Výmena dierovacích kefiek

Príklepová vŕtačka je nepostrádateľným nástrojom pre akékoľvek opravy. Ale ako všetko pod týmto slnkom, je to isté, nie večné. Skôr alebo neskôr sa budete musieť vysporiadať s jeho údržbou a opravou. A čím pozornejšie sa k nej budete správať, tým dlhšie vydrží.

Napríklad vaša príklepová vŕtačka stratila silu. O čom to môže hovoriť? Očakáva sa oprava nástroja alebo je „načase“? Vo väčšine prípadov je to v poriadku, s najväčšou pravdepodobnosťou – je len načase vymeniť kefy v príklepovom vrtáku..

Čo sú kefy a na čo sú určené??

Kefa je súčasťou elektrického obvodu na zapnutie elektrického motora, prúdového vodiča do kolektora kotvy. Pretože sa kotva otáča v dôsledku elektromagnetického poľa, nemôže existovať pevné spojenie, ako v statore. Východisko zo situácie bolo realizované pomocou kúskov grafitu, ktoré sa kĺzajú po kolektorových doskách, čím dodávajú prúd do vinutia sekčnej kotvy. Na druhej strane sa pri jeho vinutí vytvára magnetické pole. Podľa zákona magnetizmu sú protiľahlé póly priťahované, a tým vzniká pohyb kotvy. Ako na obrázku nižšie.

Môžeme však povedať, že toto je najslabšie miesto kolektorových elektromotorov, pretože kefy sú počas prevádzky vymazané a uhoľný prach upcháva kolektor – to vedie k narušeniu normálnej prevádzky elektrického motora.

Štruktúra kefy je veľmi jednoduchá: kontaktný terminál, drôt z terminálu na pracovnú plochu kefy a pružina, ktorá tlačí povrch na dosku kolektora.

Zistili sme účel kefy, teraz zvážime ich typy. Existujú tri typy zberných kefiek. V skutočnosti je ich viac – ale nepoužívajú sa v rotačných kladivách. Napríklad takzvané „generátorové“ kefy (meď – grafit, meď – uhlík).

V príklepovej vŕtačke sú kefy nasledujúcich typov:

 • grafit – dlhá životnosť, ale kvôli tvrdosti grafitu nie je „lapovanie“ ideálne a kolektor tým trpí;
 • uhlíkové kefy pre príklepovú vŕtačku – dobrý kontakt s pracovnou plochou kolektora, ale krátka životnosť;
 • uhlíkovo – grafitové kefy ako alternatíva k predchádzajúcim dvom typom.

Uhlíkové kefy pre rotačné kladivo Bosch

Keď je potrebná výmena?

Životnosť kefiek v perforátoroch pre domácnosť sa zvyčajne podľa výrobcu počíta na 70 – 120 hodín prevádzky. Je však nepravdepodobné, že by vlastník razidla sledoval čas, kedy nástroj fungoval. V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že taká funkcia, ako je indikátor opotrebovania kefy pre perforátor Makita, je výhodná. Okrem toho existuje nástroj s automatickým vypínacím systémom pri prekročení opotrebenia..

Ale aj keď taký špičkový model nemáte, existujú náznaky, podľa ktorých môžete určiť zvýšené opotrebovanie kefiek. Tie obsahujú:

 • – zvýšené iskrenie v oblasti kolektora;
 • – značná strata výkonu skalného vrtáka, motor sa nevyvíja v plných otáčkach.

Ak je niečo také pozorované, je načase sa pozrieť na stav kefiek a zberača..

Poznámka. Na dlhodobé používanie nástroja je zvyčajne potrebné kefky vymeniť, keď sa ich výška zníži z nominálnej hodnoty o 1/3 (asi 8 mm).

Ak po vybratí kefiek z držiaka kefiek pozorujete opotrebovanie, musia byť obidve kefy vymenené, aj keď opotrebovanie nie je rovnomerné. Pri výmene kefiek sa dôrazne odporúča vyčistiť kolektor od grafitového prachu a usadenín uhlíka. Zberač je možné čistiť benzínom (najlepšie pre zapaľovače, jeho kvalita je vyššia) alebo etylalkoholom. Pri výmene kefiek sa trite o kolektor – zníži sa tým elektrický oblúk (iskrenie), čo bude mať priaznivý vplyv na kolektor aj výkon motora. Lapovanie sa vykonáva pomocou mäkkého šmirgľového papiera pripevneného k rozdeľovaču. Keď sa kotva otáča, brúsny papier vyhladzuje nerovnosti nových kefiek.

