Záhradné zavlažovacie čerpadlá

Záhrada potrebuje neustálu pozornosť a od kvality a frekvencie jej zálievky závisí, či postele dacha ospravedlňujú prácu majiteľov alebo nie. Predtým, aby poskytli rastlinám dostatočné množstvo vlahy, uchýlili sa k rôznym trikom: používali vedrá, napájadlá, nosili vodu z nádrží, riek. Pokrok však nezastaví. A dnes sú čerpadlá na zavlažovanie záhrady veľmi obľúbené, čo výrazne uľahčuje život záhradníka. Ale tu, vzhľadom na množstvo možností, vzniká ďalší problém: „Aké čerpadlo by som si mal zvoliť na zalievanie záhrady?“ Poďme teda na to..

Obsah

Druhy čerpadiel na zalievanie záhrady

Dnes existuje pomerne veľký počet rôznych typov čerpadiel na zalievanie záhrady..

Podľa zdroja príjmu vody sú čerpadlá:

 • povrchu,
 • ponorné.

Ponorné sú zase rozdelené na vrt, studňu a drenáž.

Podľa princípu činnosti sa čerpadlá rozlišujú:

 • odstredivé,
 • výfuk.

Všetky tieto typy čerpadiel sú kompaktné, ľahké, ľahko sa ovládajú a inštalujú..

Kritériá pre výber čerpadla na zalievanie záhrady

 • Zdroj vody

Voľba zavlažovacieho čerpadla závisí výlučne od zdroja vody, ktorý je k dispozícii v blízkosti. Napríklad, ak je vedľa vášho webu nejaký druh nádrže alebo studňa malej výšky (až 9 metrov), potom si môžete bezpečne kúpiť povrchové čerpadlá. Pomocou ponorných čerpadiel je možné čerpať vodu z hlbokých studní a studní, pričom sacie činidlo je umiestnené priamo pri zdroji vody.

 • Účel čerpadla

Ak sa vaša letná chata nachádza hneď vedľa nádrže a na zavlažovanie záhrady potrebujete iba čerpadlo, potom si pokojne vyberte povrchové čerpadlo. V prípade, že chcete „extrahovať“ vodu nielen na zavlažovanie, ale aj na pitie, prídu vám na pomoc ponorné čerpadlá..

 • Technické indikátory

Veľmi dôležitým kritériom pri výbere čerpadla je jeho technický výkon. Počet používateľov, produktivita, stupeň tlaku, kompaktnosť, účinnosť, hluk – tieto a mnoho ďalších ukazovateľov by ste mali pri výbere čerpadla starostlivo analyzovať.

 • Typ a teplota vody

Pri výbere tiež stojí za to zvážiť typ a teplotu čerpanej kvapaliny. Ide o to, že niektoré záhradné zavlažovacie čerpadlá sú navrhnuté len na nasávanie čistej vody, iné môžu čerpať aj kontaminovanú vodu. Každý typ čerpadla navyše umožňuje určitú teplotu čerpanej vody. Ak napríklad pracujete s čerpadlom na čistú vodu s kontaminovanou vodou, jeho životnosť bude veľmi krátka..

Ponorné čerpadlá na zavlažovanie záhrady

V prípade, že na vašej letnej chate je studňa alebo studňa, ktorej hĺbka je viac ako 10 metrov, nemôžete sa zaobísť bez ponorných čerpadiel. Ponoria sa priamo do vodného zdroja a voda sa čerpá na povrch obyčajnými hadicami. Pri kúpe ponorného čerpadla je dôležité venovať pozornosť takému indikátoru, akým je výška stúpania vody. Niektoré modely zvládnu výšku 40 metrov a niektoré – 80 metrov.

Ponorné čerpadlá majú vysoký výkon, pretože stratový faktor pri čerpaní vody je veľmi nízky.

Napriek všetkým výhodám ponorných čerpadiel existuje aj nevýhoda: na zimu bude potrebné ho demontovať, ak je určený iba na zavlažovanie záhrady, a nie na zalievanie celého domu..

Inštalácia ponorných čerpadiel vyžaduje značné odborné znalosti, preto je na vyriešenie tohto problému lepšie zavolať špecialistu.

