Výmena vodného filtra: pokyny krok za krokom

Čistá pitná voda tečúca z kohútikov centrálneho vodovodu je skôr snom väčšiny obyvateľov bytových domov. V prípade súkromných vývojárov to niekedy nie je lepšie, takže potreba nainštalovať malé filtračné systémy alebo veľké inštalácie s rovnakým účelom je naliehavou potrebou a jediným možným riešením problému. Tento článok bude diskutovať o tom, ako vymeniť vodné filtre..

Obsah:

Čo sú vodné filtre

 • Ak potrebujete vyčistiť vodu od nečistôt iba na varenie a rodina je malá, je celkom možné, že sa zaobídete jednoduchým filter – džbán, ktorý je za krátky časový úsek schopný vyčistiť pol litra vody z vodovodu. Ovládanie je veľmi jednoduché, je lacné a filtračné kazety sa predávajú všade a sú k dispozícii všetkým kategóriám obyvateľstva. Ich životnosť je podľa výrobcu navrhnutá na 150 – 400 litrov. Náplne sú k dispozícii pre vodu s rôznym stupňom kvality a dokonca ich môže nahradiť aj dieťa. Ale obmedzený objem džbánu – maximálne 2,5 litra, vám nedovolí rýchlo naplniť kanvicu alebo veľkú panvicu čistou vodou a nakoniec budete musieť všetko umyť alebo umyť rovnako tvrdo alebo „obohatene“ „voda.

 • Uchytenie na žeriav tiež nebude schopný zvládnuť veľké objemy. Jeho výkon je obmedzený na 200 alebo 500 ml za minútu. Niektorým ľuďom sa nepáči vzhľad štruktúry, ktorá je tvorená filtračnou dýzou a faucetom. Toto riešenie bude vyžadovať samostatnú nádobu na zber prefiltrovanej vody a je veľmi ťažké regulovať tlak prúdu. Ak konštrukcia vodného filtra neposkytuje špeciálny spínač, ktorý umožňuje prietoku ho obísť, potom musíte zakaždým odstrániť samotnú trysku, aby ste napríklad umyli riad bez opätovného vloženia čistiacej kazety..

Obvody vodného filtra

 • Prietokové čističe v porovnaní s predchádzajúcimi verziami pôsobia presvedčivejšie. Hovorí sa im aj desktop, príp vodné filtre pod umývadlo. Sú malé, vo forme valca s kohútikom. Pripojením k vodovodnému kohútiku umiestnenému na umývadle (pomocou vodnej hadice) sú takéto filtre schopné poskytnúť hostiteľke dva litre najčistejšej pitnej vody za minútu. A celkový zdroj takéhoto zariadenia je až 4 000 litrov. Ako často vymieňať vodný filter závisí od počtu osôb; v rodine 3-4 osôb sa vymieňa každých 1,5-2 roky. Ale v kuchyni alebo v kúpeľni bude táto možnosť nejaké miesto, takže je zriedka zvolená pre malé miestnosti. Niektorí výrobcovia však robia úpravy s možnosťou montáže na stenu. Jednou z nepríjemností, ktoré potenciálneho kupujúceho nástenného filtra čakajú, je to, že priechodky zahrnuté v súprave nemusia byť vhodné pre žeriav inštalovaný v dome. Budete ich musieť kúpiť samostatne..

Video, ako vymeniť vodný filter

 • Zabudovaný vodný filter možno považovať za najprijateľnejšie pre rodinu. Sú to valcové nádoby vybavené filtračnými prvkami a nádobou, v ktorej je nahromadená vyčistená kvapalina. Sú upevnené pod umývadlom a je vyvedený kohútik na prívod vody. Takýto filter je drahší ako všetky vyššie uvedené možnosti, ale jeho zdroj je oveľa dlhší a úroveň čistenia je neporovnateľne vyššia. Je pripravený na použitie bezprostredne po inštalácii a jeho náklady sa budú vyplácať, pokiaľ celá rodina používa čistú vodu..
 • Centrálny filter inštalovaný bezprostredne za vodomerom v mieste, kde voda vstupuje do bytu. Najčastejšie ide o dve banky, vo vnútri ktorých sú filtrom vymeniteľné prvky rôzneho stupňa čistenia.

