ je upevnená na požadovanom mieste na povrchu (môžu to byť podlahy alebo steny) na dilatačných kotvách alebo čapoch s maticami a nastaví sa do požadovanej polohy. Vŕtanie, ako už bolo spomenuté, sa môže vykonávať v ľubovoľnom smere: horizontálne, vertikálne alebo so sklonom.

Dutá koruna sa vyberie s priemerom potrebným na vytvorenie otvoru. Pripevnené na príslušnú stranu a pevne zaistené. Na chladenie rezného prvku je potrebný stály prívod tečúcej vody. Ochladzovaním diamantového povlaku chráni prvok pred predčasným zničením a tiež čistí pracovnú plochu od odpadu.

Dôležité! Bity používané na diamantové vŕtanie do betónu nie sú určené na brúsenie ani opravu.

Medzi zariadeniami na diamantové vŕtanie patrí najobľúbenejšia jednofázová inštalácia s výkonom 3 kW. Majú relatívne nízku hmotnosť, dostatočnú silu na prerezávanie betónových dosiek, vŕtanie do nich dier s veľkým priemerom. Sú napojené na bežný zdroj 220V..

Na profesionálne použitie je lepšie zvoliť trojfázovú vrtnú súpravu. Medzi jeho výhody:

 • schopnosť vŕtať do hĺbky viac ako 2 metre;
 • schopnosť vytvárať otvory s priemerom do jedného metra;
 • rýchlosť rezu je v priemere asi 2 cm za minútu;
 • minimálne množstvo prachu a hluku;
 • zjednodušená údržba.

Existujú však aj negatívne aspekty, ako napríklad:

 • pomerne pôsobivá hmotnosť inštalácie;
 • pripojenie iba k sieti 380V;
 • veľmi vysoké náklady.

Kúpu dobrého trojfázového vŕtacieho stroja si môžu dovoliť iba renomované stavebné organizácie, pre ktoré je takáto práca prioritou..

Diamantové vŕtanie do betónu pomocou špecializovaných inštalácií je z hľadiska produktivity ďaleko pred manuálnou prácou. Je jednoducho nemožné vytvoriť otvory tejto kvality ručným elektrickým náradím. Takže vo výrobe, stavbe alebo pri opravách v obytných priestoroch má rýchlosť a čistota takejto práce veľký význam..

Príklady zariadení na diamantové vŕtanie do betónu

Výber vŕtacích jednotiek je dosť široký. Tu je niekoľko príkladov zariadení, ktoré sú medzi staviteľmi veľmi obľúbené, pretože sú to tí, ktorí sa snažia vykonávať svoju prácu čo najkvalitnejšie a najrýchlejšie a zároveň za nákup nástroja zaplatia čo najmenej..

1. Inštalácia pre diamantové vŕtanie HILTI

Ako tvrdí výrobca a majstri, ktorí ho používajú, potvrdzujú, že hladina hluku počas prevádzky zariadenia je taká minimálna, že sa dá ľahko rozprávať z blízka, je počuť iba zvuk motora. Vibrácie pri rezaní železobetónu sú minimálne, čo je dôležité pre obytné miestnosti. Rýchlosť vŕtania otvoru do železobetónu do hĺbky 400 mm a priemeru 10 cm netrvá dlhšie ako 8 – 10 minút. Hladký otvor v stene umožňuje rýchlu inštaláciu vodovodu, kanalizácie, vetracích potrubí a vyrezávanie slepých otvorov pre montážne zariadenia, zábradlia a ďalšie ploty.

2. Nastavenia TYROLIT

DRS 160 je systém na diamantové vŕtanie (vŕtanie) do betónu, ktorý je vybavený snímačmi a elektronickým ovládacím panelom, ktorý zobrazuje všetky parametre procesu na monitore. Dajú sa z neho robiť otvory do betónu s priemerom až 160 mm. Výkon motora – 2,2 kW.

Výkonnejší model – DRU 250. Je určený na vŕtanie otvorov s maximálnym priemerom 250 mm..