Ďalšou dôležitou nuansou pri výmene kefiek je stupeň tvrdosti kefiek aj kolektora. Ak dáte mäkké (uhlíkové) kefy na tvrdý zberač, rýchlo sa opotrebuje. Preto je dôležité na výmenu používať patentované kefy od výrobcu nástrojov..

Pri výmene by ste mali venovať pozornosť aj samotnej zostave držiaka kefy. Skladá sa z profilu, upínacieho zariadenia a skupiny kontaktov. Súčasne dávajte pozor na stav pružiny tlakového zariadenia, ak máte podozrenie, že je v dobrom stave a spoľahlivosti, je lepšie ho nahradiť novým. Našťastie to nie je drahé. Ak je napríklad pružina oslabená, nebude tesne priliehať k rozdeľovaču, čo spôsobí zvýšené oblúk. A to zase vedie k predčasnému opotrebovaniu kolektorových dosiek. A ak vyskočí, bude mať čas urobiť v elektrickom motore dobrú opravu nástroja.

Mimochodom, ak iskrí iba jedna kefa, môže dôjsť k vyhoreniu statora. Je ľahké to určiť, dôležité je mať merač odporu. Stator má dve vinutia s priemerným odporom 4 ohmy. Ak je odpor oboch vinutí rovnaký, stator je neporušený.

Samotný proces výmeny nestojí za opis, je ľahký a pre väčšinu rotačných kladív konštrukcia umožňuje rýchlu a jednoduchú výmenu kief ako vŕtacích kladív Bosch alebo iných, ako je vidieť na videu na konci preskúmanie. Na puzdre hľadajte špeciálne okno, spravidla je uzavreté plastovým krytom.

Výmena kefiek: urobte to sami alebo v servisnom stredisku?

Najľahšou možnosťou je obrátiť sa na špecialistov v servisnom stredisku, napríklad na výmenu kefiek perforátora Hitachi, ale nie najlacnejšie.

Výhody výmeny v servisnom stredisku:

 • – kvalita, ak je v autorizovanom SC;
 • – originálne kefy, aj keď je centrum povolené;
 • – zachovanie záruky na prístroj, ak jeho doba neuplynula;
 • – Kompletná kontrola všetkých „životne dôležitých“ súčastí nástroja sa spravidla vykonáva čistením a mazaním.

Existujú aj nevýhody: budete musieť počkať, a ak to nebude zaručene fungovať, budete musieť zaplatiť. Navyše, služba nie je vždy blízko …

Existuje ďalší spôsob – vlastnou rukou. Napríklad výmena kefiek rotačného kladiva Skil nie je náročná, ale …

Poznámka. „Pokusy o opravu prístroja sami, mimo autorizovaného servisného strediska. Bezpodmienečné znaky, ktoré zahŕňajú: roztrhnuté záručné plomby, ryhy na štrbinových častiach montážnych skrutiek, časti tela atď. “ – úryvok z návodu na punč.

Ak je nástroj v záruke, je lepšie ho dať do servisu. Môžete robiť všetko správne, ale kto môže zaručiť, že pri príklepovom vŕtačke nič nezlyhá? A budete ho musieť opraviť za svoje ťažko zarobené peniaze. Je to však len varovanie, aby sa kefy neotvorili pred koncom záručnej doby, zvyčajne u vysokokvalitných modelov s miernym používaním vyžadujú výmenu kefky po dátume spotreby..

Aké sú výhody nahradenia vlastnými rukami:

 • – rýchlosť, nástroj po ruke a pripravený vyraziť;
 • – lacnejšie, ušetríte na službách remeselníkov;
 • – Nečakáte, že sa nástroj zlomí, jeho stav je vždy pod kontrolou, stačí sa pozrieť dovnútra;
 • – zvýšenie úrovne zručností vrátane údržby elektrického náradia.

Nevýhody môžu zahŕňať nasledujúce:

 • – neexistujú žiadne záruky za vykonanú prácu;
 • – môže byť problém s originálnymi dielmi;
 • – strach niečo pokaziť, a to je strata nervových buniek.

Výmena štetcov je v skutočnosti ľahký a rýchly postup a spravidla sú k nástroju dodávané aj kefy na perforátor..

About the author