Výber filtra pre byt: na každý typ problému existuje riešenie

Po príchode do obchodu nestačí predávajúcemu povedať, že voda v dome je zlá. Charakterizuje ho nadmerný obsah železa, solí a rôznych nečistôt. Spotrebiteľovi sa spravidla ponúka kombinované riešenie: nainštalujte 2-3 filtre za sebou s rôznym stupňom čistenia a pracujte podľa rôznych princípov.

 • Jeden z nich (mechanická filtrácia) zachováva tie prvky, ktoré sú nerozpustné vo vode (napríklad hrdza alebo piesok). Konštrukčné vlastnosti takého filtra ovplyvňujú stupeň čistenia. Môže byť ultratenký, jemný alebo hrubý. Okrem toho existuje niekoľko ďalších princípov filtrovania..

 • Princíp sorpcie, to znamená absorpcie. Jeho zariadenie je jednoduché a je známe už dlho: aktívne uhlie funguje ako sorbent. Veľmi efektívne prechádza vodou cez seba, pričom zachováva všetky nečistoty. Ako nevýhodu stojí za zmienku, že vďaka takej starostlivej práci sa vo vnútri hromadí veľa filtrovaných častíc. Stávajú sa zasa ideálnym „domovom“ veľkého počtu baktérií, ktoré sa za takýchto ideálnych podmienok vyvíjajú obrovskou rýchlosťou. Niektorí výrobcovia zahrňujú ako výstup ióny striebra do sorbentu. Sú známe svojimi dekontaminačnými vlastnosťami, ale nevylučujú potrebu výmeny filtra na frekvencii odporúčanej výrobcom. Pokusy „vytlačiť“ z filtra maximum, sú spojené so skutočnosťou, že kvalita výstupnej vody bude v najlepšom prípade podobná kvalite vstupu. A ak vezmeme do úvahy najhorší scenár, konzumácia takejto tekutiny „obohatenej“ o baktérie je jednoducho nebezpečná pre zdravie. Takýto filtračný systém, ktorý je predmetom včasnej výmeny, vás zbaví mnohých nepotrebných nečistôt, cudzích pachov, škodlivých chemických prvkov vrátane chlóru..
 • Ak voda tečúca z vodovodu prekračuje všetky štandardy pre obsah kovov, je tvrdá, potom má zmysel to nastavovať iónomeničový filter. Zachovajú sa v ňom nepotrebné soli alebo ióny ťažkých kovov a pri výstupe spotrebiteľ dostane mäkkú a použiteľnú vodu..

 • Na predbežné čistenie zo železa sa používa oxidačné filtre. Tento nechcený prvok zachytávajú iba oxidáciou. Po tomto postupe sa železo stane nerozpustným vo vode a zostane ako filtračný koláč. A kvapalina zbavená svojej prítomnosti prechádza do ďalšej fázy filtrácie v zariadení s jemnejším čistiacim systémom. Takáto predbežná fáza spracovania je relevantná, ak sa obsah železa, ako sa hovorí, vymyká z rozsahu.
 • Tenkovrstvová membrána, ktorá je základom rovnomenného filmu (membránový) filter osmóza dáva spotrebiteľovi možnosť vychutnať si vysoko kvalitnú vodu s vysokou čistotou. Materiál je navrhnutý tak, aby umožňoval prechod iba molekulám H2O. Voda ním musí prechádzať pod tlakom 3 alebo 4 atmosféry, aby získala 100% čistý produkt. Takýto systém má tiež nevýhodu: spolu s nepotrebnými nečistotami membrána neumožňuje prechod mikroelementov užitočných pre ľudské telo. Druhým cieľom čistenej vody je preto filter so systémom obohacovania (mineralizátor). Niektorí výrobcovia spájajú oba tieto systémy do jedného. Pozitívne je, že častice zachytené filtrom nezostávajú vo vnútri, ale sú odstránené drenážnym systémom. To zvyšuje životnosť prvkov čistiaceho systému, ale vedie k ďalším nákladom na spotrebu vody..

Pretože problémy s kvalitou vody majú často komplexný charakter, riešia sa zodpovedajúcim spôsobom – inštaláciou niekoľkých filtrov s rôznymi operačnými mechanizmami. Reťazec najčastejšie začínajú mechanické alebo oxidačné čističe a filtračné cykly uzatvárajú sorpčné alebo membránové zariadenia..