Kryt ponorného čerpadla je úplne alebo čiastočne ponorený do vody, čo si vyžaduje kvalitnú a spoľahlivú izoláciu elektroinštalácie a riadiacej elektroniky. Na tento účel sa používajú materiály z nehrdzavejúcej ocele a rôzne vodotesné polyméry. Vzhľadom na povahu činnosti je teleso čerpadla v priemere obmedzené, napríklad pri čerpaní vody z hĺbky 20 metrov by priemer valca mal byť menší ako 10 centimetrov. Prostredníctvom priestorových obmedzení sa používa viacstupňový dizajn sania na vytvorenie dostatočného tlaku vody, čo samozrejme zvyšuje náklady na čerpadlá..

Vrtné čerpadlá

Čerpacie stanice, alebo, ako sa im často hovorí, hlboké studňové čerpadlá sa vyznačujú takou vlastnosťou, ako je vysoký tlak vody.

Telo vrtných čerpadiel na zavlažovanie záhrady je spravidla vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a má tvar valca s priemerom 100 mm..

Na zaistenie dostatočne vysokého tlaku vody počas čerpania sa používa viacúrovňový systém..

No čerpadlá

Čerpadlá studní sú určené na čerpanie vody z rôznych studní a nádrží. Na rozdiel od systémov na čerpanie studní, systémy na čerpanie studní nemajú také kategorické obmedzenia veľkosti, čo rozširuje potenciál motora. Konštrukcia tohto typu ponorného čerpadla obsahuje špeciálny výstražný plavák. Je určený na vypnutie mechanizmu v prípade zníženia hladiny vody pod umiestnením čerpadla, aby sa zabránilo voľnobehu a prehriatiu. Je tiež potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že čerpadlo by malo byť umiestnené nad dnom najmenej 1 m, aby sa zabránilo nasávaniu piesku alebo zeme, ktoré ničia čerpaciu štruktúru..

Drenážne čerpadlá

Ak je v blízkosti domu špinavá nádrž, pre čerpadlo je potrebný filtračný systém, pretože ak sa doň dostane veľké množstvo pevných prvkov, môže zlyhať. Existuje však aj iné východisko – použiť drenážne čerpadlo, ktoré je najlepším riešením na zavlažovanie zeleninovej záhrady zo špinavej nádrže. Drenážne čerpadlá sú určené na čerpanie zaplavených miestností alebo žúmp. Takého čerpadla sa neboja ani veľké pevné častice, pretože sú vybavené brúskou. A keď napríklad listy vstúpia do sacieho systému, drenážne čerpadlo ich rozomelie a spolu s vodou sa do vašej záhrady dostane ďalšie hnojivo.

Povrchové čerpadlá na zavlažovanie záhrady

Povrchové čerpadlá sú umiestnené priamo na zemi a čerpajú vodu pomocou hadice odhodenej k zdroju vody. Na rozdiel od ponorných čerpadiel nebude inštalácia povrchových čerpadiel náročná. Bude stačiť iba umiestniť konštrukciu v blízkosti zdroja vody a pripojiť hadice. Hlavná vec je, že miesto je suché a teplé, ale ak nebolo možné nájsť také miesto, môžete navrhnúť malú krytú miestnosť. Je tiež dôležité poznamenať, že hluk takéhoto čerpadla je dosť vysoký, preto odborníci odporúčajú nainštalovať ho na gumovú podložku, ktorá trochu absorbuje vibrácie..

Odstredivé čerpadlá

Tento typ čerpadla je najobľúbenejší. Jeho princíp činnosti je založený na odstredivej sile, ktorá prispieva k čerpaniu vody. Rotujúce koleso umiestnené vo vnútri telesa čerpadla pozostáva z dvoch kotúčov. Čepele zakrivené v opačnom smere k smeru kolesa slúžia ako spojovacie prvky pre disky. Keď je čerpadlo zapnuté, voda vstupuje medzi lopatky a pri otáčaní kolesa sa vytvára odstredivá sila – v strede je tlak nízky a na okraji sa zvyšuje. Vzhľadom na rôzny stupeň tlaku je voda vyhodená ako hurikán.