Inštalácia tejto značky DRA 500 s maximálnym výkonom motora a priemerom otvoru (až 500 mm) zaisťuje čistú a bezpečnú prevádzku. Jedná sa o profesionálnu inštaláciu a stojí to veľa.

Niektoré stojany sú vybavené vákuovými doskami na bezpečné upevnenie jednotky. Pomocou vákuovej pumpy dodanej s jednotkou je toto zariadenie pevne pripevnené k pracovnej ploche. Na konci pracovného procesu sa vzduch privádza špeciálnym ventilom a vákuum sa uvoľní.

Akákoľvek diamantová vrtná súprava vyžaduje maximálnu starostlivosť a nekompromisné dodržiavanie bezpečnosti. Pred začatím práce by ste mali skontrolovať:

 • spoľahlivosť kotvy, hmoždinky, vákuového upevnenia;
 • nastavte polohu vozíka a vedenia;
 • skontrolujte vôľu a odstráňte možné odchýlky.

Vŕtačky a korunky

Pre ručné elektrické náradie a profesionálne inštalácie sú k dispozícii zodpovedajúce typy diamantových vrtákov a korunkových vrtákov. Štandardné malé vŕtačky sú k dispozícii v dĺžkach 25 cm a priemeroch od 8 do 16 mm. Môžu byť rozdelené do typov:

1. SKA 1 sú určené na prácu s betónovými podkladmi značky M250 – 300;

2. SKA 2 pracuje s М300 – 500;

3. SKA 3 sú potrebné v prípade práce s betónovým podkladom z triedy vyššej ako M 500.

Vŕtačky s hrúbkou 20 až 160 mm majú dĺžku 35 cm Pre hlbšie otvory je možné použiť špeciálne nadstavce.

Vrták je súčasťou bezšvíkovej tenkostennej rúrky s diamantovými segmentmi spájkovanými na jej okraji. Takáto koruna v priemere môže dosiahnuť 1 meter a v niektorých prípadoch pre jednotlivé objednávky aj viac..

Niekoľko užitočných rád

 • Na diamantové rezanie betónu a iných materiálov s vysokou hustotou je potrebné pravidelne čistiť „solenie“ z vrtáka.

Moment, kedy je potrebné tento postup vykonať, je určený zníženou úrovňou výkonu. Ak chcete korunku vyčistiť, vyberte ju z otvoru a niekoľkokrát vŕtajte do mäkšej tehly alebo iného hrubozrnného abrazíva. V takom prípade by sa nemala dodávať voda. Po takom jednoduchom postupe sa na povrchu objaví novootvorené diamantové zrno a produktivita sa opäť zvýši. Štandard pre korunky dobrej kvality je asi 30 – 40 mm za minútu práce.

 • Niekedy stojí za to naplánovať stred budúcej diery..

Pri vŕtaní otvoru väčšieho ako 25 mm s korunkou je veľmi ťažké presne určiť požadované miesto podľa oka, preto sa odporúča najskôr ho trochu označiť (vŕtačky s víťazným spájkovaním).

 • Kvalitné korunky sú samoostriace.

Pri správnom fungovaní sa ostrá hrana s diamantovými segmentmi, ktoré sú k nej spájkované, môže sama naostriť a udržať si vysokú reznú schopnosť po dlhú dobu..

 • Rôzne materiály – rôzne korunky.

Na mäkšie materiály by sa mali používať hrubšie diamantové vrtáky. Naopak, pre tvrdé materiály, ako je žula alebo keramika, sa odporúča použiť menšie.

 • Na chladenie je lepšie použiť tečúcu vodu..

Predtým, ako začnete vŕtať, mali by ste začať s dodávkou vody na pracovnú plochu. Na približný výpočet množstva použitej vody je potrebné vziať priemerné hodnoty: 0,4 litra za jednu minútu práce na 1 cm priemeru korunky.

Diamantové vŕtanie do betónu výrazne zjednodušuje stavebné a opravárenské práce. Správna a presná prevádzka zariadenia zabezpečí rýchlu, vysokokvalitnú a bezpečnú prácu..

About the author