Všeobecné pravidlá pre inštaláciu filtrov

 • Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je určiť miesto, kde bude filter namontovaný. Centrálny, ako už bolo spomenuté, by mal byť v bezprostrednej blízkosti vstupného bodu vody. Jemné filtre a membránové čističe sú inštalované tam, kde sa bude čistená voda zbierať priamo, a na ich výstup je nainštalovaný kohútik. Ide o umývadlá v kúpeľni alebo v kuchyni.

Dôležité! Banky s vymeniteľnými filtračnými prvkami vyžadujú okolo seba určitý voľný priestor, aby neskôr pri výmene kaziet bol priestor na „manévre“. Najpohodlnejšou bude prítomnosť 50 cm na výšku a 15 cm na hĺbku a šírku. Vo všeobecnosti je prítomnosť voľného priestoru okolo akéhokoľvek filtračného systému nevyhnutnosťou. Banky majú na montáž na stenu špeciálne háčiky, ktoré poskytuje dizajn.

 • Je potrebné rozhodnúť o mieste inštalácie a na základe úvah o minimalizácii vzdialenosti, o ktorú bude potrebné predĺžiť alebo preniesť vodovodné potrubie.
 • Teraz by ste mali vypnúť prívod vody v byte.
 • Ak potrebujete namontovať centrálny filter, okamžite z merača je potrebné vytiahnuť potrubie požadovanej dĺžky, aby sa zariadenie pripojilo, pričom sa zohľadnia závery, ktoré z neho vychádzajú. Na konci odbočného potrubia musí byť zásuvka s vnútorným závitom. ¾ palce alebo adaptér. Filter má v súprave rúrku s malou dĺžkou a je na nej umiestnená pohyblivá neodnímateľná matica. Tento prvok je pripojený k výstupu vodovodného potrubia. Teraz by ste mali načrtnúť, kde budú banky upevnené. Do vyvŕtaných otvorov sa vložia hmoždinky a utiahnu sa skrutky, ktoré upevnia úchytky filtra. Teraz zostáva skrátiť existujúce potrubie na prívod vody na vzdialenosť, ktorú zaberie konštrukcia čističky a potrubí (druhé je tiež súčasťou súpravy), namontovať výsledný systém na toto miesto a zapnúť prívod vody.
 • Ak chcete nainštalovať membránový filter alebo systém jemného čistenia, musíte naň uvoľniť dostatok miesta pod drezom. Celý systém je pripevnený k stene nábytkovej zostavy alebo priamo na stenu pomocou skrutiek. Potom, čo je telo pripevnené, musíte prepojiť hadicu mixéra a faucet so vstupnou hadicou z filtra cez odpalisko. Výstupná hadica z čistiaceho systému musí byť pripojená k samostatnému prepojku na čistú vodu inštalovanému na umývadle..

Výmena filtračných prvkov

Výmena náhradných filtrov na čistenie vody sa môže zdať dlhá a náročná iba na prvýkrát. Aby ste to urobili, musíte starostlivo dodržiavať pokyny výrobcu, aj keď je všeobecný postup rovnaký..

 • Pred odskrutkovaním vodného filtra sa uistite, že v súprave je špeciálny kľúč na odskrutkovanie banky. Jeho dostupnosť by ste mali skontrolovať ihneď po nákupe..
 • Výmena kazety v membránovom alebo jemnom filtri:
 • Zatvorte prívod vody. Je za to zodpovedný guľový ventil na odpalisku elektroinštalácie. Potom musíte zastaviť tok kvapaliny zo skladovacej nádrže (na to je k dispozícii vhodný mechanizmus).
 • Otvorenie ventilu umožní uvoľnenie zvyškového tlaku prítomného v systéme.
 • Pretože ďalšie akcie nemožno nazvať „čistou“ prácou, budete musieť položiť handru pod banky alebo nahradiť umývadlo.

 • Pomocou kľúča odskrutkujte banku a vyberte použité kazety.
 • Banka sa musí dobre opláchnuť pod tečúcou vodou a vložiť do nej nový filtračný prvok..

Dôležité! Uhlíkové kazety majú gumové tesnenie. Preto je dôležité vodný filter opatrne vymeniť, aby ste ho nevytlačili. Mali by ste tiež venovať pozornosť poradiu umiestnenia filtrov. V membránových systémoch je prvá kazeta s veľkosťou ôk membrány 5 a posledná je 1 mikrón..