Vibračné čerpadlá

Čerpadlo je plášť, vnútri oddelený špeciálnou membránou. Jedna polovica je naplnená vodou a druhá pozostáva z mechanizmu, ktorý uvádza túto membránu do pohybu. Z tohto dôvodu sa zvyšuje alebo zmenšuje veľkosť, čo vedie k zvýšeniu alebo zníženiu tlaku vo vnútri čerpadla. S poklesom tlaku vstupuje voda zo zdroja do stredu a so zvýšením je vytlačená. Hlavnou výhodou tohto čerpadla na zavlažovanie záhrady je relatívne nízka cena, ale zároveň je nízka aj životnosť..

Sudové čerpadlo

Takéto čerpadlo pre záhradné zavlažovanie čerpá vodu zo špeciálnych nádrží, napríklad sudov, eurocúbok. Tento dizajn má malú hmotnosť (až 4 kg), takže umiestnením malých sudov (až do hĺbky 1,2) s vodou po celej ploche ho môžete bez problémov nosiť v rukách. Ak chcete začať zalievať záhradu, stačí pripevniť sudové čerpadlo na okraj nádrže a zapojiť ho do elektrickej siete. Čerpadlo je vybavené regulátorom tlaku, takže môžete nezávisle znížiť alebo zvýšiť tlak vody. V dizajne je navyše zahrnutý filter, ktorý zadržiava rôzne tuhé častice. Nízka hladina hluku je veľkým plusom sudových čerpadiel na zavlažovanie záhrady.

Automatické čerpadlá

Ak nemáte veľa hodín na zalievanie, potom má zmysel nainštalovať automatickú kvapkovú závlahu. Pre takýto záhradný zavlažovací systém je vhodné radiálne alebo odstredivé čerpadlo. Prvý by mal fungovať iba v dobrých podmienkach a druhý by mal byť vybavený dvoma obežnými kolesami. Takéto čerpacie systémy musia byť tiež vybavené špeciálnym tlakovým spínačom, hydraulickým akumulátorom a manometrom. Režim zavlažovania nastavuje vlastník a úroveň tlaku by mala byť minimálna.

Typ výrobcu

Nestojí za to uprednostniť jedného výrobcu čerpadiel na zalievanie záhrady, pretože zahraničná aj domáca výroba je dosť trvanlivá a má vysokú kvalitu. Medzi najobľúbenejšie čerpadlá medzi spotrebiteľmi patria: Honda, Aquario, Gardena, Subaru, Agidel, Elpumps, AL-KO.

Čerpadlá na zavlažovanie záhrady Gardena majú vysoký výkon, preto sú schopné dodávať vodu dobrým tlakom z nádrže umiestnenej pod zavlažovacou plochou. Čerpadlá Agidel na zavlažovanie záhrady sú tiež veľmi obľúbené v povrchových modelových prostrediach. Ponorné čerpadlá AL-KO sú vhodné na dlhodobé zavlažovanie, zaručujú najvyšší tlak pri dostatočne dobrom prívode vody.

Čo môže spôsobiť poruchu čerpadiel na zavlažovanie záhrady

 • Voľnobeh.

Prevádzka čerpadla v neprítomnosti vody povedie k prehriatiu a v dôsledku toho k poruche. Voda čerpaná čerpadlom má tiež funkciu chladenia a „mazania“..

 • Vodne kladivo.

Väčšina čerpadiel na zavlažovanie záhrady by mala byť pred zapnutím naplnená vodou, pretože inak by čerpaná kvapalina citeľne zasiahla lopatky obežného kolesa, dôjde k takzvanému vodnému kladivu, v dôsledku ktorého sa môže celá čerpacia štruktúra poškodiť. Stojí za zmienku, že vodné kladivo sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď do hadice pri čerpaní vody vstupuje vzduchová bublina.

 • Zmrazenie kvapaliny v kryte.

Ak je čerpadlo umiestnené na mieste, kde teplota klesá pod nulu, je potrebné vodu z čerpadla vypustiť, pretože zmrazená kvapalina v kryte môže zariadenie vážne poškodiť..

 • Prekročenie limitu maximálnej prípustnej teploty čerpaného média.

Tento faktor, samozrejme, nemá taký škodlivý účinok na čerpadlo, ako je voľnobeh, ale sú prítomné rovnaké príznaky. Napríklad pri čerpaní vody pri príliš vysokých teplotách bude odvod tepla prebiehať pomalšie, čo povedie k prehriatiu motora..

About the author