 • Na vonkajšom povrchu banky je gumové tesnenie umiestnené pred závitmi. Aby nestratil svoju elasticitu, pri každej výmene kaziet sa ošetrí silikónovým mazivom (v neprítomnosti vazelínou).
 • Pevným zaskrutkovaním banky na miesto môžete obnoviť dodávku vody do systému. Za týmto účelom sa sled činností opakuje s kohútikom na odpalisku a uzamykacím mechanizmom na disku.

Centrálny filter nainštalovaný na vstupe vody do systému tiež potrebuje vymeniť kazety s filtrom. Postup sa bude líšiť v niekoľkých nuansách. Voda je uzavretá v celom stúpačke a na opláchnutie baniek budete musieť zozbierať samostatnú nádobu s vodou. K demontáži musia byť zahrnuté špeciálne kľúče.

Čistá voda do každého domu

Verí sa, že voda dodávaná do súkromných chát zo studní alebo studní je oveľa čistejšia a bezpečnejšia ako voda používaná obyvateľmi bytových domov. To nie vždy zodpovedá realite, inak by drahé komplexné filtračné zariadenia neboli také žiadané. Okrem toho sa v závislosti od sezóny môže kvalita vody výrazne líšiť..

Integrovaný prístup k čisteniu vody je najvhodnejší, najmä ak nie je možné monitorovať kvalitu kvapaliny naliatej z vodovodného kohútika. Funkcie priradené jednotlivým častiam celého čistiaceho systému je však možné rozdeliť do nasledujúcich skupín.

 • Mechanické čistenie funguje ako vo vyššie uvedených filtroch. Je to nevyhnutné pre akúkoľvek organizáciu príjmu vody a neumožňuje znečistenie veľkých frakcií: organických látok, častíc pôdy. Jeho úlohou je zabrániť upchatiu celého vodovodného systému a tenších a drahších filtrov. Ako primárna bariéra je súčasťou súpravy ponorného čerpadla, ktoré zaisťuje príjem vody zo studne. To však nie je oslobodené od inštalácie ďalších mechanických filtrov..
 • Prevzdušnenie umožňuje nasýtiť vodu kyslíkom potrebným na vedenie oxidačných chemických procesov. Toto „minilaboratórium“ umožňuje, aby sa železné železo dostalo do nerozpustnej formy a usadilo sa na ceste k vodovodnému kohútiku, a potom bolo odstránené. Okrem železa budú filtre s podobnou schémou prevádzky uchovávať olovo, arzén, ióny cínu a ďalšie nežiaduce zložky..
 • Voda zo studne je často dosť tvrdá. Nadbytočné soli spôsobujú tento problém.. Magnetické spracovanie vedie ku kryštalizácii týchto prvkov.
 • Činidlá príďte na pomoc, keď žiadna iná metóda čistenia nedokáže zvládnuť škodlivé látky rozpustené v prúde kvapaliny.
 • Alternatíva k čistiacim systémom, ktoré neumožňujú vstup železa a iných nerozpustných zložiek do pitnej vody, sú filtre bez reagencií. Obsahujú zásypy prírodného alebo syntetického pôvodu.
 • Membránové filtre používa sa aj v súkromných domoch. Výsledkom ich použitia je čistá voda na pitie a varenie..

Ak chcete vybrať a nainštalovať komplexné postupné čistenie vody zo studní alebo studne, je lepšie kontaktovať špecialistov (aspoň o radu).

Filtre na čistenie vody v súkromnom dome

Počet a úprava filtračného systému pre chatu sa spravidla vyberá individuálne. Povinnými prvkami sú filtre na predbežné (t.j. hrubé), jemné a dodatočné čistenie.

 • Špeciálny systém pre súkromné ​​budovy zaberá oveľa viac miesta ako stacionárne banky v bytoch, je energeticky náročnejší a v niektorých prípadoch vyžaduje súhlas špecialistov na čistenie. Súlad s posledne menovanou podmienkou pomôže zostaviť technologicky správnu postupnosť filtrov, ktoré majú prístup k spoločnému zariadeniu, ktoré ich riadi a reguluje. Celý systém je zostavený v blízkosti bodu vstupu vody do obydlia..

 • Takýto reťazec niekedy obsahuje špeciálne zariadenie, ktoré je zodpovedné za udržiavanie optimálneho tlaku vody. Drahá výbava, aj keď nie hneď, sa vypláca. A okrem vlastného zdravia ide o investíciu do dlhej a bezpečnej prevádzky prístrojov, ktorých každodenná práca súvisí so spotrebou vody..

About the author